DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

<DVB-T/S: A reklamowanie playa to w ogóle nie na miejscu.

Dla mnie użyteczne - używałem dotychczas bezpłatnego internetu i co godzinę musiałem wklepywać captcha, a płatny internet od tego samego operatora (od bezpłatnego internetu) aby tylko cały czas słuchać radia - trochę drogo.
Specjalnie wziąłem na wyjazd odbiornik do DAB+ aby móc słuchać PR24 i R. Poland, jakby ten internet mobilny był tańszy to bym nie targał tego odbiornika.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

no i oczywiście mieć duży ekran
Czy po to, by kierowca gapił się w niego i doprowadził do wypadku?
(widziałem to na żywo
Co? Narodziny internetu?
A kto był akuszerem?
więc faktycznie tradycyjne radio chyba umiera na rzecz radia przez nadajniki BTS
które bardzo obciąża, że nie moga pełnić roli, do której są przeznaczone.
Jedź w wiele zakątków Polski. Ledwie pogadasz, a czasem i nie. A internet to GPRS i d...z tableta.
DVB-T/S pisze:W smartfonie to faktycznie super siorbanie z internetu. Nie dziękuję, postoję.
A reklamowanie playa to w ogóle nie na miejscu.
Zgadzam się.
kaem3 pisze:Radio z internetu to takie samo badziewie jakościowe jak DAB+.
W zasadzie tak. :)
ziutek4444 pisze:<DVB-T/S: A reklamowanie playa to w ogóle nie na miejscu.
aby tylko cały czas słuchać radia - trochę drogo.
Otóż to.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

No nie, niektóe argummenty mnie tak rozbawiły że muszę odpisać :D :
antypyra pisze:(radio pzez nadajniki BTS) które (tak) bardzo je obciąża, że nie moga pełnić roli, do której są przeznaczone.
Dokładnie 1,2% w przypadku UMTS i 0,35% w przypadku LTE, co mogę obserwować na bieżąco na wskaźniku wykorzystania łącza. :lol:
To teraz proszę o definicję co oznacza "bardzo obciąża" i od jakiego procentu się to liczy.
Owszem, przeciążenie łąacz internetowych (również stacjonarnych ) daje się zauważyć coraz częściej ale wynika to z zupełnie innych przyczyn których tym miejscu nie będę rozwijać. Wystarczy wspomnieć o coraz bardziej popularnych, transmisji video i grach online które najbardziej obciążają sieć.

Btw. BTS na którym aktualnie siedzę jak najbardziej "pełni rolę do której jest przeznaczony" mimo że w tle non stop leci radio z internetu. Dowodem jest wysłanie niniejszego posta.
Otóż to. :)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Otóż to. Bawisz się?
Niech wszyscy słuchacze włączą radio internetowe zamiast klasycznego i zobaczymy, jaka będzie bryndza.
DVB-T/S pisze:Nie koniecznie. Są nieliczne stacje ze streamem 1000kbps (albo i większym).
Niestety nieliczne. Reszta to dźwiękowa kiła.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Bawi mnie jeżeli ktoś rzuca argumenty dla ideoologi wymyślając przy okazji niestworzone rzeczy.
Jako praktyczny użytkownik mogę spokojnie napisać że w większości to bujdy, a odn. jakości transmisji cyfrowej i zasięgu netu przez GSM -też :mrgreen: .
Przykład w poście wyżej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja jeżdżę trochę po kraju zwłaszcza latem i wiem, jaki jest zasięg internetu przez GSM i wiem, jak to działa w pipidówach. owszem do przeglądania stron www. wystarcza.
Propagowanie radia internetowego jako alternatywy dla naziemnego oraz propozycja wyłączania tego ostatniego w dzisiejszych warunkach to tumanienie ludzi.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Rradio dyfuzyjne będzie istniało nadal ponieważ też ma swoje zalety: nie trzeba konfigurować sieci, podpisywać umowy z operatorem, obsługa odbiornika jest (powinna być! ) w założeniu łatwa.
Jaki jest na dzisia zasięg Dab-u to możesz sam ocenić, na pewno dużo gorszy niż internetu GSM. Btw: zasięg tego ostaniego wynosi prawie 100% ale jeżeli komuś się nie chce ustawić anteny zewnętrznej albo skorzystać z technologi CDMA v2 to jego sprawa i lenistwo, więc niech nie narzeka.
Jak się sprawy potoczą w przyszłości to zobaczymy, na razie jest jeden chętny nadawca do technologii Dab(+), a moce nadajników regionalnych optymistycznie sięgają 10 kW ERP. :?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Żaden chętny. PR dysponuje nie swoimi pieniędzmi, a raczej je marnotrawi. Ciekawe czy jak by PR było w rękach prywatnych to by się zdecydowali na cyfryzację radia?

Tak całkiem o czy m innym.
Byłem w pobliskim mieście gdzie są dwa duże sklepy RTV/AGD. Pytałem o odbiorniki DAB+. Jeden sprzedawca w ogóle nie wiedział o co mi chodzi a drugi powiedział że wie co to jest i że jestem pierwszy który o to pyta :o
W drugim sklepie było lepiej ale nie mieli nic na stanie. Zapytałem czy coś w najbliższym czasie będzie dostępne to stwierdzili że nie będą tego sprzedawać bo nie ma chętnych na taki sprzęt.
To miasto nie jest wielkie, około 10 tyś. mieszkańców. Jeśli po dość długim czasie DAB+ na rynku nikt tego nie chce, a nawet się tym nie interesuje to oznacza że nie jest potrzebne.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

adac pisze:Rradio dyfuzyjne będzie istniało nadal ponieważ też ma swoje zalety: nie trzeba konfigurować sieci, podpisywać umowy z operatorem, obsługa odbiornika jest (powinna być! ) w założeniu łatwa.
Jaki jest na dzisia zasięg Dab-u to możesz sam ocenić, na pewno dużo gorszy niż internetu GSM. Btw: zasięg tego ostaniego wynosi prawie 100% ale jeżeli komuś się nie chce ustawić anteny zewnętrznej albo skorzystać z technologi CDMA v2 to jego sprawa i lenistwo, więc niech nie narzeka.
Jak się sprawy potoczą w przyszłości to zobaczymy, na razie jest jeden chętny nadawca do technologii Dab(+), a moce nadajników regionalnych optymistycznie sięgają 10 kW ERP. :?
OOo, dzięki, że na to łaskawie zezwalasz. Nawet ma zalety? Ale gimnazistom chce się smarkfona. Tam jest ich mądrość. :P :lol: Nawet tabliczka mnożenia jest tam.i prawo Ohma. W przyszłości z postępem znajdzie się tam jeszcze i prez...ywa. Ale wygodnie! :P
W związku z "nadziejnością" (jeszcze) radia naziemnego może trzeba w nie inwestować?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Trzeba bo dabu słuchać się nie da. Całymi dniami słucham fm i dziś na chwile po kolei włączałem wszystkie stacje. Tam w ogóle nie ma góry (powyżej 10kHz). Coś tam słychać ale to jest bardzo stłumione i brzmi jak by doklejone na siłę. Na dwójce leciała muzyka klasyczna i tu to brzmiało przyzwoicie (bo w takiej muzyce nie ma "góry). Za to donośnie wali bas no ale ten będzie dobrze grał nawet na 16kbps.

Aby dab się przyjął musi być jedna z sytuacji:
-administracyjna decyzja o wyłączeniu fm
-poprawa parametrów dźwięku

Pierwszego scenariusza nikt nie chce bo będzie druga Norwegia i stacje po 64kbps.
Czy na drugi scenariusz możemy liczyć?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Na dwójce leciała muzyka klasyczna i tu to brzmiało przyzwoicie (bo w takiej muzyce nie ma "góry)
Jest! Tylko nie jest tak mocno przedobrzona jak w niektórych tzw. innych gatunkach...
Ale zgadzam się z postulatami. :)

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: tranzystor »

DVB-T/S pisze: reklamowanie playa to w ogóle nie na miejscu.
"Reklamuje" playa bo na to zasługuje ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Pisz na forum Playa.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: adac »

Wbrew pozorom nie wszyscy tam sobie kadzą .:P Ale zakończmy OT wnioskiem że każdy ma swojego ulubuonego Opa tak jak i kanał radiowy. Ps, @a-pyra: a ile razy Ty 'reklamowałeś' Dwójkę ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Dwójka wiąże się z tematyką tego forum. Zwłaszcza w kwestii capacity.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

<adac: Jaki jest na dzisia zasięg Dab-u to możesz sam ocenić, na pewno dużo gorszy niż internetu GSM. Btw: zasięg tego ostaniego wynosi prawie 100% ale jeżeli komuś się nie chce ustawić anteny zewnętrznej albo skorzystać z technologi CDMA v2 to jego sprawa i lenistwo, więc niech nie narzeka.

Już widzę jakby moja spółdzielnia mieszkaniowa pozwoliła instalować anteny zewnętrzne - pozwala tylko od strony z której nie ma widoku z chodnika, ale jest to strona silnie zasłonięta przez drugi budynek. Natomiast od strony która jest odsłonięta na 60 mieszkań nie ma ani jednej anteny ! Kiedyś walczyła nawet z wieszaniem jakiegokolwiek prania (od tej strony na której ludzie mają anteny). Natomiast na dachu też nie ma ani jednej anteny. Więc nie zawsze jest tak fajnie, że można instalować gdzie i co się chce.
W tej samej spółdzielni znajomy notariusz próbował walczyć ze spółdzielnią aby nie zabroniła mu instalacji przy oknie anteny satelitarnej do platformy "n" i musiał w końcu odpuścić. Więc nie zawsze (choć pewnie nierzadko) jest to kwestia lenistwa - proszę mówić za siebie !

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Ja się ucieszyłem z DABu tylko dlatego, że pojawiły się stacje "mówione", które lubię - PR24 i Radio Poland, liczę też na kanał popularnonaukowy, ale dla stacji mówionych jakość nie ma większego znaczenia i dla Tok FM wystarcza mi nawet takie 24 kbps
http://stream10.radioagora.pl:80/tuba10-2.aac
Jakoś wolę dla stacji mówionych nawet taką kompresję niż brzmienie AM.
Swoją drogą to Tok FM na FM-ie brzmi okropnie.
Już chciałem napisać, że jak ktoś chce dobrej jakości to niech słucha płyt kompaktowych albo pewnego serwisu streamingowego który oferuje za 40zł/miesiąc muzykę bez limitu w bezstratnym FLACu, tylko że spora część polskich płyt kompaktowych które mam jest spaprana źle robionym masteringiem (więcej niż połowa), a z zachodnimi kompaktami z muzyką z lat 60-tych jest jeszcze gorzej - często pomimo najlepszych chęci w ogóle nie da się słuchać. Więc jak płyty kompaktowe się paprze, to co tu mówić o radiu.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

W zeszłym tygodniu trafiłem w centrum Szczecina na półce hipermarketu Real / Auchan na odbiornik do DABu za 140 zł (chyba był to model DENVER DAB-43), więc jednak coś się zaczęło pojawiać. Natomiast w tym samym centrum hadlowym w sieci rtv-agd - nic nie wiedzą.
Ostatnio zmieniony 27 września 2015, o 20:18 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 1 raz.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Może się okazać, że gdy odbiorniki do DABu nieco się spopularyzują, to PR dla oszczędności samo z siebie wyłączy na FMie kanały na których mniej zarabia, czyli PR2 i PR4 - w okresie gdy PR miało problemy finansowe, wyłączało na wiele miesięcy te programy na FM w miastach takich jak Opole czy Radom i w innych mniejszych.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Ale walnąłeś monolog na 4 posty :lol:

To że Tobie wystarczy jakość gorsza niż zero nie oznacza że wszystkim. Sam po nowoczesnym cyfrowym radiu oczekiwał bym jakości nie gorszej, a wręcz lepszej niż na fm, a tej niestety dużo brakuje. Może od małego słuchasz mp3 itp. na smartfonie więc to dla Ciebie jest wyznacznik jakości. Mnie zadowala fm ale nie mam zamiaru słuchać w gorszej jakości czyli w dab+.

Zablokowany