DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze: Parę lat wstecz decyzją KRRTV podzielone zostało pasmo VHF po czym dla radia zostały tylko 3 ogólnokrajowe multipleksy.
I to jest cały problem i całe ....wo!

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Ja ogólnie jestem za wpuszczaniem do DAB+ nowych nadawców dopiero po przeniesieniu tam tych obecnych. Tutaj jestem zdania że oferta za koncesje dla nadawców regionalnych, ponadregionalnych jak i ogólnopolskich powinna być znacznie tańsza od emisji analogowej w paśmie FM które to zdecydowanie powinno przejść zdecydowane zmiany polegające na wycofywaniu się z emisji analogowej (w tej formie mogła by być dopuszczona tylko radiofonia obywatelska obecnie nazywana piracką ale jednocześnie istniałyby takie systemy jak DRM i HD Radio. W miarę możliwości pasmo FM powinno też być powiększone (powiedzmy do przedziału 76 - 108 MHz) a i nie wykluczony powinien być powrót dolnego UKF'u czyli pasma 65,5 - 74 MHz. Wszystko to zostałoby użyte do celów cyfrowych przy czym pasmo II byłoby też rezerwą dla DAB+. W swojej konsultacji opowiedziałem się też za tym by stacje z koncesjami ogólnopolskimi, ponadregionalnymi i regionalnymi powinny mieć częstotliwości genewskie przy czym nadawcy z dwoma ostatnimi rodzajami zasięgu w paśmie FM powinny mieć szanse być ogólnopolskimi nawet przy zachowaniu status quo w paśmie analogowym. Dla stacji lokalnych powinny być natomiast znajdować się częstotliwości niższej mocy.
W kwestii usług dodatkowych opowiedziałem się za tym by na dobry początek nadawcy komercyjni oferowali te same usługi co radio publiczne czyli na przykład rozszerzony RDS czy funkcje z emitowanymi obrazami. Natomiast jeżeli chodzi o termin wyłączenia radiowego nadawania analogowego zasugerowałem by próg wyznaczania terminu był taki sam jak w przypadku telewizji.
Kryteria wyłączenia powinny być takie jak wymienione w pytaniu choć do tego powinno dojść nasycenie programowe. W kwestii włączenia się do akcji cyfryzacyjnej przez instytucje państwowe opowiedziałem się za mniej więcej powtórzeniem tego co robiły one dla podobnego procesu w przypadku telewizji. Natomiast co do specjalnej ustawy powiedziałem na temat wdrażania radia cyfrowego powiedziałem tylko tyle że ma zawierać one plany działania w tej kwestii zarówno w formie graficznej jak i opisowej. Jestem także za wspomaganiem nadawców w procesie konwersji w sposobie odpowiednim dla ich zasięgu. KRRiT powinna również opracować wstępny plan przydziału nadawców z pasma FM do danych multipleksów tak by to działanie było sprawniejsze.
To są podstwowe założenia mojej opinii konsultacyjnej dla KRRiT. W swojej wypowiedzi wspomniałem jeszcze o pewnych innych kwestiach ale je zostawie dla siebie :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

antypyra pisze: I to jest cały problem i całe ....wo!
(..re) :lol:
Powiedzmy że na tym etapie dałoby się jeszcze coś uratować ale to ostatnia szansa.
W zamian za taką decyzję KRTV (UKE) powinny zagwarantować że pasmo CCIR na stałe zostanie dla radiofonii.
W perspektywie przechodzenia części emiscji na Dab-VHF zrobiło by się tam trochę luźniej i to dobrze.
Dab może się więc do czegoś przydać; może tam upchać parę stacji regionalnych które dziś mają mały zasięg, nadają na wybranych obszarach i miastach bo brakuje dla nich miejsca ?
PS. memorandum @Polanda postaram się przeczytać. Obszerne jest .

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: naziemna-ntrc »

adac pisze: Parę lat wstecz decyzją KRRTV podzielone zostało pasmo VHF po czym dla radia zostały tylko 3 ogólnokrajowe multipleksy.
A która to dokładnie decyzja KRRiT?

Trzeba też pamiętać, że taki podział pasma VHF był już uwzględniony w porozumieniu GE06. Ale pomimo tego, już jakiś czas temu, stosowna instytucja przeprowadziła konsultacje, po których pozostał podział z GE06. :)

Potrzeby przekształcenia multipleksu telewizyjnego w cztery multipleksy radiowi nie widzieli tacy nadawcy radiowy jak: Eurozet, Time, Grupa RMF. :)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Pora odnieść się do tego co napisał @Poland, choćby częściowo.

Cytat: Ja ogólnie jestem za wpuszczaniem do DAB+ nowych nadawców dopiero po przeniesieniu tam tych obecnych.
Zasada wydaje się słuszna tylko jak to zrobić w sytuacji kiedy oni sami nie chcą ? Czekać następne 10 lat aż któryś się zdecyduje ? Może lepszą metodą byłoby otwarcie na nowych nadawców co trochę zmusi tych większych i już zasiedziałych w eterze do myślenia. Problem w tym że jak przyznaje sama KRRTV, do tej pory żaden wniosek, ani od tych nowych ani 'zasłużonych'- nie wpłynął !

Cytat: jeżeli chodzi o termin wyłączenia radiowego nadawania analogowego zasugerowałem by próg wyznaczania terminu był taki sam jak w przypadku telewizji.
Ja uważam że nie powinno być sztywnego terminu wyłączenia nadawania analogowego bo jest duża szansa że dnia pewnego zostaniemy bez radia. Dopiero w grudniu 2020 ma być pełny zasięg 1-go multipleksu P.R. więc tyle było by do słuchania w przypadku switch-off u.

W temacie co dalej z pasmem CCIR piszesz:
..powinno przejść zdecydowane zmiany polegające na wycofywaniu się z emisji analogowej (..) ale jednocześnie istniałyby takie systemy jak DRM i HD Radio.

Jeżeli miałeś na myśli zasadę netralnościi technologicznej to TAK, popieram. Nie jestem za tym żeby likwidować dla idei emisję analogową FM a co najwyżej technicznie ją uporządkować. Na przykład: na wzór amerykański wprowadzić na sztywno kanały 200 kHz (wąska dewiacja) i ściśle tego przestrzegać. Stacje które 'wyjeżdżają' na sąsiedni kanał otrzymują upomnienie albo zabiera się im koncesje.

Poruszyłeś jeszcze parę innych ciekawych tematów np. radiofonii obywatelskiej ' dzisiaj zwanej piracką' (i zwalczanej ), ale o tym przy okazji.
Natomiast szansy na powrót do dolnego UKF-u czy też powiekszenia pasma FM do 76-108 MHz raczej nie widzę.
Widząc zamiary urzędów zawarte choćby w pytaniach tej ankiety uważam że dobrze by było gdyby to pasmo w ogóle zostało dla radiofonii w tej czy innej formie. Dla mnie wydaje się to niezbędne.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze: a co najwyżej technicznie ją uporządkować.
Czyli zerobase? Od lat postulowałem to i naigrywano się ze mnie na forach podobnie jak w przypadku dyskusji o jakości w DAB. :|

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Zerobase kojarzy mi się z jakąś poważną organizacyjną zadymą. Ja bym powiedział: poprzesuwać i zaproponować co niektórym miejsca w Dabie (na promocyjnych warunkach ;) ofc). W sumie nic na siłę.

A odnośnie UKF-CCIR mam takie postulaty:
1. Utrzymanie tego pasma dla radiofonii rozsiewdczej. Dopuszczenie tam nadawców środowiskowych i pół/amatorskich.
2. Neutralność technologiczna z udziałem znanych i dpuszczonych systemów. Chciałbym doczekać tam kiedyś pierwszej emisji HD-Radio, na tą okazję kupiłbym odbiornik.
2a) Zero Dabu w paśmie II ! (takie moje zerobase :) )

PS: nie ty postulowałeś tylko MVO

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja postulowałem i miałem to jakiś czas w stopce na RP. MVO zawsze i wszędzie postulował bylejakość roboty.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

PR wkrótce z 10 nowymi emisjami w DAB+
Na przełom marca i kwietnia 2015 roku planowane jest uruchomienie emisji programów Polskiego Radia w systemie T-DAB+ na kolejnych sześciu obszarach – Białystok, Koszalin, Lublin, Olsztyn, Rzeszów i Zielona Góra. W sumie emisje sygnału trzeciego multipleksu (MUXR-3) Naziemnego Radia Cyfrowego na wymienionych obszarach mają ruszyć z dziesięciu nowych obiektów nadawczych.

WIĘCEJ na portalu naziemna . info

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Dalej PR brnie w ten twór (zupełnie nieudany) zwany "cyfryzacja radia". Czekam aż komercyjne stacje zrobią w tym temacie jakieś ruchy a prędzej czy później to nastąpi, ale raczej nie popełnią takiego błędu jak PR. Komercyjnym zależy na słuchaczach a PR ma haracz z abonamentu więc mają słuchaczy w... poważaniu :lol:

W Polsce wiedzą jak trwonić pieniądze.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A tak konkretniej to o co Ci chodzi?
Stosując Twoją argumentację prawie cała Europa "trwoni pieniądze" i "ma słuchaczy w ..."
Tu -> https://www.worlddab.org/country-information jest mapka pokazująca, gdzie wprowadzono DAB/DAB+ oraz gdzie trwają testy.
PR realizuje harmonogram i kolejne emisje będą uruchamiane zgodnie z planem. Nie widzę powodu, dla którego miało by być inaczej.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: rotalplus »

Chodzi mu chyba o jakość i o to, że obecnie to prawie nikt tego nie słucha - wielu jest testerów, ale nie słuchaczy. Do tego ich oferta... PR dla Zagranicy? Litości...
Seniorzy przełączą się jak będą musieli - narazie wystarczy im UKF

A Emitel się cieszy...

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

Na stronie UKE pojawił się juz nowy wykaz pozwoleń DAB+, obejmujący m.in. pozwolenia na emisje planowane do uruchomienia od 1 kwietnia (obszary: Białystok, Lublin, Olsztyn, Rzeszów, Zielona Góra, Koszalin).

źródło:
http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12288

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak, cała Europa trwoni pieniądze, urządzając DAB+ z kiepską jakością, bo tylko taka może być, gdy w muxie jest ponad 10 stacji.
DAB+ to dobra cyfrowa technologia radiowa pod warunkiem umieszczenia w muxie 6-8stacji (ale przy wykorzystaniu całej jego pojemności, a nie tak jak teraz - 8 stacji i 30 % pojemności muxa stoi odłogiem).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

JaroslawMroczkowski pisze:A tak konkretniej to o co Ci chodzi?
Stosując Twoją argumentację prawie cała Europa "trwoni pieniądze" i "ma słuchaczy w ..."
Tu -> https://www.worlddab.org/country-information jest mapka pokazująca, gdzie wprowadzono DAB/DAB+ oraz gdzie trwają testy.
PR realizuje harmonogram i kolejne emisje będą uruchamiane zgodnie z planem. Nie widzę powodu, dla którego miało by być inaczej.
Pewnie że realizują i do tego zgodnie z wytycznymi. Tylko że robią to byle było. To tak jak by poza terenem zabudowanym jechać 40km/h - w końcu jedziesz z przepisami ruchu drogowego, a że można 90km/h to inna sprawa.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Railroad »

Chyba nie zgodnie z planem. Gdzie dab+ w Bydgoszczy? Miało być 1 stycznia, potem przełożono na kwiecień, teraz się okazuje że na czerwiec. Ktoś tu chyba się nie popisał.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: BiTCity »

Trzeba się przyzwyczaić, że Bydgoszcz to miasto kategorii B lub nawet C. Wszystko u nas jest na końcu a co najśmieszniejsze mamy 2 przedstawicieli w rządzie z Bydgoszczy, ale w sumie do DAB+ nie ma się co spieszyć bo jak ktoś chcę to już od dawna jest możliwy odbiór z Torunia. Bardziej czekam na kolejny TV MUX-8.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robert03 »

W Bydgoszczy mogą tego wcale nie odpalać. Szkoda prądu na taki jakościowy żart. Polskie Radio dobrze słychać w regionie. Jedynka jest nawet przewymiarowana a jej zasięgi mocno się pokrywają.
I tak nie będzie na czym słuchać a kupować odbiornika raczej nie warto. W nowych samochodach radia DAB+ brak.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Poland »

Tymczasem moc nadajnika w Szczecinie podskoczyła do 20kW - w moim odczuciu w celu stabilizacji zasięgu (a nawet jego poszerzenia) podobny zasięg powinien zostać przeprowadzony także w Katowicach, Kielcach i Krakowie które to zasięgowo pokrywają się sygnałami :)

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Dla mnie zaleta DABu to bardzo ciekawy kanał Polskie Radio 24 (i już tylko dla tego kanału kupiłem dwa odbiorniki), ewentualnie możliwość słuchania w eterze Radia Poland.
Żałuję, że uruchomienie radia edukacyjnego zostało przesunięte na "nie wiadomo kiedy".
Dla mnie, dla stacji "gadanych" jak Polskie Radio 24, Radio Poland, radio edukacyjne, Tok FM wystarczy niska przepływność. Tok FM mogę bez zniechęcenia słuchać aac+ 32 kbps, za to ta sama stacja na FMie w Warszawie jakoś bardzo dziwnie brzmi.
Nie wiem co to takiego byłoby to radio retro, pewnie w Polskim Radiu też jeszcze nie wiedzą :)
Radio dla dzieci mnie raczej nie interesuje, Radio Rytm to dla mnie taka jeszcze gorsza wersja radia Złote Przeboje Agory.
Natomiast jakbym miał słuchać tylko 1 i 3 to DAB mi niepotrzebny.
Chyba bym wolał aby DAB był obok FMu, a nie zamiast (1, 3 i rozgłośnie regionalne można bardzo dobrze odbierać na FM), a w DABie te stacje które mają kiepski zasięg na FM lub których nie ma na FM z braku miejsca.

Zablokowany