DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

@antypyra - za chwilę dostaniesz po głowie od jednego zwolennika odbiorników USB ;)

@Max - Ja praktycznie "od zawsze" (czyli od b. dawna :)) mam pojedyncze komponenty audio (w różnych konfiguracjach i rzadko od jednego zestawu- producenta). Co do rynku odbiorników DAB - to od mojego wpisu z 2015 roku nic się raczej nie zmieniło - może częściej DAB+ pojawia się jako element w nowych amplitunerach czy odbiornikach sieciowych - ale żadne ze znanych mi osób która ostatnio kupowała takie elementy nie przyjmowała obecności DAB jako kryterium wyboru. W odróznieniu od tunera sieciowego, Spotify, Chromecasta i innych tego typu elementów. Ba, kolega kupił element element (bo nie amplituner :)) bez żadnego tunera- ani DAB ani FM. To pokazuje kierunek zmian.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Te USB TV de luxy nie są niczemu winne. To tylko demodulator. O jakości dźwięku decyduje głównie aplikacja (kodek + jakieś programowe "ulepszacze" dźwięku) oraz oczywiście głośniki/słuchawki. Te same układy (RTL2832) były, a może i nadal są, stosowane w innym sprzęcie, np. odbiornikach samochodowych i nikt nie narzekał.

Dopóki nie wzrośnie świadomość istnienia i zalet radiofonii cyfrowej w Polsce, ilość sprzedanych odbiorników nie będzie gwałtownie rosła, podobnie jak ilość dostępnych modeli i typów odbiorników.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No i macie odpowiedź Szefa... :D
JaroslawMroczkowski pisze:O jakości dźwięku decyduje głównie aplikacja (kodek + jakieś programowe "ulepszacze" dźwięku) oraz oczywiście głośniki/słuchawki.
No i mam wątpliwości co do tych aplikacji.
pawelll pisze:To pokazuje kierunek zmian.
Dobra, widzę, że stawiasz na radio internetowe i ściąganie gaci (pardon - plików) z serwerów. Przyjmij jednak do wiadomości, że co innego radio, a co innego serwerownia, z której ściągniesz, co chcesz. Inna jest rola każdego z nich!
Radio internetowe nigdy nie zagra wszędzie. Internet będzie dostępny z wysokimi parametrami tylko w dużych skupiskach ludności. Radio UKF gra już od lat (prawie) wszędzie w kraju, DAB+ ma szansę zagrać (prawie) wszędzie, gdy pozwoli mu się rozwinąć.

Nikt nie zainwestuje w najnowocześniejszy internet w dziurze zamieszkałej przez kilku/kilkunastu mieszkańców, np. w Wołosate, a radio dyfuzyjne będzie tam grać.
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2017, o 14:22 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

antypyra pisze:
pawelll pisze:To pokazuje kierunek zmian.
.. widzę, że stawiasz na radio internetowe i ściąganie gaci (pardon - plików) z serwerów. ...
Nie "stawiam". Nigdy i nigdzie nie napisałem, że ten kierunek mi się podoba. Ja tylko staram się opisywać rzeczywistość (a przynajmniej tak jak ją widzę). Trudno na rzeczywistość się obrażać, mozna co najwyżej próbować ją kształtować ale nie zmuszę 20 latka do słuchania radia (bez względu na to jakiego i czy FM czy DAB) jeśli uważa, że to on chce decydować kogo i czego słucha a nie "jakiś mądrala" w studiu.
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2017, o 14:52 przez pawelll, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie uważasz, że życie szybko mija i dwudziestolatek staje się trzydziestolatkiem, a nawet czterdz... latkiem, a "nowy' dwudziestolatek może mieć inny pogląd niż "wapniacy" czyli jego rodzice?
I że wszystko jest potrzebne, tj. i internet, i radio dyfuzyjne, i płyty, i Spotify i inne?
I że wszystkiego nie da się przewidzieć tu i teraz?
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2017, o 16:20 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Tak uważam. I że wszystko (prawie) jest potrzebne i, że nie wszystko da się przewidzieć.

Tyle, że jeśli chodzi o DAB (bo o tym przede wszystkim rozmawiamy) sytuacja jest wyjątkowo niekorzystna (i to nie tylko w Polsce). Finał może być taki, że jeśli nie będzie jakiegoś zwrotu i nagłego wzrostu zainteresowania DABem a jednocześnie UE bezrefleksyjnie każe zamknąć FM to będzie .... ("widzę ciemność" cytując klasyka).

Wiele osób na tym forum oskarża "dobrą zmianę" o zatrzymanie rozwoju DAB w Polsce - tak jakby ten rozwój kiedykolwiek był w stanie zadowalającym (przypomnijcie sobie wpisy sprzed 2-3 4 lat. A jeśli to raczej pełzanie i wegetacja. Niezależnie od sympatii czy antypatii politycznych nie dziwię się Polskiemu Radiu, że nowe władze bardziej wstrzemięźliwie podchodzą do uruchamiania kolejnych nadajników. Jak dla mnie sytuacja wygląda tak, ze nadawcy komercyjni czekają (czytaj - oszczędzają) aż PR zbuduje sieć DAB w całej Polsce (czytaj- upowszechni DAB na swój koszt, w tym przekona odbiorców do zakupu odbiorników) a wtedy oni łaskawie rozważą czy będzie im się opłacać wejście w DAB. Jest oczywiste, że póki zarówno sieć nadajników jak i odbiorcy nie będzie odpowiednio nasycona do "zabawy" pt. DAB trzeba dopłacać spore pieniądze.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No tak, być może masz rację.
A zwłaszcza w tym, że bezrefleksyjne wyłączenie FM przy mało rozwiniętym DAB może oznaczać kres radia...
Ja podejrzewam Norwegię o bezrefleksyjność w zamknięciu FM. Na tej liście są i inne kraje, które chcą tego dokonać w bliskiej przyszłości.
O tym jednak nie będę pisał w tym temacie.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

JaroslawMroczkowski pisze:Te USB TV de luxy nie są niczemu winne. To tylko demodulator. O jakości dźwięku decyduje głównie aplikacja (kodek + jakieś programowe "ulepszacze" dźwięku) oraz oczywiście głośniki/słuchawki. ....

Dopóki nie wzrośnie świadomość istnienia i zalet radiofonii cyfrowej w Polsce, ilość sprzedanych odbiorników nie będzie gwałtownie rosła, podobnie jak ilość dostępnych modeli i typów odbiorników.
Pisząc o "odbiornikach USB" miałem na myśli właśnie taki "zestaw" a nie tylko samego dongla :)

Świadomość istnienia i zalet ... nie wzrośnie póki nie pojawią się w DAB nadawcy inni niż PR. Dlaczego (moim zdaniem) się nie pojawiają już napisałem.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Antypara widzę że na siłę bronisz marnego w polskim wydaniu DAB+. Jest lepszy niż na zachodzie więc da się słuchać :lol:
Pamiętaj że jak gówno zawiniesz w błyszczący papierek to dalej będzie gównem!

Obecnie jest tylko jeden nadawca przez co wszystko jest "na jedno kopyto". Dla mnie to nie do przyjęcia.

Co do sticków na USB. Ten tylko demoduluje sygnał który jest cyfrowy. Potem kodek go wyłuskuje i dalej jest cyfrowy. Na końcu jest karta muzyczna na barkach której spoczywa największa odpowiedzialność.

Teraz mam Xonar DX. Kiedyś była integra ALC888 czy coś podobnego. Po wymianie i włączeniu Xonara mało nie padłem z wrażenia. Nie sądziłem że tak brzmi dźwięk! Nawet dźwięk w filmach brzmiał zupełnie inaczej.

Teraz jak tą kartę mam kilka lat wydaje się że gra "normalnie" :)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

DVB-T/S pisze:...

Obecnie jest tylko jeden nadawca przez co wszystko jest "na jedno kopyto". Dla mnie to nie do przyjęcia.

...
To wystosuj petycję albo umów się na kawę z Prezesami RMFu, Zetki i innych Twoich ulubionych stacji i namów ich do wejścia w DAB+. Emitel (zgodnie z deklaracjami JM) jest gotów uruchomić nadawanie w kilka- kilkanaście tygodni.
A póki tego nie załatwisz przestań zrzędzić i zaśmiecać co drugi wpis narzekaniem na PR.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie w tą przestarzałą technologię. PR robi to ZA DARMO (czyt. z pieniędzy podatników) więc jeszcze to istnieje!

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Widzę, że w trzy lata zmieniłeś zdanie (podkreślenie moje):
autor: DVB-T/S » 27 grudnia 2014, o 11:47
DAB jest technologicznym krokiem w przód a jakościowym w tył.
Ludzie tak długo na to nie przejdą jak ich się do tego nie zmusi (czyt. wyłączy FM).


viewtopic.php?f=14&t=2957&start=1320

Aczkolwiek o PR zdania nie zmieniłeś (choć to było jeszcze przed "dobrą zmianą"):
autor: DVB-T/S » 27 grudnia 2014, o 23:22
....
PR nie miało i nic nie ma do zaoferowania. Słuchalność w radio jest najważniejsza a nie to co jest wg niektórych odpowiednie.

No ale PR nie musi wykładać kasy więc nadają g...o.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Wierzę, że wieża z klocków nie zaniknie zupełnie i jeszcze ktoś będzie miał wyższe potrzeby niż "all inclusive" w smarkfonie z pierdzącym głośniczkiem o fi=1 cm włączanym na głos przez mało wychowaną młodzież w autobusach, tramwajach i pociągach.
Tylko czy dla tych paru tyś. osób, którzy wiedzą co oznacza High Fidelity i mają odpowiedni słuch powinni nadawcy oferować DAB+ w dobrej jakości? Czy nie lepiej zaoferować streaming w internecie (tak jak BBC) i sygnał w dobrej jakości na satelicie?

Dzielenie ludzi na tych którzy mają większe potrzeby albo słuchają na smartfonie nie ma sensu. Smartfony wygrały wyścig o konsumenta. Ludzie wydają tyś. zł na smartfon, spłacają go przez 24 miesiące wraz z umową. Niektórzy nie wymieniają nawet odbiorniki radiowe na nowe. Problemem są też treści w radiu a nie tylko sprzęt.

Rozgłośnie nie uwzględniają zapotrzebowań słuchaczy i zawężają ofertę dedykując ją do ograniczonej grupy docelowej. Ludzie nie chcą czekać na jedną jedyną audycję w tygodniu, w której pojawi się ich muzyka. Nie rozdzielajmy tych ludzi na dobrych i złych, bo mają taki gust jaki mają. Jeżeli zostali socjalizowani z metalem, to niech go słuchają. Radia nie będą słuchali, bo im nic nie oferuje.
antypyra pisze: W związku z klockami będzie potrzebny również tuner DAB+/FM. Większość nieporozumień w dyskusjach nt. wynika z niskiego standardu stosowanych odbiorników. Widzę, jak dyskutanci upierają się przy jakichś USB TV de luxach. Nie wierzę w takie odbiorniki nawet przy najlepszych kartach dźwiękowych komputerów...
Możesz wytłumaczyć nam skąd takie poglądy, przecież sygnał jest przekazywany cyfrowo do wieży. Jedyny klocek z line-in u mnie to właśnie radio analogowe!
pawelll pisze:ale żadne ze znanych mi osób która ostatnio kupowała takie elementy nie przyjmowała obecności DAB jako kryterium wyboru. W odróznieniu od tunera sieciowego, Spotify, Chromecasta i innych tego typu elementów. Ba, kolega kupił element element (bo nie amplituner :)) bez żadnego tunera- ani DAB ani FM. To pokazuje kierunek zmian.
Dokładnie to samo obserwuję u znajomych, kupują tylko głośnik w który wstawiają smartfon.
antypyra pisze:Dobra, widzę, że stawiasz na radio internetowe i ściąganie gaci (pardon - plików) z serwerów.
Od 11 lat słucham radio na specjalnych odbiornikach internetowych i nie powrócę do UKF-u, bo szumi.

Czasami wypowiedz np. nt. ściągania plików mówi więcej o autorze wypowiedzi niż osobach do których była twoja wypowiedz dedykowana. Istnieją osoby które nie mogą pozwolić sobie na ściąganie plików z źródeł nielegalnych. Nie jest ich pewnie dużo, ale myślisz więcej jest osób, które stawiają na drogi sprzęt Hi-Fi?

Przecież osoby, którym nie wystarcza muzyka w jakości płyty CD ściągają również muzykę z internetu, chyba że wytłumaczysz nam, gdzie można kupić muzykę HiResAudio z 96 kHz i 24 Bit w normalnym sklepie gdzieś w małym miasteczku?
antypyra pisze:Nie uważasz, że życie szybko mija i dwudziestolatek staje się trzydziestolatkiem, a nawet czterdz... latkiem, a "nowy' dwudziestolatek może mieć inny pogląd niż "wapniacy" czyli jego rodzice?
I że wszystko jest potrzebne, tj. i internet, i radio dyfuzyjne, i płyty, i Spotify i inne?
I że wszystkiego nie da się przewidzieć tu i teraz?
Dlaczego uważasz, że grupą decylową usług streamingowych są 20-latki? Byłbyś zdziwiony, ile osób odpowiedzialnych za muzykę w rozgłośniach słucha Spotify, bo kocha muzykę i chce mieć nieograniczony dostęp do niej?

Byłbyś zdziwiony ile osób w wieku powyżej 60-tki korzysta z usług jak Spotify itp., jeżeli są wielbicielami muzyki a nie fetyszystami HiResAudio.
DVB-T/S pisze:Nikt o zdrowych zmysłach nie wejdzie w tą przestarzałą technologię. PR robi to ZA DARMO (czyt. z pieniędzy podatników) więc jeszcze to istnieje!
Tu się mylisz. Wejdą wszyscy, którzy będą chcieli zagwarantować łatwy dostęp do ich treści. Obojętnie czy UKF czy DAB+, są to najbardziej stabilne kanały dystrybucji. Antypyra dobrze opisał sytuację w Polsce. Takich wiosek z wolnym internetem jest sporo. Od lat czytamy, że UMTS, LTE i teraz 5G zrewolucjonizują rynek. Czekam na rewolucję od lat. Do tej pory internet na kabelku jest szybszy od tych wszystkich wynalazków operatorów mobilnych. UKF działa wszędzie, DVB-T działa prawie wszędzie. Norwegia jest dobrym przykładem, że ludzie chcą słuchać radio i kupują nowe odbiorniki. Pisałem już o Tyrolu, gdzie operator będzie wyłączał nadajniki UKF, bo nie chce wymieniać je na nowe. Podobnie będzie w Polsce, po 30 latach będzie trzeba kupić nowe, nikt nie wyda pieniądze na nowe nadajniki UKF.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Czas pokaże kto i w co wejdzie. Póki co nikt nie pcha się na minę zwaną DAB+ bo jeśli od początku nadawania w Polsce kupiono mniej niż 100tyś odbiorników to komu to nadawać?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No widzisz, a Norwegia nie uważa za minę tego, na co weszła w grudniu A.D. 2017.
Owszem, już UK, Dania i Niemcy weszły na minę klozetowej jakości dźwięku.
nikt nie wyda pieniądze na nowe nadajniki UKF.
Org, zależy jaka będzie (anty) koncepcja rozwoju. Jeśli do wyłączenia UKF będzie daleko lub jego termin będzie nieznany, każdy popsuty nadajnik UKF trzeba będzie wymienić. Każdy nadawca musi się z tym liczyć, bo inaczej słuchacze przestaną się liczyć z nim, tj go słuchać.
Ty chcesz zapewne scenariusza norweskiego, tj. że "wadza" innej zmiany administracyjnie narzuci DAB i to w kiepskiej jakości dźwięku i będziemy mieli 50 stacji w 3 muxach. Ależ , ...., będzie wtedy oferta - dla gównojadów. :P :lol:
Wtedy ja rozbiję tuner DAB przed siedzibą parlamentu.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

@DVB-T/S - Wnioskując z Twoich wypowiedzi: po co kupować odbiorniki skoro nie ma czego słuchać. :)
I kółko się zamyka. Póki nie będzie nadawców nie będzie odbiorców. Sam twierdzisz, że PR nie ma wystarczająco dużego udziału w rynku.
Więc pójdź w końcu do kolegów Prezesów.

Zupełnie innym wątkiem są ceny (lub dopłaty do odbiorników) odbiorników DAB+. W Skodzie (np. w Superbie) trzeba dopłacić 450 PLN za DAB+

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Dokładnie to samo obserwuję u znajomych, kupują tylko głośnik w który wstawiają smartfon.
A więc ...mu narodowi wystarcza buczący, "przebasowiony" głośnik o objętości średniego jabłka ze sklepu (nie) dla idiotów i smarkfon jako szczyt marzeń w zakresie źródła dźwięku?
Tak to widzisz?
Max van Org pisze: Dlaczego uważasz, że grupą decylową usług streamingowych są 20-latki?
To ty lansujesz ten pogląd od lat na forach. Ciągle czytam o młodych i ich smartfonach. I że im wystarczy 96, a może tylko 48 kbps z podbitymi (HE) sztucznie w miejscu odbioru, bo nieprzeniesionymi ze studia sopranami. Niedouczony, ciągle słuchający na chrzęszczących słuchawkach lub głośniczkach fi=1 cm dyskoteki 20 - latek to twoim zdaniem kształtująca rynek urządzeń elektroakustycznych wyrocznia, a to tylko znaczący segment rynku, ale nie wszystko.
Otwórz oczy, ludzie chcą słuchać także w domu w fotelu.
Max van Org pisze: Od 11 lat słucham radio na specjalnych odbiornikach internetowych i nie powrócę do UKF-u, bo szumi.
Specjalnych? Tj. jakich?
U mnie UKF nie szumi, w nowym miejscu zamieszkania będzie na balkonie dipol UKF z Dipola i nawet słaba Dwójka oraz TOK śmigają. Aby posłuchać szumów, muszę nastawić nienagraną taśmę magnetofonową.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

@antypyra - poprzednio mnie a teraz Maxowi próbujesz przypisać coś czego nie twierdzimy (ja na pewno, Max jak sądzę także nie). Nie twierdzę, że DAB jest zły, że FM jest złe czy w ogóle radio w technologii rozsiewczej jest złe. I że czeka nas tylko internet (bądź jako radio bądź serwisy AoD). I że tego oczekuję. Jest szereg powodów dla których radio (czy to analogowe czy cyfrowe) jest dobrym i pożądanym nośnikiem.
Tyle, że (i tu paradoksalnie zgadzam się z DVB-T/S) nadawcy radiowi mają słuchaczom coraz mniej do zaoferowania i są coraz mniej atrakcyjni. (Tyle że DVB-T/S odnosi to do PR a ja do praktycznie wszystkich). Przenoszenie nadawania do internetu jest tylko desperacką próbą przetrwania. Ucieczka słuchaczy jest faktem - jak sądzę nie bez powodu nikt nie podaje słuchalności w liczbach bezwzględnych a tylko procentowe udziały. Ten proces jest moim zdaniem jeszcze głębszy niż w przypadku klasycznej TV.

I żeby było jasne- nie mam wizji w którym kierunku ma iść radio. Opisuję tylko rzeczywistość- a przynajmniej mój odbiór rzeczywistości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

OK. Twoich poglądów tak dobrze nie znam, za to Maxa, oo tego kręcenia to się naczytałem przez lata na dwóch forach.

Fakt, że radio jest dzisiaj jednym z wielu mediów na świecie - kiedyś było bardzo dużą atrakcją, gdy nie było innych.

Niemcy jednak radia słuchają. Norwegowie pewnie też. A może i Anglicy. A może i Węgrzy i Czesi, co się jeszcze "trzymają" fal średnich, co tak przeszkadza Orgowi liczącemu cudze pieniądze. Ale Org pisze o radiu w Europie wciąż - na dwóch forach. widocznie tam radia słuchają.

Nie przypisujmy tego, co u nas źle działa - całemu światu.
A w Polsce 20-letni student mówi, że radia to jeszcze słucha się tylko w samochodzie. I nie może nosa odkleić od smartfona, z którego wie niby tak dużo i zarazem tak mało, bo młodych można położyć na podstawowej choćby wiedzy z fizyki czy historii i o świecie.
Nadmiar bodźców i informacji wcale nie jest korzystny.

Wielu nie czyta książek (to się podoba Orgowi - bo niby po co czytać, a po co pisać poprawnie po polsku, kiedy można bełkotać jak z translatora), ale prym wiodą w nieczytaniu w Europie podobno Polacy, którzy uwierzyli pewnie w pierdoły z internetu i siedzą w nich.
pawelll pisze: Tyle, że (i tu paradoksalnie zgadzam się z DVB-T/S) nadawcy radiowi mają słuchaczom coraz mniej do zaoferowania i są coraz mniej atrakcyjni.
A może to słuchacze nie wiedzą, czego chcą. Ja na ofertę radiową nie narzekam. Mam Dwójkę, Chopina, Reg, TOK FM i pojedyńcze audycje w stacjach lokalnych i komercyjnych. Jeszcze są podcasty. Właściwie to nie mam czasu na wysłuchanie wszystkiego, czego chciałbym wysłuchać i co mnie interesuje.
Muszę też kiedyś pracować na prąd do komputera. :D

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Norwegia jest nowoczesna i wyłączyła FM. Nikt im nie zabraniał, nikt nie zmuszał. Fm jaki był taki był. Mają teraz cyfrę która pięknie brzmi tylko na głośniczku, bo prawdziwy zestaw audio obnaża wszystkie niedostatki "syfrowej" kompresji.

Czy tego chcecie w Polsce?

Zablokowany