DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przez wiele miesięcy były testy DAB+ wspólnie z nadawcami komercyjnymi. Nie brzmiało tak źle.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie brzmiało tak źle. Prawda! Brzmiało fatalnie. Zwłaszcza ci komercyjni.

tomek89

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tomek89 »

http://www.satkurier.pl/news/105617/w-p ... olsce.html
Konferencja o DAB+ w Krakowie bez emisji DAB+ w Krakowie :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Podobnie jak w zeszłym roku? Wtedy mówiący o jakości słuchacz został arogancko potraktowany przez prezydium.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Przygotowałeś briefing dla osób które odwiedzą konferencje? Co mają powiedzieć przedstawicielom handlu i rozgłośni? Kiedy zaoferujesz warsztaty nt. dobrej jakości DAB+? Może jakiś flashmob w Krakowie? Gdzie mogę ściągnąć wytyczne? Co zalecasz? :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Wystarczy, żeby słuchali, gdy choć jeden rzecznik jakości tam przybędzie i poruszy temat. Bo ten jeden tam może oznaczać czy reprezentować kilka milionów potencjalnych słuchaczy radia DAB - tych słyszących.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym na stronie internetowej Polskiego Radia pojawiło sie ogłoszenie o przetargu na emisje DAB+ dla kolejnych obszarów, w skład których wchodzą następujące miasta i ich aglomeracje: Koszalin, Olsztyn, Zielona Góra, Białystok, Lublin, Rzeszów.
W zakresie kodowania, multipleksacji i regionalizacji usługa obejmuje także Bydgoszcz, dla którego, jak wiadomo, Polskie Radio będzie prowadziło emisję we własnym zakresie (RCN Solec Kujawski).
Z powyższego wynika, że postępowanie przetargowe dotyczy wdrożenia emisji DAB+ na obszarach należących do IV i V etapu.

Termin składania ofert w postępowaniu określono na 5 listopada 2014 r.

Biorąc pod uwagę procedury zamówień publicznych, zaplanowany w harmonogramie na 1 stycznia 2015 r. termin uruchomienia emisji na obszarach z IV etapu wydaje się być mocno problematyczny.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

antypyra pisze: Bo ten jeden tam może oznaczać czy reprezentować kilka milionów potencjalnych słuchaczy radia DAB
Albo siebie samego. Znowu zmyślenia zamiast źródeł.
Podaj adres strony internetowej n/t jakości w Dab, albo ankiety w której wypowiedziało się "miliony słuchaczy".
A czy ktoś napisał w tej sprawie do P. Radia ? Czy Ty jako zainteresowany napisałeś ?

Na razie reprezentujesz samego siebie (jedna osoba) i piszesz nie tam gdzie potrzeba.
:idea:Pojedź na tą konferencję i zadaj pytanie.

W konferencji biorą udział: Ekspert Krajowej Rady d/s Radiofonii i Telewizji oraz Główny Inżynier Polskiego Radia, i te osoby najlepiej odpowiedzą na Twoje wątpliwości.
W tym wątku odpowiedzi nie uzyskasz. :idea:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: AdamP »

"Miliony słuchaczy" - dobre ;) Przecież tylko ułamek procenta obywateli wie, że w RP jest już nadawany DAB+, a jeszcze mniej z tej garstki ma do tego odbiornik ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Albo siebie samego. Znowu zmyślenia zamiast źródeł.
Ilu ludzi słyszy dobrze, a nie umie w języku technicznym tego wyrazić? Nie przyszło Ci to do głowy?

To powiem Ci: bardzo mało.
Ja słyszę bardzo dobrze, z językiem technicznym sobie jakoś radzę. Są inżynierowie tacy, co słyszą i tacy, co nie słyszą.
W każdej dziedzinie techniki tylko garstka specjalistów na prawdę wie, o co chodzi.
Z faktu, że masy ludowe nie wiedzą, na czym polega poprawne wykonanie mostu na rzece, nie wynika, że może on być wykonany źle!!!!!! Inżynierowie muszą zawsze działać zgodnie z zasadami budowy mostów, zasadami bezpieczeństwa itd.
Radio ma grać poprawnie nawet, jeśli przysłowiowy Kowalski tego nie słyszy!!!

Co do konferencj w Krakowie
Nie mamy pojęcia o proporcjach?

Oto wyjaśnienia:
Może zachodzi proporcja:
z/t=x/y lub 1/t=x/y

gdzie:
z- liczba słuchaczy na konferencji,którzy zauważyli i poruszyli temat miernej jakości. Podobno był to "tylko' jeden słuchacz.
t-liczba obecnych w audytorium na konferencji

x -liczba potencjalnych słuchaczy radia DAB w przyszłości (gdy ono się rozwinie :lol: ) która usłyszy niedostatki brzmienia DAB
y - liczba słuchaczy DAB w ogóle (gdy ono się rozwinie)

A mówiąc prostym językiem, było tak mało słuchających na sali konferencyjnej, że tylko jeden zauważył kiepską jakość DAB.
Pojedź na tą konferencję i zadaj pytanie.
Taaak? Żeby usłyszeć od butnych prezesów i innych (dobrze wynagradzanych w spółkach i "organizacjach"), że jakość nie jest celem DAB-u????????
Pisałem już o tym dawno, jaka buta charakteryzowała tych za stołem prezydialnym.

PS. adac olej te dziwne wywody i zarzuty. Czasem z tobą gorzej niż z MVO.

Rogall
Posty: 8
Rejestracja: 28 września 2014, o 17:02
Odbiornik: Wiwa HD95
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60 DVB-T
3m nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha-Kozłowiec

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Rogall »

Teoretycznie za 2 dni ma ruszyć emisja z Łodzi o której się dużo pisze, ale tak szukam i nigdzie nie mogę znaleźć z jakimi parametrami ma nadawać, chodzi mi głownie o częstotliwość lokalizacje anten itp.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

A z Opola chyba też ;)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

@Rogall:

Według zapisów decyzji rezerwacyjnej i dokumentacji przetargowej: Łódź kanał - 5C, Opole kanał - 11C.
Usługodawcą emisji jest inny podmiot niż EmiTel, wobec czego trudno jest przewidzieć lokalizacje obiektów nadawczych.
Trzeba poczekać na aktualizację wykazu pozwoleń na stronie UKE.

Rogall
Posty: 8
Rejestracja: 28 września 2014, o 17:02
Odbiornik: Wiwa HD95
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60 DVB-T
3m nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przysucha-Kozłowiec

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Rogall »

Robertus pisze:@Rogall:

Według zapisów decyzji rezerwacyjnej i dokumentacji przetargowej: Łódź kanał - 5C,
O i o to mi chodziło, bynajmniej jest jakiś punkt zaczepny. Dziękuje bardzo:-)

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: eter »

Wprawdzie w sumie nie na temat, ale jednak może.

Ostatnio w porze wieczorno-nocnej słuchałem PR3 i nadziwić się nie mogłem, że emisja jest realizowana w wersji monofonicznej.
Nie wiem, czy na prawdę jakość sygnału emitowanego w eter jest kontrolowana jedynie automatycznie i nikt nie ma nad tym żadnego "fizycznej" kontroli. Ktoś gdzieś przycisnął nie ten guzik i kilka godzin emisja była nadawana w wersji monofonicznej.
Wszyscy zadowoleni "GRA"-"GRA" tylko nie było nikogo, żeby sprawdzić JAK.
Przypomina mi się sytuacja z nadawaniem przez TVN jeszcze w analogowej wersji z SAT przez kilka miesięcy zamienionych kanałów lewy z prawym. Dopiero po mojej interwencji to poprawiono.
Nie wiem, ale takie "kwiatki" zdarzają sie nadal w emisji radiowej na UKF, tak więc w domyśle, myślę, że rownież w DAB (oby nie).
Tak trudno sprawdzić "organoleptycznie" czyli na słuch, czy wszystko jest OK, skoro urządzenia zawodzą?
To tak na marginesie dyskusji o jakości nadawania.
Zamienione kanały, nadawanie monofoniczne...przecież to podstawa a jednak nawet takie podstawowe błędy się zdarzają, więc nie wszystkie trybiki chodzą jak należy w całej tej skomplikowanej technice nadawczej.
Ostatnio zmieniony 1 października 2014, o 19:18 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym na stronie Polskiego Radia została opublikowana dokumentacja do przetargu na emisję DAB+ dla obszarów: Koszalin, Olsztyn, Zielona Góra, Białystok, Lublin, Rzeszów.

źródło:
http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=914

W dokumentacji SIWZ zawarte są m.in. mapki z naniesionymi konturami obszarów pokryć założonymi minimalnymi wartościami natężenia pola.

rancor
Posty: 50
Rejestracja: 10 maja 2012, o 18:38
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznań-Śrem

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rancor »

eter pisze:Ostatnio w porze wieczorno-nocnej słuchałem PR3 i nadziwić się nie mogłem, że emisja jest realizowana w wersji monofonicznej.
Większość audycji słownych PR jest całkowicie, albo prawie całkowicie monofoniczna. Co najwyżej przestrzeń stereo jest bardzo wąska. Czasami "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" w Dwójce jest stereofoniczny, ale bardzo szeroko, jakby sztucznie obsługa radia spychało jednego rozmówcę na lewy, a drugiego na prawy kanał (każdy z nich ma CHYBA własny mikrofon mono). Czasami wyraźnie słychać, że te stereo jest robione sztucznie z sygnałów mono i efekty tego są wręcz paskudne.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Koniec OT

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Czy Polskie Radio rozstrzygnęło "przetarg " na Emisję MUX DAB+ obszar Poznań ? Czy wiadomo kiedy rozpocznie się emisja i jaka firma będzie budowała? Z tego co widzę na stronce propagandowej Polskiego Radia to już chyba trzecia zmiana dat w planach. Nie wygląda mi to poważnie,więc może ktoś coś widział lub cokolwiek wie? :D Z góry dziękuję za odpowiedź :).


pozdrawiam

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

W postępowaniu dotyczącym emisji DAB+, m.in. dla obszaru Poznania, otwarcie ofert zaplanowano na 7 października.

źródło:
http://www.prsa.pl/zamowienia/zamowienie.aspx?id=905

Jak już wspominałem w tym wątku, od otwarcia ofert do rozpoczęcia emisji to bywa jeszcze daleka droga.

Zablokowany