DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Robertus »

Na stronie KRRiT zostało zamieszczone ogłoszenie Prezesa KRRiT z 15 grudnia 2020 r. podające do publicznej wiadomości listę wnioskodawców ubiegających się o udzielenie bądź dokonanie zmiany (rozszerzenie) koncesji na rozpowszechnianie programu
radiowego w multipleksie lokalnym DAB+ w Tarnowie (blok 9C).

źródło: http://www.krrit.gov.pl/AdvertismentsSy ... C3%B3w.pdf

Do rozdysponowania było 8 koncesji.

Wniosek złożyła jedynie Diecezja Tarnowska - na program „RDN Małopolska”.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Dlaczego o koncesje zgłosiła się tylko Diecezja Tarnowska bo cena za koncesje jest 3-5 krotnie zawyżona w porównaniu z bogatszymi krajami zachodnimi i niech się cieszą że ktokolwiek chciał się starać o koncesje ze względu na niebagatelne opłaty koncesyjne .
Nadawanie cyfrowe jest droższe podobnie jak DVB-T sprzęt nadawczy , obsługa jest droższa a w technologi analogowej zaczynaliśmy w latach 50 ( 87,5 – 100 mHz ) .
W 2018 r w Polsce odbiorników DAB+ było 100 tys. w porównaniu z UK 40 mln. Niemcy 12 mln. Norwegia 6 mln. Włochy i Szwajcaria 4 mln. odbiorników .
Za tak wysokie opłaty koncesyjne nie znajdzie się nikt na nadawanie ogólnopolskie i nie ma po co uruchamiać konkursu na multipleks R1 i R2 bo nikt się nie zgłosi np. Niemcy mają ok 4 krotni niższe opłaty za nadawanie niż w Polsce mimo że 3-4 krotnie więcej zarabiają .
Rozwiązanie jest proste obniżyć opłaty koncesyjne 3-4 krotnie z gwarantowaną jakością 128 i z większą ochroną pasma .
Czy nie robienie nic rozwiąże coraz mniejsze zainteresowanie radiem naziemnym nie bo na pewno może podzielić losy Fal Długich i Krótkich gdzie słuchaczy już nie ma , a zresztą nie wiem czy da się kupić odbiorniki na te częstotliwości chyba że z wyprzedaży .
W krajach gdzie rozwinęło się radio cyfrowe zyskało słuchaczy przez dobrą ofertę z 50-100 spacjami ale w Polsce widzę upadek radia i jak to zrozumieją to może być za późno .
Tak przy okazji Wszystkie w Polsce nowe auta sprzedane są wyłącznie z odbiornikami DAB+.

Awatar użytkownika
mclusky
Posty: 33
Rejestracja: 10 lutego 2013, o 03:15
Odbiornik: Phillips 55PUS7303/12
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa / PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: mclusky »

@apk: Ogólnie wszystkie sprzedawane auta w salonach czy dotyczy konkretnych roczników?

Bo jestem świeżo po zakupie rocznika 2020, ale w specyfikacji widnieje DAB, a nie DAB+. Sam jestem ciekaw czy będzie to działać, będę mógł sprawdzić dopiero na przełomie stycznia i lutego.

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Ja bym to sprawdził. Wiadomo na DAB nie odbierzesz nic więc bez sensu.
To przez wymogi UE wszystkie nowe samochody mają mieć w standardzie DAB+ tylko nie pamiętam od którego roku.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Od 21 grudnia 2020. :arrow: https://mailchi.mp/12aa2f2fb149/worldda ... ber-812334
W większości przypadków producenci samochodów nie rozróżniają DAB i DAB+. Po prostu nazywają DAB, ale odbiera DAB i DAB+.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

apk pisze: 8 stycznia 2021, o 22:01 Rozwiązanie jest proste obniżyć opłaty koncesyjne 3-4 krotnie
Sprawdźmy, co napisał/a/o apk. Porównajmy Polskę i Niemcy:
W przypadku „Radia WNET” KRRiT liczyła w ten sposób:
(85.710 + 314 x 1.474) x 0,75 = 411.409,5 zł na 10 lat
85.710 – opłata stała przy liczbie mieszkańców w zasięgu programu powyżej 0,5 mln do 5 mln;
1.474 – liczba mieszkańców w zasięgu programu w pełnych tysiącach;
0,75 – współczynnik zniżki z tytułu rozpowszechniania programu, w którym reklamy zajmują nie więcej niż 6 minut w ciągu godziny zegarowej.
W Berlinie udzielają koncesję na 7 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 7 lat. Czyli przeliczamy 411.409,5 zł / 10 * 7 = 287.986,65 zł, albo według kursu na oanda.com 63.702 Euro

Spójrzmy w komunikat o możliwości uzyskania koncesji w Berlinie.
”Opłata za udzielenie zezwolenia na nadawanie obliczana jest na podstawie wielkości liczba mieszkańców w zasięgu oraz długości czasu emisji. Przy 24-godzinnym czasie nadawania wynosi ona od 1.500 Euro do 12.500 Euro, a dla programu miejskiego jest to zwykle 7.500 Euro.”
Nawet jeżeli w przypadku Berlina skasowaliby 12,5 tyś. Euro, to jest to pięć razy mniej. Warto zwrócić uwagę, że w Warszawie mieszka 1,7 mln. a w Berlinie 3,7 mln. osób.

Berlin to nie całe Niemcy a krajowych rad jest aż 14. Spojrzałem ile kosztuje koncesja i przydział częstotliwości w kraju związkowym z największą liczbą mieszkańców Nadrenia Północna-Westfalia (17,9 mln.).
Za udzielenie koncesji bez częstotliwości między 300 Euro a 50.000 Euro na 10 lat, dla programu miejskiego 500 Euro do 7.500 Euro. Za przydzielenie częstotliwości również 300 Euro do 50.000 Euro, co w przypadku DAB+ płaci operator sieci.

Dla porównania koncesja RMF FM:
(228.570 + 314 x 36.290) = 11.623.630 zł czyli ok. 2.571.130 Euro na 10 lat

i przeliczenie na 17,9 mln. mieszkańców:
(228.570 + 314 x 17.900) = 5.706.310 zł czyli 1.262.230 Euro na 10 lat

W Niemczech maksymalnie 50.000 Ęuro w Polsce 1.262.230 Euro, czyli 25 razy więcej.

W Berlinie niedługo ogłoszony zostanie konkurs na częstotliwość 104,1 MHz, do niedawna nadawało tam amerykańskie NPR. W Nadrenii Północnej-Westfalii chętni mogą jeszcze do 19. stycznia wziąć udział w konkursie o koncesję na DAB+. Zasięg cały kraj związkowy, czyli 17,9 mln. osób. Pewnie na początku będzie mniejszy zasięg, ale na pewno parę milionów. Jeżeli są chętni, to proszę sprawdzić informacje konkursowe:

https://www.medienanstalt-nrw.de/zum-na ... ungen.html

źródła:
http://www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i- ... 018-R.html
http://www.mabb.de/files/content/docume ... _104_1.pdf
https://www.medienanstalt-nrw.de/filead ... assung.pdf

Kurs 1 PLN = 0,2212 Euro

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Czyli opłaty są wysokie. W dzisiejszym czasie ryzyko jest także wysokie.
Polska to nie Niemcy, gdzie nie ma takiego zasięgu LTE, u nas na 80-90% tras można słuchać radia przez internet.

Chyba zakopiemy ten DAB+. Więc Emitel miał nosa z tym MUX-8.
Jednak, żeby nic nie przesądzać, zobaczymy co wyniknie z konkursu na mux ogólnokrajowy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DanielK pisze: 12 stycznia 2021, o 15:15 Polska to nie Niemcy, gdzie nie ma takiego zasięgu LTE, u nas na 80-90% tras można słuchać radia przez internet.
Tak źle z tym internetem w tych Niemczech nie jest, ale opóźnienie mają ogromne. Z rocznym opóźnieniem trzech operatorów sieci LTE osiągnęło dopiero w 2021 r. cel wyznaczony na początek 2020 r. Niemiecka Agencja Sieci „Bundesnetzagentur” zobowiązała operatorów do pokrycia autostrad i linii kolejowych w ciągu pięciu lat od aukcji na częstotliwości LTE. Żaden operator nie wywiązał się z zobowiązania na czas. Również 98 % gospodarstw domowych miało być w zasięgu LTE, tu akurat O2 nie zdążyło na czas, ale w ciągu zeszłego roku udało się nadgonić i zwiększyć zasięg o 7 milionów mieszkańców i 14 punktów procentowych. Następnym krokiem jest rozbudowa sieci 5G na 98 % autostrad, linii kolejowych i mieszkańców, aby udostępnić co najmniej 100 Mbit do końca 2022 r. Dalsze zobowiązania muszą być spełnione do 2024 r.

Różnica jest tylko taka w Polsce autostrady mają łączną długość 1.709 km w Niemczech 12.993 km.

Telefon stacjonarny posiadało w Niemczech w 2018 r. 84,0 % gospodarstw domowych a w Polsce w 2019 r. tylko 9,1 %. Internet stacjonarny w Niemczech 86,7 % a w Polsce 66,7 %.

Problemem w Niemczech nie jest tylko jakość sieci a cena usług.

https://www.onlinekosten.de/news/netzbe ... 24142.html

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: PrzemekS »

Po przeczytaniu artykułu https://antyweb.pl/tradycyjna-antena-fm ... alu-radia/ a konkretniej fragmentu: "Rośnie rola internetu, ale to nadal nieporównywalna z anteną FM popularność. Słuchaczy korzystający z dostępu do internetu do odtwarzania streamingu stacji radiowych jest blisko 2 mln, którzy to odpowiadają za 10% ogólnego czasu słuchania radia FM w Polsce. Na trzecim miejscu wśród źródeł sygnału radia mamy dekodery telewizji kablowej lub cyfrowej ponad 600 tysięcy słuchaczy i na końcu odbiorniki cyfrowe z obsługą DAB+, z których korzysta około 30 tysięcy słuchaczy" zastanawiam się jaki jest koszt infrastruktury w przeliczeniu na słuchacza DABa w Polsce. To chyba wyjątkowo kosztowny projekt dyfuzji sygnału.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Dla mnie te statystyki są niewiarygodne. Jedna część artykułu jest zaprzeczeniem drugiej. Procenty retransmisji odnoszą się ogólnie do wszystkich stacji FM, tylko że w tabeli na końcu największy gracz RMF FM zgarnia około 30% tortu ogółem, około połowę tego Radio Zet i pierwsza stacja która jest dostępna w DAB, PR Jedynka ma w granicach 5%.
Takie statystyki miałyby sens wtedy, gdyby odnosiły się do tych stacji które są dostępne poprzez wszystkie źródła w tym DAB inaczej wyniki są nieprawdziwe.
Wiadomo, że każdy odbiornik, także ten z DAB'em odtwarza też FM na UKF'ie i jak ktoś lubi słuchać RMF-MF to nie będzie słuchał PR jedynka, tylko dlatego, że jest w DAB'ie. Inna sprawa, że nadawcy komersyjni nie spieszą się do DAB'u, ale to nie tłumaczy tych statystyk.
Chodzi nie tylko o dostępność stacji w DAB, ale też o dostępność samych odbiorników. Według tych statystyk najwięcej słuchamy radia w samochodzie a ile radiów samochodowych jest z DAB'em?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Obojętnie kto zarządzał w ostatnich latach radiową Jedynką, udział w czasie słuchania w miesiącach październik do grudnia 2014 wynosił 10,7 % a w tym samym czasie 2020 r. tylko 5,0 %. Jak zachęcić słuchaczy do słuchania programów, od których masowo uciekają? Udział radiowej Trójki rósł od 2014 r. do 2016 r. z 6,7 % na 8,0 % a obecnie Trójka spadła na 2,4 %. Również rozgłośnie regionalne tracą, Radio Kielce miało kiedyś nawet 20 % a obecnie 7,8 %.

Nawet jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się, czym jest ten DAB+, to otrzyma tylko stare informacje na portalu Polskiego Radia a multipleksów lokalnych nadal jak nie było, tak nie ma. Zapowiadało się przecież nieźle.
https://www.polskieradio.pl/240,Cyfrowe ... 698,zasieg
http://dabplus.polskieradio.pl/

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Od dzisiaj DAB+ zyskał nowego słuchacza :mrgreen: Odbieram na antenie kierunkowej na dachu drugie piętro z symetryzatorem , na tej samej co DVB-T na wszystkie MUX. Odbiornik Panasonic Stereo koszt 550 zł oczywiście z USB/ BT/CD. To wszystko wynika bardziej z moich starań abym ja do nich dotarł a nie Polskie Radio do mnie. No niestety :| Ale jak bardzo chciałem od tylu lat to i mam w końcu :D

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 20 stycznia 2021, o 15:41 Obojętnie kto zarządzał w ostatnich latach radiową Jedynką, udział w czasie słuchania w miesiącach październik do grudnia 2014 wynosił 10,7 % a w tym samym czasie 2020 r. tylko 5,0 %. Jak zachęcić słuchaczy do słuchania programów, od których masowo uciekają? Udział radiowej Trójki rósł od 2014 r. do 2016 r. z 6,7 % na 8,0 % a obecnie Trójka spadła na 2,4 %. Również rozgłośnie regionalne tracą, Radio Kielce miało kiedyś nawet 20 % a obecnie 7,8 %.
To co? Zamknąłbyś PR? Trójka spadła przez sprawy polityczne!

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Ramirez »

Co do programu PR1 to słuchacze nie uciekają tylko wymierają. Druga sprawa badanie słuchalności radia jest lipne w porównaniu do telewizji która jest mierzona urządzeniem które mierzy co się ogląda i ile. A radio jak? Poczytałem o tym ostatnio. Na podstawie ankiety telefonicznej. Część ludzi się nie przyzna co słucha, inna nie chce gadać z jakimś anonimem po drugiej stronie słuchawki itd

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Ramirez pisze: 22 stycznia 2021, o 08:56 Co do programu PR1 to słuchacze nie uciekają tylko wymierają.
Próbę innego sprofilowania programu RDC przerwano, chociaż można było dojrzeć mały sukces. Można zarządzać mediami tak jak Expressem Wieczornym od 1991 do 1993 r. Można, ale też inaczej. Dzisiaj ci sami ludzie obsadzają zarządy mediów publicznych. Niesprawiedliwie byłoby oceniać ich za to, jeżeli mieliby sukces, ale pewnie jesteśmy po prostu niecierpliwi albo nie dostrzegamy wyjątkowych osiągnięć ich pracy. Jeżeli grupa docelowa wymiera, trzeba sprawdzić wymiar zjawiska i inaczej sprofilować program.
Ramirez pisze: 22 stycznia 2021, o 08:56 Druga sprawa badanie słuchalności radia jest lipne w porównaniu do telewizji która jest mierzona urządzeniem które mierzy co się ogląda i ile.
Co ciekawe, jeżeli wynik słuchalności potwierdza pracę zarządu i redakcji, to rozgłośnie chętnie chwalą się sukcesem. Jeżeli nie surfują na fali sukcesu, to winnego szukają daleko od siebie. Ważna, że kasa się zgadza.
Ramirez pisze: 22 stycznia 2021, o 08:56 Na podstawie ankiety telefonicznej. Część ludzi się nie przyzna co słucha, inna nie chce gadać z jakimś anonimem po drugiej stronie słuchawki itd
Ale przyznawanie się do słuchania rozgłośni ma coś wspólnego z wizerunkiem tej stacji. Na dobry wizerunek można sobie zapracować. Trzeba tylko chcieć.

Brałem wiele razy udział w sondażach CATI i również byłem przy prezentacjach wyników. Można zmienić sposób pomiaru. Jedyne co się zmieni, to że spadnie słuchalność wszystkich rozgłośni. To odbyło się również w innych krajach.
antypyra pisze: 22 stycznia 2021, o 08:50 To co? Zamknąłbyś PR? Trójka spadła przez sprawy polityczne!
Dyskutujemy w tym temacie o „DAB+ w Polsce” i dlaczego nie przyciąga więcej słuchaczy. Jeżeli DAB+ maiłby odnieść jakiś minimalny sukces, to potrzebna jest interesująca oferta. Nawet w regionach z programami o wyróżniającej się jakości dźwięku np. w Łodzi nie odnotowano nadmiernego kupna odbiorników, bo byśmy o tym słyszeli. Na pewno nie będą z tobą rozpoczynał dyskusję na inne tematy np. przyszłość PR.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja tym razem nie piszę o jakości dźwięku. To po co piszesz o spadku słuchalności Jedynki i Trójki, jeśli w tym temacie jest o DAB?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 23 stycznia 2021, o 19:20 Ja tym razem nie piszę o jakości dźwięku. To po co piszesz o spadku słuchalności Jedynki i Trójki, jeśli w tym temacie jest o DAB?
Domyślam się, że jesteś związany w jakiś sposób z Polskim Radiem, bo zawsze reagujesz dość wrażliwie na przedstawianie wyników słuchalności. Wielokrotnie wypowiadałeś się za zwiększeniem jakości, co oczywiście rozumiem, ale nie moja kasa, nie moje programy i na pewno nie interesuje ich moja opinia. Robią po prostu to, na co mają kasę i każdy robiłby więcej, gdyby miał na to budżet.

Pisałem już raz, ale chętnie powtórzę. Radio Łódź nadawało z 160 kbps. Dwójka, Czwórka i Chopin nadają z 128 kbps, co da się słuchać. Ale jakoś miasto Łódź nie zasłynęło z większego popytu na odbiorniki DAB+. Często dyskusja toczyła się o poszczególnych programach i dyskutanci przedstawiali pomysły który program należy usunąć z DAB+, aby zwiększyć jakość innych programów. W Łodzi jakość dźwięku rozgłośni regionalnej była lepsza, ale na sukces nie doczekaliśmy się.

Po przejęciu funkcji prezesa przez Jolantę Kaczmarek, wciągu 4 lat były widoczne zmiany na korzyść wyników słuchalności RDC. W 2016 r. rozpoczęto wymieniać szefów wszystkich rozgłośni regionalnych a wyniki radio tracku jakoś nie pobijają nowe rekordy słuchalności. Może jestem naiwny, ale jestem przekonany, że wystarczy jeden jedyny program, aby DAB+ w Polsce zaczął być zauważalny. Zasięg wzrósł, oferta była parę razy korygowana. Nadal jakoś sukces czeka i czeka i nie ma żadnej ochoty potwierdzić, że tyle lat wydawania pieniędzy na DAB+ miało sens.

Mój entuzjazm nie eksploduje, kiedy czytam wyniki z Niemiec, ale obserwuję różnicę. Wyposażenie gospodarstw domowych w odbiorniki DAB+ wzrosło tam z 12,6 % w 2016 r. na 24,3 % w 2020 r. To są dane powyżej pomyłki statystycznej.

Jakoś rozgłośnie publiczne w innych krajach radzą sobie lepiej ze stworzeniem oferty dla szerokiego grona słuchaczy. Dlaczego PR ma aż tak duże problemy z tym? Bez dobrej oferty DAB+ nie osiągnie sukces w Polsce. Piszesz, że nie mam pisać, że wyniki słuchalności są jakie są, że oferta jest marna, że radio jest upolitycznione itd. Wiara, że słuchacze czegoś nie zauważą, jeżeli im się tego nie powie, jest arogancją. Życzę powodzenia!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Ja znam arogancję w wykonaniu innego uczestnika. Wieloletnią!
Skąd wiadomo, że DAB w ogóle osiągnie sukces w Polsce? Bo tak uważasz?
Jakość w Odzi nie przyciąga. Jakość zależy nie tylko od przepływności, więc nie wiadomo, czy w Łodzi jest taka dobra, pomimo 160 kbps.

A jaka to ma być ta cudowna stacja, która będzie panaceum na wysoką słuchalność w DAB? Od lat proszę o opisanie takiej stacji lub stacji.
Nie uważasz, że słuchaczom w Polsce wisi i powiewa, skąd płyną i jak są nadawane jakieś dźwięki, które im towarzyszą w porannym sr.. u i śniadaniu?
I że im wisi czy to UKF czy DAB? :lol:

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 24 stycznia 2021, o 21:29 Skąd wiadomo, że DAB w ogóle osiągnie sukces w Polsce? Bo tak uważasz?
Zależy co uważasz za sukces. DAB+ nigdy nie osiągnie sukces, który miał UKF jeszcze na początku lat 1990-tych. Nie ten czas, inne media są łatwiej dostępne. Nikt nie liczy, że DAB+ osiągnie nawet na długą metę 50 % udziału. Wygra radio internetowe, ale nie będzie to już radio takie jak na UKF-ie a medium indywidualne, coś w formie Spotify, podcastów, osobistych wiadomości i Clubhouse.
antypyra pisze: 24 stycznia 2021, o 21:29 Jakość zależy nie tylko od przepływności, więc nie wiadomo, czy w Łodzi jest taka dobra, pomimo 160 kbps.
A kto z nas uważał, że jeżeli podwyższą przepływność, to już będzie wspaniale?
antypyra pisze: 24 stycznia 2021, o 21:29 A jaka to ma być ta cudowna stacja, która będzie panaceum na wysoką słuchalność w DAB? Od lat proszę o opisanie takiej stacji lub stacji.
Ustawa o radiofonii i telewizji
Art. 21.1.
Publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu.
Ja oczekuję od Polskiego Radia taki wynik:

Listening Share In TSA %
All BBC Radio 49.7 %
All Commercial Radio 47.8 %
Other Radio 2.5 %
https://www.rajar.co.uk/listening/quart ... tening.php

Wyniki nie można porównać, ale spójrzmy na coś ciekawego:

Słuchalność stacji radiowych wśród mieszkańców wsi:
Polskie Radio 14,1 %
Rozgłośnie komerycje 74,5 %
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/r ... ziej-w-dol

Czy artykuł 21.1. jest aż tak trudny do zrozumienia? Publiczna radiofonia realizuje misję publiczną, oferując całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy...
Obecnie Polskie Radio oferuje tylko treści dla poszczególnych części społeczeństwa. Słuchając różne rozgłośnie BBC chętnie je się słucha, nawet jeżeli nie grają moją ulubioną muzykę. Po prostu jest muzyka tak ułożona, aby ludzie chętnie słuchali. Mieszają utwory tak, że są niespodzianki i znane utwory. Prowadzą audycje w odpowiednim tempie. A w Polsce? Można tylko zasnąć.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Jak widać”Max van Org” ma dokładne informacje i tu pokazał jak jest przepaść w opłatach za DAB+ w Polsce i w Niemczech .
Przypuśćmy że 75 % Polaków ma odbiornik radiowy UKF FM i uznajmy że 1% ma odbiorniki DAB+ , a koncesja DAB+ jest nieznacznie niższa niż FM to opłata koncesyjna na 1 słuchacza jest wielokrotnie wyższa niż na słuchacza FM .
Przypuśćmy że uruchomią multipleksy R1 , R2 to po 5 latach nadawania można się spodziewać 20% odbiorników a po 10 latach 40 % odbiorników to opłata w wysokości 25 % nadawania FM będzie zawyżona , trzeba dodać że stacji powinno być min. 50 oraz dodam że popularność radia spada na rzecz internetu .
Niemcy musieli kalkulować i ustalić rozsądne ceny aby nadawanie naziemne miało nadawców i odbiorców a zyski będą z podatków w modelu proponowanym przez naszych urzędników prawie wszyscy uciekną do internetu , a na nadawanie DAB+ nie będzie chętnych .
Polskie radio pozbyło się najlepszych w Polsce prezenterów radiowych chcieli aby słuchacze słuchali to co radio proponuje a nie to co chcą słuchacze słuchać dlatego słuchalność radia spadła a powodów było wiele .
Jakość odbioru FM jest różna od przyzwoitej do słabej w porównaniu z CD , 2 powodem gorszej jakości FM jest puszczanie skompresowanych utworów muzycznych , a w przypadku radia DAB+ wszyscy mają taką samą jakość pod warunkiem że materiał nadawczy jest dobrej jakości. .
Jeśli muzyka na serwerach jest w formacie WAV ( bezstratnym ) to pliki niczym się nie różni od CD .

Zablokowany