DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Zasięg na mapie Polskiego Radia:
Obrazek

W Kołobrzegu można odebrać Kołowo. W Malborku odbierasz Chwaszczyno i Pieczewo. Momędzy Warszawą a Łodzią odbierasz jeden i drugi multipleks. Pomiędzy Wrocławiem a Krakowem nie ma problemu, w dalszej drodze na wchód pomaga Święty Krzyż aż przejmie Rzeszów.
Czyli nawet w Polsce B zasięg nadajników zachodzi. Tylko w Białystoku ma jeden jedyny użytkownik cały czas jakieś problemy, ale nie chce zwrócić się do UKE, że ma problemy z odbiorem. Dlaczego?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze:Zasięg na mapie Polskiego Radia:
W Kołobrzegu można odebrać Kołowo. W Malborku odbierasz Chwaszczyno i Pieczewo. Momędzy Warszawą a Łodzią odbierasz jeden i drugi multipleks. Pomiędzy Wrocławiem a Krakowem nie ma problemu, w dalszej drodze na wchód pomaga Święty Krzyż aż przejmie Rzeszów.
Czyli nawet w Polsce B zasięg nadajników zachodzi. Tylko w Białystoku ma jeden jedyny użytkownik cały czas jakieś problemy, ale nie chce zwrócić się do UKE, że ma problemy z odbiorem. Dlaczego?
No ewidentnie na tej mapie widać jak zachodzą zasięgi. Tak, może na południu Polski, ale i to nie wszędzie. Co więcej: to nie jest SFN, to wcale nie muszą zachodzić. Z tym Krakowem / Katowicami to jest średnio, a między Krakowem, a Rzeszowem nie ma ciągłego pokrycia sygnałem. Mieszkam w Krakowie, a do rodziny często jeżdżę do Jarosławia, więc akurat dobrze wiem, jak wyglada tutaj sytuacja. Odbiór w miejscach "pośrednich" to jest fux, a nie solidne, ciągłe pokrycie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Max van Org pisze: Nie wiem co jest sprytnego w tym, że program SAW jest dzielony podczas wiadomości lokalnych i reklam na 4 wersje. Z 96 kbps przełączają na 40 kbps. Jednocześnie redukują jakość rozgłośni ‘Rockland’ z 96 kbps na 72 kbps a ‘1A Deutsche Hits’ z 96 kbps na 80 kbps. Raptem osoby narzekające na jakość dźwięku uważają takie rozwiązania za sprytne?
Sprawa jakości dźwięku, a pomysł na nadawanie lokalnych programów w sieci SFN to dwie różne rzeczy.
Nie rozumiesz co jest w tym sprytnego, ponieważ nie sięgasz tego poziomu szczegółów technicznych (nie wnikasz w to). Dlatego nie widzisz żadnego problemu w nadawaniu z dwóch nadajników częściowo różnych sygnałów bez totalnego zaburzenia odbioru w zwykłym odbiorniku DAB.
Max van Org pisze: Powierzchnię Saksonii Anhalt można porównać do woj. Podlaskiego. Liczba mieszkańców wynosi 2,23 mln., w woj. Podlaskim 1,18 mln. Nie widzę konieczności dla wybranego rozwiązania. Dla Saksonii Anhalt i Brandenburgii przewidziano podział na trzy regiony.
No to co? W tej dyskusji nie chodzi o sensowność zastosowania takiego rozwiązania technicznego w danym przypadku, ale o samą ideę podejścia do problemu.
Max van Org pisze: Jeżeli nagrywamy rozgłośnię a ona zmieni przepływność, to w tym momencie nagrywanie kończy się. Co jest w tym sprytne, nie wiem.
No cóż - nie wydaje mi się, by podstawową funkcją radia była możliwość nagrywania programów. Co więcej - jeśli odbiornik taką funkcję już ma, to słabo napisano do niego oprogramowanie. My robimy to lepiej i nie mamy takich problemów w naszych produktach.
Max van Org pisze: Już w 2011 r. dokładne to rozwiązanie stosowała rozgłośnia 90elf, która transmitowała na żywo mecze Bundesligi. Powtórki były w lepszej jakości, program na żywo ze stadionu był w gorszej.
Kolega z NRF właśnie wyprostował podawane wcześniej informacje. Otóż koncepcja wzmiankowana wcześniej (aczkolwiek to bardzo ciekawa realizacja techniczna) miała wady, których nadawca ostatecznie nie zaakceptował (choć podobno testował w swojej sieci). Tak więc obecnie nadawanie odbywa się dokładnie tak, jak to na początku robiono w DR Deutschland i w taki sam sposób dokonują rekonfiguracji strumienia.
Nieco szkoda, ale rozumiem punkt widzenia nadawcy / operatora sieci.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

@ORG
Nawet, gdy wyrzucisz z muxów wszystkie stacje regionalne i zostaną jedynie te ogólnopolskie, to i tak przy obecnym zaawansowaniu "dabizacji", zasięgu nadajników itp., SFN-u nie przeprowadzisz.

P.S.Niech Pan pisze do UKE.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

pswiatki pisze:
Max van Org pisze: Nie wiem co jest sprytnego w tym, że program SAW jest dzielony podczas wiadomości lokalnych i reklam na 4 wersje. Z 96 kbps przełączają na 40 kbps. Jednocześnie redukują jakość rozgłośni ‘Rockland’ z 96 kbps na 72 kbps a ‘1A Deutsche Hits’ z 96 kbps na 80 kbps. Raptem osoby narzekające na jakość dźwięku uważają takie rozwiązania za sprytne?
Sprawa jakości dźwięku, a pomysł na nadawanie lokalnych programów w sieci SFN to dwie różne rzeczy.
Nie rozumiesz co jest w tym sprytnego, ponieważ nie sięgasz tego poziomu szczegółów technicznych (nie wnikasz w to). Dlatego nie widzisz żadnego problemu w nadawaniu z dwóch nadajników częściowo różnych sygnałów bez totalnego zaburzenia odbioru w zwykłym odbiorniku DAB.
Max van Org pisze: Powierzchnię Saksonii Anhalt można porównać do woj. Podlaskiego. Liczba mieszkańców wynosi 2,23 mln., w woj. Podlaskim 1,18 mln. Nie widzę konieczności dla wybranego rozwiązania. Dla Saksonii Anhalt i Brandenburgii przewidziano podział na trzy regiony.
No to co? W tej dyskusji nie chodzi o sensowność zastosowania takiego rozwiązania technicznego w danym przypadku, ale o samą ideę podejścia do problemu.
Max van Org pisze: Jeżeli nagrywamy rozgłośnię a ona zmieni przepływność, to w tym momencie nagrywanie kończy się. Co jest w tym sprytne, nie wiem.
No cóż - nie wydaje mi się, by podstawową funkcją radia była możliwość nagrywania programów. Co więcej - jeśli odbiornik taką funkcję już ma, to słabo napisano do niego oprogramowanie. My robimy to lepiej i nie mamy takich problemów w naszych produktach.
Max van Org pisze: Już w 2011 r. dokładne to rozwiązanie stosowała rozgłośnia 90elf, która transmitowała na żywo mecze Bundesligi. Powtórki były w lepszej jakości, program na żywo ze stadionu był w gorszej.
Kolega z NRF właśnie wyprostował podawane wcześniej informacje. Otóż koncepcja wzmiankowana wcześniej (aczkolwiek to bardzo ciekawa realizacja techniczna) miała wady, których nadawca ostatecznie nie zaakceptował (choć podobno testował w swojej sieci). Tak więc obecnie nadawanie odbywa się dokładnie tak, jak to na początku robiono w DR Deutschland i w taki sam sposób dokonują rekonfiguracji strumienia.
Nieco szkoda, ale rozumiem punkt widzenia nadawcy / operatora sieci.
Pomyliłeś landy, nie w Saksonii Anhalt a Dolnej Saksonii przeprowadzono test, który opisano w tym dokumencie.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Takie informacje miałem - najwyraźniej złe. Choć nie jest wykluczone, że testowano też w drugim landzie.
Nie wiadomo jak to tam było.

Owszem, chodziło o taką koncepcję, jaka jest opisana w tym PDFie. Uważam, że ładnie to wymyślili.
Fajnie by było, gdyby ten dokument istniał też w wersji angielskiej, ale obawiam się, że nie istnieje taka wersja.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Nie testowano, sprawdziłem. Brunszwik jest położony zaledwie 40 km do granicy Saksonii Anhalt. W Saksonii Anhalt przeprowadzają inny test, który opisałem powyżej. Na czas trwania wiadomości lokalny rekonfigurują multipleks z 96 kbps na 4x 40 kbps. Test został przeprowadzony wspólnie z lokalną KRRiT, czyli Medienanstalt Sachsen-Anhalt. Nie byłbym przekonany do mojej racji, gdybym nie sprawdził bezpośrednio u nadawców i regulatora rynku.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Widać wyraźnie, że Twoja racja jest twojsza, a moja racja jest mojsza. Ale - wszystko jedno, bo nie tego dotyczy sprawa.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Tu nie chodzi o to, aby mieć rację. Napisałem maile, dostałem wciągu 2 godzin pierwszą odpowiedz, następną trochę później. Chyba krajowa rada ds. mediów i rozgłośnie wiedzą w których testach biorą udział?

Odnośnie wersji angielskiej, istnieje również publikacja, nie wiem czy jest dostępna publicznie:
https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7986171/

Zapytaj autora, czy mógłbyś dostać kopię:
https://www.ifn.ing.tu-bs.de/ifn/em/schrieber/type/98/

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Artykuł z IEEE mam. Nie do końca odpowiada on temu po niemiecku, ale zgadam się z kolegą biegle władającym jęz. niemieckim, to może uda się go porządnie przetłumaczyć.

Zgodzę się też z tym, że nie chodzi o to, by mieć rację. Nie obstaję przy tym, że to tamci, a nie akurat ci testowali. Ta informacja niewiele wnosi do sprawy w kontekście, w którym napisałem na tym forum.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Hmmm..... tak swoją drogą, to się zastanawiam:
Max van Org pisze:Nie byłbym przekonany do mojej racji, gdybym nie sprawdził [...]
Max van Org pisze:Tu nie chodzi o to, aby mieć rację. Napisałem maile, dostałem wciągu 2 godzin [...]
Twoja racja jest jednak twojsza. Widać wyraźnie. CND, CBDO.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Może Org napisze, jakie zmiany w DAB+ w Polsce będą jeszcze tego lata?
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2018, o 10:19 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Nie spodziewałbym się
pierwszej odpowiedzi w przeciągu 2 godzin
po napisaniu pytania do stosownych urzędów. Szczerze mówiąc, nie spodziewałbym się odpowiedzi w ogóle :geek:

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek »

Nadawcy mają porównanie jaki jest koszt emisji naziemnej, a jaki koszt emisji internetowej, ta druga jest dużo tańsza, pozwala na nieograniczoną ilość kanałów oraz ogólnoświatowy zasięg. Wraz z upowszechnieniem się smartfonów i internetu mobilnego np. darmowego aero2, będą uciekać do internetu. Machina zmian już ruszyła. Sam się łapię na tym, że częściej słucham radia w internecie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Darmowe areo2? To chyba już było.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: radiodarek »

antypyra pisze:Darmowe areo2? To chyba już było.
... i ciągle jest. Słucham na tym radia i gadam przez whatsappa, daje radę. :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Ciekawe jak długo dostawcy usług streamingowych utrzymają ofertę „unlimited”, jeżeli będą musieli stworzyć infrastrukturę, która byłaby w stanie zastąpić ukf w całym kraju? W przypadku RMF infrastruktura musiałaby obsługiwać 8 do 10 mln. słuchaczy na dzień i parę mln. jednocześnie. Niektórzy usługodawcy oferują streaming po niższej cenie, jeżeli mogą dodawać własne reklamy. Jako reklamodawca zastanowiłbym się, czy mam nadawać reklamę na RMF-ie? Mógłbym zamówić reklamę u właściciela serwerów i dedykować ją do bardziej zawężonej grupy docelowej. Traci oczywiście rozgłośnia, która oferuje reklamę tylko na skalę całego kraju albo w paru wybranych lokalizacjach na RMF Classic i RMF Maxxx. Obydwa programy słuchane są przez zupełnie inną grupę docelową.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie chcę nędznego streamu, a taki jest przeważnie. Stream PR - 48 kbps.

DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

antypyra pisze:Nie chcę nędznego streamu, a taki jest przeważnie. Stream PR - 48 kbps.
Najlepsze jest to że jest dostępny stream PR 96kbps/wma a na swojej apce ma 96kbps/mp3 :lol:

To jest wstyd żeby PR słuchać z innej apki na smartfonie bo jest lepsza jakość :evil:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

96 kbps to też słabo. Gdzie my jesteśmy? W którym wieku?
I słucha się nie tylko n a smarkfonie! :D :lol:

Zablokowany