DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: $tanny »

"... przeciętny słuchacz na zwykłym odbiorniku...."
skoro tak to co z nieprzeciętnymi słuchaczami z niezwykłymi odbiornikami?
bo nie śmiem pytać co to znaczy przeciętny i zwykły... ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Dla takich przewidziane jest np. Absolute Radio dostępne różnymi kanałami, radio satelitarne niekoniecznie polskie, platformy typu Radio+ pewnego operatora (przyznaję że nie wiem jak tam nadają), radio z kablówki pod warunkiem że mają porządny dosył, co najmniej z tunera fm, i inne propozycje.
Po co upierać się przy Dab+, który ma być standardem dla przeciętnego słuchacza z przeciętnym radiem, co najprawdopodobniej oznacza: kuchennym i mono ?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Przeciętne radio, dla przeciętnych słuchaczy pracujących w zlewie i siedzących w wychodku - wytwór myśli współczesnych menag. Z góry to założono przy nadawaniu. Rżę ze śmiechu, co za idiota mógł przyjąć takie założenia. To po co renomowani producenci silą się i produkują drogie tunery, jeśli wszystko ma się sprowadzić do odbioru na bazarowym brzęczyku? I nadawane co najwyżej 128 kbps.

Mane

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Mane »

Czy wiadomo coś na temat testowego uruchomienia DAB+ w Trójmieście.
Wiem, że planowano rozpoczęcie testowe też w Trójmieście, ale z jakiegoś względu jednak zrezygnowano.

EDIT:

Znalazłem, 1 sierpnia 2014, trochę sobie poczekamy :)

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Racja. Dyskusja zeszła na niewłasciwe tory, z jakimiś wątkami personalnymi.
Co by nie powiedzieć o Polskim Radiu to ja chciałbym tutaj naprawdę podziękować szczerze za wszystkie te lata, kiedy nasze Polskie Radio było wyśmienite. Mogliśmy tutaj w Polsce słuchać najnowszych płyt, które ukazywały się na Zachodzie często w całości, często zaraz po premierze. Program III Polskiego Radia był jedną z najlepszych stacji w Europie. Kultowi prowadzący to już całkiem inna bajka. Muzyka "łatwiejsza" też miała swoje bardzo ciekawe pasma w programie II jak choćby Studio Stereo Zaprasza i inne. Także mogliśmy zapoznawać się z całymi płytami bedącymi na topie na całym świecie.
Wówczas takie radiofonie jak czeska..i tak dalej były daleko w tyle (
ze względów nadawanych treści) - co do jakości sygnału, zawsze była u naszych sąsiadów na wysokim poziomie.
Więc należy się jednak od nas słuchaczy wielkie podziękowanie tutaj za te wspaniałe lata Polskiego Radia.
Chcielibyśmy, aby tak pozostało.
Ktoś napisał, że w rankingu słuchalności Polskie Radio nie jest w ścisłej czołówce.
Ja mówię i bardzo dobrze, bo ta czołówka to jest radio dla wszystkich, Polskie Radio dla tych, którzy je wybierają.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Testy mogą odbyć się bez poinformowania publiczności. Publiczny nadawca był już na Euro 2012 przygotowany do nadawania cyfrowego. Szczecin prowadzi cały czas testy a oficjalna data uruchomienia ta sama jak w Gdańsku. Nie popełnisz błędu, jeżeli regularnie sprawdzisz czy możesz coś odbierać. Może odbierzesz coś z Dani albo Szwecji.

biopal8888

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: biopal8888 »

Już parokrotnie przekładano start DAB + w Gdańsku oraz pozostałych miastach,ostatecznie skończyło się na 1 sierpnia 2014 jako oficjalny termin uruchomienia DAB+,choć podobno PR.ma nadzieję że wcześniej uda się uruchomić kolejne emisje.Zapewne nie jest to też zależne od samego PR,ale też od KRRITV oraz UKE.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: adac »

Problem w tym że coraz mniej wybiera i tak już będzie. Urzędnicze media nie nadążają, bo zbyt wiele czasu zajmują im narady, administracja, polityka i zastanawianie się nad swoją misją. W międzyczasie odbiorca wybiera co innego, czyli prywatnych albo internet. Statystyki są bezlitosne.

Może i dobrze że jest ta cyfryzacja bo to będzie gwóźdź do trumny państwowych mediów, które są całkowicie niereformowalne i nie mają żadnej przyszłości.
Tylko wola państwowej administracji i publiczne (czyli nasze) pieniądze , jak to ktoś trafnie powiedział...

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Wszystko co mówisz jest prawdą. Jednak Polskie Radio jest jeszcze RADIEM, a nie kaszanką muzyki i bardzo miernej konferasjerki jak ma to miejsce w przypadku stacji komercyjnych. Takie rympolenie bez jakiś ogólnych ram i profili jest dla mnie już tylko strumieniem muzyki, jaki wylewa się ze wszystkich dostępnych mediów. To jest tylko "tło", prawdziwym radiem to jest jeszcze tylko Polskie Radio. Reszta raczej radiową "szafą" muzyczną nadającą jednakowe treści przez całą dobę. Można się z tym nie zgadzać i polemizować. Niestety fakty są takie, że kiedy jak to mówisz upadnie całe to radio urzędnicze, to ja nie będę miał czego słuchać poprzez to medium. Ty pewnie będziesz...tak mniemam.
Pozdrawiam.
PS. Co masz na myśli, że jest niereformowalne? Chciałbyś, aby podążało w kierunku jaki nadają stacje komercyjne. Ja akurat tego najmniej mu życzę i większość słuchaczy pewnie też.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

eter pisze: Więc należy się jednak od nas słuchaczy wielkie podziękowanie tutaj za te wspaniałe lata Polskiego Radia.
Chcielibyśmy, aby tak pozostało.
Ktoś napisał, że w rankingu słuchalności Polskie Radio nie jest w ścisłej czołówce.
Ja mówię i bardzo dobrze, bo ta czołówka to jest radio dla wszystkich, Polskie Radio dla tych, którzy je wybierają.
Dołączam się to do tych podziękowań. Ja też wybrałem Polskie radio i to bardzo dawno i dlatego nie chcę, by poległo z powodu słabo ustawionego DAB-u. Adwersarzom w rodzaju .... odpowiem, że jest wolność bycia przeciwnikiem (złego) DAB-u i takim przeciwnikiem takiegoż DAB-u jestem. Nic im, tj. adersarzom, do tego. Mogę pisać o tym na setce forów, jak będę chciał.

Jeśli natomiast ktoś w sposób nachalny optuje za nim w tej postaci, w jakiej obecnie DAB jest, może się mi nasunąć wniosek, iż ma w tym jakiś osobisty cel. Może dlatego jest tak rozjuszony i atakuje nadawcę publicznego oraz użytkowników Forów. I tyle w tej kwestii.
adac pisze: Może i dobrze że jest ta cyfryzacja bo to będzie gwóźdź do trumny państwowych mediów, które są całkowicie niereformowalne i nie mają żadnej przyszłości.
A co zatem ma przyszłość? W jakim kierunku mają się reformować? W kierunku puszki, która nie ma nawet fachowca od ustawiania poziomów i orbanów w rozgłośni, bo na wszystkim oszczędza?
eter pisze:Wszystko co mówisz jest prawdą. Jednak Polskie Radio jest jeszcze RADIEM, a nie kaszanką muzyki i bardzo miernej konferasjerki jak ma to miejsce w przypadku stacji komercyjnych. Takie rympolenie bez jakiś ogólnych ram i profili jest dla mnie już tylko strumieniem muzyki, jaki wylewa się ze wszystkich dostępnych mediów. To jest tylko "tło", prawdziwym radiem to jest jeszcze tylko Polskie Radio. Reszta raczej radiową "szafą" muzyczną nadającą jednakowe treści przez całą dobę. Można się z tym nie zgadzać i polemizować. Niestety fakty są takie, że kiedy jak to mówisz upadnie całe to radio urzędnicze, to ja nie będę miał czego słuchać poprzez to medium. Ty pewnie będziesz...tak mniemam.
Pozdrawiam.
PS. Co masz na myśli, że jest niereformowalne? Chciałbyś, aby podążało w kierunku jaki nadają stacje komercyjne. Ja akurat tego najmniej mu życzę i większość słuchaczy pewnie też.
Bardzo słusznie, eter, piszesz. W całej rozciągłości. :lol:

gepard
Posty: 15
Rejestracja: 2 października 2013, o 20:38

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: gepard »

Tak, niektórym ludziom bardzo trudno wytłumaczyć, że radio to nie tylko muzyka. Polskie radio oprócz tego, że zawsze było na czasie jeśli chodzi o muzykę, to proponowało słuchaczom szereg audycji słownych i słowno-muzycznych. Nawet prezentując płytę z takzwanego topu trzeba też coś o niej powiedzieć, przedstawić kim jest wykonawca nagrania itp itd. Tego w rozgłośniach komercyjnych nie ma i nie będzie. Takie formy rzemiosła radiowego jak reportaże, słuchowiska i wywiady na wysokim poziome są dla nadawców komercyjnych nieosiągalne.
Myślę, że apele o poprawę jakości nadawania przez Polskie radio w technologii dab+ są spowodowane nie tylko dbałością o jakość dźwięku, ale również dostrzeżeniem szansy jaką niesie za sobą cyfryzacja.
Jeśli Polskie radio poważnie podejdzie to tych postulatów to cyfryzacja może się okazać czymś pożytecznym i pomoże publicznemu nadawcy zwiększyć słuchalność.
Nadawcy komercyjni boją się cyfryzacji, to widać słychać i czuć.
W wielu wątkach pada dużo niepochlebnych słów pod adresem programu drugiego Polskiego radia, a to że nikt dwójki nie słucha, a to że niereformowalne itp. Tym wszystkim, którzy twierdzą, że taka stacja jest niepotrzebna zachęcam do posłuchania na przykład France Musique albo BR Klassik.

DVBManiak

Re: Odp: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o ko

Post autor: DVBManiak »

W radiu powinna dominować muzyka, jak najmniej ględzenia. Od ględzenia niech będą stacje typowo informacyjne. Ja dlatego PR słucham bardzo mało, gdyż tam smucą ciągłym gadaniem. Ale przynajmniej w odróżnieniu od większości komercyjnych muzykę puszczają porządną.

Awatar użytkownika
mejson
Posty: 60
Rejestracja: 20 lutego 2013, o 23:26
Odbiornik: Panasonic TV do DVB-T,
Dual DAB do DAB+
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa na dachu 4 piętrowego budynku
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: mejson »

Od puszczania muzyki masz odtwarzacz. :D
Radio to "istota żywa", nie komputer.
Radio ma także do mnie mówić, a nawet rozmawiać ze mną - teraz możliwa jest przecież interakcja.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

"Ale przynajmniej w odróżnieniu od większości komercyjnych muzykę puszczają porządną."
Oj bo już myślałem.
Nie, - Radio to właśnie sensowne "gadanie" przez sensownych ludzi...oraz muza puszczana przez nich.
Zgadzam się, że "gadanie bzdur na komercji" nie ma nic wspólnego z radiem a już zwłaszcza z Polskim Radiem.
Ale Tacy Moderatorzy jak w Polskim Radiu na przyklad programu III to jest miód na nasze słuchaczy uszy i przepraszam, ale jeśli komuś nie podoba się "konferasjerka" Polskiego Radia - to włącz sobie człowieku jakiś stumień internetowy i będziesz zadowolony - bo RADIO to słowo i muzyka. Muzyka to strumień albo komercja.
Jak chcę non stop muzyki to włączam sobie na przyklad francuską stację FG z satelity i mam techno 24 non stop, ale to nie jest radio to jest kanał muzyki i tak ma być.

DVBManiak

Re: Odp: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o ko

Post autor: DVBManiak »

Mi się wydaje, że PR jest skierowane do starszych osób, poza PR4. Takie osiemnastolatki jak ja i ogólnie dzisiejsza młodzież lubimy jak gra muzyka. Z tym że ma ona być w dobrej jakości, ja w odróżnieniu od ogółu młodych ludzi nie toleruję kaszany takiej jak nasze DAB+.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

Szybko staniesz się starszy i będziesz potrzebował czegoś więcej niż puszki czy mp czwórki w radiu. Już ktoś tu napisał, że radio to nie tylko muzyka lejąca się z głośnika jak woda z kranu.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: eter »

Właśnie to jest siłą Polskiego Radia, że jest coś dla starszych, ale też i młodszych słuchaczy jak wspomiana czwórka Polskiego Radia prowadzona na luzie. Wszystkie anteny trzymają jednak wysoki poziom.
Szkoda jednak, że wysokiemu poziomowi zawartości - nadawanie w nowej technice, zamiast dodać słuchaczy to raczej ich odejmnie, jak na przykład naszego kolegę DVBManiaka, który ceni sobie również jakość co mu się bardzo chwali.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: antypyra »

I są znani na Forum również westale takiego "orżnięcia" radia z jakości w DAB-ie. Odczytują oni krytykę słabej jakości dźwięku w tym systemie jako działania rasistowskie na Forum.

$tanny
Posty: 50
Rejestracja: 3 października 2013, o 09:39

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: $tanny »

przepraszam, może przegapiłem gdzieś, ale czy ktoś z Was dysponuje planem (mapką) zagospodarowania kanałów pod DAB-a w Polsce?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: belzebiusz »


Zablokowany