DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Nie wspominałem nawet o wzmacniaczu digital, tylko o analogowym. Wzmacniacze impulsowe w klasie D Digital są od dawna na rynku, komercyjnie nazywane cyfrowymi.
http://www.av.com.pl/testy/112-wzmacnia ... -master-m2
http://www.hifi.pl/slownik/klasa-d.php
http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/te ... -dzialania

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Byczek12345 »

janusz44 pisze:Przekroczenie 80 km w odbiorze stacji, to już zasięg gdzie należy stosować antenę UKF chociaż składającą się z minimum 3 elementów, w zależności od mocy nadajnika oraz usytuowania terenu...
... Dodam, że każdy wzmacniacz analogowy, głośniki wnoszą szumy większe lub mniejsze ale słyszalne. Radzę przejrzeć literaturę o technice FM oraz o możliwościach odbiorników w tym zakresie odbioru.
Cóż to za magiczna odległość 80 km, ja odbieram stacje ze Słowacji, Czech i nasze dalsze np. z Łodzi, Opola, Wrocławia na antenie teleskopowej, ale na dobrym odbiorniku (polskim). Owszem, jeżeli zaczynają się pojawiać szumy (słabszy sygnał) sam się przełącza na mono.
Uważasz że wzmacniacz końcowy (akustyczny) w odbiorniku cyfrowym nie szumi? Wszystko zależy jak jest wykonany, dodatkowo dodają się szumy i zniekształcenia przetwornika/dekodera C/A.

Wzmacniacze końcowe w klasie D są stosowane od dawna, nie są popularne przede wszystkim ze względu na zniekształcenia i szumy kwantyzacji, nie mówiąc o emitowanych zakłóceniach. Najlepsze są w klasie A.

Jeżeli ktoś twierdzi że należy zaglądnąć do literatury, to polecam przeczytać od czego zależy czułość odbiornika FM (szerokość pasma), w cyfrowych odbiornikach, czyli DAB+ nie powinno być większej różnicy w części w.cz. i p.cz. Demodulator i dekoder jest inny w DAB+.
Tam gdzie mamy odbiór UKF FM z szumami, odbioru DAB+ (cyfrowego) nie będzie, albo będzie przerywany.

W literaturze znalazłem coś takiego;
http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypo ... yfrowe.pdf

"Wyeliminowanie z naturalnego widma częstotliwości informacji „maskowanej” może zaburzać przeżycia i emocje towarzyszące słuchaniu muzyki czy innych audycji dźwiękowych.
Z drugiej strony, wyćwiczony zmysł słuchu bywalca filharmonii lub uczestnika żywych koncertów potrafi uzupełnić lub odtworzyć brakujące informacje, nawet przy znacznie ograniczonym przez kanał transmisyjny widmie dźwiękowym."


O ile z treścią pierwszego zdania zgadzam się całkowicie, to drugie zdanie jest pozbawione sensu. No chyba że ktoś ma halucynacje i słyszy nieistniejące dźwięki.
Ostatnio zmieniony 3 stycznia 2016, o 08:34 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Przekroczenie 80 km w odbiorze stacji, to już zasięg gdzie należy stosować antenę UKF chociaż składającą się z minimum 3 elementów, w zależności od mocy nadajnika oraz usytuowania terenu.odbioru.
Kiedy jest się 80 km od danej stacji UKF 120 kW ERP lub nawet mniej, to w przypadku sieci stacji jest się już znacznie bliżej innego ośrodka nadawczego nadającego ten sam program.
O np. tak jak tu:
http://www2.polskieradio.pl/czestotliwosci/jedynka.aspx
A więc jadąc np. na południe >80 km od Warszawy będziemy mieli już odbiór z Opoczna lub nawet Św. Krzyża lub Dęblina.
kaem3 pisze:Osoby wychwalające pod niebiosa obecną technikę UKF-FM patrzą tylko przez swój wielkomiejski pryzmat, gdzie mają 20 stacji z silnym sygnałem. Nie wszędzie tak jest. Nie wszędzie sygnał FM jest silny, bez szumów i multipathów. W moim mieście jest tylko kilka głównych stacji z oddalonych o 50-60 km RTCN-ów, a są w mieście takie ulice, gdzie odbiór nawet tych jest bardzo słaby.
Ja nie zdążyłem się jeszcze zrazić do DAB+. Ale już dawno zraziłem się do UKF-FM, zwłaszcza od czasu gdy króluje nam jedynie słuszny standard CCIR.
Osoby pokładające zbytnie nadzieje w DAB+ mogą się naciąć, gdy zamiast lekko zaszumionego odbioru usłyszą z odbiornika: ąąąććć, ałłńńććć. :)
Nie można mieć pretensji, że po wyjeździe z miasta, np. miejskie nadajniki nie są słyszalne. Gdy powstawały one, założeniem był ich kilku lub kilkunastokilometrowy zasięg wokół większych aglomeracji. Dlatego nie słychać Esek, Jardów, Voxów, RMF Classic itp.
Można jednak przyjąć, że takie stacje z założenia ogólnopolskie jak: Jedynka i Trójka PR, RMF FM, ZET, RM oraz właściwe dla danego terenu Radio regionalne są słyszalne wszędzie w kraju.
Oczywiście to jest zbyt ubogi eter, ale na razie daleko do tego, by DAB+ to zmienił.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Wynika, że każdy z piszących marzy o jakości dźwięku radiowego porównywalnego do usłyszenia w Metropolitan Opera, lub koncertu bez prądu, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrealizować, wszystko kosztuje.

@Byczek.

Na w miarę dobry wzmacniacz w KL. A. to kolegi nie będzie stać łącznie z opłatą za energię, chyba że dodatkowo będzie ogrzewać pomieszczenie odsłuchowe, a kolega będzie zarabiał powyżej średniej krajowej.

Przy znikomych mankamentach jakości radia DAB+ nieporównywalnie góruje dynamiką i stosunkiem sygnału do szumu. Nie narzekajcie, słuchajcie bo może być tylko gorzej, osobiście radio mnie nie rajcuje, słucham jedynie programów publicystycznych PR24, TOK FM szczególnie po północy, muzyki słucham z płyt. Jak ktoś jest kierowcą i zaopatrzeniowcem i przemierza km po Polsce, to niech sobie nie zawraca głowy pss, pst itp, a zwraca uwagę na drogę

Nie słyszałem aby się ktoś pochwalił dalekim odbiorem na UKF, chociaż w porze nocnej z odległości powyżej 200, 300 km. Do dalekiego odbioru należy zastosować dobre obrotowe anteny kierunkowe sterowane silnikiem z mieszkania, przerabiałem to ponad 30 lat temu.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Byczek12345 »

janusz44 pisze: Na w miarę dobry wzmacniacz w KL. A. to kolegi nie będzie stać łącznie z opłatą za energię, chyba że dodatkowo będzie ogrzewać pomieszczenie odsłuchowe, a kolega będzie zarabiał powyżej średniej krajowej...
Nie słyszałem aby się ktoś pochwalił dalekim odbiorem na UKF, chociaż w porze nocnej z odległości powyżej 200, 300 km. Do dalekiego odbioru należy zastosować dobre obrotowe anteny kierunkowe sterowane silnikiem z mieszkania, przerabiałem to ponad 30 lat temu.
Wzmacniacz m.cz mocy w klasie A, gdy będzie mi potrzebny wykonam sobie sam, wystarczy mi w klasie AB. Radiotechniką amatorsko i trochę zawodowo interesuję się ponad 40 lat. Nikt tu nie pisze o łącznościach DX w odbiorze UKF, ale odbiór powiedzmy do 100, 120 km jest możliwy na zwykłym dobrym odbiorniku z anteną prętową np. na odb. samochodowym. Podobnie będzie z cyfrowym DAB, będziesz odbierał także dalsze stacje, jeżeli czułość/selektywność odbiornika i zakłócenia na to pozwolą.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze: Nie słyszałem aby się ktoś pochwalił dalekim odbiorem na UKF, chociaż w porze nocnej z odległości powyżej 200, 300 km. Do dalekiego odbioru należy zastosować dobre obrotowe anteny kierunkowe sterowane silnikiem z mieszkania, przerabiałem to ponad 30 lat temu.
A DAB+ to poleci tyle?
Nie poleci! Sam wiem, co stosowałem, żeby odebrać DAB z Warszawy, gdy nie było go jeszcze u mnie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

janusz44 pisze:Wynika, że każdy z piszących marzy o jakości dźwięku radiowego porównywalnego do usłyszenia w Metropolitan Opera, lub koncertu bez prądu, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrealizować, wszystko kosztuje.
To by było coś ale zejdźmy na ziemię.
janusz44 pisze:Przy znikomych mankamentach jakości radia DAB+
Chodzi o siorbanie, obcięte pasmo i (czytaj dalej)
janusz44 pisze: nieporównywalnie góruje dynamiką i stosunkiem sygnału do szumu.
dynamiką tylko na papierze! Muzyka brzmi jakby przejechana walcem. Bez życia, jednostajna głośność.

janusz44 pisze:Nie narzekajcie, słuchajcie bo może być tylko gorzej,
Jest gorzej. Widzę że stopniujemy słowo "gorzej". Od "gorzej" jest jeszcze gorzej, i bardzo "gorzej", tragicznie"gorzej". Na razie jest tylko "gorzej" :lol:

janusz44 pisze:Nie słyszałem aby się ktoś pochwalił dalekim odbiorem na UKF, chociaż w porze nocnej z odległości powyżej 200, 300 km. Do dalekiego odbioru należy zastosować dobre obrotowe anteny kierunkowe sterowane silnikiem z mieszkania, przerabiałem to ponad 30 lat temu.
To słabo kolega szukał. Odbiór FM z odległości 700km to nie lada wyczyn ale się da.

To ta antena.
http://www.ham-radio.com/k6sti/korn193.htm

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Myślałem, że kolega praktycznie wykorzystał pokazaną antenę i odbiór z 700 km.

Wybitnie pomaga w dalekim odbiorze korzystna propagacja fal szczególnie we wrześniu, mnie chodziło o bezpośredni odbiór bez odbić. Co do jakości radia DAB+ to jest już żenujące ciągłe narzekanie, na UKF występuje również siorbanie tylko mniejsze jednak inne parametry są gorsze. Radio jest przeznaczone do przekazywania informacji przeplatane muzyką, nikt nie powinien oczekiwać HIGH ENDU od Radia Publicznego właściwie słuchanego przez większość za frajer. Powrotu do analogu nie będzie i to nie tylko w Polsce.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Żenujące jest wciskanie kitu że DAB+ to cyfrowa jakość, a wychodzi z tego cyfrowy syf. Jak na FM jest mniej siorbania to oznacza że się da. Może PR ma słuchaczy w głębokim poważaniu :lol:

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Byczek12345 »

janusz44 pisze: Powrotu do analogu nie będzie i to nie tylko w Polsce.
Trochę szkoda.

Mamy inny - chyba lepszy wybór, w samochodzie też;

http://autokult.pl/21327,samochodowe-radio-z-internetem
http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/s ... sci/3dsnch

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

DVB-T/S pisze: Jak na FM jest mniej siorbania to oznacza że się da. Może PR ma słuchaczy w głębokim poważaniu :lol:
1. Oczywiście, że się da.
2. Też oczywiste.
I to ostatnie jest żenujące.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Radio przyszłości za duże pieniądze do droższych nowych samochodów, może na forum kilka osób będzie stać na zakup. Nie wiadomo z jaką jakością będzie można słuchać 128 kbps, RTL Radio 192 kbps oraz kilkanaście stacji powyżej 192 kbps. Uspokajam kolegów, nie ma czym się naprzód zachwycać czas pokaże, nie będzie specjalnej różnicy pomiędzy DAB+ a stacjami internetowymi szczególnie krajowymi przeważnie poniżej 128 kbps, to nie BBC 320 kbps. Podróżującym radzę nagrać kilkanaście płyt CD, MD, kaset magnetofonowych dla umilenia podróży muzyką. Przerwa o pełnej godzinie na hymn RP - UE oraz posłuchanie wiadomości. Powodzenia.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Słyszałem ten kretyński pomysł od "dyrektora" PR1. Sądzą że to coś zmieni? Ciemny lud wybrał partię rządzącą to teraz mają Patologię i Socjalizm.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Podróżującym radzę nagrać kilkanaście płyt CD, MD, kaset magnetofonowych dla umilenia podróży muzyką. Przerwa o pełnej godzinie na hymn RP - UE oraz posłuchanie wiadomości. Powodzenia.
Potrafimy sobie to zaaranżować, ale nie o tym rozmawiamy, lecz o radiu. Radio cyfrowe będzie zawsze gorsze od płyt, ale dlaczego ma być tak słabe, jak jest teraz?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Ograniczenia. Za ile kasy włożonej w system DAB+ może być lepsza jakość dźwięku. Czy państwo stać? Bogatsze kraje nie mają właściwie lepszej jakości dźwięku, a nawet poniżej. Jak ktoś twierdzi i pisze bajeczki, że słucha stacji UKF bez żadnego szumu, to polecam szybkie zbadanie słuchu.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Jakie ograniczenia? PR ma mux dla siebie i tak płaci za niego w całości. Nie musi tylko wpychać za dużo stacji do niego oraz stacji zbędnych, bo nie dla tego targetu. I da się wtedy podwyższyć jakość. Po prostu zła polityka i tyle.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Zbędne stacje mogą być dla Kolegi, a dla innych słuchaczy mogą być przydatne, nie można sądzić według własnego widzi mi się.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Bardzo "narodowe" działanie w jeszcze "nieunarodowionych" mediach. Nadawanie stacji przeznaczonej dla zagranicy na obszar własnego kraju. Kiedyś to nie miało miejsca i radiostacje krótkofalowe (Leszczynka) nadawały na obszar przeznaczony. Nikt nie wysyłał kilowatów w atmosferę. Czasem były słyszalne w kraju przy lepszych wiatrach, ale w zasadzie bardzo słabo albo wcale.
A dziś można marnować pasmo w DAB+...

miekuz
Posty: 23
Rejestracja: 10 grudnia 2015, o 19:11
Odbiornik: DVB-T: LG55LV
Radio DAB: USB-stick NOT ONLYTV LV5DELUXE
Instalacja antenowa: -TV: TRI DIGIT 44/21-60;
-radio: dipol 1 el. FM-CCIR pol. V
Nadajnik - obiekt nadawczy: SKRZYCZNE, KOSZTOWY, ORNONTOWICE

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: miekuz »

antypyra pisze:Bardzo "narodowe" działanie w jeszcze "nieunarodowionych" mediach. Nadawanie stacji przeznaczonej dla zagranicy na obszar własnego kraju. Kiedyś to nie miało miejsca i radiostacje krótkofalowe (Leszczynka) nadawały na obszar przeznaczony. Nikt nie wysyłał kilowatów w atmosferę. Czasem były słyszalne w kraju przy lepszych wiatrach, ale w zasadzie bardzo słabo albo wcale.
A dziś można marnować pasmo w DAB+...
Audycje Polskiego Radia dla Zagranicy (Radio Poland) są przeznaczone dla cudzoziemców przebywających
w naszym kraju i są źródłem wiedzy o Polsce. Parę lat temu zrezygnowano z emisji na falach krótkich z uwagi na liczne wady takiego przekazu - braku możliwości skutecznego dotarcia do słuchacza za pośrednictwem tych fal.
Poza tym Polskie Radio nie dysponowało odpowiednią bazą nadawczą, a posiłkowanie się wynajmowanymi stacjami nadawczymi poza granicami RP na dłuższą metę było kosztowne. Obecnie internet umożliwia dotarcie do największej liczby słuchaczy na całym świecie oferując przy tym wysoką jakość przekazu.
Tak więc pomysł nadawania przez PR audycji w językach obcych w paśmie DAB+ uważam za bardzo dobry jako uzupełnienie oferty internetowej.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

To pytaj cudzoziemców, czy słuchają tego w Polsce. I akurat w DAB+.
Ostatnio zmieniony 6 stycznia 2016, o 11:34 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany