DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
DAMIAN KATOWICE
Posty: 271
Rejestracja: 8 lutego 2016, o 15:41
Odbiornik: Sherwood TX 5505id,Sony ST-SE 520,Dual PR 3
Instalacja antenowa: VHF 4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DAMIAN KATOWICE »

antypyra pisze:96 kbps to też słabo. Gdzie my jesteśmy? W którym wieku?
I słucha się nie tylko n a smarkfonie! :D :lol:
Tego już nie chciałem pisać ;) szkoda jedynie dobrego sprzętu studyjnego,to samo by było jakby zagrali z ''Kasprzaka''z kasetą ze ''Stilonu'' :lol:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

A to zrozumieliśmy się! :)

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

Tak czytam wasze wypowiedzi i nawet czuję lekką radość że nie mam takich problemów jak wy. Brak zasięgu radia cyfrowego, do dyspozycji w ramach UKF 5-6 stacji. Śmiem twierdzić że DAB w Polsce to utylizacja kasy. Mojej kasy.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Wyraźnie zatem widać, że jest to radość przez łzy.

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: kayo »

Problemem jest to, że DAB w Polsce poza garstką zapaleńców nie ma zasięgu. Gdy zrobimy doświadczenie w i zapytamy "Co sądzi Pani/Pan o radiu cyfrowym" to będą mieli na myśli radio internetowe. Gdy zamienimy słowo "cyfrowym" na "DAB" to padnie pytanie "A to jakaś nowa stacja radiowa?". Problemem jest koszt wejścia o czym od zawsze mówię. Dopóki pani Zosia z księgowości nie będzie mogła kupić radyjka w chińskim markecie za 30 zł to nie ma szans na zdobycie rynku przez DAB+.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: K63 »

kayo pisze:Gdy zrobimy doświadczenie w i zapytamy "Co sądzi Pani/Pan o radiu cyfrowym" to będą mieli na myśli radio internetowe.
Albo radio z "cyfrowym" wyświetlaczem. A ten ma prawie każde.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: K63 »

kayo pisze:Gdy zrobimy doświadczenie w i zapytamy "Co sądzi Pani/Pan o radiu cyfrowym" to będą mieli na myśli radio internetowe.
Albo radio z "cyfrowym" wyświetlaczem. A ten ma już prawie każde.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

kayo pisze:Problemem jest koszt wejścia o czym od zawsze mówię. Dopóki pani Zosia z księgowości nie będzie mogła kupić radyjka w chińskim markecie za 30 zł to nie ma szans na zdobycie rynku przez DAB+.
Zaraz - to chyba nie koszt wejścia z tej strony stanowi problem. TESCO sprzedawało całkiem całkiem odbiorniczki za 50 zł. Ale przestało. Jak sądzę z powodu zdążającego do zera zainteresowania. Oferta radiowa i reklama DABu są słabe, no to nie ma się co dziwić, że ludzie (pracujący miast i W.S.I.) nic, albo niewiele o tym cąłym DABie wiedzą.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

W jaki sposób miało Polskie Radio przyciągnąć słuchaczy do DAB+, jeżeli nie potrafi przyciągnąć do UKF-u?

Udział w czasie słuchania programów ogólnokrajowych PR w II kw. 2015 r. wynosił 19,2 % a tylko 3 lata później 13,4 %. Jedynie A17 zyskuje, dzięki niektórym rozgłośniom regionalnym, co nie ratuje programy ogólnopolskie.

W Radomiu Polskie Radio ma chyba najgorszy wynik 11,4 %, Szczecin najlepszy 31,5 %. Który program Polskiego Radia miałby przekonać słuchaczy do nabycia nowego odbiornika?

W porównaniu wszystkie rozgłośnie BBC 51,9 % w Wielkiej Brytanii.
https://www.rajar.co.uk/listening/quart ... tening.php

Udział w rynku np. niemieckiego radia publicznego NDR wynosi 47,8 %.
https://www.ndr.de/der_ndr/unternehmen/ ... se348.html

Lepiej już nie wspominać tak egzotyczne rynki jak Norwegia, gdzie radio publiczne NRK słucha 2 z 3 słuchaczy
https://www.nrk.no/aarsrapport/2017/nrk ... 1.13998554
http://www.tns-gallup.no/globalassets/m ... o-2017.pdf

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: K63 »

- Naszym zadaniem jest pokazanie uczestnikom rynku, iż są dostępne atrakcyjne kosztowo i implementacyjne rozwiązania. Decyzje ostatecznie należą do nadawców i regulatorów. Staramy się pozostawać "neutralni technologicznie" - oferujemy i będziemy oferować radiowe usługi analogowe i cyfrowe - mówi nam Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.
BCAST (...) chce uruchomić emisję testową DAB+ w dwóch kolejnych miastach - Gdańsku i Wrocławiu. BCAST wystąpił z wnioskiem do regulatorów. Najpierw do UKE, które przydzieliło częstotliwość, a następnie do KRRiT, gdzie nastąpiło uzgodnienie i akceptacja warunków - mówi nam Lipiński. Start testów w tych miastach powinien nastąpić na przełomie października i listopada tego roku. Firma cały czas pracuje nad pozyskaniem kolejnych nadawców na wszystkie trzy multipleksy.
https://businessinsider.com.pl/media/tv ... st/pnnhfmv

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Jakoś rozgłośnie się nie garną na przejście z FM do transmisji w DAB, cieplutko im na FM. Kto trzyma łapę? Problem w tym, że 80% mediów w Polsce jest w obcych rękach, musi nastąpić szybka Polonizacja. Od dawna pisałem, że musi nastąpić likwidacja nadawania na UKF i postawić na rozwój DAB, inaczej komercyjne stacje będą hamulcem rozwoju. Kto się nie zgadza, to do widzenia z Polski.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

janusz44 pisze:Od dawna pisałem, że musi nastąpić likwidacja nadawania na UKF i postawić na rozwój DAB, inaczej komercyjne stacje będą hamulcem rozwoju. Kto się nie zgadza, to do widzenia z Polski.
Ja się nie zgadzam. Ale jednak mam polski paszport oraz nawet mogę udowodnić obywatelstwo bez niego. Co teraz? :lol:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Nie zrozumiałeś, nie chodzi o obywateli, tylko o stacje w zagranicznych rekach. Znasz inny sposób na rozwój DAB - jak zmusić hamulcowych do przejścia do DAB?

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Nie zrozumiałeś. Nie chodzi mi o obywatela, ale o prawo do takiego wyboru sposobu nadawania, jaki komu pasuje. Jeśliby forsować DAB (choć nie wiem dlaczego niby należy to robić), to chyba poprzez wygaszenie koncesji na FM - jedyna w miarę "normalna" droga. Tak to widzę. Nie widzę natomiast jakichś specjalnych powodów dla których trzeba kolanem dopychać DAB i wdrażać go sierpem i młotem :mrgreen:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:Jakoś rozgłośnie się nie garną na przejście z FM do transmisji w DAB, cieplutko im na FM. Kto trzyma łapę? Problem w tym, że 80% mediów w Polsce jest w obcych rękach, musi nastąpić szybka Polonizacja. Od dawna pisałem, że musi nastąpić likwidacja nadawania na UKF i postawić na rozwój DAB, inaczej komercyjne stacje będą hamulcem rozwoju. Kto się nie zgadza, to do widzenia z Polski.
Ja się nie zgadzam i nikt nie ma prawa mnie wyganiać z Polski!
Natomiast podpisałbym się pod postem #2874.

A DAB to w ogóle jest jakiś rozwój? Czy tylko zmiana formy nadawania?
Jeśli rozwój, to chyba ilości łomotu odebranego przez odbiornik i deprecjacji dźwięku.
Po co taki władczy ton rodem ze (s)pisu stacji DAB...? :shock:
Obserwujmy rozwój stacji lokalnych DAB. Zobaczymy, czy tego da się słuchać.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Jak masz dębowe ucho to da się słuchać :lol:
Postęp DAB+ jest taki że trzeba postępowo rozbudować instalację antenową i wymienić odbiornik na drogi tylko po to aby mieć gorszą jakość dźwięku.

Ale to cena postępu... :cry:

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Dziwię się że jeszcze słuchacie tego łomotu z DAB na pierdziawkach za kilkadziesiąt złotych, oprócz garstki pasjonatów którzy zainwestowali kilka lat temu ponad 250 euro. Nie ma co się dziwić, jeszcze są słuchacze którzy pamiętają radio z jakością do 8 KHz z uciekającą falą, więc poprawa jest znaczna. Jeżeli chodzi o mnie - to mam znacznie lepsze możliwości upajania się najwyższą jakością dźwięku, chociaż z dębowym uchem. Onkyo T-4030 włączam rano przy małej czarnej słuchając wiadomości z Tok FM na FM, pomyliłem się słucham publiczne PR. Kolego antypyra, podejrzewam, że Kolega sprzedał Onkyo T-4030 będąc tak bardzo niezadowolony z jakości polskiego DAB.

Pozdrawiam.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pswiatki »

Hmmm..... ta zbitka zdań, czy ich części - bez jakiegoś składu i ładu kogoś mi przypomina.... Gdzieś z innego forum.... Hmmm..... de-ża-wju swoiste :ugeek: 8-)

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Znalazł się pseudo znawca języka polskiego, widocznie więcej już nic nie potrafisz napisać w temacie DAB.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

janusz44 pisze:Jakoś rozgłośnie się nie garną na przejście z FM do transmisji w DAB, cieplutko im na FM.
Tak długo jak UKE będzie znajdywało jakieś marne częstotliwości na UKF-ie, rozwój DAB+ będzie mało dynamiczny. Chyba, że ktoś wierzy w to, że ludzie zaczną nabywać odbiorniki DAB+ aby słuchać dodatkowe 4 programy w multipleksie Polskiego Radia. Dla którego programu w multipleksie DABCAST warto nabyć nowy odbiornik?

Zablokowany