DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1057
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org » 1 września 2014, o 12:17

apk pisze:Czy na takiej antenie odbierasz http://www.ceneo.pl/10967006#tab=click ?
Można odbierać 5 czy 25 stacji radiowych bez szumów, ale jakim kosztem zakłócenia zewnętrzne, własne szumy, redukcja szumów, obcinanie pasma i nie widzą różnicy a kompresję widzą ?
Na wielu forach pojawiają się te same wypowiedzi. DXerzy z wielkim antenami na dachu twierdzą, że są w zasięgu x programów. Ja miałem w Gdańsku problem z odbiorem częstotliwości miejskich. Nawet 10 km od nadajnika były problemy na odbiorniku przenośnym. Zewnątrz pomieszczania tylko szumy. Obecnie w 8 km od nadajnika w pomieszczeniu bez okna i w środku budynku mam stabilny odbiór DAB.
apk pisze: Nie wiem dla czego uruchomiono w Polsce nadajniki dla doświetleń miast a nie wybrano np. Ślęży ,Wisły , Święty krzyż , Gubałówka , Raszyn , Śrem i już mielibyśmy mieli pokrycie ok. 40 % obywateli może 50% .
Gdyby na tym samy kanale nadawano z wszystkich nadajników, zasięg byłby lepszy. To co robi PR to wielka pomyłka. Oni zajmują zasoby regionalne dla programów ogólnopolskich.
apk pisze: Jeśli cyfrowe radio ma mieć szansę to powinni dać szanse stacjom, które chcą nadawać tylko, że nie ma miejsca w UKF i oczywiście stacjom, które mają zasięg 10-70 % kraju .
A więc prośba do zaspanych panów z UKE o konsultacje 2 Multipleksu radia cyfrowego .
Nadawcy prawdopodobnie nie chcą. Ale UKE pyta przeważnie tylko oligopol (EuroZet, Grupa RMF, TIME, itp). Małych nadawców wpierw zlikwidowali, bo prawo jest do d… . W Niderlandach oddają koncesje, jeżeli nie nadają zapisany w koncesji format albo nie uruchamiają nadajników.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: twmichal » 1 września 2014, o 13:58

Z tym co robi PR to prawda. Umieszczanie PR regionalnych w MUX-ie uniemożliwia stworzenie SFNu. Oferta także nie przekonuje. Jakość jest bardzo ważna, ale dla większości słuchaczy ma ona znaczenie drugorzędne. Tak więc jakość nie będzie priorytetem w DAB, a to co będzie słychać - będzie pewnego rodzaju kompromisem oczywiście z największą korzyścią dla nadawcy. No bo chyba normalne jest, że każdy, kto tworzy produkt dla mas nie może planować go jako produktu dla wąskiego grona.
Stacje, które emitują muzykę z wyższej półki na pewno będą miały dużo lepszą jakość. Choć w Anglii jest jazzowe radio z... 64kbps mp2 mono!

A taki Maxxx czy Eska to nawet mogą mieć 32kbps no bo zdecydowana większość ich słuchaczy na jakość nie zwraca uwagi (jak dobrze się posłucha - niektóre utwory jakościowo różnią się od innych i brzmią jakby bitrate było bardzo niskie). A sporo osób to nawet puszcza muzykę przez głośniki w telefonach.

Podsumowując - nawet jeśli pominiemy argument jakości to obecna oferta DAB nie ma niczego więcej do zaoferowania niż oferuje UKF.
DVB-T odniosło sukces bo ma przewagę w postaci ilości kanałów, jakości (HD), dźwięku 5.1 no i usług dodatkowych typu EPG czy HBBTV. O sukcesie DVB-T świadczy ogromna ilość nowych anten telewizyjnych jaka ostatnio się pojawiła.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac » 1 września 2014, o 17:33

Zgodzę się z większością tez napisnych wyżej. Od siebie dodam: chyba do tej pory nie ma konkretnego pomysłu co dalej zrobić z radiem i nie chodzi tylko o nasz kraj. Decyzja czy będzie zamknięty dolny UKF zależeć będzie od przyszłych konferencji, a konferencje z kolei obserwują jak wdraża się radio cyfrowe i ilu ma słuchaczy. Tworzy się kółko zamknięte a okres niepewności może się tak przeciągać latami.

Ze swojej strony nie widzę żadnego powodu do zamykania pasma CCIR, natomiast co do sposobu dalszego wykorzystania: na tradycyjną radiofonię FM czy którąś z emisji cyfrowych- decyzję najlepiej zostawić nadawcom. Oni też potrafią liczyć koszty, moce i zasięgi.

Wypada przypomnieć że Dab+ to wcale nie jest jedyna alternatywa dla radia cyfrowego i nawet nie najlepsza; są jeszcze DRM+ i HD Radio. Szczególnie ten drugi system bardzo mi się podoba a czy będzie możliwy u nas w przyszłości to tylko jest sprawa administracyjna. Odbiorniki już są :), gra już kilka milionów.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2520
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S » 1 września 2014, o 17:43

Dla mnie DAB+ jest od początku do końca nieprzemyślany. Po co dzielić mux na mniejsze części?
Lepiej z jednego obiektu na jednym kanale nadawać od razu kilkadziesiąt stacji. Część mogła by być ogólnopolska a część lokalna.

Tylko że w Polsce najpierw się robi a potem myśli co by poprawić aby to przeszło :lol:

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac » 1 września 2014, o 18:19

Problem jak to podzielić jest trudno rozwiązać tak żeby każdy był zadowolony. Ja z kolei uważam że multipleks Dab jest za szeroki i taki 0,9 Mhz byłby w sam raz. Hurtowe nadawanie kilkunastu programów na raz przypomina wyprzedaż towarów posezonowych: wypchnąć nawet po 1 zł byle nie leżało na magazynie.
Nie każdemu nadawcy to odpowiada a ze znalezieniem kilku na jeden wspólny multipleks też może być problem. Ale wtedy znowu 3 krajowe pokrycia tak jak teraz w PL to byłoby za mało i trzeba by planować więcej obszarów i więcej nadajników.

Te rozważania są tylko teoretyczne bo Dab w obecnej wersji jest już nieuleczalny i musi zostać taki jaki jest. Kraje które wydały setki milionów € na tą technologię nie będą jej zmieniać pod żadnym warunkiem , podobnie jak producenci którzy właśnie wytwarzają odbiorniki Dab+ a te które są w magazynach zamierzają sprzedać. Ja liczę na to że Dab w przyszłości nie będzie jedynym systemem dla radia bez innego wyboru.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1979
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 1 września 2014, o 20:49

Nie wiem kto im za to płaci.
A tobie kto płaci?
Dla dwóch nowych programów PR nikt nie kupi nowe odbiorniki.
Po polsku mówi się: "Nikt nie kupi nowych odbiorników".
Tam gdzie nie było PR 2 i PR 4 dalej tych programów nie ma.
Nieprwda! Poprawiła się sytuacja w szczecińskiem i wrocławskiem. Właśnie pod tym względem.
Ja jestem przekonany, że na wzór szwajcarskich multipleksów lokalnych i inicjatywy open broadcast można w Warszawie uruchomić od razu jeden multipleks z ofertą od i dla różnych środowisk.
Kto ma to zrobic? Poza tym kloacznej jakości nikt nie zaakceptuje nawet na początku.
Można odbierać 5 czy 25 stacji radiowych bez szumów, ale jakim kosztem zakłócenia zewnętrzne, własne szumy, redukcja szumów, obcinanie pasma i nie widzą różnicy a kompresję widzą ?
Może by panowie pisali bardziej po polsku, bo niewiele z takiej składni można zrozumieć.
Nawet 10 km od nadajnika były problemy na odbiorniku przenośnym. Zewnątrz pomieszczania tylko szumy. Obecnie w 8 km od nadajnika w pomieszczeniu bez okna i w środku budynku mam stabilny odbiór DAB.
Nie wewnątrz? Wewnątrz pomieszczeń jest na ogół więcej kłopotów z odbiorem.
Czyli w łazience? A którego nadajnika DAB?
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 00:49 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2520
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S » 1 września 2014, o 21:34

Nawet 10 km od nadajnika były problemy na odbiorniku przenośnym. Zewnątrz pomieszczania tylko szumy.
Odbiornik za 10 zł z bazaru już tak ma. Jest jeszcze coś takiego jak antena a tu prawa fizyki są nieubłagane. Musi mieć 70-80cm długości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1979
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 2 września 2014, o 00:41

Orgi raczej nie znają praw fizyki.
DVB-T/S pisze:Jeśli się nie mylisz to przy 256kb zmieściło by się 6 stacji i przy takiej przepływności nie było by się już do czego przyczepić.
Nie rozumiem po co marnować pasmo na jakieś pierdoły, typu obrazki itp.
Jak by było 8 stacji to pewnie by wyszło 192kb czyli bardzo dużo.

Pytanie brzmi czy decydentom na tym zależy?
Wystarczy ustawić stacje stereo po 128 kbps,tj.Jedynkę, Czwórkę i Regionalny. Dwójka 160 kbps, Trójka 144 kbps, tematyczne gadające po 64 kbps mono, wypieprzyć z muxa Externala, bo do nauki języków obcych trzeba sobie kupić płyty i podręczniki, a nie słuchać ich z nędznego 64 kbps.
Na 3-4 forach zawsze ci sami użytkownicy wpisują to samo od miesięcy a może lat.
No właśnie. Zwłaszcza jeden.
twmichal pisze:Z tym co robi PR to prawda. Umieszczanie PR regionalnych w MUX-ie uniemożliwia stworzenie SFNu.
Może to etap przejściowy. Jak zwykle krytyka PR przez MVO jest tendencyjna. Przecież aktualny stan DAB-u może być przejściowy. Polskie Radio, samotnie uruchamiając DAB+, ma nie wkładać do muxa programów regionalnych?

To absurd!

Przecież wielu słuchaczy słucha dziś przede wszystkim programu regionalnego. Później, gdy pojawi się chęć uczestniczenia w DAB+ innych nadawców, PR może wyłączyć programy regionalne z ogólnopolskiego muxa i przejść na nadawanie programów ogólnopolskich w muxie z zastosowaniem SFN. Daleka jest jeszcze droga przed zaistnieniem DAB-u w całym kraju,o ile to wszystko nie poniesie klęski dużo wcześniej.
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 01:05 przez antypyra, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1057
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org » 2 września 2014, o 02:24

I dlatego trzeba UKF wyłączyć. Jeżeli DAB umożliwia mi odbiór bez wyciągania anteny a na UKF-ie potrzebuję antenę 60 - 70 cm, to mam teraz najlepszy argument przeciwko FM. Tak chwalisz UKF a właśnie sam podałeś argument dlaczego DAB jest lepszy.
antypyra pisze:Orgi raczej nie znają praw fizyki.
twmichal pisze:Z tym co robi PR to prawda. Umieszczanie PR regionalnych w MUX-ie uniemożliwia stworzenie SFNu.
Może to etap przejściowy. Jak zwykle krytyka PR przez MVO jest tendencyjna. Przecież aktualny stan DAB-u może być przejściowy. Polskie Radio, samotnie uruchamiając DAB+, ma nie wkładać do muxa programów regionalnych?
A może obecna jakość dźwięku to też etap przejściowy? Musiał być silny wiatr nad morzem, że aż tak zmieniłeś zdanie. Spadła ci szyszka na głowę, czy świeże powietrze przyczyniło się do zmiany poglądów? :lol:
antypyra pisze:
DVB-T/S pisze: Pytanie brzmi czy decydentom na tym zależy?
Wystarczy ustawić stacje stereo po 128 kbps,tj.Jedynkę, Czwórkę i Regionalny. Dwójka 160 kbps, Trójka 144 kbps, tematyczne gadające po 64 kbps mono, wypieprzyć z muxa Externala, bo do nauki języków obcych trzeba sobie kupić płyty i podręczniki, a nie słuchać ich z nędznego 64 kbps.
Niech wywalą z DAB-u Jedynkę i Trójkę, przecież te programy są już dostępne na UKF-ie. Dwójka nie potrzebuje 160 kbps, bo Antypyra nie przekonał więcej słuchaczy do zalet tego programu. Niech nadają wszystkie programy PR z 100 kbps + wynik słuchalności w procentach. :lol:
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 02:37 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac » 2 września 2014, o 02:32

Droga jest daleka ale systemy zmieniają się szybko. System który będzie 'wdrażany' przez 10 lat a w dodatku połowa słuchaczy i nadawców go nie akceptuje umrze śmiercią naturalną. Pozostaną tylko wtopione w niego koszty.

Gdzieś znalazłem że w przypadku takich systemów koszty licencji też się liczą i są niemałe więc nie byłoby poprawne i uzasadnione płacić je za granicę do dalekiej Azji czy innego USA. Mamy przcież swoje bo EU-ropejskie. Na pocieszenie; tak jest nie tylko z radiem a kwoty są niebagatelne.
Max van Org pisze: Na 3-4 forach zawsze ci sami użytkownicy wpisują to samo od miesięcy a może lat.
I będą tak robić dalej zamiast kupić sobie płytę nawet na rynku legalnych używanych albo poszukać streamu w necie co im wielokrotnie propronowałem. Znów na pocieszenie: niczego to pisanie nie zmieni tak jak i do tej pory.
Przez ta parę lat nie potrafili nawet podać sensownego wytłumaczenia: dlaczego nie ma tych 160 kbs dla ich ulubionych stacji.

Czy DAB będzie umożliwiał odbiór bez wyciągniętej anteny to się dopiero okaże kiedy się upowszechni (o ile). Na razie testy pojedynczych użytkowników na wydmach z radyjkiem DualDab niczego nie przesądzają.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1979
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 2 września 2014, o 13:23

dlatego trzeba UKF wyłączyć. Jeżeli DAB umożliwia mi odbiór bez wyciągania anteny a na UKF-ie potrzebuję antenę 60 - 70 cm, to mam teraz najlepszy argument przeciwko FM. Tak chwalisz UKF a właśnie sam podałeś argument dlaczego DAB jest lepszy.
Spoko, spoko... Bez wyciągania anteny pod samym nadajnikiem. A daleko od niego maja znaczenie niuanse długości teleskopu czyli stopnia jego rozciągnięcia w zależności od tego, na jakim kanale jest DAB.
Sieć DAB będzie zrobiona tak samo niechlujnie jak obecnie UKF, bo niby po co cos w radiofonii robi dobrze jak można gorzej (i taniej).
Także wnioski są przedwczesne, a szumy i pierdzenia mogą być zastąpione przez ąąąćć i ałłłńńńćć.
Proponuję coś zrobić bez wyciągania czegoś. I opisać efekt na forum technicznym.
Niech wywalą z DAB-u Jedynkę i Trójkę, przecież te programy są już dostępne na UKF-ie. Dwójka nie potrzebuje 160 kbps, bo Antypyra nie przekonał więcej słuchaczy do zalet tego programu. Niech nadają wszystkie programy PR z 100 kbps + wynik słuchalności w procentach.
Ignorancja do sześcianu.
DAB Polskiego Radia bez czołowych i znanych programów to dobra reklama dla DAB-u? Zamiast tego jakieś nowe twory, o których można pomyśleć, że mieszkają w lesie lub w bajce? Np. krasnale. :P :lol:

adac pisze: I będą tak robić dalej zamiast kupić sobie płytę nawet na rynku legalnych używanych albo poszukać streamu w necie co im wielokrotnie propronowałem. Znów na pocieszenie: niczego to pisanie nie zmieni tak jak i do tej pory.
A ile lat można pisać, że radio to co innego, a płyta co innego? Cele ich posiadania i używania nie są takie same. Istnienie płyt nie jest argumentem na rzecz partacko robionego radia z siorbiącym i metalicznym pogłosem, co robi często ten "wspaniały" i idealizowany tyle lat zachód.
Po co powtarzać takie wyświechtane zalecenia i wskazówki? Latami zresztą?
adac pisze:
Przez ta parę lat nie potrafili nawet podać sensownego wytłumaczenia: dlaczego nie ma tych 160 kbs dla ich ulubionych stacji.
To kto ma podać to sensowne wytłumaczenie? Chyba menagi a nie słuchacze.
Droga jest daleka ale systemy zmieniają się szybko. System który będzie 'wdrażany' przez 10 lat a w dodatku połowa słuchaczy i nadawców go nie akceptuje umrze śmiercią naturalną. Pozostaną tylko wtopione w niego koszty.
Otóż to.
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 13:36 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

biopal999
Posty: 23
Rejestracja: 5 czerwca 2014, o 08:40
Odbiornik: Dual Dab 4
Technisat DigitRadio Go
Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno,Gdańsk Jaśkowa Kopa,

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: biopal999 » 2 września 2014, o 18:54

I tak jak myślałem znowu przesuneli start nadajników DAB + w Gdańsku ,Poznaniu,Krakowie oraz Kielcach...nowa data to 1 styczeń 2015 :lol: ,a niedawno był jeszcze Pazdziernik zmieniony zresztą z Sierpnia.Kompromitacja na całej linii....
dab.polskieradio.pl
A Pan Prezes PR w tym wywiadzie chyba sam nie wie co mówi... :lol:


http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... dla-dzieci
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 19:00 przez biopal999, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 942
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Domel28 » 2 września 2014, o 18:58

Ale w Kielcach jest przynajmniej eksperymentalna emisja z niewielką mocą.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2520
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S » 2 września 2014, o 19:07

biopal999 pisze:I tak jak myślałem znowu przesuneli start nadajników DAB + w Gdańsku ,Poznaniu,Krakowie oraz Kielcach...nowa data to 1 styczeń 2015 :lol: ,a niedawno był jeszcze Pazdziernik zmieniony zresztą z Sierpnia.Kompromitacja na całej linii....
dab.polskieradio.pl
A Pan Prezes PR w tym wywiadzie chyba sam nie wie co mówi... :lol:


http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... dla-dzieci
Tu nie ma co się śmiać tylko trzeba płakać. W sumie to mnie nie dziwi bo jest robione wg polskich standardów :lol:
Jak tak dalej pójdzie to cyfryzacja PR jak się skończy to stacje komercyjne skorzystają z całkiem innej nowszej technologii.

W tym filmie jakość obrazu nie budzi zastrzeżeń natomiast dźwięk jest tak doskonały jak w DABie :lol:

Panie prezesie! Oby tak dalej bo to najkrótsza droga do totalnej klapy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1979
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 2 września 2014, o 21:03

biopal999 pisze:I tak jak myślałem znowu przesuneli start nadajników DAB + w Gdańsku ,Poznaniu,Krakowie oraz Kielcach...nowa data to 1 styczeń 2015 :lol: ,a niedawno był jeszcze Pazdziernik zmieniony zresztą z Sierpnia.Kompromitacja na całej linii....
dab.polskieradio.pl
A skąd to wiadomo?
Pan prezes nadrabia miną. Pięć nowych programów! Komu to potrzebne? Czy one ważą co do tego, czy ludzie kupią nowe odbiorniki?
Ostatnio zmieniony 2 września 2014, o 21:07 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: distefano » 2 września 2014, o 21:05

Nadawcy radia sami bronią się przed cyfryzacją i ją opóźniają, a Wy udajecie, że tego nie rozumiecie. Pisanie przy okazji, że topolski standard jest [...].

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1979
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 2 września 2014, o 21:11

Wy to było w Związku Radzieckim. :lol:
Polskie Radio ma argumenty za cyfryzacją. Ale czy ma na nią money?

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus » 2 września 2014, o 21:29

Procedura zamówień publicznych zrobi swoje w odniesieniu do terminu uruchomienia emisji, o szczegółach pisałem w poprzednim poście.

Tak na marginesie, to w aktualnym przetargu na emisje DAB+, w stosunku do poprzedniego przetargu, nieznacznie uległy zmianie kontury wymaganych obszarów pokrycia minimalnymi wartościami natężenia pola.
Np. w przypadku emisji dla Krakowa i aglomeracji - od strony północnej ograniczono wymagany obszar pokrycia polem o natężeniu min. 60 dBμV/m, a rozszerzono go od strony południowo-wschodniej. Ograniczono także obszar pokrycia polem o natężeniu min. 66 dBμV/m od strony zachodniej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2520
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S » 2 września 2014, o 21:46

distefano pisze:Nadawcy radia sami bronią się przed cyfryzacją i ją opóźniają, a Wy udajecie, że tego nie rozumiecie. Pisanie przy okazji, że topolski standard jest kretynizmem.
Nikt się nie broni czy coś opóżnie a jedynie nie zmienia czegoś co działa. Zmiana nie przynosi wymiernych korzyści i to są jedyne powody.

[...]

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac » 3 września 2014, o 17:13

Przy okazji wypowiedzi prezesa Siezieniewskiego; nie dziwi mnie że zachwala Dab ale jednocześnie zuważyłem coś niepokojącego:
zachwalanie wyłączenia pasma UKF dla radiofonii czyli w praktyce przekazanie pasma komuś innemu. O c.ch ?

Jeżeli P. Radio nie chce nadawać na UKF -FM -to przecież nikt nie zmusza, mogą wyłączyć nadajniki od jutra. Ale niech P.Radio nie wypowiada się za wszystkich :evil:, bo ma tylko 30% słuchalności, a pozostałe 70% słuchaczy i nadawców może mieć inne zdanie.
Co więcej, zamknięciem pama UKF-Fm zainteresowani są też niektórzy dyskutanci na forach(?), na szczęście pojedyncze przypadki.

Może więc zainteresowani będą łaskawi wyjaśnić jaki mają w tym interes :?: Podpowiem:
1. Mały biznesik który potrzebuje pasma,
2. "Służby" którym jest wiecznie za mało i najchętniej zajęły by wszystko,
3. Czy zwyczajnie szybkie pozbycie się konkurencji ?

Odpowiedz