DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Po raz ostatni przypominam, że jest to forum techniczne.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: giaur500 »

A ja uważam że to m.in. radio i tv kreują nieco gust słuchaczy. Obecnie na czasie jest tylko jeden rodzaj muzyki bo tylko taka muzyka jest obecna aktualnie w mediach. Porównajcie sobie co grał no RMF FM w 92r a co gra teraz.

Dzisiaj aby osiągnąć dobrą słuchalność trzeba puszczać disco, disco polo i pop. Każda inna muzyka to nisza a to dlatego że przez te kilkanaście lat wszyscy zostali przyzwyczajeni do takiej muzyki jaką teraz mamy w mediach. Eska rock usunięta z eteru, disco polo na jej miejscu, teraz czytam że jakieś radio nadające jazz też zniknęło itd. Jak tak dalej pójdzie to tylko disco polo zostanie.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Ja na razie odbieram tylko z nadajnika Lobau (130 km), bo niestety uruchomili w Żurawinie a nie na Ślęży. Jestem zadowolony z jakości radia i na pewno 98% słuchaczy będzie zadowolona z jakości, jakie oferuje standard, DAB+ .
Polskie radio powinno udostępnić 2-4 miejsca dla stacji prywatnych takich jak Plus , Eska Złote Przeboje , radio Disco Polo lub innych . :D
W Czechach z 14 nadajników nadają do 16 stacji radiowych o przepływności 48 - 96 kbps DAB+
Moim zdaniem UKE powinno sprawdzić ilu chętnych będzie na II mux ogólnopolskie radio cyfrowego żeby nie mówili że nie ma chętnych .

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

@giaur500:

Dziękuję, że zauważyłeś coś, co może jeszcze twórcy DAB+ nie podkreślili wystarczająco. Pewnie sam na to nie zwróciłeś uwagę, że coś bardzo mądrego napisałeś. Problemem UKF-u jest, że dodanie nowego programu do oferty w eterze, pozostaje niezauważone przez słuchaczy. Jeżeli uruchomisz nowy nadajnik UKF z nowym programem, słuchacz tego nie zauważy, bo większość odbiorników nie wyświetli nowej rozgłośni. W nowych drogich odbiornikach samochodowych jest już nieco lepiej.

Każdy nowy nadawca jest skazany na wywieszanie plakatów, co jest dla małej rozgłośni dość drogie. Słuchacz musi umieć zaprogramować rozgłośnie w odbiorniku, ją po prostu odnaleźć, z czym czasami są problemy. Większość odbiorników miała kiedyś 6 przycisków, nie wiem skąd pomysł na 6 stacji, może ze względu na 6 pokryć genewskich w paśmie VHF II albo brak miejsca na więcej przycisków. To jest podobnie jak z pilotem w przypadku TV. Programy na pierwszych 9 miejscach są częściej oglądane, niż program na pozycji 194.

W DAB każdy dodany program do multipleksu jest wyświetlany bez dodatkowego przeszukiwania pasma. W niektórych odbiornikach obserwowałem znak zapytania przed nazwą nowej stacji. W samochodzie odbiornik wyświetla nowe multipleksy, w domu przeważnie nie.
Dotarcie informacji do świadomości słuchaczy, że mogą słuchać np. Jazz trwa długo.
Na słuchanie radia w samochodzie przypada ok 15 % całej konsumpcji tego medium. Czyli 85 % nie jesteśmy skazani na AM, FM albo DAB+. W internecie istnieją rozgłośnie nadające Rock, Jazz, Blues itp. Problemem DAB+ ale również też internetu jest pogląd słuchaczy, że poza UKF-em nie ma niczego innego albo im wystarczy co mogą odbierać.

Do przyzwyczajenia należą zawsze dwie strony. Do komunizmu ludzie się nie przyzwyczaili, albo był im nie wygodny. Jeżeli przyzwyczaili się do disco polo, to tego chcieli. Alternatywa istnieje, ale trzeba iść po rozum do głowy a z tym jest czasem ciężko. Od 8 lat u mnie w kuchni nie ma już odbiornika FM. Mam wybór 13 000 rozgłośni, jeżeli coś brakuje, to mogę samemu dodać. Udział FM w słuchaniu radia u nas wynosi mniej niż 10 %. Mój wujek ma 82 lata i słucha radio przez internet. Kto ponosi winę, że oferta na FM jest zawężona, znikoma? Tylko słuchacze a nie rozgłośnie. Rozgłośnie chcą zarabiać. Słuchacz często nie wie czego chce!

apk pisze:Ja na razie odbieram tylko z nadajnika Lobau (130 km), bo niestety uruchomili w Żurawinie a nie na Ślęży. Jestem zadowolony z jakości radia i na pewno 98% słuchaczy będzie zadowolona z jakości, jakie oferuje standard, DAB+ .
Löbau jeszcze w tym roku zmieni kanał z 9C (8 kW) na 9A (6,7 kW). Obecnie nadaje MDR w Saksonii na 4 różnych kanałach:
6C Lipski (10 kW)
8D Chemnitz (8 kW) i Auerbach (10 kW)
9C Drezno (10 kW) i Löbau (8 kW)
12A Oschatz (2 kW), Freiberg Ost (0,8 kW), Chemnitz (1 kW), Wilkau (1 kW)

Kanał 12A jest wykorzystywany wspólnie z Deutschlandfunk, Deutschlandradio Kultur, DRadio Wissen, DRadio DokDep i ERF Plus. Po wyłączeniu nadajników na kanale 12A Deutschlandfunk, Deutschlandradio Kultur, DRadio Wissen, DRadio DokDep opuszczą ten multipleks i będzie dostępne na kanale 5C w multipleksie federalnym.

39 % multipleksu MDR na kanale 12A wykorzystują obecnie inni nadawcy. Tam gdzie MDR ma cały multipleks dla siebie, wykorzystuje on 84 % pojemności multipleksu. Pewnie po zmianie kanałów dojdzie również do zmiany podziału pojemności.

Obecne pozwolenia wyglądają tak:
kanał 9A: Chemnitz (10 kW), Drezno (10 kW), Freiberg (2 kW), Lipsk (10 kW), Loebau (6,7 kW), Oschatz (9,3 kW), Schoeneck (10 kW).

Ktoś napisał na niemieckim forum, że po wyłączeniu UKF-u znajdą się w DAB te programy: http://www.slm-online.de/horfunk

Do wyłączenia UKF-u tak szybko nie dojdzie. Ale ARD i Deutschlandradio otrzymają po roku 2016 pieniądze na rozbudowę sieci DAB+ tylko pod warunkiem że ustalą datę wyłączenia UKF-u.

Ze względu na targi IFA wydał przewodniczący ARD i intendent NDR Lutz Marmor komunikat prasowy, w którym wypowiada się za zmianą DVB-T na DVB-T2, co ma prowadzić do oszczędności utrzymywania sieci w wysokości 15 %, lepszej jakości obrazu i odbioru mobilnego. Migracja zakończona będzie w lecie 2019 r.

Na temat DAB+ czytamy, ze UKF nie zostanie ostatnią wyspą analogową. Liczba sprzedanych odbiorników rośnie. Jednoczesne utrzymywanie dwóch systemów nie ma sensu. Wszyscy muszą zastanowić się, jak ma wyglądać migracja z UKF-u na DAB. Podanie konkretnego roku nie będzie miało sensu, jeżeli nie będzie wsparcia przez regulatorów rynku. Gdyby w każdym sprzedawanym odbiorniku był moduł do odbioru DAB+, byś byli już znacznie dalej, powiedział Marmor.

http://www.ard.de/home/intern/_Crossmed ... index.html

Więcej na temat:
http://www.ptko-presseforum.de/agenda.html
http://meinungsbarometer.info/beitrag/I ... a_703.html
Ostatnio zmieniony 6 września 2014, o 17:10 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Max van Org pisze: Jednoczesne utrzymywanie dwóch systemów nie ma sensu. Wszyscy muszą zastanowić się, jak ma wyglądać migracja z UKF-u na DAB.
Nie rozumiem takiego podejścia, dlaczego wszyscy mają migrować jak na komendę ? Kto chce niech przechodzi a kto nie chce niech dalej nadaje na UKF-ie. Dab powinien przekonać czymś użytkowników a nie być systemem robionym na siłę.

Btw: dlaczego ciągle powołujemy się na wzór niemiecki ? Są również inne kraje, takie które nie zamierzają w ogóle wdrażać Dab-u ani nie widzą potrzeby wyłączania UKF-u. To namawianie do likwidacji dobrego i tradycyjnego pasma radiowego robi się już w..rzające.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: giaur500 »

Nie wiem czym dab ma przekonać? Mnie by mógł przekonać jedynie ofertą. Jeśli oferta będzie podobna jak na ukf to mnie nie przekona do zakupu odbiornika. Tym bardziej że nawet tv nke mam bo komputer mi służy jako tv. I jako radio też (internetowe) a oferty radia internetowego dab nie przebije.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Twój przypadek jest dość specyficzny bo jednak większość z różnych powodów używa zwykłego odbiornika i dla nich pozostaje tradycyjna telewizja i radiofonia (coraz bardziej scyfryzowane :( ). Oferty 'radia internetowego' które ma zasięg światowy też nie można porównywać z naziemną radiofonią bo to są dwie różne kategorie. Nie wszyscy słuchają i w przyszłości będą chcieli słuchać radia z internetu.

Co do Dabu to się zgadzamy że decydująca będzie liczba odbiorników w powszechnym użytku; żaden nadawca nie opuści pasma na którym ma krajowy zasięg żeby przejść tam gdzie może liczyć na 20 proc. odbiorców. Zachęty dla słuchacza żeby kupić odbiornik mogą być różne np. nowa oferta która nie będzie dostępna na UKF-ie. Sądząc po ofercie netowej kilku znanych nadawców to nie powinno być z tym problemu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze: Nie rozumiem takiego podejścia, dlaczego wszyscy mają migrować jak na komendę ? Kto chce niech przechodzi a kto nie chce niech dalej nadaje na UKF-ie. Dab powinien przekonać czymś użytkowników a nie być systemem robionym na siłę.

Btw: dlaczego ciągle powołujemy się na wzór niemiecki ? Są również inne kraje, takie które nie zamierzają w ogóle wdrażać Dab-u ani nie widzą potrzeby wyłączania UKF-u. To namawianie do likwidacji dobrego i tradycyjnego pasma radiowego robi się już w..rzające.
Otóż to, otóż to. Dokładnie tak.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

adac pisze:
Max van Org pisze: Jednoczesne utrzymywanie dwóch systemów nie ma sensu. Wszyscy muszą zastanowić się, jak ma wyglądać migracja z UKF-u na DAB.
Nie rozumiem takiego podejścia, dlaczego wszyscy mają migrować jak na komendę ? Kto chce niech przechodzi a kto nie chce niech dalej nadaje na UKF-ie. Dab powinien przekonać czymś użytkowników a nie być systemem robionym na siłę.

Btw: dlaczego ciągle powołujemy się na wzór niemiecki ? Są również inne kraje, takie które nie zamierzają w ogóle wdrażać Dab-u ani nie widzą potrzeby wyłączania UKF-u. To namawianie do likwidacji dobrego i tradycyjnego pasma radiowego robi się już w..rzające.
Mam nadzieję, że cytat nie jest przypisywany mi a autorowi, którym jest intendent NDR i obecny przewodniczący ARD Lutz Marmor. Ja nie powiedziałem, że Polska ma wzorować się Niemcami, Lutz Marmor też nie. Nie rozumiem więc, skąd często powracające poglądy. Ale Polskie Radio potrzebuje jakiś koncept, bo samo uruchomienie radia cyfrowego nie wystarczy, żeby doprowadzić sprawę do sukcesu. Spostrzeganie sytuacji na innych rynki jest na tyle interesujące, że widzimy jaki motor napędza zmiany, skąd nacisk i dlaczego niektórzy mają powodzenie a inni nie. Niemcy są może największym rynkiem, ale powodzenie/sukces wygląda inaczej. Ja jestem zwolennikiem strategii rządu Niderlandów.

Spójrzmy na sytuację w Niemczech. Z rocznym albo nawet dwuletnim opóźnieniem uruchomiono w Niemczech multipleks federalny. Warunkiem na uruchomienie tego multipleksu była zgoda między nadawcami publicznymi i komercjalnymi. 1/3 MUX-u otrzymał ogólnokrajowy nadawca publiczny a 2/3 nadawcy wyznaniowi i komercyjni. Bez zgody nadawców komercyjnych publiczno-prawne DeutschlandRadio nie mogłoby dołączyć do multipleksu federalnego i nie otrzymałoby środków na DAB+ od ‘komisji do określenia potrzeb finansowych nadawców publiczno-prawnych’ (KEF). To jest komisja, która pilnuje, żeby nadawcy publiczno-prawni nie marnowali pieniądze i żądali od obywateli większy abonament.

Na 3 lata wprzód wiedzą nadawcy publiczni ile pieniędzy mają do dyspozycji na różne cele. Komisja po doświadczeniu z „DAB mp2” jest negatywnie nastawiona na DAB+ i kontroluje dokładnie co robią nadawcy. Jest to ta sama komisja, która zmusza nadawców do wyłączania nadajników AM.

Komisja KEF chce do 30. kwietnia 15 od nadawców publiczno-prawnych wiedzieć, kiedy zamierzają wyłączyć UKF. Termin został już przesunięty o całe 6 miesięcy do tyłu. Bez daty wyłączenia nadajników UKF nie przydzieli KEF im dalszych środków na utrzymywanie sieci DAB+. Nowy raport KEF ukazać ma się w styczniu 2016, ale już dzisiaj donoszą media, że może ukazać się z opóźnieniem w kwietniu 2016 r.

Rozpoczęła się spirala na szczeblu krajów związkowych i federacji. Nadawcy komercyjni nie wyrażają zgody na wyłączenia UKF-u. Regionalni nadawcy publiczni są beneficjentem sytuacji w eterze, bo posiadają 4-6 sieci UKF na skalę landów. W obecną sytuację wpędziło ich radio federalne DeutschalandRadio, z którym nie chcieli regionalni nadawcy publiczni (MDR, NDR, WDR itp.) podzielić się zasobami. Uruchamiali dodatkowe programy, żeby tylko nie oddać żadnej częstotliwości.

Czyli nacisk na Niemców robią w pierwszej kolejności oni sami ale nie tylko. Jeżeli przeczytacie w prasie wypowiedzi Patricka Hannona, prezydenta WorldDMB, to dokładnie wyczytacie, że oprócz Niemców również inne kraje spostrzegają co robią Niemcy. Hannon twierdzi, że Niemcy są najważniejszym rynkiem od którego zależy sukces DAB+ w Europie. Pozycja DAB+ w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Dani i Szwajcarii jest ugruntowana. Niemcy i Niderlandy zwiększyli dynamikę w Europie, nowe rynki dołączyły do grupy krajów wprowadzających DAB+ i wymienia poza Włochami, Francją i Szwecją również Polskę. Wszyscy spostrzegają w jaki sposób rozwój DAB+ w Niemczech wniesie wkład, że DAB+ stanie się platformą cyfrową w całej Europie. Patrick Hannon podkreśla, że ustalenie daty wyłączenia UKF-u zwiększa popyt na odbiorniki cyfrowe, podkreśla również, że interesujące pomysły marketingowe pochodzą z krajów, które ostatnio dołączył do grupy krajów z DAB+ i wymienia Włochy i Niderlandy.

Już wielokrotnie Austriacy a dokładnie przedstawiciele ORF twierdzili, że obserwują co robią Niemcy i jeżeli uznają, że mają sukces, pomyślą o wprowadzeniu DAB+ w własnym kraju. Nadawcy komercyjni w Austrii uruchomiliby bardzo chętnie DAB+, ale wiedzą, że bez nadawcy publicznego nie mają szansy. Jest to dokładnie odwrotna sytuacja w porównaniu do Polski. Wiadomo o co chodzi. Celem jest nowy podział udziału na rynku.

http://meinungsbarometer.info/beitrag/I ... a_703.html
adac pisze:Co do Dabu to się zgadzamy że decydująca będzie liczba odbiorników w powszechnym użytku; żaden nadawca nie opuści pasma na którym ma krajowy zasięg żeby przejść tam gdzie może liczyć na 20 proc. odbiorców. Zachęty dla słuchacza żeby kupić odbiornik mogą być różne np. nowa oferta która nie będzie dostępna na UKF-ie. Sądząc po ofercie netowej kilku znanych nadawców to nie powinno być z tym problemu.
20 procent odbiorców na skalę Polski nie jest mało. Spójrz na udział rozgłośni ponadregionalnych. Gdyby tych 20 procent namówić do słuchania jednej albo dwóch rozgłośni, to można byłoby to uznać za sukces. Pomyśl o Planecie albo Eska Rock. 80 zł za odbiorniki i mogliby nadal słuchać swoją ulubioną rozgłośnię. Chętnych byłoby wiele.

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Tomciosz »

Jeżeli mogę dorzucić swoje 3 grosze. Planeta.fm, aktualnie nie jest tym, co np. jej dawna rozgłośnia regionalna w Poznaniu czy Katowicach. :-( Wątpię, aby wskrzeszono oddziały regionalne w DAB+. Chociaż to byłby dla mnie wystarczający powód, zeby zakupić odbiornik.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tu jest temat DAB W Polsce. Po co tyle danych o Dab w kraju inaczej zorganizowamym pod wzglęęm administracyjnym?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

To napisz jak jest zorganizowany przydział pieniędzy na DAB w Polsce i kto jest motorem rozwoju. Do tej pory toczy się dyskusja o dwóch biegunach Polskim Radiu i o nadawcach komercyjnych. Co ciekawe niektóre rozgłośnie PR utrzymują testy a inne nie. Czy PR jest też podzielona na zwolenników i przeciwników? Opisz kto jest pośrodku. Co proponuje Krrit nadawcom komercyjnym na tych spotkaniach na które nie przybywają. Tak samo było przecież z DVB-T, nadawcy nie chcieli dyskutować. Gdzie są protokoły ze spotkań?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Być może przyczyna leży tutaj, to mapka zasięgowa jednej ze stacji ponadregoinalnych, dane pochodzą z serwisu Radipolska:

Obrazek

Widać że nadawca umieścił się w głównych ośrodkach gdzie może liczyć na słuchaczy, nadawanie w teren za bardzo go nie interesuje. Stacja jest na 12 miejscu słuchalności, powiększenie zasięgu oznaczałoby znaczny koszt a niewielki przyrost słuchaczy więc stan obecny jest ok.
Być może z tego założenia wychodzą najwięksi prywatni nadawcy w PL.

Multipleksem w Dab mogą być zainteresowanu ci mniejsi którzy nie mają takiej siły przebicia i zabrakło dla nich częstotliwości na UKF. Dla nich jest to najlepsza szansa na powiększenie zasięgu. Albo zupełnie nowi kandydaci.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Tak długo jak UKE i Krrit będą rozdawali częstotliwości UKF, żaden nadawca komercyjny nie będzie zainteresowanym DAB+.

Porównanie twojej mapy i zasięgu na mapach Krrit:

Obrazek

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Problem w tym że UKE i Krrtv nie mają co rozdawać bo częstotliwości na UKF są już zajęte a w Dab zostały tylko 24 sloty które nawet nie wystarczą do odtworzenia obecnej sytuacji na UKF.
Urzędy przez brak jakiejkolwiek koncepcji która była by uzgodniona z nadawcami same zapędziły cyfryzację radia w ślepy zaułek a teraz mają pretensje do nadawców.
Teraz żeby to odkręcić należałoby zmienić obecne przeznaczenie pasma VHF i dać go tylko dla radia a konkurs na mux-8 zamienić na mux-5.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jakiś czas temu w konsultacjach nadawcy radiowi stwierdzili że 3 mux'y radiowe im wystarczą i nie ma potrzeby zamiany MUX-8 DVB-T na 4 muxy DAB.
Nikt nie zaprotestował też, gdy zaczęła się dyskusja na temat zagospodarowania MUX-8 DVB-T.
Teraz już za późno.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Być może nie wiedzieli że jeden multipleks w całości zajmie P.Radio a 2 multipleksy raczej im nie wystarczą. Poza tym nikt w tym regulatorzy nie pomyśleli o miejscu dla innych nadawców i poszerzeniu oferty w przyszłości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Czyli to co zawsze-spieprzona robota na począku? A potem jest za późno.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

adac pisze:Problem w tym że UKE i Krrtv nie mają co rozdawać bo częstotliwości na UKF są już zajęte a w Dab zostały tylko 24 sloty które nawet nie wystarczą do odtworzenia obecnej sytuacji na UKF.
Wykaz wolnych częstotliwości Krrit nie jest pusty. Jedz do Niemiec albo Niderlandów, to z wyjątkiem częstotliwości po wojskach amerykańskich albo brytyjskich nie ma już wolnych częstotliwości. Brytyjczycy wycofują swoje wojska z tych państw i rezygnują z nadajników słabej mocy i chyba 4-5 częstotliwości genewskich, które nadal zajmują. UKE nadal poszukuje nowe częstotliwości.

Proszę nie pisz o częstotliwościach Genewskich w Polsce, bo je nikt nie chce. Nadawcy wpierw otrzymali częstotliwości, na których utrzymywanie ich nie stać. Więc mamy częstotliwości Genewskie używane z 1/3 mocy z którą zostały skoordynowane.

To nie urzędy muszą przedstawiać koncepcję. Urzędy są od regulacji rynki. Koncept musza przedstawić nadawcy, bo rząd nie może im narzucić rozwoju. W innych krajach może, ale to inna sprawa.

Nadawcy nie zadbali o swoje. Oni nadal śnią, że operatorzy telefonii mobilnej zapłacą im rozpowszechnianie ich programów. Jeżeli jest tworzenie kontentu opłacalne, to przecież też inni mogą wejść w ten interes. Przykładem z USA jest Newsbeat, aplikacja która układa mi moje osobiste radio. USA są 5-10 lat w przód w rozwoju i konsumpcji mediów, oni zaorają rynek medialny zanim nasi nadawcy się zorientują, że w Radio Tracku doszło do zmiany. Nie dziwię się, bo centrale polskich nadawców są zagranicą, gdzie ich koncerny też nie potrafią sobie poradzić z przyszłością. Brytyjski Bauer trochę zaczyna sobie radzić.

Nadawcy powinni 2-3 lata przez GE 06 wystąpić do UKE/URTiP i urzędu łączności o przedstawienie planów i zadbać o podział lokalny muxów. Ale UKE jeszcze w konsultacjach nt. podziału pasma VHF III pisał o paśmie L dla rozgłośni lokalnych. W innych krajach dyskutowano już o wykorzystaniu pasma L na inne cele, bo było wiadomo, że nikt tam nie będzie nadawał. Tu mają nadawcy haczyk na UKE, bo zostali zmyleni.

Konsultacje nt. pasma VHF III miałyby dzisiaj ten sam rezultat.

Sytuacja nadawców lokalnych na UKF-ie nie wygląda inaczej jak sytuacja dawnych nadawców TV zjednoczonych w sieci TV Odra, którzy po prostu zniknęli.

Przejście z UKF na DAB będzie związane z uporządkowaniem rynku. Jeżeli wszystkie rozgłośnie będą miały zasięg ogólnopolski, to po co 3 rozgłośnie z muzyka rockową? Dojdzie do nowego podziału rynku. 24 sloty wystarczę, nawet nie będą zajęte. Nadawcy komercyjni będą nadawali w lepszej jakości, bo czym większa przepływność ich programów, tym mniej miejsca dla konkurencji.
Zostaną:
11 programów PR
3 programy Grupy RMF
3 programy Eurozet
3 programy TIME
3 programy Agory
3 programy innych nadawców, tam gdzie jeszcze istnieją
3 rozgłośnie religijne wraz z siecią Plus, jak kościół zacznie wypłacać odszkodowania, to te rozgłośnie i tak padną
1 środowiskowy, dla tych którzy otrzymają odszkodowania, gdzieś trzeba zalokować kasę :lol:
Czyli 30 programów. Po co więcej?
W Warszawie 30 w Paryżu 60.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nadawcy komercyjni będą nadawali w lepszej jakości, bo czym większa przepływność ich programów, tym mniej miejsca dla konkurencji.
Raz czytam, że nie chcą przystąpić do cyfryzacji, bo nie chcą wpuścić "nowych graczy", a teraz czytam, że mogą ustawić wysokie przepływności, żeby ograniczyć miejsce dla konkurencji.
To jak w końcu jest?
Dlaczego zatem już tego nie robią, a opierają się cyfryzacji?

Wyobrażam sobie, jak RMF FM i ZET źle by brzmiały w cyfrze - pomimo nawet dość wysokich przepływności. Oni to potrafią dźwięk na papkę, zanim urodzi się on ze studia.

Zablokowany