DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
tomek89

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tomek89 »

Puki co w Trójmiescie i nie tylko kaszubską stacją która nadaje na FM jest tylko Radio Kaszebe, a Radio Radio Gdańsk po kaszubsku nadaje tylko w necie,więc wątpię że do DAB + dadzą netową wersję.
Jak tu widać nadal brak kolejnego przetargu więc nie wiem jak zmierzają się wyrobić do 1 pazdziernika...
http://www.prsa.pl/zamowienia/?idr=2

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Chcą przekonać słuchaczy do DAB z tymi programami, które mają na UKF-ie zasięg 93 %, programy o małym zasięgu nie dodają. Naprawdę dziwne podejście.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rancor »

Czytam tylko wyrywkowo posty na temat DAB i może było, ale mam kilka pytań:

1. Jakie ma parametry sygnał Polskiego Radia, który jest używany do transmisji w DAB?

Słuchając PR na FM czasami mam wrażenie, że już na wyjściu ze studia sygnał jest daleki od ideału, a parametry dosyłu do nadajników naziemnych też nie są rewelacyjne (kompresja zamiast bezstratnego sygnału). Audycje "na żywo" w porządku, ale odtwarzane - nie wiem, czy to wina kiepskiego sprzętu do archiwizacji, czy co innego.

2. Jakość, a co najważniejsze cena przenośnych odbiorników DAB+.

Parametry (bitrate) stacji w DAB to jedno, ale czy warto kupować drogi odbiornik (nie mówiąc już o bardzo drogich tunerach stacjonarnych), żeby słuchać czegoś, co jest ledwo lepsze niż przeciętna empetrójka.

Zostały wytyczone minimalne wymagania dla producentów odbiorników, ale czy to coś daje, skoro wszystko zależy od jakości kompresji sygnału i żaden odbiornik z żadnymi cudownymi funkcjami poprawy dźwięku nie poprawi tego, co zostało bezpowrotnie utracone w czasie kompresji.

Przenośne odbiorniki z jednym malutkim i monofonicznym głośniczkiem - może do słuchania programów publicystycznych i wiadomości wystarczą, a co mają powiedziec słuchacze "Dwójki"? Audycje z muzyką klasyczną, to wg mnie profanacja, kompresowanie, a zwłaszcza obcinanie pasma na 16 kHz.

3. Co z sieciami kablowymi? Słyszał ktoś, żeby jakiś operator retransmitował (teraz i w przyszłości) w sieci sygnał DAB? W INEI w analogu są tylko stacje publiczne, reszta tylko cyfrowo, nie wiem jak w mojej lokalizacji jest w City-Net. W Inotelu (IPTV) radio jest tylko w postaci streamingu internetowego).

Odbiór na przenośnych odbiornikach zwłaszcza w blokach (ściany żelbetonowe) raczej nie będzie rewelacyjny (miniaturowa antenka i sama czułość). Chyba każdy, któ mieszka w bloku ma takie problemy z tv i radiem, jak chce to odbierać na pokojowej antenie.

Hamer

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Hamer »

@rancor Czytam wyrywkowo twoje pytania i może było, ale mam kilka odpowiedzi:
- nie wiem,
- tak
- nie

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

rancor pisze:Parametry (bitrate) stacji w DAB to jedno, ale czy warto kupować drogi odbiornik (nie mówiąc już o bardzo drogich tunerach stacjonarnych), żeby słuchać czegoś, co jest ledwo lepsze niż przeciętna empetrójka.
Tuner warto kupić. Wrażenia są jednak sporo lepsze niż na badziewku.
rancor pisze: Zostały wytyczone minimalne wymagania dla producentów odbiorników, ale czy to coś daje, skoro wszystko zależy od jakości kompresji sygnału i żaden odbiornik z żadnymi cudownymi funkcjami poprawy dźwięku nie poprawi tego, co zostało bezpowrotnie utracone w czasie kompresji.
To prawda. Ale nasz DAB nie wygląda najgorzej w porównaniu do tego, co robią UK i nawet Czechy.
rancor pisze: Przenośne odbiorniki z jednym malutkim i monofonicznym głośniczkiem - może do słuchania programów publicystycznych i wiadomości wystarczą, a co mają powiedziec słuchacze "Dwójki"? Audycje z muzyką klasyczną, to wg mnie profanacja, kompresowanie, a zwłaszcza obcinanie pasma na 16 kHz.
Założone pasmo akustyczne dla UKF wynosi do 15 kHz. Na moje ucho w DAB jest nieco węziej (dla Dwójki DAB vs. UKF)
rancor pisze: Odbiór na przenośnych odbiornikach zwłaszcza w blokach (ściany żelbetonowe) raczej nie będzie rewelacyjny (miniaturowa antenka i sama czułość). Chyba każdy, któ mieszka w bloku ma takie problemy z tv i radiem, jak chce to odbierać na pokojowej antenie.
Zależy jeszcze, jak precyzyjnie będzie skonstruowana sieć, ale antena zewnętrzna może byc konieczna w wielu wypadkach podobnie jak w odbiorze UKF FM.
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2014, o 09:53 przez antypyra, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

pawelll pisze:
DVB-T/S pisze:Ludzie nie słyszeli bo tu nie ma czym się chwalić. Blaszany dźwięk to można mieć za darmo, wystarczy walić łyżką w wiadro :lol:
Wiesz to z opowiadań czy z własnego odsłuchu? Bo ja akurat uważam aktualną jakość dźwięku DAB+ za przyzwoitą, nie odbiega (ani na plus ani na minus) od FM w okolicach Wrocławia.
Co nie zmienia mojej krytycznej opinii o całości projektu DAB (pisałem kilka stron wcześniej).
Jestem wymagającym słuchaczem i byle mp3 96 kbps mnie nie zadowala. Jakość w DAB+ jest gorsza niż MP3 256kbps, a ta druga to dopiero akceptowalna jakość.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

@DVB-T/S
Trzeba brać pod uwagę, że zastosowany w DAB+ kodek to AAC. Jest on wydajniejszy od mp3. I jakość AAC 128 kbps jest już akceptowalna i porównywalna z mp3 256 kbps. Oczywiście dla muzycznych stacji wciąż postuluję w DAB+ AAC 144-160 kbps. DAB+ Polskiego Radia nie wygląda najgorzej, ale wciąż, tj.od października 2013 menagi nie chcą okazać więcej łaskawości dla ogólnopolskich stacji muzycznych w kwestii debitu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

A kto ciebie tak usadził? Ty chwalisz AAC 128 kbps wiedząc, że 20 % odchodzi od przepływności. Z tego 128 kbps pozostaje w AAC+ tylko ok 102 kbps dla dźwięku.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nikt nie usadził. Ustaliliśmy, że tylko 10 %. Poza tym jakość akceptowalna to nie zadawalająca. Zadawalająca dla programów muzycznych Trójki i Dwójki byłaby 144-160 kbps.

tomek89

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tomek89 »

Podobno ,,już,,od 1 pazdziernika staruje znowu kolejnych sześć miast z DAB+ (może do trzech razy sztuka :lol: )...
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... dla-dzieci

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Startują same śmieci bo tego nie da się słuchać ze względu na jakość jak i treść.
Kiedy startują "normalne" stacje radiowe?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano »

Skoro jeszcze przez kilka lat będzie utrzymane równoległe nadawanie analogowe radia to nadawcom nie zależy na pośpiechu w przechodzeniu na nadawanie cyfrowe.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dlaczego patrzysz na ten proces przez pryzmat cyfryzacji telewizji ?

Jest to tak samo nadawanie "równoległe", "podwójne" jak przez internet, satelitę, kablówkę. To po prostu inna forma dotarcia do widza. W założeniu nie miała zastąpić FM, a raczej rozszerzyć jego możliwości. Praktycznie wszystkie odbiorniki DAB odbierają też FM.
To nadawca decyduje, czy w DAB nadaje nowe treści, te same co na FM, czy też na razie pozostaje tylko przy FM. Nadawca powinien móc zdecydować czy i kiedy zrezygnuje z nadawania FM.

Masz rację, część nadawców na razie nie czuje potrzeby przechodzenia, czy też rozszerzania oferty przez emisję w DAB. Proces będzie powolny. Nie musi być szybki. W przeciwieństwie do telewizji nie mamy obowiązku wyłączania radiofonii analogowej.

Jeśli pojawią się atrakcyjne treści i ludzie zaczną kupować odbiorniki proces na pewno przyspieszy.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

tomek89 pisze:Podobno ,,już,,od 1 pazdziernika staruje znowu kolejnych sześć miast z DAB+ (może do trzech razy sztuka :lol: )...
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... dla-dzieci

Już się boję zapytać 8-) . Czy gdzieś są dostępne oficjalnie informacje jaka firma robi Poznań i okolice? . Czy wymagania i mapka z pierwotnego zamówienia są aktualne, czy może dokonały się czary nad tą trumną i wymagania zostały obniżone :?

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano »

JaroslawMroczkowski pisze:Dlaczego patrzysz na ten proces przez pryzmat cyfryzacji telewizji ?...........
Nie patrzę bo wiem, że te procesy są przeprowadzane zupełnie inaczej. Opieram się na tym co tu i ówdzie czytałem, że wielu nadawców radiowych niezbyt entuzjastycznie podchodzi do cyfryzacji wiedząc, że nadawanie analogowe nie będzie nagle "ucięte" jak w wypadku TV.
Je też nie podchodzę entuzjastycznie lecz z zupełnie z innych przyczyn. Mianowicie wg. mojej wiedzy Suwałki są wykluczone z procesu cyfryzacji radia łącznie z etapem końcowym.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

DVB-T/S pisze:Startują same śmieci bo tego nie da się słuchać ze względu na jakość jak i treść.
Kiedy startują "normalne" stacje radiowe?
Kolego chyba raczysz żartować. Jeśli uważasz, że Trójki czy Dwójki nie da się słuchać (ze względu na treść) to chyba dalsza dyskusja nie ma sensu. Jak rozumiem za "normalne" stacje radiowe uważasz Eski, Zetki i inne RMFy?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Próbowałem słuchać różne stacje radiowe i dla mnie najważniejsza jest muzyka. ESKA pod tym względem jest bardzo słaba - non stop to samo. Pozostałe, wymienione przez Ciebie stacje są wg mnie lepsze niż dwójka/trójka. Nie słucham jednak żadnej z nich (chyba że w samochodzie). W domu słucham muzyczne radio.

Dla mnie radio nie jest do paplania.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A mi czasem brakuje gadających stacji.
Potrzebna jest różnorodność by każdy znalazł coś dla siebie i mógł wybrać zależnie od upodobań i nastroju raz muzykę, raz "paplanie".

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano »

Jest także do paplania dlatego są radia muzyczne, słowno-muzyczne jak i typowo słowne.
Daje to wybór tego co chcemy słuchać.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Niestety polskie radio nie ma stacji muzycznych, dlatego nie ma mi nic do zaoferowania.

Zablokowany