DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Szkoda słów, przedstawiasz się za melomana i audiofila a teraz twierdzisz, że posiadałeś albo posiadasz nadal MiniDisc? To jest naprawdę wpadka. Narzekasz na młodzież słuchającą mp3 a sam zapisywałeś dźwięk z jakością 292 kbps? Szkodał słów. DAT był lepszy, bo bez kompresji. :!:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Kompresja dźwięku nie jest niczym złym tylko obecnie jest wybierana najbardziej agresywna kompresja, która degraduje dźwięk.

MP3 @320 gra tak dobrze że 99% ludzi nie wychwyci różnicy między oryginałem z CD.

100kb to dużo za mało ale dla Maxa nie szumi więc jest super :lol:

Max to tak tylko między nami. Dzwoń do PR niech obniżą do 32kb - dalej nie będzie szumieć :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:Szkoda słów, przedstawiasz się za melomana i audiofila a teraz twierdzisz, że posiadałeś albo posiadasz nadal MiniDisc? To jest naprawdę wpadka. Narzekasz na młodzież słuchającą mp3 a sam zapisywałeś dźwięk z jakością 292 kbps? Szkodał słów. DAT był lepszy, bo bez kompresji. :!:
Ale bzdurzysz.
Kompresja w mini dysku ATRAC 5.1. Świetne, podręczne urządzenie do nagrywania. W DAB propagujesz 32 kbps w AAC HE, tj. z SBR, czyli kał.

Przeczytaj post DVB-T/S powyżej.
DVB-T/S pisze: Max to tak tylko między nami. Dzwoń do PR niech obniżą do 32kb - dalej nie będzie szumieć :lol: :lol: :lol:
A ile programów by się zmieściło jeszcze (na które nie ma pieniędzy). :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: Zapewne robiłeś w gacie jeszcze, gdy ja już nagrywałem w studiu na DAT-cie jako kameralista i miałem cyfrowy sprzęt w domu (dwa odtwarzacze CD, dwa mini- diski- stacjonarny i kieszonkowy, nagrywarkę Audio Philipsa. Teraz udajesz wielkiego menago od cięć w rozgłośniach. Ktoś nie umie nadawać, trzymać norm i standardów, to niech zjeżdża z eteru. Partaczy i tak jest dużo we wszystkich zawodach.
antypyra pisze:
Max van Org pisze:Szkoda słów, przedstawiasz się za melomana i audiofila a teraz twierdzisz, że posiadałeś albo posiadasz nadal MiniDisc? To jest naprawdę wpadka. Narzekasz na młodzież słuchającą mp3 a sam zapisywałeś dźwięk z jakością 292 kbps? Szkodał słów. DAT był lepszy, bo bez kompresji. :!:
Ale bzdurzysz.
Kompresja w mini dysku ATRAC 5.1. Świetne, podręczne urządzenie do nagrywania. W DAB propagujesz 32 kbps w AAC HE, tj. z SBR. To jest kał.
Czyli nagrywałeś na mini dysku dopiero wtedy, kiedy był dostępny ATRAC 5.1? ATRAC 5.1 bazuje na ATRAC3plus (od 2003 r.), czyli z jeszcze większą kompresją i gorszą jakością dzwięku. Atrac Advanced Lossless jest dostępny od 2006 r. Wtedy miałem „robić w gacie”? Co próbujesz udowodnić?
DVB-T/S pisze:Kompresja dźwięku nie jest niczym złym tylko obecnie jest wybierana najbardziej agresywna kompresja, która degraduje dźwięk.
Nie zgadzam się, pliki źródłowe muszą być nagrane bez kompresji i nie wyzywał bym ludzi, że słuchają mp3 i jednocześnie chwaliłbym się nagrywaniem w starym ATRAC. Dopiero od 2006 r. ATRAC dostępny jest w wersji Atrac Advanced Lossless.

Rozumiem całkiem przedstawiane argumenty, z niektórymi zgadzam się nawet, ale nie obrażam ludzi, bo słuchają pliki mp3.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Przyznam, że nie bardzo wiem o czym jest dyskusja z ostatnich 2 dni. Bo chyba nie o DAB. Bardziej to wygląda na okładanie się grabkami w piaskownicy niż poważną dyskusję, poważnych ludzi.
Odnoszę wrażenie, że w tym wątku wszystko już napisano, wszystkie argumenty i stanowiska przedstawiono. I... nie bardzo jest o czym dalej dyskutować. Nie widać w zasadzie po żadnej ze stron zainteresowanych (potencjalnie) tematem jakiejś specjalnej woli działania i pchania tematu do przodu.
Póki nic w otoczeniu projektu DAB+ w Polsce nic się nie zmieni, ten wątek będzie niemrawy -poza osobistymi utarczkami (na które chyba szkoda czasu i miejsca na forum).

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

DAB+ w Polsce jest podobno lepszy niż w innych krajach. Może i tak jest ale lepszy to nie to samo co dobry!
Obecnie wszystko idzie kulawo. Zasięg marny, jakość lepsza (znaczy marna), drogie odbiorniki, mizerna wiedza obywatela o tej technologii i tylko jeden nadawca.

Jak się coś nie zmieni na lepsze (zapomniałem że już jest lepiej niż całej Europie :lol: ) to niedługo braknie kasy na to cudo.

Co do wypowiedzi Maxa trochę go rozumiem ale nie bardzo wiem jakie zajmuje stanowisko.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Co do krętaczy, to nigdy nie wiadomo, jakie zajmują stanowisko...
Są od mącenia, trollowania i wywracania kota ogonem.
DVB-T/S pisze:Kompresja dźwięku nie jest niczym złym tylko obecnie jest wybierana najbardziej agresywna kompresja, która degraduje dźwięk.
MP3 @320 gra tak dobrze że 99% ludzi nie wychwyci różnicy między oryginałem z CD.
Kompresja kompresji nierówna. Już pisano o tym. Co innego AAC LC 160 kbps, co innego AAC HE 48 kbps, podobnie jak mp3 320 kbps i ATRAC 5.1.
Można aprobować ATRAC 5.1., ale nie AAC HE <100 kbps.
Wiemy, że radio nie jest w stanie działać bez kompresji. Ale kompresja nie może być agresywna.
A więc DVB-T/S wie, o czym pisze!
DVB-T/S pisze: ]Może i tak jest ale lepszy to nie to samo co dobry!
I zgadzam się w pełni z Tobą. Myślałem tylko o względnym "lepszym' od tego, co jest w "Nordycji" (tam jest ciemno prawie cały rok, to nie słyszą powyżej 8 kHz :lol: :P :lol: ), w ojczyźnie przodków MVO, w Danii, u szefowej UK, na Malcie. W niektórych krajach sam zapisałem próbki DAB, w innych opieram opinie na próbkach zamieszczonych na forach.
Tam się nawet ambitniejszą muzykę daje poniżej 100 kbps netto, a nawet <50 kbps.

Widzę, że naraziłem się tą "lepszością" DAB-u w Polsce, co oczywiście nie oznacza, że sytuacja DAB-u w Polsce musi się rozwinąć w dobrym kierunku.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Jak mawiał Młynarski: Dobrze albo źle wypada się na czyimś tle. :)

Wg mnie z istotnych problemów DAB+ w Polsce problem jakości jest najmniej dolegliwy. I nie stanowi póki co bariery rozwoju. Co stanowi? Już napisano wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Pytacie o opinię? Zmiana UKF-u na DAB+ odbędzie się w Polsce podobnie jak w przypadku DVB-T. Wszystkie inne kraje będą gotowe, wtedy ruszy Polska i ludzie będą musieli kupić sobie nowe odbiorniki z dnia na dzień. Już wiele razy pisałem, napiszę ponownie. DAB+ jest systemem dla biednych. Kogo stać, płaci już dzisiaj za Spotify bez reklam. Osoby te płacą również więcej za internet mobilny, bo chcą zawsze mieć dostęp do swojej ulubionej muzyki. Przeciętny Kowalski nie płaci nawet abonament RTV.

Na zachodzie nadawcy rozbudowują sieć DAB+, aby na następne 30 lat zapewnić sobie własny kanał dystrybucji własnych treści. Tylko radiodyfuzja gwarantuje niezależność od amerykańskich gigantów jak Google, Amazon albo Apple. Nawet niemiecka Telekom wchodzi na rynek wirtualnych asystentów i zleciła budowę własnych głośniczków z którymi klienci będą rozmawiali, przez które będą zamawiali produkty i sterowali domem.

https://www.youtube.com/watch?v=QBvVrkIHHZI
https://www.youtube.com/watch?v=CuPggg0nOeM
https://www.youtube.com/watch?v=6TW40ym28Fs
https://www.youtube.com/watch?v=qryF_RpXExY

Radio jest tylko jednym z wielu dostawców treści audio. W Polsce nie było tak wielkiej mody na podcasty. Podcasty zmieniły anglojęzyczny rynek treści audio. Przykład TOK FM - z płatnym dostępem do treści - pokazuje, że również w Polsce rozgłośnie próbują zmonetyzować swoje treści. Jest to dopiero początek.

Wpierw do rozbiórki idzie AM, później UKF a DAB+ przetrwa jeszcze jako rezerwa na pewno rok 2030.
Dlaczego przetrwa, bo jest tańszy dla nadawców. Klient, czyli słuchacz nie gra dla polityków żadną rolę. Jeżeli słuchacze nie przestawią się na DAB+, to będzie można zamknąć rozgłośnie, obniżyć abonament RTV i sprzedać częstotliwości operatorom telefonii mobilnej. Częstotliwości są dla polityków zasobem jak żwir, węgiel albo woda. Można sprzedać koncesje i stawiać własnej polityce pomniki w kształcie niepotrzebnych lotnisk, nieskomunikowanych portów albo w gorszej wersji kamieniom z wizerunkiem prezesów partii.

Problemem nie jest jakość dźwięku a odnalezienie treści, bo korporacje amerykańskie wyszukują dostawców i redagują treści. Kogo oni preferują, ten będzie odpowiadał dzieciom na ich pytania, odrabiał dla nich lekcje i miał wpływ na ich światopogląd.

Czym było jeszcze raz radio i o czym dyskutujecie? Czy Trójka ma nadawać z 128 czy z 144 kbps?
Ludzie jak daleko oddaliliście się od problemów obecnej radiofonii? Rozgłośnie straciły już swoje główne rynki:

muzykę dostarczają usługi streamingowe (Spotify & Co.)
słuchowiska itp. dostarczają usługi streamingowe
pogodę dostarcza dużo dokładniej apka na smartfonie i oczywiście wirtualni asystenci
wiadomości dostarcza szybciej apka na smartfonie i oczywiście wirtualni asystenci
autopilot został zastąpiony nawigacją, TPEG i informacjami z internetu, które pobiera nawigacja automatycznie
Co pozostaje dla rozgłośni?

Rozgłośnie są w większym kryzysie niż sobie możecie wyobrazić. Dotarli do końca rozwoju. Inni w znaczenie lepszy sposób potrafią dostarczyć treści, które dostarczało kiedyś radio. W radioodbiorniku słuchacze nawet nie mogą zmienić głoś spikiera z żeńskiego na męskiego, zmienić tempo czytania albo odtworzyć treści, kiedy chcę (poza podcastami, ale to inny gatunek). Nie mogę zatrzymać treści i odtworzyć później.

Jeszcze większym problemem radia jest brak dobrych ludzi, bo młodzi ludzie nie chcą tam pracować. Kto chce być jeszcze gwiazdą radia, młodzież chce zaistnieć na YouTube. Bez młodych ludzi w radiu brakują treści dla młodych ludzi w audycjach i radio jest jeszcze mniej atrakcyjne dla następnych pokoleń.

Lepiej pracować dla dostawców podcastów niż dla rozgłośni. Dostawcy treści zatrudniają ludzi, którzy pracowali kiedyś w rozgłośniach, bo kupują prawa do nadawania treści, na które rozgłośnie już nie stać. Tak wyglądają problemy rozgłośni. A wy dyskutujecie o 16 kbps więcej czy mniej dla jakiejś rozgłośni i dziwicie się, że trafiacie śmiech i brak zainteresowania waszymi problemami?

Przestańcie dyskutować jakby świat był koncertem życzeń. Nie można zadzwonić do Cooka, Bezosa albo Page i poprosić, aby zatrzymali świat na pół dnia aż się ockniecie. Antypyra robi z tego forum koncert życzeń, ale tylko on zamawia utwory. Skuteczność od lat równa się zero!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jakie swoje interesy chcesz utrzeć, roztaczając taki żałobny, alarmistyczny obraz radiofonii światowej? Dlaczego wciskasz ciemnotę o niskich kosztach DAB, uzasadniając to tym, że w muxie jest kilkanaście stacji, a na UKF jedna stacja na jedną częstoliwość?
Nigdy nie podałeś wiarygodnych danych liczbowych, tylko roztaczasz tu alarmistyczne wieści o upadku rozgłośni. Może jest ich jednak za dużo?

Samo przeniesienie programów z UKF do DAB szacowane jest na 16 mld zł.
Poniżej interesująca dyskusja i nareszcie z konkretnymi danymi finansowymi na temat horrendalnych kosztów wprowadzania DAB-u. Począwszy od tego postu:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=387368
Ostatnio zmieniony 31 grudnia 2017, o 10:44 przez antypyra, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Wybiegasz bardzo w przyszłość. Może tak być a może nie.

Przy TV dla większości to jest potrzeba więc kupili nowe TV lub STB aby dalej oglądać.
Z Radiem będzie inaczej. Jak sam stwierdziłeś dziś spora część społeczeństwa chce mieć "tu i teraz" więc płacą za to czy tamto. Jak wyłączą FM i pozostanie tylko DAB+ (czy cokolwiek innego w eterze) to nie zmieni to niczego. Raczej skłaniam się ku twierdzeniu że po wyłączeniu FM ludzie nie będą kupować odbiorników DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Polecam dyskusję:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=387368

Cytat stamtąd:
Skoro wdrażanie DAB/BAB+ w Europie trwa ponad 20 lat (powolne tempo), to nie jest normalny proces wynikający z potrzeb odbiorców/słuchaczy. Nie ma znaczącej wartości dodanej w DAB+.
Nie da się ukryć, że DAB+ to jest proces uruchamiany na siłę za sprawą lobby m.in. zagranicznych operatorów sygnału radiowo-telewizyjnego
I jeszcze jeden:
Już była podawana tutaj informacja, iż koszt społeczny (związany z wymianą odbiorników radiowych) stworzenia sieci DAB+ w Polsce i przeniesienia wszystkich obecnych programów z UKF do DAB+ wynosi około 16 mld zł. To już jest wystarczająco dużo. Na pewno koszt eksploatacji DAB+ jest większy niż w przypadku jednej sieci UKF (aby pokryć obszar całego kraju potrzebna jest większa liczba nadajników DAB+ niż w przypadku sieci UKF). Jeżeli nie będzie przymusu, aby nie, to wątpliwe jest aby koszt eksploatacji rozkładał się pomiędzy wszystkich nadawców radiowych. Tak więc DAB+ to drogie przedsięwzięcie, a także ryzykowne w nadzwyczajnych sytuacjach (konfliktach wojennych, kataklizmach) - o czym była mowa we wcześniejszych wpisach na Forum.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

pawelll pisze:Jak mawiał Młynarski: Dobrze albo źle wypada się na czyimś tle. :)

Wg mnie z istotnych problemów DAB+ w Polsce problem jakości jest najmniej dolegliwy. I nie stanowi póki co bariery rozwoju. Co stanowi? Już napisano wielokrotnie.
Jak najmniej dolegliwy :?: hallooo to jest najważniejsze aby była wysoka jakość dzwięku tak jak się stało tv hd ja nie mam przyjemności słuchać żadnej stacji radiowej na Dab+słucham jedynie Czwórki która i tak miała 2x lepszą jakość na UKF jak ci to nie przeszkadza to włącz sobie Jedynkę na długich i słuchaj :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

antypyra pisze:Polecam dyskusję:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=387368

....
Cytaty które przytoczyłeś, to prawie dokładnie to samo co pojawiło się i w tym wątku (m.in. ja o tym pisałem). Tyle, ze nic z tego nie wynika. Wygląda na to, że decyzje polityczne o wyłączeniu FM zapadły i są nie do odwrócenia. Możemy tu biadolić przez najbliższe 10 lat i nic to nie zmieni. Czy nadawcy będą w stanie odnaleźć się w tworzonej (z dużym trudem i oporem) rzeczywistości- trudno powiedzieć. Z tego co pisał @Max z jednym się zgadzam:
"Rozgłośnie są w większym kryzysie niż sobie możecie wyobrazić. Dotarli do końca rozwoju. Inni w znaczenie lepszy sposób potrafią dostarczyć treści, które dostarczało kiedyś radio."

Przy czym generalnie jest to proces niezależny od zagadnień przejścia FM/DAB. Tyle, że nieudane przejście na DAB może być przysłowiowym gwoździem do trumny dla radiofonii rozsiewczej.

Przy czym (żeby znowu nie było zarzutów) to co napisałem, jest moim "oglądem rzeczywistości" a nie chęciami, preferencjami itp. Uważam, że (z b. wielu powodów) radiofonia rozsiewcza powinna i musi istnieć (bez względu na technologię).
@DAMIAN KATOWICE - w świetle powyższego jakość (lub jej brak) jest naprawdę drugorzędnym problemem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

MVO też uważa, że radiofonia rozsiewcza powinna istnieć. Ale dalej kręci i mota w swoich wypowiedziach.
Nie wiem, czy jednak rozumiecie, że te "inne źródła dostarczające treści lepiej" robią to po prostu inaczej. I np., gdy będę chciał, to ściągnę sobie muzykę w odpowiedniej jakości, czy przejrzę newsy w internecie.
Radio natomiast przychodzi do domu, do samochodu, na wycieczce i w podróży, gdy nie chcę/nie mogę ściągać muzyki, a wolę, żeby ktoś (redaktor) mi ją zarekomendował czy skomentował i podał na tacy. Jak również, żeby ktoś mi przedstawił najnowsze wiadomości i komunikaty.
Te inne źródła nie robią tego lepiej - tylko inaczej. Potrzebne jest jedno i drugie.

Skąd taka opinia, że nadawcy dotarli do końca rozwoju? Przecież są słuchani, zarabiają. I jest ich bardzo dużo. MVO nawołuje do zwiększenia liczby nadawców poprzez przejście na technologię DAB+ Robi to od lat.

Nie siejecie czasem defetyzmu???

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Z różnych powodów (zawodowych, rodzinnych) mam wydaje się wgląd w dość szerokie spektrum potencjalnych odbiorców przekazu audio. I niestety obraz jaki widzę, skłania mnie do takich ocen.
Poniżej moja ocena w różnych kategoriach. Oczywiście subiektywna, może niereprezentatywna, pewnie znajdą się jakies wyjątki itp.

1. Młodzież i "młodzi dorośli" (takie modne ostatnio określenie). Dla tego grona radio (rozsiewcze), może nie istnieć. Jeśli słuchają muzyki (co zresztą wcale nie jest takie oczywiste) to z internetu, plików. To z tej grupy są koledzy w pracy którzy twierdzili, że "radio" w samochodzie nie musi mieć żadnego tunera (FM też).
2a. Średnie pokolenie wersja I (w wersji wychowanej "na radiu"). Większość coś tam słucha z radia (głównie w samochodzie i ewentualnie w kuchni). Oczywiście w tej grupie są też "maniacy" montujący anteny, szukający nowych stacji itp- ale to pojedyncze procenty.
2b. Średnie pokolenie ale w wersji II - radio jako zagłuszacz myśli, nudy, rutyny. Wszelkiej maści ekipy budowlane, remontowe, transportowe - dla nich musi coś brzmieć w tle. Jakość (dżwiękowa i muzyczna) jest sprawą wtórną. To słuchacze różnej maci eSek, Maxxów itp.
3. Starsze pokolenie - przyzwyczajone do tego że w domu "coś gra". Zazwyczaj PRI albo Radio Maryja.

Z tych grup tylko 2a będzie w stanie płynnie przejść (i być zainteresowana) na DAB+ i w ogóle radiem jako takim (z szeroką ofertą programową).
Z powodów "biologicznych" grupa 1 stale rośnie- jeśli nadawcy nie znajdą sposobu na dotarcie do nich to za 20-30 lat nie będzie miał kto słuchać radia.
antypyra pisze: Przecież są słuchani, zarabiają. I jest ich bardzo dużo. MVO nawołuje do zwiększenia liczby nadawców poprzez przejście na technologię DAB+ Robi to od lat.
Swego czasu rozmawiałem z koleżanką pracującą w branży PR i reklam medialnych. Z tego co mówiła wynika, że budżety reklamowe w obszarze radiowym raczej się zmniejszają. Reklamodawcy nie są głupi (przynajmniej większość) i przestaje kupować kota w worku pt. słuchalność bez wiedzy o wielkości grupy słuchaczy (czyli odbiorców reklam). Nie wiem do czego (docelowo) nawołuje @Max - zgodziłem się z jedną tezą którą przedstawił- z pozostałymi niekoniecznie, tym bardziej, że są lekko niespójne z tą.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Dziękuję za odpowiedź i krótką analizę. Patrzę przez inne okulary niż teraz się na radio patrzy - ja się na radiu wychowałem, może dlatego zajmuję się zawodowo muzyką, że od dziecka słuchałem radia. Wprowadzenie UKF było dla mnie wydarzeniem. Stereo na UKF pojawiło się ok. 1967-1968 roku. Początkowo tylko lokalnie, bo nie było sieci stereo ogólnopolskiej. Jestem jakby z grupy 3., ale profil słuchania jest u mnie inny niż Pr 1 PR i RM. Ja bym T.R. odebrał częstotliwości genewskie i dał PR. Moja typa to raczej Dwójka PR, (Radio Chopin - ostatnio w DAB+), TOK FM, czasem ZET i PR 24.

Czy grupa 1. nie chce newsów w samochodzie?
Aha, zapomniałem, że grupa najmłodsza kolegów z pracy prowadzi samochód wpatrując się w smarkfona. :lol: :P Co na to policja? :P :lol: Jest już skorumpowana rozdawnictwem smarkfonów? :lol: :P

2a. mi się podoba, ktoś jeszcze zna zasady fizyki i wie, do czego jest antena. :D

2b. Tu rzeczywiście w charakterze zagłuszacza myśli może być jakość 16 kbps AAC HE, HE2 I wystarczy tej jakości!
PS. Oczywiście nie bierzesz tych komentarzy ściśle do siebie. Raczej do "grup".

Młodzi, to jest k..przypadek.
Radia już nie chcą, ale i książek już nie chcą. I piszą po forach jak półanalfabeci.

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: krzos »

Owszem chcą słuchać radia, ale dobre radio potrafi zostać zlikwidowane. Przykład: Planeta FM.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

antypyra pisze:..
PS. Oczywiście nie bierzesz tych komentarzy ściśle do siebie. Raczej do "grup".

..
Oczywiście, że nie :)
Tym bardziej, że (fakt, że było to jeszcze w poprzednim ustroju) mnie dla odmiany uczyli m.in. liczenia anten i wzmacniaczy klasy A też :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:Dlaczego wciskasz ciemnotę o niskich kosztach DAB, uzasadniając to tym, że w muxie jest kilkanaście stacji, a na UKF jedna stacja na jedną częstoliwość?
Nigdy nie podałeś wiarygodnych danych liczbowych, tylko roztaczasz tu alarmistyczne wieści o upadku rozgłośni. Może jest ich jednak za dużo?
Samo przeniesienie programów z UKF do DAB szacowane jest na 16 mld zł.
Albo nie potrafisz, ale nie chcesz wklepać parę słów kluczowych w googla i sprawdzić np. ceny za sprzęt:

http://broadcaststoreeurope.com/shop/62 ... io-dabdab/
http://broadcaststoreeurope.com/shop/59 ... nsmitters/

Nie wierzysz w porównanie kosztów publikowane przez WorldDAB:
https://de.slideshare.net/WorldDAB/dab- ... benefits-c

Nie wierzysz w porównanie kosztów publikowane przez producenta Gatesair:
https://www.worlddab.org/public_documen ... 1429721538

https://www.worlddab.org/public_documen ... 1429721538

Dokładnie te same informacje prezentuje KRRiT na swoim portalu:

http://www.krrit.gov.pl/Data/Files/_pub ... esair.pptx

Możesz nie wierzyć sprzedawcy sprzętu, ale jaki interes ma EBU aby okłamywać swoich członków?

Porównanie kosztów:
https://tech.ebu.ch/docs/techreview/EBU ... adband.pdf
“Advocates of DAB+ emphasise the possibilities of achieving greater programme diversity, better sound quality, userfriendliness of the receivers and cheaper broadcasting while, at the same time, cutting energy consumption. According to Bayern Digital Radio GmbH, the Bavaria-wide broadcasting of
  • a programme via 40 FM transmitters requires 116 kW of electricity,
  • whereas for broadcasting a programme via 60 transmitters using DAB+ only 22.4 kW are required.”
https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Anlag ... cationFile
https://www.worlddab.org/technology-rol ... iness-case
https://www.worlddab.org/public_documen ... 1475490067

WorldDAB+ wydało statystykę wg. której od 2008 r. do połowy 2017 r. sprzedano 58,4 mil. odbiorników DAB+

33,7 mil. sprzedanych odbiorników w Wielkiej Brytanii (27,2 mil. gospodarstw domowych)
9,9 mil. sprzedanych odbiorników w Niemczech (41 mil. gospodarstw domowych)
4,1 mil. sprzedanych odbiorników w Norwegii (2,4 mil. gospodarstw domowych)
3,2 mil. sprzedanych odbiorników w Szwajcarii (3,7 mil. gospodarstw domowych)
itd.

https://www.worlddab.org/public_documen ... 1508231578

Testy DAB+ w Afryce:
https://de.slideshare.net/WorldDAB/radi ... dab-update

Rozgłośnia w Belgii otrzymała 100 tyś. Euro na DAB+ od słuchaczy
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2017/12/30 ... n-op-dab-/

Zablokowany