DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:Istnieją ludzie, którzy twierdzą, że nie chce im się nosić smartfon i odbiornik radiowy ze sobą. Jakoś nie przeszkadza im, że muszą nosić i ładować powerbanki. Mam lepsze rozwiązanie, smartfon z radiem internetowym, UKF-em i DAB+ wszystko w jednym urządzeniu.
Będziesz produkował takie urządzenia All inclusive? :lol:
DVB-T/S pisze:To oczywiście żart :)
Radia słucha się albo w samochodzie albo w domu. Ci co biegają czy podróżują inaczej niż samochodem i słuchają muzyki nie wykorzystują radio.
No niekoniecznie. Ja słucham radia również w pociągu. Tylko te p...e pendolina , a nawet PESA DART ED 74 mają pancerne szybu bardzi tłumiące sygnały radiowe. Urok nowoczesności!

I hej, Wy wykształceni, co chcecie budować radio przyszłości, wszystko i wszystkich krytykujecie, zapamiętajcie, że po zaprzeczeniu czasownika jest drugi przypadek rzeczownika, czyli "nie wykorzystują radia', ołówka, głowy, a nie radio, ołówek, głowę.
DVB-T/S pisze:DAB+ ma słaby zasięg i u mnie na antence nie chce działać więc tym bardziej pieszo nic nie odbiorę.
Nie pisz bzdur jak nie masz pojęcia!
Nie ma kompletnej sieci. DAB dopiero zaraczkował i zaraz "dobra zmiana" wsadziła go do lodówki prezesa. Czy słusznie? Może konieczne są zmiękczenia pola za pomocą SFN. U mnie w mieście też nie wszędzie dochodzi, ale nadajnik odległy od centrum o 14 km ma zaledwie 2,4 kW ERP bez zmiękczenia pola, np. 0,5 kW nadajnikiem miejskim.
Max van Org pisze: Mieszkasz w jakiejś zapadłej wiosce i uważasz, że odbiór z anteną na dachu ma przyszłość. Odbiór radia musi być mobilny dla każdego i wszędzie!
Wiesz, jak ładnie taka antena na dachu wygląda? Gdzie mały sygnał, antena musi iść na dach. I tak będzie. W miastach będzie wysoki poziom sygnału, a w wioskach może być różnie. Chyba, że załatwisz u Solorza dotacje na idealną sieć SFN.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2017, o 12:44 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Wyobrażam sobie jak jedziesz pociągiem DART albo Pendolino z twoim radio odbiornikiem i anteną umieszczoną zgodnie z normą na wysokości 10 metrów . :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Max mieszkam na wiosce i jestem z tego dumny. Jest tu spokój a to dla mnie jest naważniejsze. Do miasta mam 10km i nie jest to żadnym problemem.

Co do anten do DAB+ to to nigdy nie będzie dobrze działało mobilnie chyba że ktoś właduje miliardy w setki albo i tysiące nadajników.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:Wyobrażam sobie jak jedziesz pociągiem DART albo Pendolino z twoim radio odbiornikiem i anteną umieszczoną zgodnie z normą na wysokości 10 metrów . :D
Niestety tylko przy tłumiącym oknie z anteną teleskopową. W pindolino odbiór DAB+ ginie zaraz po wyjeździe z Warszawy w kierunku Marka S. Lewacy budują wszystko na szczelnie. :D :lol: :P

Troszkę lepiej jest z mocnymi stacjami UKF.

W PESA DART (chała!!!) jest trochę lepiej i coś tam przy oknie gra. Najlepiej jest w starych pociągach z PRL, ewentualnie w odrestaurowanych za fundusze z UE lub w wagonach ciągniętych przez lokomotywę (a nie jednoprzestrzennych). Dalej od lokomotywy - mniejsze zakłócenia. Tam (prawie) wszystko gra całą podróż. Kończy się zasięg DAB+ z Warszawy i niedługo zaczyna grać DAB+ z Białegostoku.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze: Co do anten do DAB+ to to nigdy nie będzie dobrze działało mobilnie chyba że ktoś właduje miliardy w setki albo i tysiące nadajników.
Właśnie nikt nie napisał, ile trzeba nadajników, jakiej mocy, jak rozmieszczonych, z systemami antenowymi na jakiej wysokości itd., by rzeczywiście nie było luk w zasięgu skutkującej brakiem ciągłości odbioru.
Budowy sieci nie kończy się na skutek politycznych decyzji. Prędko się nie dowiemy, jak działa sieć DAB. Wciąż w zasadzie mamy zasięg wyspowy.
Na UKF niektóre stacje słyszalne są dosłownie wszędzie w kraju. To Jedynka i Trójka PR. RMF FM, RM, ZET. Mają stacje na ogół dużej mocy, częstotliwości genewskie i sporo mniejszych nadajników.
Wolę "przyszumianie" w odbiorze mobilnym niż dziury w miejscach za słabego sygnału.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: Właśnie nikt nie napisał, ile trzeba nadajników, jakiej mocy, jak rozmieszczonych, z systemami antenowymi na jakiej wysokości itd., by rzeczywiście nie było luk w zasięgu skutkującej brakiem ciągłości odbioru.
DVB-T MUX 8 jest nadawany z ponad 70 nadajników, w przypadku DAB+ jest mowa o 100 lokalizacjach. Jeżeli używano by sieć SFN, to 100 nadajników dawałoby już zasięg podobny albo nawet lepszy od obecnego do Jedynki i Trójki na UKF-ie.

Informacje KRRiT odnoście UKF-u
Jedynka: 59 stacji
Dwójka: 62 stacje
Trójka: 47 stacji
PR24: 46 stacji
programy regionalne: 100 stacji
suma: 314 nadajników dla 5 programów

Zasięg jest znany i chyba wymaga komentarza odnośnie Dwójki i PR24.
DVB-T/S pisze:Co do anten do DAB+ to to nigdy nie będzie dobrze działało mobilnie chyba że ktoś właduje miliardy w setki albo i tysiące nadajników.
Antypyra pisze, że działa w pociągu i gdyby uruchomili Siedlce i Ostrołękę to mógłby pewnie słuchać Chopina w pociągu na relacji Warszawa – Białystok. Ja odbierałem DAB+ z Olsztyna w Pendolino w Malborku a pomiędzy Tczewem do Gdańskiem nie było problemu z odbiorem Chwaszczyna. W mieście odbiór na smartfonie jest przeważnie możliwy, oczywiście mosty, tunele itp. przeszkadzają trochę.

Obojętnie czy wymiana nadajników UKF, czy budowa sieci DAB+, będzie trzeba wpakować miliony w nową infrastrukturę. Pozostaje pytanie, czy będzie można się podpiąć pod anteny DVB-T MUX-8 i zaoszczędzić trochę na antenach?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Obojętnie czy wymiana nadajników UKF, czy budowa sieci DAB+, będzie trzeba wpakować miliony w nową infrastrukturę. Pozostaje pytanie, czy będzie można się podpiąć pod anteny DVB-T MUX-8 i zaoszczędzić trochę na antenach?
Jeśli to technicznie możliwe, to dlaczego nie?
Ta Ostra Łęka i Siedlce pewnie by pomogły w dziurze pomiędzy Warszawą a Białymstokiem, ale gdyby miały naprawdę przyzwoite moce po 10 kW lub więcej.

Właśnie o te tunele i inne wiadukty oraz zakamarki terenu nam chodzi! Nie mówię o piwnicach. :lol: :P Teraz UKF w nich zaszumi, albo możliwy jest tylko odbiór mono, a czy przy DAB odbiór się zupełnie nie przerwie?
A potem nie przywróci się od razu, jak po wyjechaniu z dołka UKF zaraz wraca. Cyfrowe radio ma spóźniony refleks i zanim się na nowo zaloguje po przerwie, czas upływa.... Sieć DAB musi być precyzyjnie zaplanowana.

Hę?
Piszę do znudzenia, że dziś np. w Białymstoku w autobusie miejskim muszę wyciągnąć teleskop prawie na całą długość, by nie ginął odbiór DAB, ale i tak ginie przy 2,4 kW ERP z Krynic odległych 14 km od centrum. Już dawno powinno być zmiękczenie pola z 0,5 kW np. z Cieszyńskiej.
A te g...e sznureczki od słuchawek, które awansujesz do roli anteny w smarkfonach, to są przecież erzace o wiele gorsze od teleskopu rozciągniętego nawet w 1/4 długości.
Jak to ma działać?

Na pewno byśmy o tym więcej wiedzieli, gdyby ktoś tego "dobrze nie zmieniał", w wyniku czego nie ma ani Ostrołęki, ani Giżycka, ani Siedlec. Gdyby one już były, może już by myślano, co wsadzić w dziurki pomiędzy nimi.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Wy się martwicie zasięgiem?
Tego prawie nikt nie słucha, jakość jest podła, sprzęt drogi, uboga oferta programowa (tylko nie piszcie ze dużo stacji bo tam jest tylko PR).
Dla mnie to marnowanie publicznych pieniędzy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: Ta Ostra Łęka i Siedlce pewnie by pomogły w dziurze pomiędzy Warszawą a Białymstokiem, ale gdyby miały naprawdę przyzwoite moce po 10 kW lub więcej.
Pełna zgoda! To co oferuje Polskie Radio to jest po prostu skandal! Tak długo jak nie zagęszczają sieć, powinni podnieść moc albo zmienić parametry Dwójki i PR24 na EEP 2-A.
antypyra pisze: Właśnie o te tunele i inne wiadukty oraz zakamarki terenu nam chodzi! Nie mówię o piwnicach.
Zależy od środku lokomocji. Niestety w pociągach pod wiaduktami sygnał zanika czym dalej od nadajnika jedziemy. W mieście z nadajnikiem sygnał jest dosyć stabilny, wszystko zależy od tego, czy są jeszcze ekrany tłumiące hałas itp. Z tymi krótkimi przerwami mogę żyć. UKF nie jest lepszy, bo RDS nie przełączy odbiornik na częstotliwości alternatywną, bo brakuje drugi tuner, który cały czas sprawdza czy sygnał na innej częstotliwości jest mocniejszy. W samochodach jest poprostu lepszy i droższy sprzęt.
antypyra pisze: Teraz UKF w nich zaszumi, albo możliwy jest tylko odbiór mono, a czy przy DAB odbiór się zupełnie nie przerwie?
Ja znam również miejsca, gdzie UKF sobie nie poradzi i nie zaszumi a zniknie całkowicie.
antypyra pisze: A potem nie przywróci się od razu, jak po wyjechaniu z dołka UKF zaraz wraca. Cyfrowe radio ma spóźniony refleks i zanim się na nowo zaloguje po przerwie, czas upływa.... Sieć DAB musi być precyzyjnie zaplanowana.
W DAB+ sygnał znika po przejechaniu pociągu pod mostem, dobre 2-4 sekundy później. Sygnał wraca na smartfonie od razu, GPS, UMTS i LTE potrzebują dłużej.
antypyra pisze: A te g...e sznureczki od słuchawek, które awansujesz do roli anteny w smarkfonach, to są przecież erzace o wiele gorsze od teleskopu rozciągniętego nawet w 1/4 długości.
W odbiorniku do iPhone odbiór DAB+ działał na kabelku o długości 15 cm i odebrałem raz aż 140 programów podczas tropo. Na LG Stylus 2 działa na kablu od słuchawek. Kabel jest dłuższy ale odbiór dalekich nadajnikow działa gorzej.
antypyra pisze: Na pewno byśmy o tym więcej wiedzieli, gdyby ktoś tego "dobrze nie zmieniał", w wyniku czego nie ma ani Ostrołęki, ani Giżycka, ani Siedlec. Gdyby one już były, może już by myślano, co wsadzić w dziurki pomiędzy nimi.
DVB-T/S nie potrzebuje nadajnika w Wrocławiu, trzeba go przewieść tam gdzie jest potrzebny.
DVB-T/S pisze:sprzęt drogi
Głupota, LG Stylus 2 nie był aż tak drogi, mój budzik też nie, odbiorniki USB do komputera też nie kosztowały majątek. Podłączyłem komputer TOS-linkiem do wieży i śmiga. Mnie nie interesują treści i oferta. Nie mam na to wpływu. Sprawdzamy sobie czy i jak działa DAB+. Jest to dodatkowa możliwość odbioru nadajników z daleka. Szkoda, że Łotwa zrezygnowała z DAB+. DVB-T z Szwecji i Łotwy gości czasami na Pomorzu. DAB+ chyba tylko ze Szwecji.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Pełna zgoda! To co oferuje Polskie Radio to jest po prostu skandal! Tak długo jak nie zagęszczają sieć, powinni podnieść moc albo zmienić parametry Dwójki i PR24 na EEP 2-A.
Niedługo trzy lata od uruchomienia DAB w Białymstoku i dalej 2 kW. Według RadioPolski 2,4 kW ERP. Wciąż coś koordynują z Aleksandrem Ł? :lol:
http://t2.radiopolska.pl/wykaz/dab
(login: radiopolak, hasło: #Antena1)

Ja bym nie zmieniał protekcji, a jeśli to na EEP 2B, żeby przy tym samym CU mieć więcej przepływności dla Dwójki. Spadek sygnału to zaledwie nieco ponad 1 dB. Tego nikt nie zauważy, a Dwójka może wejść na wyższy debit.
Max van Org pisze: W odbiorniku do iPhone odbiór DAB+ działał na kabelku o długości 15 cm i odebrałem raz aż 140 programów podczas tropo. Na LG Stylus 2 działa na kablu od słuchawek. Kabel jest dłuższy ale odbiór dalekich nadajnikow działa gorzej.
Zapewne w Szwabii?
Max van Org pisze: Ja znam również miejsca, gdzie UKF sobie nie poradzi i nie zaszumi a zniknie całkowicie.
W tunelu średnicowym w Warszawie zapewne i UKF zginie.
Ale w DAB może ginąć pomiędzy wysokimi domami. Zmiękczanie pola jest konieczne w niektórych miejscach, jeśli ma grać na fiucie o długości 15 cm.
Max van Org pisze: W DAB+ sygnał znika po przejechaniu pociągu pod mostem, dobre 2-4 sekundy później. Sygnał wraca na smartfonie od razu, GPS, UMTS i LTE potrzebują dłużej.
Poobserwuję. Ale na Dualach sygnał ginie, a nie od razu wraca.
UKF zawsze wraca.

Do cholery, dlaczego smarkfon ma być kryterium wszystkiego? Ten pierdzący głośniczek to masochizm. Ciągle mam mieć w uszach te stopery?
Wszystko kroisz pod młodzież? Dzieciom pozwalasz na wszystko?
Ostatnio zmieniony 26 grudnia 2017, o 10:47 przez antypyra, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Pełna zgoda! To co oferuje Polskie Radio to jest po prostu skandal!
W końcu Max przyznałeś to co dawno temu pisałem. To smutna prawda :(
UKF zawsze wraca.
Wiadomo ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Org miał na myśli aktualne moce nadajników DAB+, a nie potępienie oferty Polskiego radia en block jako nieinteresującej i do kasacji, co czynisz Ty.
DVB-T/S pisze:Wy się martwicie zasięgiem?
Tego prawie nikt nie słucha, jakość jest podła, sprzęt drogi, uboga oferta programowa (tylko nie piszcie ze dużo stacji bo tam jest tylko PR).
Dla mnie to marnowanie publicznych pieniędzy.
Większy zasięg to większe zainteresowanie ofertą, większa sprzedaż odbiorników, sprowadzanie nowych, może lepszych i ich potanienie.
Np. ilość zwolenników Dwójki w skali kraju nie jest aż tak mała, jak głosi propaganda "dębowych".
Ileż z tych osób ma bardzo zły odbiór, albo chciałaby w ogóle mieć odbiór. Przy okazji mieliby Radio Chopin. Tacy kupią odbiornik. Gdyby jeszcze był kanał poświęcony dobrej muzyce rozrywkowej w niezłej jakości, byłby to jeszcze większy bodziec. Coś w rodzaju Rytmu powinno być, choć niekoniecznie w znanej już z anteny postaci i nie w 96 kbps, a w 128 kbps AAC LC.

Tu oczywiście trudniej utrafić w gust słuchacza, bo jedni wolą popularne piosenki i tradycyjną muzykę taneczną lub jazz, a inni disco - polo, dyskotekowy łomot w Kiłach Wielkich i "łupu - cupu" 25h/24h. :P :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

128kb to się nadaje do mowy.
Trochę słuchałem MR 192kbps z internetu i to gra przyzwoicie. Oczywiście słychać artefakty kompresji, lecz nie jest źle. Jest też wersja 96kbps. To jest tak zmasakrowany dźwięk że nie da rady go słuchać!

Po dłuższym słuchaniu z internetu, tak aby ucho się przyzwyczaiło i przełączeniu na FM słychać kosmiczną różnicę, oczywiście na plus.

Jak piszesz o 128kbps - panie oszczędź wstydu i daj spokój :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No nie gadaj takich rzeczy.
Demonizujesz różnicę pomiędzy współczesnym UKF a DAB+. UKF nie jest tak dobry, jak myślisz i mógłby być trochę lepszy, ale komu na tym zależy, by tak było w świecie, gdzie każdy chce wydymać z każdego max hajsu.

Pięć stacji pracuje teraz równolegle na UKF i w DAB+: Jedynka, Dwójka, Trójka, PR24 i Reg (na danym terenie). Można porównywać. Najlepiej na tunerze, na który żałujesz programowo szmalu. Nie wypada to porównanie tak niekorzystnie dla DAB, jak wnioskujesz na podstawie odbioru na środkach zastępczych w rodzaju "softowych" odbiorników dołączanych do PC.

Cały czas wolę oczywiście UKF i tu się zgadzamy. Ale też w dużym mieście w pobliżu ośrodków nadawczych i mając antenę w postaci dipola pętlowego w poz. V na 10. piętrze, mogę odczuć przewagę UKF i ten lepszy dźwięk. W Białymstoku mam 19 stacji UKF przeznaczonych na dany obszar i trochę stacji spoza "normalnego" zasięgu.

Jeśli DAB ostatecznie ostatecznie by zamknęli, UKF będzie jeszcze długo trwał i fakt tego zamknięcia będzie mnie obchodził tyle co zeszłoroczny śnieg. Poradzę sobie z UKF.

DAB+ jest szansą dla słuchaczy, którzy mają parę stacji na krzyż w znacznej odległości od RTCN w takiej sobie jakości odbioru i brak odbioru słabszych stacji. Być może, że na skutek wszelkich 'dobrych zmian" ta szansa nie zostanie ostatecznie stworzona.

Jestem już niemal weteranem walki o jakość dźwięku w polskim DAB+. Wielokrotnie postulowałem 144 kbps AAC LC dla Trójki i 160 kbps AAC LC dla Dwójki, 128 kbps AAC LC dla Jedynki i programów regionalnych. Pamiętam i mam nagrania z testów DAB+ z zimy/wiosny 2013, kiedy robili to ludzie kompetentni z INFO TV Operator i słychać było w nich, jak co i kiedy brzmi. Dostawałem za tę walkę w d... i od dyskutantów i od moderatorów i nie tylko na tym Forum.

Możesz nie mieć wątpliwości, że absolutnie jestem za jakością dźwięku!

Z Tobą trudna jest rozmowa, bo ofertę PR odrzucasz z założenia i zapewne słuchasz tylko rocka, "metalu" itd. Twoja sprawa! Przynajmniej tak mi się wydaje, bo negujesz totalnie PR.

Kiedy inna jeszcze oferta niż Polskiego Radia ujrzy światło w DAB+ światło dzienne, nie wiemy jednak.
(Nie liczę radia DAB+ Diecezji Tarnowskiej z Prehyby jako bardzo lokalnego).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

UKF jest niezły ale sporo mu brakuje do granic możliwości.

Software'owy odbiornik do PC to nic innego jak kodek użyty do "wyłuskania" cyfrowego zapisu ze strumienia oraz konwerter D/A w karcie muzycznej, a ta akurat jest z górnej półki.

Tak samo mam tuner FM Technics ST-GT550 który jest niezły. Słucham FM też na komputerze, poprzez gniazdo LINE IN więc mam prawie idealne warunki do porównań. Słuchałem kilku stacji w DAB+ i FM i albo to grało równie słabo albo na FM było lepiej.

PR odrzucam bo po całym dniu słuchania trójki obiektywnie stwierdzam że oferta programowa jest daleka od tego czego oczekuję. Nie próbowałem z innymi stacjami PR ale jeśli leci muzyka klasyczna, której fanem nie jestem to oczywiste że nie ma sensu słuchać jej cały dzień.

I zaskoczę cię. Nie słucham ani rocka ani metalu. Dla mnie to też muzyka na równi z klasyczną i disco polo :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Co do UKF pełna zgoda.
To można lepiej robić. Przynajmniej, jeśli chodzi o jakość dźwięku w strefie dobrego odbioru. Ale komercha dba o to gorzej niż PR. Co do odbioru, to tak jak napisał Org, może być tylko 6 sieci częstotliwości genewskich.

No jeśli ta karta jest aż tak dobra...
To może te porównania są bliskie prawdy...
Ciekaw jestem, czego oczekujesz od Trójki?
Rock nie, metal nie, disco polo nie, klasyka nie, to może jazz?
Czego słuchasz? Może to, czego słuchasz (gatunek muzyki) jakoś waży na Twojej ocenie DAB?
Z mojego doświadczenia wynika, że najostrzejsze wymagania stawia torowi elektroakustycznemu właśnie klasyka.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

W klasyce jest mało góry a tam najlepiej słychać "siorbanie".

Jazz też nie słucham.

Tu masz opis karty
http://pclab.pl/art32279.html

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

W ramach ciekawostki przytoczę swój wpis w tym wątku sprzed ponad 2 lat (przed "dobrą zmianą" - bo jak zauważyłem dla niektórych tutaj to jest jakaś cezura. Czytam i widzę, że nic się zdezaktualizowało:
"Postautor: pawelll » 26 września 2015, o 12:24
Z powodu braku czasu dawno nie zaglądałem na forum. Zaglądam i widzę, że wszystko po staremu :D
W DVB-T coś się dzieje, wolno bo wolno ale pojawiają się nowe kanały, lokalne MUXy itp. Nawet dyskusje o jakości ucichły.
A na DAB+ dyskusja w kółko o tym samym - bo generalnie nic się nie dzieje. Nie widać nowych b. chętnych do nadawania, nikt nie chce specjalnie słuchać w DAB a i sprzedawać odbiorniki też za bardzo nie (ostatnio w dużym sklepie dość kompetentny sprzedawca (rozmawiałem o audio i TV) powiedział mi, że praktycznie nikt nie pyta o DAB a i o FM też nie za bardzo).
Wygląda na to, że zarówno DAB jak i radio dyfuzyjne jako takie "zmierza do zaniku". Ostatnio młodzi koledzy w pracy dyskutując o samochodach (służbowych) stwierdzili, że audio w samochodzie wcale nie musi mieć radia (ani "zwykłego" ani DAB) za to musi odtwarzać wszystkie możliwe formaty plików no i oczywiście mieć duży ekran. Moi synowie w ogóle nie słuchają radia (muzyki i to niezłej i owszem). QUO VADIS radio?
"

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Ciekawe, ile odbiorników DAB+ sprzedano i ile było odbiorników wyższej klasy. Ludzie wymieniają odbiorniki na podobne od tych które mieli. Kto posiada jeszcze wieżę z pojedynczych klocków oprócz paru osób, które tutaj dyskutują?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Wierzę, że wieża z klocków nie zaniknie zupełnie i jeszcze ktoś będzie miał wyższe potrzeby niż "all inclusive" w smarkfonie z pierdzącym głośniczkiem o fi=1 cm włączanym na głos przez mało wychowaną młodzież w autobusach, tramwajach i pociągach.

W związku z klockami będzie potrzebny również tuner DAB+/FM. Większość nieporozumień w dyskusjach nt. wynika z niskiego standardu stosowanych odbiorników. Widzę, jak dyskutanci upierają się przy jakichś USB TV de luxach. Nie wierzę w takie odbiorniki nawet przy najlepszych kartach dźwiękowych komputerów. Nikt nie będzie uruchamiał komputerów, by posłuchać radia, ale tuner, odbiornik przenośno- kuchenny z teleskopem i (przeceniany) smartfon. Pod warunkiem, że Org uruchomi masową produkcję smartfonów z zakresem DAB. :P :lol:

Ponownie chcę zaznaczyć, że skrajne opinie na temat DAB w Polsce nie mają sensu. Nie jest on ani zły, ani dobry, ale na pewno może być lepszy. Jakość dźwięku nie jest tragiczna, jak to niektórzy chcą tu przedstawić, wybrzydzając na wszystko, a na pewno jest i może być lepsza niż w "krajach europejskiego postępu", gdzie nadaje się często pomyje dźwiękowe.

Przede wszystkim polski DAB+ jest w stadium raczkowania i ma zasięg wyspowy. I wszelkie ostateczne opinie są tu przedwczesne.

@pawell
To właśnie "d.z." spowodowała zastój w rozwoju DAB+ w Polsce. Przedtem od 2013 roku uruchamiano nadajniki i zasięg rósł według planu. Spodziewałem się uruchomienia w 2016 ośrodków w Łosicach - Chotyczach i Miłkach - według planu. Nie doszło do tego i plama pomiędzy wyspami zasięgu Warszawy i Krynic nie została zniwelowana.

Zamiast rozwoju DAB -u mamy natomiast zamrażarkę prezesów...
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2017, o 14:07 przez antypyra, łącznie zmieniany 6 razy.

Zablokowany