DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Lobbyści wszystko napiszą, gdy chcą wypromować produkt. Nie wiesz o tym?
Podobno z kału może zrobić jedzenie, tylko potrzebna jest wysoka technologia. O czymś takim też czytałem.
Dlatego nie dowierzam, a zwłaszcza twojej propagandzie forumowej.
Jakaś musi być przyczyna, że proces cyfryzacji ślimaczy się 20 lat, a te zachodnie 'sukcesy", to oparte są na przymusie i decyzjach administracyjnych o wyłączaniu FM.
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=387388

Coś zdecydowanie przyszłościowego i mniej kosztownego z pewnością szybciej by sobie torowało drogę.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Bez administracyjnego wyłączenia telewizji analogowej nadal trwalibyśmy w epoce "smoka analoga".
A czy teraz z perspektywy czasu ktoś tęskni za ograniczoną ofertą programową i śnieżeniem albo odbiciami na ekranie.

Zalety nowego rozwiązania w zderzeniu z przyzwyczajeniami z reguły nie mają dużych szans. Bez jakieś formy mobilizacji (administracyjnej, rynkowej) trudno jest wprowadzić rewolucyjną zmianę. To samo obserwujemy w przypadku radiofonii. Większość osób dochodzi do wniosku, że skoro gra (może trochę szumi ale gra), to po co zmieniać i skoro nie ma innej mobilizacji tkwimy w obecnej sytuacji od lat.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Na pewno nie tęsknię za śnieżącą i pełną podwójnych i potrójnych konturów postaci telewizją.
To, że obraz DVB-T jest lepszy, mówię od razu bez dwóch zdań. Ale czy radio DAB daje dużo więcej dźwiękowi poza eliminacją szumów, mam wątpliwości. W DAB jest dźwięk bez szumów, ale często zdegradowany wewnętrznie przez nadmiar kompresji. Zwłaszcza w krajach "przodujących" w nim.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

JaroslawMroczkowski pisze:Bez administracyjnego wyłączenia telewizji analogowej nadal trwalibyśmy w epoce "smoka analoga".
A czy teraz z perspektywy czasu ktoś tęskni za ograniczoną ofertą programową i śnieżeniem albo odbiciami na ekranie.

Zalety nowego rozwiązania w zderzeniu z przyzwyczajeniami z reguły nie mają dużych szans. Bez jakieś formy mobilizacji (administracyjnej, rynkowej) trudno jest wprowadzić rewolucyjną zmianę. To samo obserwujemy w przypadku radiofonii. Większość osób dochodzi do wniosku, że skoro gra (może trochę szumi ale gra), to po co zmieniać i skoro nie ma innej mobilizacji tkwimy w obecnej sytuacji od lat.
Ale telewizja nic nie ma do rzeczy z radiem dwa różne światy tv cyfrowa bije na łeb tv analogową to już wiemy od 30 lat jest dużo lepszy obraz szersza oferta programowa oraz epg z dźwiękiem to bym się kłócił i dochodzimy właśnie do sedna sprawy Dab+ poza szumami nie ma żadnych pozytywów,i nie mówię już o słuchaniu na antence teleskopowej na której nie ma odbioru z tv cyfrową jest to samo, ale każdy ma antenę zewnętrzną na tv i jest przyzwyczajony od lat a z radiem nie,ma chodzić na teleskopie i tyle przecież nikt nie będzie do radyjka ciągnął anteny z dachu lub balkonu :lol: i na tym się skończy Dab+ że ludzie nie będą słuchać radia w domu bo nie będzie odbioru na bank.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak, telewizję cyfrową było o wiele łatwiej zaakceptować. Przewaga plusów w DVB-T jest jaskrawa. I wtedy, gdy panowała TVA i dziś, gdy jest DVB-T, odbiór TV jest zdecydowanie lub w przeważającej mierze stacjonarny i bez anten zewnętrznych lub rozbudowanych anten kablowych, będących odmianą anteny zewnętrznej, bądź bez SAT - w zasadzie niemożliwy.

Dzisiejszy stan zasięgu DAB+ nie jest ostateczny i dlatego nie gra wszędzie na teleskopie. Mamy zasięg wyspowy, a nie ciągły. Zaledwie rozpoczęto budowę sieci DAB+. DAB+ zaledwie zaraczkował. Ale zapewniam Cię, że w bardzo wielu miejscach Polski w ciągu ostatnich lat odbierałem DAB+ na teleskopie i odbiornikach Dual i Sangean.

Można więc mieć nadzieję, o ile projekt będzie kontynuowany, że odbiór na teleskopie jest do zrealizowania wszędzie. Noo, prawie wszędzie.
Co do jakości dźwięku, to już mniej entuzjastycznie zapatruję się, bo w wypełnionym MUX-ie DAB+ powinna być jednocyfrowa liczba stacji: dla stacji stereo powinno być minimum 128 kbps, dla klasyki typu Dwójka PR czy Radio Chopin - 160 kbps, dla stacji gadających mono chociaż 80 kbps.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

antypyra pisze: Dzisiejszy stan zasięgu DAB+ nie jest ostateczny i dlatego nie gra wszędzie na teleskopie. Mamy zasięg wyspowy, a nie ciągły. Zaledwie rozpoczęto budowę sieci DAB+. DAB+ zaledwie zaraczkował. Ale zapewniam Cię, że w bardzo wielu miejscach Polski w ciągu ostatnich lat odbierałem DAB+ na teleskopie i odbiornikach Dual i Sangean.
Ja mam do nadajnika w linii prostej 5 km, nadajnik 10kW i sygnał nie może się przebić przez scianę na 4 piętrze więc mam pewne obawy co do odbioru Daba nie sądzę żeby ktoś się zdecydował doświetlać sygnał 5 km od nadajnika,nie mówię już o mieszkaniach,domach parterowych,chyba że walną 60kW :lol:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Mam 20km do nadajnika 1kW FM i działa idealnie. 10kW to odbieram ze 120km (oczywiście nie na teleskopie).
Nie rozumiem czemu DAB+ tak trudno jest odebrać.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Acid »

Lokalne warunki odbioru ? Kiepski tuner ? Do nadajnika w Kosztowach mam 33km wg. UKE w moją stronę lecą 3kW. Mieszkam na parterze, antena to fabryczny kabelek za szafą , sygnał 70/100.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Nie wtrącałem się zbytnio w dyskusje, bo też nie ma o czym, głownie dlatego, że w kwestii DAB’u od lat niewiele się dzieje a i wybór jest pomiędzy ofertą w większości propagandowych politycznie rozgłośni DAB’u a komersyjnymi analogami.
Niemniej abstrahując od zawartości to jeśli chodzi o technologię to DAB jest o niebo lepszy i tu przyznam panu Jarosławowi rację. Powinny być odpowiednie regulacje a korzyści dla odbiorców choć może nie tak duże jak w przypadku DVB-T to jednak niewątpliwie są.
Telewizja satelitarna kablowa i naziemna a także telefonia tradycyjna kablowa i GSM oraz internet i wszystkie poważne media przeszły na sygnał cyfrowy, radio pozostało wraz z takimi mediami jak CB radio, łoki toki i innymi krótkofalówkami, ale to kwestia czasu bo na pewno tak nie zostanie.
Nie ma innej w tej chwili lepszej alternatywy, no może poza radiem internetowym, ale to puki co nie w każdych warunkach się sprawdzi np. poza zasięgiem Wi-Fi. LTE jest limitowane a poza tym radio przenośne musiało by mieć własną kartę sieciową i oddzielną kartę SIM, to jak słuchać powiedzmy w lesie na pikniku, chyba że przez telefon.
Celowo podałem przykład pikniku, bo trzeba mieć na uwadze, że radio czy to analogowe czy cyfrowe DAB to właśnie w taki sposób w zdecydowanej większości jest słuchane tzn. w kuchni, przez robotników na budowie przy grillu w biurze itd.
W takim przypadku najważniejsza jest niezawodność i łatwość obsługi, aby to grało w każdych warunkach i na zwykłej wbudowanej teleskopowej antenie i żeby nie szumiało. Rzadko kto do takich celów wykorzystuje radio stereo w ogóle a co dopiero mówić o jakiejś wieży czy innym lepszym sprzęcie.
Nieliczni melomani posiadający drogi sprzęt oczywiście będą się krzywić że jest mało kb/s tylko, że takie sprzęty przeważnie mają też dostęp do internetu, satelity czyli różnych źródeł z tymi samymi stacjami. Pytanie których odbiorców jest więcej i na których nadawcom będzie bardziej zależeć. Takim porównaniem jest chociażby MUX-3 w DVB-T gdzie upchali tyle kanałów ile się dało bez względy na jakość, a w tej kwestii też było wiele głosów krytyki choćby tu na forum i co to dało?
Niemniej jednak, bezsprzecznie jeśli idzie o samą technologię ta DAB bije analog na głowę, bo gdyby porównać tak po prostu jeden do jednego ta sama częstotliwość, czyli nadawać tylko jedną stację na jednym multipleksie DAB to bitrate byłoby takie, że niejednemu melomanowi uszy poczerwieniałyby z zachwytu, jak w filharmonii na żywo.
Z mojej perspektywy wygląda to tak, że mam w domu wieżę analogową kilka różnych radiów analogowych i oczywiście jedno DAB+.
Z analogowych najlepsze jest firmowe wbudowane radio w samochodzie ale to sprzęt z lepszej półki i ma odpowiedni wzmacniacz. Pozostałe analogowe nie grają na zwykłej antenie teleskopowej tylko RMF-FM bo ma najsilniejszy nadajnik w mojej okolicy i to też nie rewelacja bo nieraz szumi i brak czasem RDS’u, wieża gra i owszem ale na antenie zewnętrznej więc o mobilności nie ma mowy. Ale za to z radiem DAB+ nie mam najmniejszych problemów na zwykłej wbudowanej teleskopowej i to z dwóch różnych nadajników, 112 i 56 km odległości i to w domu na parterze. Pewnie jak ktoś mieszka blisko nadajnika w dużym mieście to będzie miał inne doświadczenia u mnie jednak przewagę ma DAB.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

Acid pisze:Lokalne warunki odbioru ? Kiepski tuner ? Do nadajnika w Kosztowach mam 33km wg. UKE w moją stronę lecą 3kW. Mieszkam na parterze, antena to fabryczny kabelek za szafą , sygnał 70/100.
Kosztowy to problem dla Katowic zawsze sygnał był słaby za to w stronę Krakowa jest dobrze,Daba sprawdzałem w trzech lokalizacjach w Katowicach na dworze gra w mieszkaniach na parterze i 1 piętrze cisza sygnał jest ale niewystarczający do zdekodowania sygnału.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

DVB-T/S pisze:Mam 20km do nadajnika 1kW FM i działa idealnie. 10kW to odbieram ze 120km (oczywiście nie na teleskopie).
Nie rozumiem czemu DAB+ tak trudno jest odebrać.
Moc i częstotliwość te dwa czynniki są tym problemem fm 88-108 już zaczął być problemem najlepszy zasięg miał ukf 65-74 jak by na tej częstotliwości był Dab było by zdecydowanie lepiej.
(o ukształtowaniu terenu nie piszę bo to inny rodział) dwa to zobacz sobie jak rozbudowany jest każdy tuner fm dobrej klasy głowica itd.a jak Dab+ odbiornik głowica wszystko w jednym pudełeczko zapałek szkoda się rozpisywać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze:Mam 20km do nadajnika 1kW FM i działa idealnie. 10kW to odbieram ze 120km (oczywiście nie na teleskopie).
Nie rozumiem czemu DAB+ tak trudno jest odebrać.
DAMIAN KATOWICE pisze:
antypyra pisze: Dzisiejszy stan zasięgu DAB+ nie jest ostateczny i dlatego nie gra wszędzie na teleskopie. Mamy zasięg wyspowy, a nie ciągły. Zaledwie rozpoczęto budowę sieci DAB+. DAB+ zaledwie zaraczkował. Ale zapewniam Cię, że w bardzo wielu miejscach Polski w ciągu ostatnich lat odbierałem DAB+ na teleskopie i odbiornikach Dual i Sangean.
Ja mam do nadajnika w linii prostej 5 km, nadajnik 10kW i sygnał nie może się przebić przez scianę na 4 piętrze więc mam pewne obawy co do odbioru Daba nie sądzę żeby ktoś się zdecydował doświetlać sygnał 5 km od nadajnika,nie mówię już o mieszkaniach,domach parterowych,chyba że walną 60kW :lol:
Jakoś zależy to od dobrego punktu odbioru. Jeśli tam jesteśmy, to i z większej odległości i przy mniejszej mocy muxa odbieramy.

W Białymstoku DAB nie gra w tunelach lub przerywa, nie gra w przejściu pod nasypem kolejowym przy ul Starosielce, przerywa przy ulicy Waszyngtona, tylko się w nią wjedzie. UKF gra wszędzie, nawet najsłabszy PR24 z komina Ciepłowni Zachód. Inna rzecz, że trzeba przejść na mono, bo nie sposób słuchać stereo w większej odległości od komina.

Jaki sens ma stacja z założenia miejska o mocy 0,08 kW ERP umieszczona na zachodnim skraju miasta? To nawet w mieście nie gra dobrze, a po jego drugiej stronie?
O ile jednak w odbiorze UKF daje się zauważyć pewna prawidłowość i odbiór ogólnie pogarsza się z odległością, to rzeczywiście DAB zaskakuje niespodziankami.
Nie wiem, gdzie jest to niebo, o którym piszą tu niektórzy łamaną polszczyzną i bez interpunkcji.
I nie wiem, czy jakość dźwięku jest w radiofonii problemem drugorzędnym. Nie jest tak trudno ani drogo robić to lepiej. To po prostu brak nawyku.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

To ja Ci odpowiem w ten sposób: oczywiście kropki i przecinki są ważne bo z pewnością lepiej się czyta, ale jednak pomimo wszystko zrozumiałeś co napisałem, choć pewnie nie jesteś polonistą.
Tak ja też rozumiem co słucham w radiu nawet przy niewielkim bitrate, pomimo, że nie jestem melomanem i większość ludzi słucha radia w ten sposób, po cichu, podczas pracy, czy jazdy samochodem, innymi słowy przy okazji.
Choć być może, rzeczywiście przez brak znaków interpunkcyjnych i rzekomą łamaną polszczyznę nie zrozumiałeś dokładnie, więc napiszę jeszcze raz.
Nie napisałem, że jakość dźwięku nie jest ważna bo jest, ale jej nie ma, podobnie jak nie ma jakości w MUX-3. Miałem na myśli to, że dla większości i tak jest to bez większego znaczenia, ważne że gra i nie szumi, bo i tak słuchają na niewielkich odbiornikach najczęściej mono.
A to o niebo lepiej użyłem w stosunku do technologii (systemu) DAB+ a nie jakości dźwięku, bo wszyscy doskonale wiemy, że można przesyłać dźwięk także i 320 kb/s dla stacji, ale najpierw to on ze studia musi wyjść w dobrej jakości.
Więc nie system DAB jest winny złej jakości dźwięku, tak jak samochody nie są winne, że są wypadki. Dlatego myślę, że określenie, że jest o niebo lepszy od analogu nie jest przesadzone.
Z resztą, każdy może mieć na ten temat swoje zdanie. Ja to szanuję, więc i Ty uszanuj, przedstawiłem tylko swój punkt widzenia.
A poziom do jakiego się zniżyłeś, atakując mnie w ten sposób, jest niegrzeczny i świadczy także o Tobie i o tym jakie masz argumenty.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Większość słucha w mono? Chyba PR I na 225kHz :lol:
Stereofoniczne odbiorniki nie są nowinką techniczną tylko istnieją od bardzo dawna. Monofoniczne "radyjka" s w większości przenośne i służą do bardzo okazyjnego słuchania.

DAB+ ma pewne zalety nad FM ale też ma sporo wad. Oi le przy FM trochę zaszumi to w DAB+ jest po słuchaniu. Nigdy nie wiadomo kiedy przestanie grać.

To tak samo jak w DVB-T. Jest obraz, za chwilę go nie ma i tak w kółko.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze:W DAB jest dźwięk bez szumów, ale często zdegradowany wewnętrznie przez nadmiar kompresji. Zwłaszcza w krajach "przodujących" w nim.
Piszesz o dźwięku zdegradowany przez nadmiar kompresji. Możesz udowodnić, że na UKF-ie wszystkie rozgłośnie nie wykorzystują kompresję i nie biorą udział w „loudness war”? https://pl.wikipedia.org/wiki/Loudness_war

Rozgłośnie należące do EBU powinny stosować normę R-128. Czy możesz udowodnić, że nadawcy komercyjni nie przekraczają target level -23 LUFS ± 1 LU? Utrzymywanie poziomu -23 LUFS ± 1 LU jest tylko możliwe dzięki filtrom. Każda duża rozgłośnia korzysta z filtrów, aby uzyskać lepszy dźwięk niż konkurencja. Rozgłośnie nie zapraszają gości oo pomieszczeń technicznych i przeważnie robią tajemnicę z tego, co stosują, aby utrudnić konkurencji naśladowanie ich recepty na lepszy dźwięk.

Skąd pochodzi u ciebie wiedza, że dźwięk na UKF-ie nie jest zdegradowany kompresją w odróżnieniu do DAB+? Może przedawnisz jakieś dowody – oprócz własnego słuchu – abyśmy mogli przeprowadzić replikację eksperymentu? Chcemy użyć twój słuch, aby weryfikować twoje wypowiedzi. Nie mówię o nagraniach, których źródło nie możemy weryfikować.
DVB-T/S pisze:Większość słucha w mono? Chyba PR I na 225kHz :lol:
Jeżeli wypowiedź jest aż tak śmieszna, to może podasz źródło ile w ostatnich 28 latach sprzedano odbiorników radiowych hifi a ile z jednym głośniczkiem w wartości 5 zł? Nie wiem, gdzie można otrzymać odpowiednie wykazy, może KIGEiT posiada dane na ten temat?
Ostatnio zmieniony 6 stycznia 2018, o 23:16 przez Max van Org, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

DVB-T/S pisze:

DAB+ ma pewne zalety nad FM ale też ma sporo wad. Oi le przy FM trochę zaszumi to w DAB+ jest po słuchaniu. Nigdy nie wiadomo kiedy przestanie grać.

To tak samo jak w DVB-T. Jest obraz, za chwilę go nie ma i tak w kółko.
Trudno się z tym nie zgodzić, to niestety wada sygnału cyfrowego, zwłaszcza podczas jady samochodem w trudnym do odbioru terenie.
Ale jak radio stoi w jednym miejscu tak jak u mnie w kuchni to nie ma problemów a z FM niestety mam w zależności od pogody a jak włączę światło (transformator 12v) to już nic nie gra tylko szumi.
Jeśli chodzi o to mono to też racja, chodzi mi o małe radyjka w ogóle bo takich jest najwięcej.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

ObywatelDVB-T pisze:
DVB-T/S pisze: DAB+ ma pewne zalety nad FM ale też ma sporo wad. Oi le przy FM trochę zaszumi to w DAB+ jest po słuchaniu. Nigdy nie wiadomo kiedy przestanie grać.
To tak samo jak w DVB-T. Jest obraz, za chwilę go nie ma i tak w kółko.
Trudno się z tym nie zgodzić, to niestety wada sygnału cyfrowego, zwłaszcza podczas jady samochodem w trudnym do odbioru terenie...
Do tej pory nadawcy mogli twierdzić, że nie ma wolnych częstotliwości w paśmie VHF II. Uzupełnienie zasięgu sieci DAB+ w miejscach, gdzie są problemy, nadawcy nie mogą już zwalać na brak częstotliwości. Problemem może być brak kasy. Problemem nie jest standard DAB+ a „zamrożenie” planów rozbudowy sieci. W niewielu miejscach w Polsce możemy sprawdzić, czy SFN działa dobrze. Możliwość wykorzystana SFN jedną z istotnych zalet tego standardu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

ObywatelDVB-T pisze:To ja Ci odpowiem w ten sposób: oczywiście kropki i przecinki są ważne bo z pewnością lepiej się czyta, ale jednak pomimo wszystko zrozumiałeś co napisałem, choć pewnie nie jesteś polonistą.
Tak, nie można nic zrozumieć, gdy ktoś nawija bez interpunkcji. Jak to jest możliwe, że się tak pisze na "ścisłym" Forum?
ObywatelDVB-T pisze: Nie napisałem, że jakość dźwięku nie jest ważna bo jest, ale jej nie ma, podobnie jak nie ma jakości w MUX-3. Miałem na myśli to, że dla większości i tak jest to bez większego znaczenia, ważne że gra i nie szumi, bo i tak słuchają na niewielkich odbiornikach najczęściej mono.
A to o niebo lepiej użyłem w stosunku do technologii (systemu) DAB+ a nie jakości dźwięku, bo wszyscy doskonale wiemy, że można przesyłać dźwięk także i 320 kb/s dla stacji, ale najpierw to on ze studia musi wyjść w dobrej jakości.
No widzisz, mi nie przeszkadza jakośc w Mux 3 - poza INFO, ale tu w ogóle przeszkadza mi wszelka jego jakość, bynajmniej nie tylko techniczna. Nie będę rozwijał tu offa.

Tak jest, ze studia sygnał musi wyjść w dobrej jakości.
Nie generalizuj i nie mierz wszystkich swoimi zainteresowaniami w mono i minimalistycznymi potrzebami. W tej sytuacji powinna być wyraźnie lepsza przepływność dla stacji niosących bardziej złożone treści. Wiadomo, których.
DVB-T/S pisze:Większość słucha w mono? Chyba PR I na 225kHz :lol: Stereofoniczne odbiorniki nie są nowin
ką techniczną tylko istnieją od bardzo dawna. Monofoniczne "radyjka" s w większości przenośne i służą do bardzo okazyjnego słuchania.


DAB+ ma pewne zalety nad FM ale też ma sporo wad. Oi le przy FM trochę zaszumi to w DAB+ jest po słuchaniu. Nigdy nie wiadomo kiedy przestanie grać.

To tak samo jak w DVB-T. Jest obraz, za chwilę go nie ma i tak w kółko.
Ot co i cała prawda!
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2018, o 12:40 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Max van Org pisze:
DVB-T/S pisze:Większość słucha w mono? Chyba PR I na 225kHz :lol:
Jeżeli wypowiedź jest aż tak śmieszna, to może podasz źródło ile w ostatnich 28 latach sprzedano odbiorników radiowych hifi a ile z jednym głośniczkiem w wartości 5 zł? Nie wiem, gdzie można otrzymać odpowiednie wykazy, może KIGEiT posiada dane na ten temat?
Z tymi radyjkami mono a stereo to tak różnie można to interpretować. Nie wiem, może jakieś bardzo tanie np. budziki z radiem DAB+ to może i typowe mono. Ale nawet radia z jednym głośnikiem to też stereo, choć nie wiem czy wszystkie, bo tuner FM i DAB+ jest stereo i przez słuchawki można słuchać w stereo. Tak jest chociażby w przypadku mojego radia, normalnie ma jeden głośnik, ale za to dobrej jakości i coś w rodzaju subwoofera pod spodem, co daje dosyć fajne, czyste i głębokie brzmienie jak na taką klasę i ma dodatkowo wyjście mini jack stereo. Raczej aby słyszeć dobre stereo przez takie małe radia to trzeba by głowę trzymać tuż przy nim.
Max van Org pisze: Do tej pory nadawcy mogli twierdzić, że nie ma wolnych częstotliwości w paśmie VHF II. Uzupełnienie zasięgu sieci DAB+ w miejscach, gdzie są problemy, nadawcy nie mogą już zwalać na brak częstotliwości. Problemem może być brak kasy. Problemem nie jest standard DAB+ a „zamrożenie” planów rozbudowy sieci. W niewielu miejscach w Polsce możemy sprawdzić, czy SFN działa dobrze. Możliwość wykorzystana SFN jedną z istotnych zalet tego standardu.
Słusznie zwróciłeś uwagę na SFN taka sieć faktycznie może bardzo dobrze działać przy przemieszczaniu się samochodem, o ile będzie na tyle dobrze rozbudowana.
Radio FM które mam w samochodzie, automatycznie, pewnie na podstawie RDS’u wyszukuje sobie częstotliwości i jeśli powiedzmy nastawię RMF-FM to jadąc przez całą Polskę będzie zmieniało częstotliwości tak jak są dostępne i nie zgubi RMF-FM. O ile sygnał będzie na tyle dobry aby ten RDS był, to z cyfrowym radiem i do tego z sieciami SFN powinno być jeszcze lepiej.

Proponuję obejrzeć fachowy film na temat DAB+. Wszystko jest w prosty sposób wytłumaczone, między innymi zalety sieci SFN w DAB+ :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=QzLMZln25Do

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:
antypyra pisze:W DAB jest dźwięk bez szumów, ale często zdegradowany wewnętrznie przez nadmiar kompresji. Zwłaszcza w krajach "przodujących" w nim.
Piszesz o dźwięku zdegradowany przez nadmiar kompresji. Możesz udowodnić, że na UKF-ie wszystkie rozgłośnie nie wykorzystują kompresję i nie biorą udział w „loudness war”? https://pl.wikipedia.org/wiki/Loudness_war
Nie wykręcaj kota ogonem!!!! Zaniechaj tej polityki! Dobrze radzę.

Nie napisałem nigdzie przez całe lata, że UKF działa bez kompresji, bo przecież dosył SAT do nadajników UKF jest cyfrowy z kompresją. Ale znane są wartości kompresji w dosyłach, przynajmniej Polskiego Radia. I są one znacznie wyższe niż ma DAB.
Niech tylko debity w DAB zbliżą się do debitów cyfrowych dosyłów do UKF, będzie dobrze.
A tu Trójka 112 kbps, co faktycznie oznacza dla dźwięku <100 kbps.

Ale i tak Polska lepsza od wielu "postępowych" i zaraz pewnie kogoś innego tym stwierdzeniem rozdrażnię.
Rozgłośnie nie zapraszają gości oo pomieszczeń technicznych i przeważnie robią tajemnicę z tego, co stosują, aby utrudnić konkurencji naśladowanie ich recepty na lepszy dźwięk.
I co mają ten lepszy dźwięk???
Komerchy tylko wrzeszczą, przesterowują MPX, wysokie robią na żyletę, niskie na łomot. Więcej zniekształceń od konkurencji. Gdyby nie norma MPX, byłby już zupełny bajzel.
Więcej troski jednak zachowuje PR.
[...]
ObywatelDVB-T pisze: Trudno się z tym nie zgodzić, to niestety wada sygnału cyfrowego, zwłaszcza podczas jady samochodem w trudnym do odbioru terenie.
Ale jak radio stoi w jednym miejscu tak jak u mnie w kuchni to nie ma problemów a z FM niestety mam w zależności od pogody a jak włączę światło (transformator 12v) to już nic nie gra tylko szumi.
Jeśli chodzi o to mono to też racja, chodzi mi o małe radyjka w ogóle bo takich jest najwięcej.
Nie uważasz, że radio nie jest od grania tylko na namiastkach radioaparatu?
I już wiadomo, że efekty są lepsze na tunerach niż radiach przenośnych. Była o tym już dyskusja. DVB-T/S mnie przekonał nawet do tunera komputerowego z dobrą kartą.
Ostatnio zmieniony 7 stycznia 2018, o 13:20 przez antypyra, łącznie zmieniany 4 razy.

Zablokowany