DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 263
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE » 12 października 2016, o 10:50

Zgadzam się,dodam iż społeczeństwo rodzi się bardziej tępe "muzycznie" widać i słychać to czego słuchają np. Vox Fm,Eska,i innych g....n przecież nie tak dawno radio WaWa zmieniło format muzyczny co drugi kawałek to disco polo to o czymś świadczy,chyba że więcej wieśniaków przyjechało do miast w ostatnich dwóch dekadach bo to co się teraz dzieje to łeb boli :(

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2420
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski » 12 października 2016, o 12:49

kończymy dyskusję o zawartości programów radiowych i indywidualnych opiniach na ich temat.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1069
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org » 12 października 2016, o 14:22

antypyra pisze:
Max van Org pisze: Piszesz, że radio ma grać z dobrą jakością wszędzie. To dlaczego na twoim ulubionym UKF-ie nie gra w dobrej jakości. Spytaj ludzi na Śląsku, którzy narzekają na dobór częstotliwości albo pomiędzy Bydgoszczą a Trójmiastem. Spróbuj odebrać Dwójkę i PR24 wszędzie na tunerze wbudowanym w najgorszy smartfon? Rozgłośnie przespały rozwój mediów. Nie są przygotowani na XXI wiek. Jakość szwankuje, dostępność jest ograniczona.
Gra w dobrej jakości dźwięku. Proszę nie plątać spraw złego odbioru wynikającego z indolencji planistów częstotliwości z jakością dźwięku np. w Dwójce. A jeśli w Dwójce gra dobrze, to może i w innych stacjach być dobra jakość dźwięku, tylko wyp...ć te orbany i tych panów, co je ustawiają. TWÓJ DAB+ GRA GORZEJ NIŻ UKF W MIEJSCU, GDZIE JEST NA NIM DOBRY ODBIÓR.
W przypadku DAB+ oceniasz jakość faktyczną na którą wpływ na Polskie Radio, w przypadku FM-u oceniasz jakość teoretyczną. Na forach jest pełno wypowiedzi gdzie są źle skoordynowane częstotliwości UKF. Jest wiele miejsc w Polsce gdzie są problemy. Ty je marginalizujesz ale problemy DAB+ nagłaśniasz. Ani technologia używana do FM, ani DAB+ nie jest winna za to, jak wykorzystują je ludzie. Tak samo nie możesz udowodnić, że liczba słuchaczy wzrośnie, jeżeli będzie lepsza jakość. Twierdzisz, że na FM jest dobra jakość, tylko Polskiemu Radiu ubywa cały czas słuchaczy. Za parę lat politycy zarządzą, że audycje Dwójki można wstawić jako podcast w internet bez muzyki i zamknąć program. Elitarne myślenie, że wszyscy inni nie mają pojęcia i słuchają tylko „hutę” nie pomoże wtedy.
antypyra pisze: RMF FM jest tak słaby, że każdy program PR jest lepszy. RMF FM jest puszką realizującą transmisję z huty 24h/24h.
Zawłaszczyło 1/4 rynku, który miało wcześniej Polskie Radio.
antypyra pisze: Wyłączenia Solca nie chce tzw. społeczeństwo. I oczywiście właściciel obiektu - PR. Maszty są dodatkowo wykorzystywane pod DAB, więc całkowite zamknięcie ośrodka nie jest możliwe.
Właściciel musi kalkulować z arkuszami excel. DAB+ można przenieść, obiekt sprzedać komuś albo na złom.
antypyra pisze: Co ci można odpowiedzieć, jak nie to, że w dalszym ciągu jesteś największym mącicielem i trollem obu forów. A myślałem, że coś się zmieniło w kwestii tzw. wykręcania kota ogonem.
Obojętnie czy dla nadawców komercyjnych, czy dla publicznych radio i telewizja są biznesem i na końcu rozlicza się szefów z wyników słuchalności i przychodów. Misja służy tylko jako dodatek zdobiący raport z działalności. Tak długo jak tego nie zrozumiesz, nie będziesz rozumiał po co są media. Myślisz, że politykom będzie zależało na mediach które nie będą dystrybuowały ich wypociny do jak największej ilości wyborców? Na pewno media docierające tylko do 21 % mieszkańców woj. Mazowieckiego tego zadania nie spełniają.
antypyra pisze: I wyświetlać na .... potrzebne obrazki. Bo nowocześnie jest, żeby radio było dla wzroku, a nie dla słuchu. :P
Ale przecież słuchacze są sami winni. Jeżeli na FB klikają chętniej na post z wideo niż na przekaz tekstowy albo dźwiękowy, to wiadomo w którym kierunku twórcy mediów będą podążali. Wszystko można sprawdzić, bo każde kliknięcie jest rejestrowane. Jeżeli ci to przeszkadza, to musisz zmienić społeczeństwo a nie media, które nie są tworzone dla twórców a konsumentów, oprócz w ok. 15 państwowych kombinatach radiowych.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1982
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 12 października 2016, o 19:57

Max van Org pisze: W przypadku DAB+ oceniasz jakość faktyczną na którą wpływ na Polskie Radio, w przypadku FM-u oceniasz jakość teoretyczną.
A co to jest jakość teoretyczna? Możliwości systemu nadawania?
Możliwości systemu, zarówno UKF jak i DAB, są większe niż nadawcy je wykorzystują. Zapewne dlatego nie wykorzystują, że to biznes :P :lol:
To powiem, że to nie mój biznes.
W dalszym ciągu nie odróżniasz jakości odbioru od jakości dźwięku. Nie marginalizuję problemów związanych z odbiorem UKF w wielu regionach kraju, bo sam je dostrzegam, gdy podróżuję lub spędzam urlopy.

Skąd wiesz, że DAB je rozwiąże? To też tylko teoria, a w praktyce zależy to od bardzo wielu czynników.

Problem DAB+ nagłaśniam, bo jeżeli Białymstoku DAB+ dostaje 2 kW i w środku miasta, dla którego DAB+ jest dedykowany, DAB+ przerywa, to każdemu wyda się nieporozumieniem albo moc, albo lokalizacja nadawania, albo wysokość zawieszenia anten lub inne okoliczności.

Jeśli otwieram DAB+ i gra wyraźnie gorzej niż UKF (w zasadzie odsłuch każdej obecnej i w DAB+ i na UKF stacji potwierdza tę tezę), to dlaczego mam o tym nie pisać?
Niech PR zapewni jakość w DAB+. A może to zrobić- sam to pisałeś. Ale działasz wbrew temu - swoją wieloletnią propagandą na forach.

Nie będziemy w radiu publicznym w XXI wieku słuchać dźwiękowych wypocin dlatego, że radio to biznes :P :P :P :lol: :lol: :lol: ..

Ile lat w PRL-u słuchaliśmy beznadziejnego AM-u?
Max van Org pisze: Ale przecież słuchacze są sami winni. Jeżeli na FB klikają chętniej na post z wideo niż na przekaz tekstowy albo dźwiękowy, to wiadomo w którym kierunku twórcy mediów będą podążali. Wszystko można sprawdzić, bo każde kliknięcie jest rejestrowane. Jeżeli ci to przeszkadza, to musisz zmienić społeczeństwo a nie media, które nie są tworzone dla twórców a konsumentów, oprócz w ok. 15 państwowych kombinatach radiowych.
Wiem dawno, że ta mała post- małpia istota ma bardziej rozwinięty zmysł wzroku niż słuchu i dlatego woli oglądać (gwiazdy na lodzie) niż słuchać...
Zwłaszcza argumentów. :P

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1069
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org » 13 października 2016, o 12:02

antypyra pisze:
Max van Org pisze: W przypadku DAB+ oceniasz jakość faktyczną na którą wpływ na Polskie Radio, w przypadku FM-u oceniasz jakość teoretyczną.
W dalszym ciągu nie odróżniasz jakości odbioru od jakości dźwięku. Nie marginalizuję problemów związanych z odbiorem UKF w wielu regionach kraju, bo sam je dostrzegam, gdy podróżuję lub spędzam urlopy.
Bo na UKF-ie jest to powiązane, czy dalej jestem od nadajnika, tym więcej szumów. W DAB+ ma odbiór albo go nie mam, ale jakość jest zawsze ta sama.
antypyra pisze: Skąd wiesz, że DAB je rozwiąże? To też tylko teoria, a w praktyce zależy to od bardzo wielu czynników.
Nadawcy i regulator rynku przez 65 lat nie rozwiązali problemów UKF-u. Wpierw nadawali w mono, właściwie zawsze brakowały częstotliwości i rozszerzano pasmo OIRT i CCIR aż dalej nie szło. Jedno jest pewne, na UKF-ie problemu nie rozwiążemy. DAB+ umożliwia doświetlanie tam gdzie odbioru nie ma na częstotliwości która już istnieje i której nie trzeba szukać.
antypyra pisze: Problem DAB+ nagłaśniam, bo jeżeli Białymstoku DAB+ dostaje 2 kW i w środku miasta, dla którego DAB+ jest dedykowany, DAB+ przerywa, to każdemu wyda się nieporozumieniem albo moc, albo lokalizacja nadawania, albo wysokość zawieszenia anten lub inne okoliczności.
A kto jest za to odpowiedzialny? Spytaj techników Radia Białystok dlaczego sytuacja wygląda jak opisujesz. Dowiesz się, że tego DAB+ nie chcieli i ich do tego zmusili.
antypyra pisze: Jeśli otwieram DAB+ i gra wyraźnie gorzej niż UKF (w zasadzie odsłuch każdej obecnej i w DAB+ i na UKF stacji potwierdza tę tezę), to dlaczego mam o tym nie pisać?
Pisz, ale nadaj nie jest to prawdą. DAB+ nie szumi, UKF szumi zawsze.
antypyra pisze: Ile lat w PRL-u słuchaliśmy beznadziejnego AM-u?
Młodzi słuchacze tego nie chcą już słuchać, Polskie Radio musi dopasować kanały dystrybucji do tych z których korzystają młodzi słuchacze a nie wracać do techniki z przed 100 lat.
antypyra pisze:Wiem dawno, że ta mała post- małpia istota ma bardziej rozwinięty zmysł wzroku niż słuchu i dlatego woli oglądać (gwiazdy na lodzie) niż słuchać...
Zwłaszcza argumentów. :P
Jeżeli wszyscy płacą, to musi Polskie Radio produkować programy dla wszystkich a nie tylko 5 wersji PR24 i Dwójki. Nikt nie neguje zapotrzebowania na takie programy, ale muszą być również inne a tych Polskie Radio nie produkuje.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1982
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 13 października 2016, o 12:44

Max van Org pisze: Bo na UKF-ie jest to powiązane, czy dalej jestem od nadajnika, tym więcej szumów. W DAB+ ma odbiór albo go nie mam, ale jakość jest zawsze ta sama.
Jest powiązane, ale omoże być doskonały odbiór bez szumów, a dźwięk zły ze wzgledu na przygotowanie dźwięku w studio lub zbyt niski bitrate w dosyle.
Max van Org pisze:
DAB+ umożliwia doświetlanie tam gdzie odbioru nie ma na częstotliwości która już istnieje i której nie trzeba szukać.
Doceniam to.
Max van Org pisze: Pisz, ale nadaj nie jest to prawdą. DAB+ nie szumi, UKF szumi zawsze.
Szumy to nie jedyny probierz jakości. Stacje w DAB mają na ucho węższe pasmo i słychać to nawet na przenośnych odbiornikach ( na słuchawkach to już na pewno!!!) Mowa na Dwójce w DAB+ jest bardziej zniekształcona i zduszona niż na UKF. Podobnie z innymi stacjami obecnymi na obu zakresach. Da się jeszcze porównywać, bo cztery stacje są na obu zakresach.
Max van Org pisze: Jeżeli wszyscy płacą, to musi Polskie Radio produkować programy dla wszystkich a nie tylko 5 wersji PR24 i Dwójki. Nikt nie neguje zapotrzebowania na takie programy, ale muszą być również inne a tych Polskie Radio nie produkuje.
Produkcja PR jest dla wszystkich. Niech się gów..rze poduczą, co dobre. Nie tylko bum-cyk, bum-cyk, pała-cyk, bum-cyk i wrzaski tzw. artystów.
uważasz, ze wszyscy nadawcy maja schlebiać najgorszym gustom?
To takich "nadafców" już jest cała chmara.
Jeżeli PR straci słuchaczy, to nie ty zapłacisz ze swojej kieszeni. Chyba przeniosłeś się na Emitela podgryzać Dwójkę, bo gdzie indziej nie wypada.
Ostatnio zmieniony 13 października 2016, o 12:52 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 » 28 października 2016, o 11:38

Nie ma czegoś takiego, jak brak szumów S/N, szumy są większe, lub mniejsze, generują je same urządzenia nadawcze i odbiorcze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1982
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 28 października 2016, o 20:49

Oczywiście.
Powiedzmy jeszcze dla uproszczenia, że w DAB ich nie słyszymy. I na tym kończą się zalety DAB potraktowanego z przepływnością max 128 kbps brutto.

monter1981
Posty: 207
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Odbiornik: Samsung LE32C550/
Onleny H.265
Instalacja antenowa: antena DIPOL 16/21-69

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: monter1981 » 17 listopada 2016, o 12:03

UKE dokonał zmiany decyzji rezerwacyjnej wydanej dla spółki Polskie Radio S.A. dotyczącej MUX-R3.
Z treścią zmian decyzji można się zapoznać tu: https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12289.
Najistotniejsze modyfikacje:
- zmiana bloków kanałowych wykorzystywanych na poszczególnych obszarach rezerwacji (wraz z modyfikacją granic niektórych obszarów)
- uregulowanie statusu emisji okazjonalnych, nie przekraczających 30 dni
- zmiana harmonogramu wdrażania MUX-u
- zmiana warunków rozmieszczenia stacji nadawczych: stacja będzie się mogła znajdować w odległości 25km poza granicami obszaru, na którym ma być wykorzystywany dany blok częstotliwościowy (dotychczas było to 20km).

Co ciekawe, w decyzji nie uwzględniono zmiany charakteru programu emitowanego pod szyldem Polskie Radio Program 4 (pozostawiono przyporządkowanie PR4 -"Czwórka").

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 169
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus » 17 listopada 2016, o 22:31

Zmiana rezerwacji w zakresie bloków częstotliwości zacznie obowiązywać od 1 grudnia.
Biorąc pod uwagę obecne emisje, nie zmienią się bloki częstotliwości wykorzystywane przez stacje: Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa. Dla pozostałych stacji bloki częstotliwości ulegną zmianie.
Czekamy zatem na zmiany.

radiodarek
Posty: 36
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Odbiornik: tesco radio dab+ DR1403R-CE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek » 19 listopada 2016, o 11:28

Pytanie do Panów z Emitela. Jakie są przeszkody, aby uruchomić emisję dab+ ze Ślęży na kanale 5b? Z góry dziękuję za odpowiedź.

voip
Posty: 81
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: voip » 20 listopada 2016, o 12:41

Przeszkoda jest jasna. Brak takiej umowy z Polskim Radiem.

radiodarek
Posty: 36
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Odbiornik: tesco radio dab+ DR1403R-CE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek » 20 listopada 2016, o 12:47

czyli tak jak myślałem '...kasa misiaczku kasa...'

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1982
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 20 listopada 2016, o 18:09

A nadawanie z Żórawiny to ....(regulamin).

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 271
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: maniek357 » 1 grudnia 2016, o 11:24

Harmonogram zmian częstotliwości DAB+

Obrazek

źródło: http://www.emitel.pl/aktualnosci/aktual ... 9fb905a5ea

Awatar użytkownika
Bogoes
Posty: 223
Rejestracja: 19 kwietnia 2012, o 18:45
Odbiornik: Kruger&Matz KM00186, Wiwa 90HD
Medion MD86891 (DAB+,IR,FM)
Instalacja antenowa: Ant. Uni Line LOG 560UD
20km-Trzeciewiec, 3,2km-Chodkiewicza
22km-Solec Kuj.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (TV), Solec Kuj. (DAB+)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bogoes » 1 grudnia 2016, o 16:57

No i jeszcze zmiana z nadajnika PR w Solcu Kuj. z 11C na 11A... Emitel w swojej tabelce nie podał, bo nie jego :D

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 169
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus » 1 grudnia 2016, o 17:39

W harmonogramie brakuje Wrocławia, gdzie obowiązująca rezerwacja przewiduje blok 5B.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1069
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org » 1 grudnia 2016, o 19:06

Dlaczego nadajniki działające w SFN nie są przestawiane w ten sam dzień?

Święty Krzyż -> Kiele
Koszalin -> Kołobrzeg
Lublin -> Lublin Piaski

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 1982
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra » 2 grudnia 2016, o 08:30

Pewnie ktoś musi dojechać i przestawić.
Zobaczę, co to da u mnie. Może wreszcie zaniki sygnału w centrum miasta nie będą takie silne.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 263
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE » 2 grudnia 2016, o 10:14

A co to da w Katowicach??? sygnał tak samo tłumiony jest na południe??

Odpowiedz