DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Krosnoludek »

Szkoda, że państwo tego nie usłyszą
Wszystkie odbiorniki radiowe będą musiały iść do kosza. Polskie Radio przy wsparciu KRRiT szykuje się do startu nadawania w standardzie cyfrowym. Do projektu nie chcą na razie przystępować stacje komercyjne, bo boją się konkurencji. Co da nam cyfryzacja radia?

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, jeszcze w sierpniu ogłoszony zostanie przetarg na nadawcę w standardzie DAB+. Dzięki niemu mieszkańcy aglomeracji warszawskiej oraz Katowic jako pierwsi będą mogli odbierać sygnał radiowy cyfrowo.

- Kończymy prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia. Już w przyszłym tygodniu zostanie wszczęte stosowne postępowanie. Na jego rozstrzygnięcie i podpisanie umowy trzeba poczekać około dwóch miesięcy - mówi Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia S.A.
...

To niejedyne plusy. Nowy standard to nowe częstotliwości. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli się martwić, że gdy jadą po Polsce, ginie im sygnał ulubionej stacji. Radiowe będą mieć te same częstotliwości w całym kraju.
....
cd.: http://finanse.wp.pl/kat,,title,Szkoda- ... aid=11130e

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Będzie dobrze - jeśli nie sknocą jakości dźwięku. O wymianę odbiorników bym się nie martwił, bo będzie ona rozłożona na parę lat.

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

A poza tym analogowe radio jeszcze będzie długi czas.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Pierwsze zdanie artykułu jest ewidentnym kłamstwem/sianiem paniki. Natomiast zmartwiły mnie dwie rzeczy.
1) nie będzie możliwości dołączenia dodatkowego urządzenia/dekodera do istniejących odbiorników jak to miało miejsce z TV.
2) W jednym z komentarzy jest mowa o jakichś dodatkowych opłatach, podobno z tego powodu zrezygnowano z DAB w Kanadzie (ludzie nie chcieli dodatkowo płacić).
Mają być jakieś dodatkowe koszty odbioru (nie licząc odbiornika) czy też jest to zwykła bzdura :?:

DVBManiak

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Co do punktu pierwszego to słyszałem, że będzie możliwość. Gdzieś tu na forum o tym było. Ale jak to ma wyglądać i czy na pewno to nie wiem.

Co do dodatkowych kosztów to bzdura. Odbiór podstawowych programów radiowych musi być bezpłatny, tak jak 3 podstawowe MUXy DVB-T. Tych komentarzy to ja nawet nie czytam, bo piszą tam zazwyczaj same głupoty.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

DVBManiak pisze:Co do punktu pierwszego to słyszałem, że będzie możliwość. Gdzieś tu na forum o tym było.
Też na forum to widziałem i dlatego zdziwiło mnie to stwierdzenie w artykule.

sheriff1
Posty: 25
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, o 21:15
Odbiornik: 2*TV Samsung,WandTV
Instalacja antenowa: Yagi 16el. na dachu (V pasmo, k.40-60),170 m n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk -Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: sheriff1 »

Co do tych 'przystawek', to oczywiście są takie zabawki.Wystarczy 'wygooglać' hasło np.
'in-car dab adaptor with fm transmitter'

Ma to sens dla odbioru samochodowego- często radio wbudowane w samochód nie jest wymienialne na wersję DAB+ lub cena radia z DAB+ przewyższa wartość samochodu :P

Oczywiście, techniczne takie rozwiązanie ma same wady, w szczególności jakość dźwięku-sygnał już raz zdegradowany przez kompresję w AAC+, teraz jeszcze raz będzie przepuszczany przez kiepski tor analogowy, z okrojonym pasmem, dynamiką, itp.
Kto zresztą używa 'transmiterów FM' ten wie, jak to brzmi....

Ale dla 99% słuchaczy, słuchających obecnie charczącej, przesterowanej sieczki na FM, nie będzie to miało takiego znaczenia.....Basy (czyli umcyk,umcyk,cyk) będą OK :D

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Za granicą są dostępne różne rzeczy, gdzieś w angielskiej ofercie widziałem w jednym urządzeniu (obudowie) dekoder DVB-T i DAB+. Pytanie dla Nas istotniejsze, co będzie dostępne w RP (głownie do sprzętu stacjonarnego typu wieże, mini wieże itp.) ;)

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Ja nie wiem czy w ogóle zainwestuję w jakiś odbiornik. Mój tuner USB obsługuje DAB+, tym się zadowolę. A poza tym pewnie i w telefonach komórkowych zaaplikują tuner DAB+, to mi w zupełności wystarczy. I tak właściwie nie słucham radia.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

Tylko, że dźwięk z głośników wieży a dźwięk z głosników komputerowych to przepaść a sensem radia jest dźwięk ;)

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Wieżę z porządnymi kolumnami Unitry mam podpiętą pod kartę dźwiękową (SB Audigy) kompa. Jak pisałem mnie radio aż tak nie interesuje, bardziej dbam o jakość swojej własnej playlisty - prawie 10000 utworów. Mam czego słuchać, radio to jedynie jak jadę do szkoły autobusem, u kogoś w samochodzie itp.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Rolę tunera DVB-T mógłby pełnić tutaj tuner DAB, który można by podłączyć pod wzmacniacz m.cz. w wieży czy pod aktywne kolumienki komputerowe. Tunery DAB są już, ale są to kloce do dużej wieży kombinowane z tunerem UKF.

Czy nie da się wyprodukować na wzór tunera DVB-T zwanego przez niektórych dekoderem DVB-T podobnych rozmiarów odbiornika wyłącznie na to pasmo, tj. DAB VHF III?

Jakieś transmitery wrzepiające to z powrotem na UKF są nonsensem. Dlaczego, napisano w jednym z powyższych postów.
Odbiornik przenośny to co innego. On musi mieć w sobie "wszystko", co potrzebne jest do odbioru DAB - od anteny po głośnik.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Odbiorniki cyfrowe na pewno będą dostępne jeśli pojawi się takie zapotrzebowanie.

Wersje samochodowe zamieniające DAB/DAB+ na lokalną emisję FM do odbiornika zainstalowanego w samochodzie produkuje kilka firm. Jeszcze więcej dalekowschodnich producentów przymierza się do takiej produkcji. Mam nawet próbki. Gdy tylko pojawi się zapotrzebowanie, rodzimi "producenci" zaimportują te produkty. O ceny też bym się nie martwił, konkurencja zrobi swoje.

Z urządzeniami stacjonarnymi jest większy problem. Nie znaczy to, że całkiem ich nie ma. Po prostu są na razie trudniej dostępne i mają jeszcze dość wysokie ceny. Przykład ciekawego odbiornika z wyjściami RCA i S/PDIF: MAXIMUM MR-2000. Niestety nie jest już produkowany.
Ponieważ produkt ten opiera się na gotowym module (odbiornik DAB/FM, sterowanie, wyświetlacz), a firma produkująca te moduły ma się dobrze, potrzeba niewiele czasu żeby inni producenci zapakowali taki moduł w swoje obudowy i wypuścili nowe produkty.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

JaroslawMroczkowski pisze: Z urządzeniami stacjonarnymi jest większy problem. Nie znaczy to, że całkiem ich nie ma.
I właśnie to jest dziwne, odbiorniki do DAB+ są montowane w radiobudzikach i sprzętach przenośnych, a w sprzęcie stacjonarnym producenci traktują to chyba jako luksus - coś jak TV z DVB-T2. Jeśli PR zacznie nadawać cyfrowo, każdy nowokupowany sprzęt bez odbiornika FM/DAB+ będzie przeżytkiem ;)

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

Szanujący się producenci sprzętu po prostu wiedzą co to jest za "jakość cyfrowa DAB/DAB+". "Zrobienie" z "tego" dźwięku dobrej jakości jest drogie. 80% jakości wzmacniacza i tak jest niewykorzystana. Dlatego też - jak widać - głównie produkowane są "bździdełka" - głównie przez mało znanych "producentów". Na dobrym sprzęcie słychać różnicę np. dźwięku z SACD, CD i płyty DVD (mp2, DD) z tą samą muzyką.
Jak widać - producentom łatwiej jest "poprawić" FM niż DAB+.
Czy jestem sceptyczny - tak. Nie podejżewam, że będziemy mieli dab/dab+ 192 kB/s, czy 256 kB/s.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wydaje mi się, że nie jest to nie problem "poprawiania" odbiorników, tylko rynku zbytu. Większość ludzi szuka odbiorników tańszych i prostszych, stąd ta oferta jest szersza i bardziej eksponowana. Praktycznie każdy "szanujący się" producent ma w ofercie sprzęt wyższej klasy z możliwością odbioru DAB/DAB+. Co z tego skoro sprzeda pojedyncze sztuki, gdy w tym czasie sprzeda się kontener tanich radyjek "kuchennych". Odbiornik DAB/DAB+ to gotowych chip albo wręcz moduł ze standardowymi wejściami i wyjściami. Problem dostępności nie leży w technice. To głównie kwestia odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników.

Producenci i importerzy na pewno szybko odpowiedzą na zapotrzebowanie także w Polsce. I zapewne tak jak w innych krajach będę się głównie sprzedawać różnego rodzaju radiobudziki, radia przenośne i tego typu "zabawki" ze względu na ich czas życia. Urządzenia stacjonarne, szczególnie te do zestawów audio wymienia się znacznie rzadziej, ale po komercyjnym starcie DABu wiele osób zmieniając sprzęt wybierać będzie jednak tuner FM/DAB.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

Before buying a DAB radio or tuner, DAB+ here (UK) soon!

DAB
DAB (Digital Audio Broadcast) radio uses MP2 digital encoding.
The MP2 audio CODEC is based on the MUSICAM audio codec that was designed in the 1980s!
That is why it is a blatant lie that DAB audio is better quality than FM.
(It is better quality than AM/LW).

When speaking at the British Audio-visual Dealers' Association's AGM in 2007, Peter Davies, Ofcom's Director of Radio & Multimedia, was asked what he thought about the falling bit rates and sound quality on DAB, to which he replied: "I don't think the sound quality [on DAB] is good enough" . Also, Ofcom has allowed music stations to be broadcast in Mono, a sad situation.

DAB+
Because of its inherent problems, broadcasters and governments from numerous countries became opposed to using the old DAB system, so WorldDAB (now called WorldDMB) was forced to upgrade the old DAB system or risk seeing the UK, Denmark and Norway stranded using the old DAB system while all other countries would have chosen a more modern system instead. The upgrade they came up with is called DAB+.

DAB+ radio uses the AAC+ CODEC, designed a decade later than MP2 and has the capability of much higher audio quality.

Znalazłem: Onkio, Panasonic nawet Sony. Ale głównie All In One i przenośne. XXI wiek podnosi mi czasami włosy na głowie. Zamiast iść w jakość, idzie się w maksymalną kompresję i bylejakość. Istnieją setki i tysiące stacji radiowych (zwłaszcza w internecie) ale tych dobrej jakości (technicznej zwłaszcza) jest mało. Radio bez jakości jest kolejnym strumieniem szumu, który może jedynie przyprawić o ból głowy.
(Radiowiec).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak, dokładnie. Ale kiedyś warunki w technice dyktowali uczeni inżynierowie, a teraz "kasiarze" i nie raz tępe menagi.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Benedykt »

Znalazłem dosyć dobry tuner DAB+/FM "znanej londyńskiej firmy". Cena - 2190 zł. Nie najdrożej, nie najtaniej - sprzęt na którym można już "doznać dźwięku". Nie kupię. Na razie nie ma u nas takiej stacji, która wymagała by lepszego tunera. :?

(Azur 651T)

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Cena zaporowa. Tyle to ja nawet za telewizor nie dałem.

Zablokowany