DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

No bo Niemcy to bogaty naród i stać ich na zakup czegoś, co jest do niczego. Poza tym idą prowadzeni za rękę przez lobby. To samo lobby, które przepycha 16:9.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Bartosz Czach pisze:No bo Niemcy to bogaty naród i stać ich na zakup czegoś, co jest do niczego. Poza tym idą prowadzeni za rękę przez lobby. To samo lobby, które przepycha 16:9.
Ocho, nastepny od lobby. To ty tak lobbowales za kwadratowym obrazem na forum RadioPolska?
16:9 jest juz faktem dokonanym i zupelnie nie ma z czym dyskutowac. Mi to bardzo odpowiada i zapewne bedziesz sie musial dostosowac do wiekszosci lub ogladac "pana-scan" - da sie i mozna. Jestem przeciwnikiem "kastrowania" filmow kinowych - zadno dzielo filmowe nie powstaje w 4:3 i to ostatecznie ucina temat...

Niemcy sa bogaci? Byc moze. Ale nie czuje sie biedniejszy od nich. Moze dlatego, ze mieszkam w Warszawie, przeplacilem za dom i cierpie promieniowanie od PKiN na falach dlugich.
A wracajac do tematu DAB+: dobrze ustawiony multipleks w VHF, z przyzwoitym dosylem i bit-rate da swietny efekt. Nie mieszkasz w Warszawie wiec nie mozesz - ja my tutaj - poslychac sobie PR w DAB+. A naprawde warto. Serdecznie zycze ci takie multipleksu w Gdansku i duzo radosci z sluchania porzadnego radia:)

ss80

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ss80 »

mmc_polska pisze:Nie mieszkasz w Warszawie wiec nie mozesz - ja my tutaj - poslychac sobie PR w DAB+. A naprawde warto.
Może jakieś próbki nagrań zaprezentujesz Ty lub ktoś inny albo chociaż paramentry przesyłu? np bitrate i kHZ tego radia DAB+ w Warszawie? Chętnie bym się zapoznał ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Bartosz Czach pisze:No bo Niemcy to bogaty naród i stać ich na zakup czegoś, co jest do niczego. Poza tym idą prowadzeni za rękę przez lobby. To samo lobby, które przepycha 16:9.
Bartosz skończ już z ideologią na tym forum bo podejrzewam,że mało kogo interesuje SF ;)

Po pierwsze Pokrycia DVB-T mpeg4 w Polsce są zaprojektowane jednak dla zewnętrznych instalacji antenowych. Dlatego małe kieszonkowe odbiorniki DVB-T gdzie anteną jest patyczek antenka kompletnie nie sprawdziłyby się w ruchu. Na samochodzie może jeszcze działałoby to w niewielkich odległościach od nadajników ,ale przecież oprócz takich odbiorników musiałyby istnieć jeszcze przenośne słuchawkowe i działać w zabudowie ;) Prądożerność również jest argumentem.

Po drugie DAB+ ma lepsze mechanizmy zabezpieczenia strumienia.
Po trzecie w DAB+ bardzo ładnie można zbudować sieć jedno częstotliwościową w SFN i w oparciu o średniej wysokości obiekty i średnie moce,a odbiorniczki z przewodem słuchawkowym pracującym jako antena sprawdzają się.

Ja jestem za DAB+

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

A ile stacji wejdzie do MUXa DAB+? W DVB-T z QPSK i FEC 1/2 naprawdę sporo.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

ss80 pisze:
mmc_polska pisze:Nie mieszkasz w Warszawie wiec nie mozesz - ja my tutaj - poslychac sobie PR w DAB+. A naprawde warto.
Może jakieś próbki nagrań zaprezentujesz Ty lub ktoś inny albo chociaż paramentry przesyłu? np bitrate i kHZ tego radia DAB+ w Warszawie? Chętnie bym się zapoznał ;)
Mielismy z p. Jaroslawem wiele dyskusji tutaj o parametrach. Poszukaj sobie w watku "DAB+ Warszawa PKiN" - tam sa i parametry i probki nagran. Ja slucham prawie wylacznie Trojki - to leci w HE-AAC, 96 kbps, 48 kHz. Przy dobrym dosyle (tzn. jakims PCM lub innym bezstratnym, albo w docelowej formie czyli HE-ACC, tak zeby uniknac kaskadowej kompresji stratnej) to brzmi dobrze. Fatalnie brzmia stacje takie jak np. Eska, ktore stosuja "prostokatne" procesory splaszczajace dynamike pod FM (tak, zeby pokazac konkurencji, ze jest sie naglosniejszym na skali lub przepalic dewiacje ;-) ). Trojka brzmi poczciwie, ale bez rewelacji. Przekaz satelitarny z Hot Bird-a (48 kHz, 192 kbps, MPEG-1 L2) jest duzo lepszy. Sam dzwiek tam jest inaczej ksztaltowany, C+ ma jakis inny dosyl niz to co dochodzi do PKiN.
Poszukaj w tamtym watku lub na forum.radiopolska.pl
Pozdrawiam.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Po prostu kompresja w DAB+ niszczy dźwięk.

ss80

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ss80 »

Bartosz Czach pisze:kompresja w DAB+ niszczy dźwięk.
RAPIOTR pisze:Ja jestem za DAB+
A ja się upieram o próbki nagrań dźwięku DAB+ lub chociażby jego parametry techniczne [kHz, bitrate] bo inaczej jak można ocenić jakość, bo ględzeniu kto ma najmojszą rację na forum?

---

Oj przepraszam nie zauważyłem postu mmc_polska :oops:

---

przepraszam za post pod postem ale nie mam możliwości edycji, proszę moderatora o stosowną poprawkę ;)

Wracając do próbek DAB+ a porównując go do radia w DVB-T np. tego z Czech - powiem że jeśli bitrate radia nie będzie miało minimum tego jakie mają czeskie stacje w DVB-T czyli minimum 192 kb/s dla zwykłego radia a 224 dla radia klasycznego to raczej nie ma co mówić o cyfrowej rewolucji radia, ja wolę pozostać przy analogowym FM bo próbki które odsłuchałem są identyczne jak stacje radiowe z kodekiem ACC o niskiej przepływności czyli tak jak sądziłem to są "świerszczyki" :P dodam że posiadam nie najgorszą kartę dźwiękową i jako początkujący audiofil sądzę że jeśli już ma być jakiś postęp to niech to będą stacje o przepływności minimum 192 kb/s.

---

Posłuchajcie tego, tak brzmią czeskie stacje radiowe w DVB-T, przepływność robi dużą róznicę i można już mówić o jakimś postępie w stosunku do dźwięku z FM'u ;)

160 Kbps MPEG Audio Layer 2 48.0 KHz
CRo Leonardo - Až na konec světa.mp2
http://www.wrzuc.to/PiVS0n.wt

192 Kbps MPEG Audio Layer 2 48.0 KHz
CRo Radio Wave - Grundfunk-02.mp2
http://www.wrzuc.to/Mqk3VuOH.wt

256 Kbps MPEG Audio Layer 2 48.0 KHz
CRo D-dur - Aram Chačaturjan Spartakus. Suita z baletu.mp2
http://www.wrzuc.to/g1k642sa7D.wt

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

DAB+ uzywa HE-ACC a nie jakis Layer 2. Poza tym jako bardzo poczatkujacy audiofil powinienes wiedziec, ze wrzuta.pl przetwarza pliki dzwiekowe dodatkowo degradujac ich brzmienie...
HE-ACC 192 kbps to potezne stacje radiowe maja na dosyle do naziemnych, w zwyklej radiodyfuzji cos takiego to raczej sci-fi. Wiekszosc stacji satelitarnych (tez pedzacych tym naziemne) ma 192 kbps lub max 256 kbps w MPEG-1 Layer 2. No chyba, ze BR Klasik z Astry - 320 kbps. No ale to sa bogaci Niemcy, ktorych stac na bezsensowne eksperymenty ;-)

PS: Teraz ja przepraszam. Dales to na wrzuc.to, a nie na wrzucie. Przepraszam, przepraszam:)

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Nie wyobrażam sobie radia z przepływnością mniejszą niż 192kbps dla muzyki, a PR2 i RMF Classic 256kbps. Naprawdę w MUX3 zmieści się pięć stacji radiowych 192kbps i jedna 256kbps. Zatem w czym problem? W MUX2 RMF FM, Radio Zet, RMF Classic 256 kbps i TOK FM 128 kbps. W ten sposób pasmo nie będzie się marnować, a obywatele skorzystają.
Po starcie MUX1 dopuszczam przesunięcie głównych stacji do tego MUXu, a stacje z rozszyciami dorzucić do MUX3 (Eska, RMF Maxxx). Ewentualnie można poczekać na MUX DVB-T na VHF-III i tam 5-6Mbps preznaczyć na radio.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Bartosz Czach pisze:Nie wyobrażam sobie radia z przepływnością mniejszą niż 192kbps dla muzyki, a PR2 i RMF Classic 256kbps. Naprawdę w MUX3 zmieści się pięć stacji radiowych 192kbps i jedna 256kbps. Zatem w czym problem? W MUX2 RMF FM, Radio Zet, RMF Classic 256 kbps i TOK FM 128 kbps. W ten sposób pasmo nie będzie się marnować, a obywatele skorzystają.
Po starcie MUX1 dopuszczam przesunięcie głównych stacji do tego MUXu, a stacje z rozszyciami dorzucić do MUX3 (Eska, RMF Maxxx). Ewentualnie można poczekać na MUX DVB-T na VHF-III i tam 5-6Mbps preznaczyć na radio.
Bartosz - ciagle piszesz w kategoriach MPEG-1 Layer 2.
Wez sobie poczytaj w Wikipedii. Wpisz tez AAC+ i zobaczysz, ze pasma 192 kbps tam sie w zasadzie nie uzywa. No chyba, ze chcesz robic radio dla nietoperzy.
Lauri Anderson swego czasu zrobila ultradzwiekowy koncert dla psow w Sydney. Tutaj nawet 320 kbps by nie pomoglo, bo pasmo i tak sie konczy na ~22 kHz ;-)

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

AAC+ demoluje dźwięk do tego stopnia, że nie ma sensu debata nad tym. MPEG-1 Layer 2 zapewnia w miarę dobre parametry odsłuchowe i należy trzymać się tego rozwiązania. Rozumiem, że kochacie nowości i gadżety. Ale nie można tracić zdrowego rozsądku.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Bartek, możesz mi doradzić, który odbiornik kupić? Piszesz tutaj o DABie , może masz doświadczenie z odbiornikami DAB? Jak wygląda sytuacja nad morzem? Dociera DAB z Bornholm też na Pomorze?

ss80, o Czechach nie ma co dyskutować. Wybór pasma L do nadawanie pasma po doświadczeniach w innych krajach dyskwalifikuje ich. To jest tylko zabawa a nie nadawanie komercyjne.

Każdy, kto chce większą przepływność chce po prostu nagrywać muzykę z radia albo chce zapchać cały kanał nadawcami ogólnopolskimi już nadającymi na ukfie, żeby nie dopuści konkurencję do runku reklamowego. Świństwem jest, co robi rząd blokując cyfryzację. Trzeba przesuwając udział oligarchów na rynku radiowym i dopuścić nowych graczy. Jak przeprowadzimy cyfryzację rozdając oligarchom pierwsze i jedyne na razie dostępne zasoby, to nie zmienimy nic na rynku.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Z Borhholmu nigdy nic nie odebrałem. Poza tym jedyny odbiornik DAB/DAB+ który mam to Not only TV LV5TDLX. Oczywiście na USB.Podobno iRiver robi dobry sprzęt.

mmc_polska

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mmc_polska »

Szwecja tez przechodzi na DAB+. Mux1 maja w DAB-ie (7 programow), a Mux-2 (16 programow) - w DAB+. Pierwszy multipleks DAB tez bedzie przekonwertowany do DAB+.
Mapka z zasiegiem jest tutaj: http://www.teracom.se/Sandarinformation ... italradio/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Bartosz Czach pisze:Z Borhholmu nigdy nic nie odebrałem. Poza tym jedyny odbiornik DAB/DAB+ który mam to Not only TV LV5TDLX. Oczywiście na USB.Podobno iRiver robi dobry sprzęt.
A myślałem że masz jakiś odbiornik DAB tylko z starym kodekiem i dla tego wypowiadasz się przeciwko DAB+.

Bartosz Czach

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Wiem jak to działa bo miałem okazję usłyszeć. W sumie DAB+ ma taką jakość jak częściowo Twoja pisownia.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Tom345 »

Interpunkcja też widzę u niektórych kuleje, niestety.

Jakość DAB+ w Warszawie cały czas się zmienia. Ja osobiście nie jestem z niej zadowolony. Nie wiem, czy to wina faktycznego stanu nadawania, czy też może mojego odbiornika.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Tom345 pisze:Jakość DAB+ w Warszawie cały czas się zmienia.
Od wielu tygodni nie grzebałem w konfiguracjach koderów.
Nie podejrzewam również nadawców (przynajmniej większość z nich) by coś przestawiali w kompresorach dynamiki.
Może to jednak odbiornik, albo wrażenia subiektywne...

vari107

Po co jest ten Miś ? (test DAB+)

Post autor: vari107 »

"Otóż to ! Nikt nie wie, wiec nie ma obawy, że ktoś zapyta".
Może nieco złośliwie zacząłem ten post, ale nasuwa mi się szereg pytań kluczowych dla wdrażania DAB+ w naszym kraju.
Istnieje test DAB+ z T-DMB z PKiN w Warszawie.
Inne testy , na przykład we Wrocławiu szybko zakończono.
Nie jestem audytorem Emitela ani księgowym, ale z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć, co osiągnięto tamtymi testami i co było przyczyną tak szybkiego ich zakończenia ?
Test z PkIN trwa długo i chwała za to Emitelowi, bowiem każda inicjatywa z zakresie nowych technologii jest cenna. Wiele osób użytkowo w Warszawie tą drogą słucha radia.
I tu jest OK.
Tylko poza zmianą sprzętu, opisywaną w wątku o emisji z PKiN co jeszcze ten test ma dawać ?
Nie testujemy wogóle SFN w tak dużej aglomeracji (przydała by się stacja dużej mocy w Łazach).
Jakie konkluzje można, i czy można wysunąć z testu T-DMB ?
Ja jestem niezadowolony z jakosci przekazu, ale pytanie brzmi: czy nadajemy NAJLEPIEJ jak można czy też "po prostu nadajemy".
Dobrze by było poświęcić np tydzień (i ogłosić to wcześniej) na dopracowanie transmisji T-DMB i danie jej WYMAGANEGO przepływu, nawet wyłączajac częśc stacji radiowych w tym czasie.
Chodzi o sprawdzenie jaka najlepsza może być jakość jednego programu T-DMB i ile stacji radiowych z zadowalającą jakością jeszcze może się zmieścić.
Czy może T-DMB jest teraz nadawany z najlepszymi możliwymi parametrami ?
Jeśli tak, to moim zdaniem ta technologia jako video dla urządzeń przenośnych NIE NADAJE SIĘ.
A jeśli można lepiej ? Nie wiem ! Bo nie wiem jak jest nadawane.
Wykorzystajmy że to test i raz nie róbmy kompromisów (te już testujemy długo).
Nasuwa się spostrzezenie iż kosztujący przecież niemało test DAB+ jest po to aby Emitel miał prestiż, że coś takiego nadaje.
To jak INFO z nadawaniem DVB-H.
Wyłączyli w kraju, ale w Warszawie emisja idzie.
No i ? Własnie ! Znaleźli nabywcę.
Poza tym będzie Euro 2012 i nawet sama TVP chce coś dać w HD na DVB-T.
To jak z malowaniem trawy na zielono. U nas stara świecka tradycja.
Po Euro wyłączą HD, wyłączą DVB-H a testy DAB? Nie wiem.
Rozumiem iż "strategiczne cele" emisji testowej mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa ale proszę nie udzielać mi odpowiedzi w stylu "testujemy i wiemy po co ale nie powiemy bo nie możemy".
No to ja zapytam o coś na co można odpowiedzieć:

1. Czy kontent T-DMB jest nadawany z najwyższą możliwą jakoscią ?
2. Czy jest możliwe aby w razie gdyby tak nie było, przetestować najwyższą możliwą jakość ?

Bo chcę wyrobić sobie opinię (sobie !) czy ta technologia ma sens versus DVB-H, którą też widziałem w użyciu i tam jest kilkanaście programów z czego każdy w jakosci lepszej niż ten jeden z T-DMB.
Wiem, że tam 8 MHz a tu około 1,5 MHz ale są to proporcje takie, że i tak DVB-H wypada na plus.
czekam zatem odpowiedzi na dwa przedstawione pytania.
vari

Zablokowany