DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

JaroslawMroczkowski pisze:Nic się nie zaczyna. Na samym początku projektu ustalono ilość programów i nikt tego nie zmienia. Wszystko zapisane jest w SIWZ na operatora stacji czołowej, wystarczy przeczytać.
Czyli już dawno upchano. Choć jeszcze nie ma czym. :lol:
adac pisze: P. Radio mówi o swoich planach od roku, na ww w.dab.polskieradio.pl wisi informacja wielkimi literami a ty się teraz pytasz dlaczego nie będzie więcej programów :?: A po co ?
A ja się pytam po co tyle?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Jakby co jest już dostępna do pobrania i posłuchania wspominana tutaj kiedyś audycja o DAB+ z Tyflopodcastu czyli serwisu radiowego dla niewidomych: http://www.tyflopodcast.net/technologia-dab-plus/
W kwestii liczby stacji pytałem się jakby co dlatego bo Wrocław "wisi" jeszcze uruchomienie Radia RAM w DAB+ stąd chciałbym wiedzieć czy ośrodki regionalne mogą wrzucić więcej niż dwie stacje radiowe.
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2014, o 02:28 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

To może moja aktualna opinia. Od jakiegoś czasu jestem potencjalnym odbiorcą przekazu DAB tyle... że go nie słucham. DAB nie wprowadził dla mnie dokładnie nic. Zaprogramowałem tuner, pobawiłem się i tyle. Odbiór PR3 z analogu mam równie dobry. Żadnej innej stacji której słucham w Dab nie ma. O ile uruchomienie DVB-T było rewolucją w TV to aktualny pomysł na DAB w Polsce jest po prostu słaby.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

DAB jest technologicznym krokiem w przód a jakościowym w tył.
Ludzie tak długo na to nie przejdą jak ich się do tego nie zmusi (czyt. wyłączy FM).

Jestem ciekaw jak by było jak by nadajniki DAB miały po 100kW (jak w analogu co niektóre). Czy wtedy przepustowość nie była by większa?

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Według mnie, z tego co obserwuję to radio DAB+ nie przyjmie się szybko na polskim rynku z kilku powodów:

1. Nieodczuwalna praktycznie poprawa jakości dźwięku w stosunku do FM.
2. Ceny dobrego sprzętu DAB+ klasy Hi-Fi bardzo wysokie.
3. Zupełny brak zainteresowania radiem DAB+ w stacjach komercyjnych jak: RMF, ZET, ESKA
4. Radio analogowe FM w samochodach, komórkach i smartfonach ciągle będzie dominowało.
5. Ciągłe przesuwanie w czasie uruchomienia kolejnych nadajników DAB+ w Polsce a tym samym zniechęcanie słuchaczy do przejścia na nową technologię.
6. Alternatywne konkurencyjne radio internetowe, które pozwala odbierać praktycznie każdą stację na świecie, niejednokrotnie z o wiele lepszą jakością niż DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Zdaje się, że ten pierwszy punkt został już zatwardzony na wieki wieków amen. W kwestiach innych może się coś jeszcze zmienić.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Odczuwalna poprawa jakości? Przecież gra gorzej niż w FM i to tak zostanie, a będzie jeszcze gorzej jak dopchają kolejne stacje.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Nie będzie gorzej bo bitraty są już przewidziane dla docelowego składu i jest nawet zarezerwowane miejsce na usługi dodatkowe.
Może niewielkie przesunięcia pod wpływem głosu ludu lub zrezygnują z jednego z nowych kanałów. Wtedy automatycznie zrobi się więcej miejsca dla obecnych.

Ad piotrek 2802:

dobry sprzętu audio DAB+ klasy Hi-Fi -to brzmi trochę jak żart. Hi-Fi to może być płyta CDa a nie stream AAC z kompresją taką jak w Dab-ie.
Co nie zmienia faktu że będą tacy co kupią.
Dab nie odniesie sukcesu póki nie będzie w nim stacji z pierwszej 10-ki słuchalności a tak się składa że nie jest to 10 programów P.R. :|

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Dab ma ciut lepszą jakość niż PR1 PR na falach długich :lol:
Tego też słuchają choć wartość merytoryczna jest gorzej niż marna.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Panowie, nie popadajcie w skrajności. PR3 w DABie brzmi nie gorzej niż z FMu (pomijając że zdarza się czkawka) jeśli słucha się na przyzwoitym sprzęcie. A co do sprzętu- jest faktem, że prymitywne odbiorniki DAB mają absurdalnie wysokie ceny, różnica w cenie w sprzęcie wyższej klasy między wersją z/bez DAB też jest zazwyczaj duża (>400 PLN). Jedynym wyjątkiem jaki znalazłem (i z niego skorzystałem zresztą) jest Denon F109 (był droższy o 150 PLN) a ostatnio znalazłem dla kolegi KD Yamahy V500 z DABem za ok. 1500 (bez DAB minimalnie tańszy). Aczkolwiek już mikrowieża Yamahy MCR-N560 w wersji z DAB jest droższa o ponad 400 PLN

Jeśli chodzi o sprzęt to widać, że zaczynają się pojawiać w rozsądniejszych cenach "kombajny" czyli DAB/odtwarzacz USB/DLNA/Webradio (choćby powyższe Yamahy). Kupowanie za kilkaset złotych samego tunera DAB nie ma żadnego uzasadnienia.

A co do słuchalności to we Wrocławiu w pierwszej dziesiątce są akurat 3 stacje PR
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tr ... ro-do-gory#

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

DVB-T/S pisze:Dab ma ciut lepszą jakość niż PR1 PR na falach długich :lol:
Tego też słuchają choć wartość merytoryczna jest gorzej niż marna.
Czy ty naprawdę wierzysz w te brednie,które wypisujesz czy tak dla żartu? ;)
Polskie Radio w ostatnich mocno się skomercjalizowało ale w porównaniu do komercyjnych śmieci to i tak nie jest najgorzej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze:Nie będzie gorzej bo bitraty są już przewidziane dla docelowego składu i jest nawet zarezerwowane miejsce na usługi dodatkowe.
Może niewielkie przesunięcia pod wpływem głosu ludu lub zrezygnują z jednego z nowych kanałów. Wtedy automatycznie zrobi się więcej miejsca dla obecnych.

Ad piotrek 2802:

dobry sprzętu audio DAB+ klasy Hi-Fi -to brzmi trochę jak żart. Hi-Fi to może być płyta CDa a nie stream AAC z kompresją taką jak w Dab-ie.
Co nie zmienia faktu że będą tacy co kupią.
Ooo, dobra wiadomość. Widzę na stronie DAB-u tylko 11 programów. Jeszcze przyciąć Polanda i będzie ok.
Mam już rok tuner Onkyo 4030 i chyba dzięki niemu nie uważam DAB za zupełnie chybione przedsięwzięcie (poza oszczędnością bitratu na g...a). Jakość przetwornika C/A rozstrzyga, a w tym odbiorniku jest ona o wiele lepsza niż w przenośnych dualach.

A stacje mocno słuchalne umieszczone w DAB+ będą dalej mocno słuchalne - ale w dalszym ciągu na UKF. Tak wygląda przemyślenie wprowadzania DAB-u w Polsce przez menagi. Najpierw robimy, a potem może zaczniemy mysleć, że to coś nie tak.
Ostatnio zmieniony 28 grudnia 2014, o 09:59 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Marcin1982 pisze:
DVB-T/S pisze:Dab ma ciut lepszą jakość niż PR1 PR na falach długich :lol:
Tego też słuchają choć wartość merytoryczna jest gorzej niż marna.
Czy ty naprawdę wierzysz w te brednie,które wypisujesz czy tak dla żartu? ;)
Polskie Radio w ostatnich mocno się skomercjalizowało ale w porównaniu do komercyjnych śmieci to i tak nie jest najgorzej.
Ale nie muszę wierzyć w coś co jest prawdą.
PR nie miało i nic nie ma do zaoferowania. Słuchalność w radio jest najważniejsza a nie to co jest wg niektórych odpowiednie.

No ale PR nie musi wykładać kasy więc nadają g...o.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Chyba mamy różne oczekiwania. Jeśli nazywasz g..m to co nadaje PR to jak nazwiesz to co nadaje RMF czy ZETka o różnych eskach i maxxach nie wspomniawszy?? Ale o gustach się nie dyskutuje. Ostatnio ktoś próbował mnie przekonać jakie to wartości niosą nawadane w TVN i Polsacie seriale typu "dlaczego ja" (i jakieś coś podobnego) - na tym tle serialowe "dzieła" TVP wyglądają jak kandydaci do oskara.
Natomiast słuchalność PR (w szczególności PR3 i PR1) przyzwoita i mieści się w czołówce stacji. Więc tu nie masz po prostu racji.

Co do jakości - @antypyra ma rację, kluczowy jest DAC dlatego dyskusje o jakości bez precyzowania na jakim sprzęcie się słucha są pozbawione kluczowej informacji.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Co z tego że są w czołówce jak wynik jest żałosny. To stacje dla mas a nie tak jak radio o. Rydzyka które i tak słucha aż 2% gdzie PR tylko 7-10% - dziadki na AM dają wyższy wynik (co będzie jak poumierają :o ). PR umrze razem z nimi?
Pomyśl dlaczego RMF i Zet słucha 40% ludzi i będziesz w domu.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Odpowiem w dwóch ratach.
Po pierwsze nie wiem skąd wziąłeś te 40% - tylko w aglomeracji Śląskiej obe stacje mają razem ok. 37%. Nie znalazłem danych ogólnych ale gdzie indziej mają nawet mniej niż 25%.

A druga część trochę żartem (ale nie całkiem).
DVB-T/S pisze: Pomyśl dlaczego RMF i Zet słucha 40% ludzi i będziesz w domu.
Czy z tego samego powodu dla którego większość much woli g..o niż chleb? Nie moja wina, że ktoś bardziej lubi trociny niż czekoladę.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kaem3 »

RMF i Radio Zet są popularne ze względu na słuchalność tych stacji przez słabo wykształconych ludzi w pracy (taksówkarze, robotnicy budowlani, sklepowe, itp). Radio publiczne takich ludzi po prostu denerwuje (przynajmniej tak oni to opisują, na pytanie "dlaczego nie słuchasz Polskiego Radia"). Prości ludzie lubią proste radio, niewymagające wysiłku intelektualnego.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: piotrek2802 »

Koledzy, ale trochę odbiegliśmy od tematu tego wątku. Szkoda tutaj się kłócić co jest lepsze czy PR-3, którego teraz słucham. Czy radio komercyjne w których dziennikarze silą się co powiedzieć między piosenkami lub lecą konkursy Sms w których tylko trzeba znać swoje imię lub wiedzieć ile pies ma nóg. :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Odbiegliśmy od tematu - ale nie bardzo. W strukturze słuchalności i nastawieniu do DAB stacji komercyjnych leży przyczyna prawdopodobnego "braku sukcesu" DAB w Polsce. 2 stacje ogólnopolskie i 2-3 regionalne w danym miejscu mają dominującą pozycję na rynku reklamowym - bez ich udziału DAB nie wypali. A oni nie mają najmniejszego interesu żeby w to wchodzić- wręcz przeciwnie. Jedyną szansą jest wpuszczenie na kolejny multipleks małych rozgłośni lokalnych oraz zapewnienie zasięgu tego multiplexu poza aglomeracjami. To jest szansa dla tych "pojedynczoprocentowych" stacji które mają słąbą pozycję także z powodu słabego zasięgu.

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kaem3 »

Nowi gracze w DAB powinni powrócić do klimatu radia z lat 90-tych: dużo audycji autorskich, z telefonicznym udziałem słuchaczy, oraz tzw. nocne programy rozrywkowe na żywo, z których słynęły w latach 90-tych np. rozgłośnie regionalne Polskiego Radia. Tylko w ten sposób można zachęcić do słuchania radia ludzi znudzonych formatem RMF-o czy ZET-opodobnym. Nowe stacje nie mogą dać się wykupić przez RMF Maxxx, Eskę i inne tego typu szafy grające dla gimnazjalistów.
pawelll pisze:To jest szansa dla tych "pojedynczoprocentowych" stacji które mają słąbą pozycję także z powodu słabego zasięgu.
Tylko obawiam się, że po zwiększeniu zasięgu, te ambitne dziś stacje, szybko sformatują się na wzór RMF. Pieniądz nie śmierdzi, a format jest dyktowany przez największe stacje. Lepsze radio jest wypierane przez gorsze - tak jak z pieniądzem. Właściciele tych małych stacji szybko dojdą do wniosku, że skoro RMF tyle zarabia to i "ja bym chciał - skoro już mam zasięg tak jak oni". I zacznie się bełkot o kumulacjach SMS-owych i łomot najnowszych przebojów Madonny i Lady Gagi.
Podstawowy problem w rozwoju radiofonii: jak zniechęcić nowe stacje do naśladowania RMF, a zachęcić do poszukiwania własnej formuły?

Zablokowany