DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Odnośnie dyskusji o audio - trafiłem na ciekawy (nie potrafię jednak ocenić wiarygodności umieszczonych tam informacji), choć kontrowersyjny (autor lubi używać nazbyt soczystych opisów i porównań, które mogą urazić) blog "zrozumieć audio"
http://zrozumiecaudio.blogspot.com

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

DVB-T/S pisze:Dziś z ciekawości puściłem kasetę którą nagrywałem utworami nadawanymi w radio. Nagranie ma kilkanaście lat. W czasie odsłuchu byłem zaskoczony jakością dźwięku! Dzisiejszy FM wypada bardzo słabo, a DAB+ nie będę porównywał, bo jego miejsce jest w okolicy zera.
Szum co prawda jest ale wtedy muzyka nie była tak silnie kompresowana, więc na dzisiejszej szumu by nie było słychać.
Tak na marginesie. Taśma sama z siebie nie szumi, tak samo winyl.
Taśma szpulowa na dobrym magnetofonie nie szumi właściwie wcale.
Jednak jak słucham tych samych albumów z kasety i z winyla, to kaseta szumi wyraźnie bardziej niż winyl, a jak nie szumi to znaczy, że muszę wyregulować specjalnie dla niej skos głowicy (chyba, że została nagrana w ogóle bez wysokich tonów, co się często zdarzało).

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S pisze:
janusz44 pisze:
DVB-T/S pisze:Dziś z ciekawości puściłem kasetę którą nagrywałem utworami nadawanymi w radio. Nagranie ma kilkanaście lat. W czasie odsłuchu byłem zaskoczony jakością dźwięku! Dzisiejszy FM wypada bardzo słabo, a DAB+ nie będę porównywał, bo jego miejsce jest w okolicy zera.
Szum co prawda jest ale wtedy muzyka nie była tak silnie kompresowana, więc na dzisiejszej szumu by nie było słychać. Tak na marginesie. Taśma sama z siebie nie szumi, tak samo winyl.
Szum powstaje przez tarcie taśmy o czoło głowicy oraz jakiej jakości zastosowano taśmę magnetofonową. Późniejsze taśmy profesjonalne miały powierzchnię czynną mniej szorstką w dotyku gładką, co niektórzy młodzi redaktorzy od dźwięku zakładali taśmę pomyłkowo odwrotnie. Płyta winylowa szumi oraz trzeszczy, taśma szumi, i naciąga się, płyta CD, DVD, MD, CDR kontrolowana jest zegarem kwarcowym, wszystko zależy z jakiego źródła jest nagrana i z jaką kompresją. Moja propozycja załóż czystą kasetę lub taśmę i posłuchaj szumu taśmy. Szum jest wszędzie obecny, tylko mniej lub więcej go słychać. Należy jeszcze dodać szum samego wzmacniacza, głośników, zakłóceń z sieci oraz szum otoczenia wszystko w dB. Przypuszczam, że nie masz pojęcia, że występuje jeszcze szum biały, różowy. Szum jest obecny w nagraniach CD, DVD oraz w radiu cyfrowym poza pasmem słyszalnym dla ucha ludzkiego. Dla wyjaśnienia, taśm magnetofonowych od dawna się nie produkuje, a płyty winylowe tłoczą tylko dwie wytwórnie na świecie na maszynach z przed wieku, nikt już współcześnie maszyn tłoczących płyty winylowe nie produkuje. Dodam dla odtworzenia płyty winylowej oraz uzyskania dobrego w wyobraźni audiofilskiego brzmienia, należy posiadać zestaw audio minimum za kilkadziesiąt tysięcy złotych, myjkę do zabrudzonych i zapleśniałych starych płyt od 3 do 7 tys, wszystko dla audiofilów z dużą kasą. Czasy adapterów Karolinka, Bambino, Bernarda minęły, a kto ma niech wyciąga ze strychu, piwnicy i podłączy do Radia Stolica,gramofon Bernard do Kleopatry. Jestem zdziwiony, że słuchacie dalej radia DAB z paskudnym dźwiękiem.

Twoja wypowiedź jest w protekcjonalnym tonie! Uważasz się za omnibusa? Sądzisz że jestem jakimś debilem albo że reszta też? DABu nie słucham z dwóch podstawowych względów:
1.Nie ma tam ani jednej sensownej stacji
2.Jakość jest tak marna że moje młode uszy krzyczą dość!
DVB-T/S
Myślę, że Kolegi nie oceniałem. Kolega sam się ocenił, a wiadomości więcej poznać nikomu nie zaszkodzi szczególnie w młodym wieku. Jeżeli uszy bolą słuchając stacji DAB to radzę przejść na zakres fal średnich jeżeli posiadasz i przestań narzekać.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze:Odnośnie dyskusji o audio - trafiłem na ciekawy (nie potrafię jednak ocenić wiarygodności umieszczonych tam informacji), choć kontrowersyjny (autor lubi używać nazbyt soczystych opisów i porównań, które mogą urazić) blog "zrozumieć audio"
http://zrozumiecaudio.blogspot.com
Oo, dość było awantur na innym forum, a teraz tu? Bardzo kontrowersyjny.
ziutek4444 pisze:
DVB-T/S pisze: Taśma szpulowa na dobrym magnetofonie nie szumi właściwie wcale.
Ale nie na amatorskim magnetofonie czterościeżkowym. Hi, hi to nie Hi-Fi. :lol:

Może zajmijmy się sprawą, czy DAB+ w Polsce jest lepszy czy gorszy niż w "postępowych" krajach zachodnich?
O ile wiadomo, tam różne mniejszości mają prawa, których nie ma tu. :lol: :P

Czy szanowane jest również prawo mniejszości o dobrym słuchu do niekaleczenia go przez radiofonię?

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Uszy mnie bolą od siorbania w dabie. Ciągle zręcznie próbujesz mnie zdyskredytować. Tylko czemu? Masz jakiś interes w rozwoju pseudo lepszego radia?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

To do mnie było?
Ja raczej popieram Twoją krytykę słabej jakości.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Wypada szybciej zlikwidować stacje na UKF, wówczas nastąpi błyskawiczny rozwój radia DAB oraz sprzedaż odbiorników. Możliwa będzie nawet w jakimś stopniu poprawa jakości i narzekania na jakość się zakończą.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

antypyra pisze: Dość wspomnieć październikowe Radio Chopin w DAB+, gdzie materiały archiwalne z poprzednich konkursów notorycznie chodziły prawie pół tonu za nisko. Jakość kodeków stosowanych przez PR przy archiwizacji tych nagrań jest co najmniej podejrzana. I nie dotyczy to bynajmniej jakichś nagrań sprzed dziesiątków lat lecz także konkursu edycji z 2005 i 2010 roku czyli już z epoki cyfrowej. Tylko wszędzie w radiu mają takie rzeczy w ...e, bo słuchacz traktowany jest jak półgłuchal. Tego nie dało się słuchać!
Myślę, że w PR mają wszystko co szło w Radiu Chopin zarchiwizowane w wav, a nie w formacie stratnym. Rzecz w tym, że nie chciało im się tych płyt cd przeglądać i zgrywać jeszcze raz na komputer.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

DVB-T/S pisze:DABu nie słucham z dwóch podstawowych względów:
1.Nie ma tam ani jednej sensownej stacji
2.Jakość jest tak marna że moje młode uszy krzyczą dość!
Skoro nie ma tam dla pana ani jednej sensownej stacji to jakość techniczna emitowanych tam kanałów powinna być chyba panu obojętna ?
Tymczasem temperatura dyskusji jest taka jakby musiał pan tego słuchać codziennie i ta jakość osobiście pana dotyczyła oraz rąbała pana na co dzień w ucho :)
Ja DAB-u słucham codziennie tylko ze względu na to, że właśnie tam znajduję interesujące mnie kanały w stopniu większym niż na FM-ie (PR24, Poland, Jedynka, RDC).
Może to moja woskowina - tak jak to robią wzmacniacze lampowe - wygładza tak ładnie dźwięk DAB-u :) bo jakość na polskim DAB-ie jakoś mnie specjalnie nie razi.

Mam pytanie: od jakiej kwoty zaczyna się kompletny zestaw, na tyle dobry jakościowo, aby ta jakość wyraźnie przeszkadzała przy słuchaniu ? Ja mam tylko przenośne odbiorniki i na Dualu 4 (słucham na ogół na podłączonych głośnikach komputerowych Creative) słyszę jakby trochę inne brzmienie na DAB-ie, ale mi to nie przeszkadza i zastanawiam się, jaka minimalna kwota byłaby potrzebna aby skompletować na tyle dobry jakościowo sprzęt lub odbiornik aby słuchanie DAB-u (takiego jaki mamy obecnie w Polsce) już mi przeszkadzało ?
Taki zestaw żeby nie tylko było słychać jakieś różnice, ale żeby to wyraźnie przeszkadzało ?

Nie oczekuję od DAB-u jakości płyty cd, zwłaszcza, że słucham głównie muzyki z przełomu lat 50-tych i 60-tych i przeszło połowa kompaktów cd z muzyką z tego okresu jest tak zrąbana nadmiernym masteringiem (często przycięciem wysokich tonów lub pseudoustereofonicznianiem) - na Zachodzie chyba nawet częściej niż w Polsce, że uszy więdną - więc najpierw musiałbym żądać jakości od płyt cd.
Polskie Nagrania swego czasu wydały sporo nagrań z tego okresu wyłącznie jako mp3 ale wszystkie bez żadnego masteringu. I te nagrania nawet w kompresji mp3 128 kbps jak to sprzedawał empik (a nie aac) brzmią w większości wyraźnie lepiej (choć zdarzało mi się słyszeć artefakty kompresji które mi bardzo przeszkadzały, ale zdarzało się to na pojedynczych piosenkach - jednej na kilkanaście) bo były bez masteringu niż te same piosenki na kompaktach Polskich Nagrań gdzie były przesadnie masterowane. Natomiast masteringi innych polskich firm (mam na myśli gdy były to masteringi nagrań z taśm, a nie zgrane z winyli) były na ogół bez porównania paskudniejsze od masteringów Polskich Nagrań.
Żądajmy najpierw jak największej staranności o jakość dźwięku (nie o poprawę jeżeli źródła są kiepskie, tylko o to aby go niepotrzebnie nie psuć) przy publikacji płyt cd-audio !

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

antypyra pisze:To do mnie było?
Ja raczej popieram Twoją krytykę słabej jakości.
Nie do Ciebie a janusz44 który ma jakiś udział w PR bo tak silnie jest za wykoszeniem całego radia FM.

To prawda że nie słucham dab ale próbowałem. Siorbanie wzięło górę i nie mam zamiaru dłużej wysłuchiwać jakości porównywalnej do marnej empetrójki.
Normalne stacje (czyli te które nie trwonią własnych pieniędzy - PR nie trwoni też swoich pieniędzy tylko państwowe :lol: ) nie pchają się do dabu bo to cofnięcie się w rozwoju.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

DVB-T/S

Pewnych spraw Kolega nie przeskoczy, nie można już powstrzymać nowej technologii. Nie sądzę aby Kolega słuchał PR na UKF 30-45 lat temu, to by sobie uświadomił duży skok technologiczny do minionych lat. Zgadzam się, że można więcej wymagać od jakości w DAB+, jednak należy spojrzeć na to bardziej obiektywnie, są różne zależności aby wszystko pogodzić. Spędziłem przy radiu tysiące godzin, obecnie słucham tylko sporadycznie, właściwie więcej słucham radia internetowego. Jeżeli chcę posłuchać dobrej jakości muzyki to słucham płyt LP oraz CD, obecnie radio służy mi jako trochę informacji i muzyki na dobranoc. Sentyment do radia pozostał, mile wspominam budowę różnych anten odbiorczych na AM np Radio Luksemburg, WE, UKF dla PR-III rok 1963, godzinami spędzałem przy magnetofonie oczekując na nadawane przeboje, np audycja "Mój magnetofon" red Dariusza Michalskiego oraz kilku innych audycji muzycznych. Kto pamięta ćwierkanie podnośnej stereo? Tak to było.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja pamiętam ćwierkanie podnośnej. Czy mamy zamienić ćwierkanie podnośnej na artefakty kompresji w DAB+?

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

janusz44 pisze:godzinami spędzałem przy magnetofonie oczekując na nadawane przeboje, np audycja "Mój magnetofon" red Dariusza Michalskiego oraz kilku innych audycji muzycznych. Kto pamięta ćwierkanie podnośnej stereo? Tak to było.
Ja pamiętam audycje Dariusza Michalskiego w Czwórce nadawanej na falach średnich i bardzo mi tych audycji brakuje, to był dla mnie wzór autorskich audycji muzycznych, teraz są o nieludzkiej porze - sobota godz. 03:10 rano (2 godziny).

Za dużo zamierzają napchać tych kanałów - powinni zrobić jeden mniej, rozdzielić kanały na muzyczne i mówione (a nie mieszać kiepską muzykę z kiepskimi rozmowami w ramach jednego kanału) i te pierwsze nadawać w 128 kbps, a te drugie w mono 64 kbps.

Czwórka nadaje przypadkową muzykę z bardzo niewielką ilością rozmów, jak dla mnie to kanał muzyczny zbliżony do Radia Rytm, powinni te resztki rozmów wyrzucić z Czwórki do kanału edukacyjno-popularnonaukowego (złożonego z samych rozmów i nadawanego mono 64 kbps), bo tak to ani to muzyka ani edukacja i zamiast Czwórki i Rytmu zrobić jeden porządny kanał muzyczny bez żadnych serwisów ani rozmów, najlepiej z samymi autorskimi audycjami muzycznymi i zrobiłoby się trochę miejsca na multipleksie.

Kanał dla seniorów już mamy - Jedynkę, która próbuje się odmładzać i nic dobrego z tego nie wychodzi.

Radio Dzieciom nie nadaje całą dobę i nie musi - mogliby tam dać w godzinach wieczornych audycje dla seniorów albo mogłoby dzielić antenę z Radiem Poland.

Najgorszym pomysłem było chyba zrobienie miejsca na drugi kanał rozgłośni regionalnych - jest na niego 72-80 kbps, przy takiej kompresji powinien być to kanał z samymi rozmowami bez muzyki, tymczasem robienie kanału bez muzyki to duży wysiłek dla rozgłośni regionalnej - Radio 94i4fm to sama muzyka, Off Kraków i Wrocław Kultura gdy je słuchałem kilka miesięcy temu składały się w dużej mierze z muzyki i tylko Opole zamierza robić kanał gadany.

No i powinni przemyśleć czy te wszystkie usługi i obrazki na które ma pójść 100 kbps na pewno są potrzebne.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

PR jest sztywne i nieeleastyczne. Założenia co do DAB+ były zrobione i trzymają się ich. Dopływ pieniędzy jest, więc mogą.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Jeżeli pieniądze pochodzą z UE na rozwój DAB w Polsce, to są sztywne wytyczne co do ich wykorzystania. RWPG zamieniono w UE, więc musimy trzymać się pewnych założeń.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Na pewno stamtąd pochodzą? Czy z naszych abonamentów?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Z abonamentu to pestka w stosunku do kosztów, nawet jeżeli wszyscy płacą. Z abonamentu i reklam brakuje na bieżące potrzeby, państwo za mało dotuje. Radio i TV publiczna bez reklam i państwo oraz społeczeństwo z abonamentu ją utrzymuje tak jak było w PRL-u, marzenie.

Marcin1982
Posty: 90
Rejestracja: 10 października 2014, o 12:24
Odbiornik: Dual Dab 43
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Marcin1982 »

DVB-T/S pisze:
antypyra pisze:To do mnie było?
Ja raczej popieram Twoją krytykę słabej jakości.
Nie do Ciebie a janusz44 który ma jakiś udział w PR bo tak silnie jest za wykoszeniem całego radia FM.

To prawda że nie słucham dab ale próbowałem. Siorbanie wzięło górę i nie mam zamiaru dłużej wysłuchiwać jakości porównywalnej do marnej empetrójki.
Normalne stacje (czyli te które nie trwonią własnych pieniędzy - PR nie trwoni też swoich pieniędzy tylko państwowe :lol: ) nie pchają się do dabu bo to cofnięcie się w rozwoju.
@DVB-T/S
Twoje posty to nic innego jak zwykłe trollowanie czy na zamówienie tego nie wiem.Próbujesz wmawiać,że w DAB+ jest jakieś siorbanie,którego w rzeczywistości nie ma a uszy mam bardzo czyste.Proponuję zmienić sprzęt na niższej klasy to powinno rozwiązać twój problem z rzekomym siorbaniem. :D

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Nie chodzi tylko o siorbanie, ale o zmianę charakteru dźwięku i zdemolowanie go od wewnątrz czasem połączone ze zmianą wysokości, jak to było w Radiu Chopin. W tym ostatnim nawaliło przygotowanie programu w studio. Nie wiem, czy np. Rytm siorbie, ale w takiej postaci, jak jest, nie da się go zaakceptować. Kto tu pisze, to niekoniecznie robi to "na zamówienie ", a może po prostu dobrze słyszy. A radio ma być dla słuchu - nie dla wzroku.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

@ antypyra.
Przy cyfryzacji nagrań analogowych w PR na pewno odwrotnie założyli taśmę na magnetofon szpulowy, bywały takie przypadki wśród młodych pracowników. Obecnie młodzież nawet nie wie co to jest kaseta magnetofonowa, czy magnetofon szpulowy, a radio, wzmacniacz lampowy to już potężne budzi zdziwienie.

Zablokowany