DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qrzy »

dokładniej 1152kbps

ale od tego należy odliczyć przynajmniej 48kbps na dodatkowe dane

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Dr. Willi Steul (Dyrektor Deutschlandradio w parlamencie regionalnym):
Ten temat wydaje się coraz bardziej pilny, nie tylko w interesie mojej rozgłośni, ale również w interesie całej radiofonii. (…) Zanim zostałem dyrektorem Deutschlandradia, byłem zastępcą dyrektora SWR. Radio cyfrowe nie należało do mojego bezpośredniego pola działań. Byłem zawsze poinformowany, ale nie musiałem dokonać własnych przemyśleń. Gdy zostałem dyrektorem, systematycznie tydzień w tydzień poznawałem inny oddział rozgłośni i zadania na przyszłość.
Przy studiowaniu problemu radia cyfrowego otworzyły się mi oczy. Nie tylko ja widziałem ten problem ze złej perspektywy. Widziałem DAB z perspektywy technika. Wiele za długo zostawiliśmy ocenę DAB-u technikom, np. że odbiór radia będzie bardziej stabilny.

Różnicę między DAB i dobrze rozpowszechnianym FM a nagraniem CD mogą inżynierzy mierzyć, psy słyszeć, ale my nie. Oznacza to, że całe podejście do nowej technologii jako poprawy percepcji dźwięku jest głupie. Zdałem sobie sprawę, że zaniedbujemy ogromny aspekt polityczno-gospodarczy i -przemysłowy cyfrowej dystrybucji radia. Jestem głęboko przekonany, DAB+ jest przyszłość radia. Jest to znacznie tańsze.

Deutschlandradio wydaje między 36 a 38 milionów Euro na rozpowszechnianie swoich programów przy budżecie w wysokości 200 milionów Euro. To jest proporcjonalnie największy udział wśród wszystkich nadawców radiowych i telewizyjnych w Niemczech. Jeśli będziemy rozpowszechniać nasze programy tylko w Internecie i przez DAB, możemy zredukować koszt dotarcia do słuchacza do około 13 - 14 mln €. Nie chcę szacować co to oznacza dla wszystkich nadawców. DAB jest ekologiczny, ze względu na niższe zużycie energii. (…)

Ważnym argumentem według mnie jest, że Internet nie jest bezpieczne. Łotwa jest krajem w Europie z najbardziej rozwiniętą e-administracją. Rosyjscy hakerzy sparaliżowały nieco ponad rok temu całe państwo przez dziesięć dni, bo dostali się do absolutnie zabezpieczonego systemu.

Broadcast oznacza, że wysyłamy z masztu nadawczego z jednego nadajnika nasz program do słuchaczy i obojętnie ile słuchaczy włączy radio, może nas słuchać. Internet jest zawsze połączeniem jeden-na-jednego. Zawsze łączymy każdy odbiornik osobno z „nadajnikiem”. To jest marnotrawstwo przepływności w internecie i dla tego mało sensowne. Dodatkowo sygnał na smartfonie w podróży urywa się i trzeba ponownie ustawiać rozgłośnię. (…)

Istnieje, delikatnie mówiąc, wyraźna niechęć prywatnych nadawców komercyjnych do uruchomienia DAB. Są dwa powody. Pierwszy: Wystarczające wyposażenie w częstotliwości UKF i wystarczające zyski. Drugi: Prezes ma umowę na trzy do pięciu lat, koncesja jest wystawiana na parę lat. Nikt nie myśli co będzie za 10 albo 15 lat. Czy nowy model biznesowy doprowadzi że rozgłośnia będzie w lepszej pozycji rynkowej.

Zaletą dla obywatela jest, że deficyt widma, który nie pozwala na tworzenie nowych, eksperymentalnych innowacji w radiu, pomaga tym, którzy mają wystarczając dużo częstotliwości. Ale radio cyfrowe czyni kres niedoboru widma. (…)

Pół roku temu byłem na spotkaniu z przedstawicielem francuskiego TDF. Jest to jeden z największych na świecie usługodawców technicznych dla rozgłośni. Oni mają również zlecenia z Afryki i Azji, gdzie pomijają technologię UKF i budują od razu sieci w technologii cyfrowej. (…)

W Niemczech mamy ok. 300 mil. odbiorników radiowych. 7 mil. zostaje wymieniane rocznie. Ok. 50 lat musieliśmy by czekać, aż będą wszystkie wymienione. Tak długo to nie może trwać. Musi paść decyzja (w parlamencie).

Należy też zawsze pytać techników, ale nie zawsze w pełni ich słuchać. Inżynierowie wymyślili kolej elektryczną. Kiedy wszystko jest nowe inżynierowie mówią: „wspaniałe!”. Zawsze pozostaje jeszcze coś, co mogą poprawić. Musimy podjąć decyzję. Tą decyzja może być tylko: DAB+, ponieważ wokół nas stał się DAB normą. (…)

Jesteśmy za „Euro-Chipem”, który można za 4 Euro wbudowywać w odbiorniki radiowe i smartfony. (…)
To jest podejście osoby która chce coś zmienić. Narzekanie na forach nic nie zmienia. Może mamy w Europie wspaniałe wynalazki jak mpeg, world wide web, przeglądarki internetowe, walkmany itd. Ale nasze wynalazki nie umiemy sprzedać. Pomysł wędruje do Ameryki, tam tworzą kampanię reklamową, zlecają produkcję w Azji i rzucają gotowe produkty na nasz rynek. Powodem jest strach przed zmianami i blokowanie które wyraża wiele osób również na tym forum.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Różnicę między DAB i dobrze rozpowszechnianym FM a nagraniem CD mogą inżynierzy mierzyć, psy słyszeć, ale my nie.
A niby dlaczego my nie?
Nie możemy pomierzyć, ale słyszymy.
A radio jest dla psów czy dla ludzi? Czy to psy są w stanie określić marny DAB jako brzęczenie nocnika? Czy to psy słuchają muzyki?
Może trzeba mówić za siebie. Jeśli w Niemczech tacy będą dyrektorzy radia, to Niemcy będą dalej woleli UKF.

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty.am »

Może dr Willi Steul faktycznie powinien zająć się tworzeniem radia dla psów? Wtedy nie miałby takich problemów z "hamującymi postęp" narzekaczami :lol:

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Pomijając wątek o psach słuchających DAB :D który traktuję jak publicystykę polityczną, to cała reszta wypowiedzi jest naprawdę b. sensowna.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

CENTRUM NAUKI KOPERNIK:
"Z wiekiem nasz słuch traci wrażliwość na wysokie dźwięki – zakres powyżej 15 000 Hz jest słyszalny jedynie przez dzieci. (...) A jak słyszy największy przyjaciel człowieka – pies? No cóż, zdecydowanie lepiej od nas. Częstotliwości słyszane przez to zwierzę mieszczą się w zakresie od 12 do 40 000 Hz."

http://www.kopernik.org.pl/fileadmin/us ... yszysz.pdf

Powierzchnia slyszalnosci:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Powi ... lnosci.svg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... wiekow.png

Kod: Zaznacz cały

Wiek    Częstotliwość (kHz)
(lata)    8       10       12     14      16      18
20-29   100......100......100.....90......60......40 %
30-39   100......100.......90.....70......30......20 %
40-49   100.......90.......70.....40......15......10 %
50-59   100.......80.......70.....40.......5.......0 %
60-69    90.......70.......20......0.......0.......0 %

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

I co to jest? Demagogia podparta wiedzą naukową?

Na podstawie tego wszystkiego mamy sądzić, że można przesłać w DAB-ie dźwięk do 8000 Hz, a w miejscu odbioru dokleić za pomocą "Kropelki", tj. SBR dalsze 4000 Hz i będzie "git". Pewnie - można, ale to jest szajs.
Słyszenie, zwłaszcza muzyki, jest zbyt skomplikowane, aby dało się sprowadzić do uproszczonej gry paru parametrów.

Czy van Org słyszał o zasadzie nadwyżki pasma? Magnetofony analogowe studyjne rejestrowały do 30000 Hz. Czy to nie miało sensu? Miało.
Teraz też w studiach nagraniowych stosuje się 96 kHz lub nawet 192 kHz jako sampling i bardzo wysoki bitrate, by dźwięk przy przeniesieniu na płytę CD 44,1 kHz 1411 kbps nie zdechł w wyniku kolejnych kompresji, podczas montaży nagrań etc.

Teraz nadawcy chcą nam wlepić 64 kbps AA++ tj.SBR+PS. Zgrozą wieje, jakie pomyje dźwiękowe będą w tak zorganizowanym DAB-ie. Brzmienie wielokrotnie gorsze od amatorskiego nagrania magnetofonowego sprzed lat uczynić wypromować jako efekt radiowego profesjonalizmu.

Ciekawe, jaką stację reprezentujesz? Chętnie, bym jej posłuchał, czy kitu dźwiękowego tam nie ma.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Czyli Dr. Willi Steul miał rację. Prowadzimy dyskusję co można zmierzyć a nie co słyszą słuchacze. Ty chcesz żeby radio nadawało dla nietoperzy. Oczywiście jest sprzęt studyjny, ale muzykę w tej jakości mało kto kupuje. Większość ściąga mp3 i m4a/aac. Jeżeli ci tak zależy na wysokiej jakości, to słuchaj sobie radio we flac. Absolute Radio UK udostępnia strumień we flac wiele kanałów tematycznych. Dla czego nie prowadzisz tej samej dyskusji nt. streamingu polskiego radia? W samochodzie, na plaży albo radyjku w kuchni nie usłyszę żadnej wysokiej jakości. Kto chce słuchać radia w wysokiej jakości, ten nie korzysta ze satelity albo sieci kablowych. DAB jest idealne do odbioru mobilnego i na małych przenośnych odbiornikach. Z mojej obserwacji wynika, że ludzie słuchający chętnie radio mają już odbiornik wifi a ci którzy nie słuchają chętni radia mają zakurzony odbiornik ukf, który nie uruchamiają. O tych się nie martwię. Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to akurat UKF nie jest żadną referencją, bo dźwięk jest w okropnej jakości. Już nie zaczynam dyskusji o MPX. Ale nadawcą nie udało się stworzyć sieci bez szumów. Wczoraj powiedział mi kleiny, że jak odbiornik szumi to szuka następną rozgłośnię. Był to starszy Pan, który wychował się na radiu. Oczekiwania słuchaczy są całkiem inne, niż twoje. Nikt nie sprawdza z oscyloskopem i spektrometrem dane. Ludzie słuchają radia, bo oczekują treść. Ty zaczynasz zawsze dyskusję w której kłótnia jest o najlepszy system nadawania radia. Konkurencją radia nie są inne rozgłośnie albo systemy do rozpowszechniania programu a serwisy internetowe. Jeżeli radiowcy nie zaczną pracować nad ofertą dla wszystkich słuchaczy, to dostarczą odpowiednią ofert Google, Twitter, Facebook, Nokia i iTunes i wydawnictwa jak The Orchard. Rozpowszechnianie rozgłośni jak PR 2 nie ma sensu. Przecież tak samo może zadanie przejąć komercyjny serwis streamingowy. Tym paru osobą, które nie stać na opłatę serwisu w wysokości 10 – 20 zł/miesiąc można dofinansować dostęp do usługi. To będzie tańsze niż utrzymywanie sieci ukf.

Nie piszę to, bo chcę to wdrążyć. Piszę bo znajdzie się ktoś, kto będzie uważał, że można na tym zarobić. Tak jak dyrektor Deutschlandradia odwiedza parlamenty, tak znajdzie się ktoś, kto przedstawi projekt, który umożliwi tańszy sposób dystrybucji muzyki niszowej do konsumenta niż za pomocą UKF-u albo DAB.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: Ty chcesz żeby radio nadawało dla nietoperzy.
Nie, dla ludzi, ale dla tych, co mają trochę lepszy słuch niż ci, którym słoń na ucho nadepnął.
Max van Org pisze: W samochodzie, na plaży albo radyjku w kuchni nie usłyszę żadnej wysokiej jakości. Kto chce słuchać radia w wysokiej jakości, ten nie korzysta ze satelity albo sieci kablowych. DAB jest idealne do odbioru mobilnego i na małych przenośnych odbiornikach.
Radio ma brzmieć i w domu. Na plaży i tak jest dużo hałasu, więc po co jeszcze radio? Poza tym szkoda sprzętu i słuchawek, bo się zapiaszczą. W samochodzie ludzie słuchają różnych rzeczy - nie tylko informacji o korkach i muzyki łupu-cupu.
Max van Org pisze: Jeżeli chodzi o jakość dźwięku, to akurat UKF nie jest żadną referencją, bo dźwięk jest w okropnej jakości.
Nigdy nie mówiłem, że jest, ale w perspektywie kiepskiego DAB-u z SBR, może być jeszcze gorzej.
Max van Org pisze: Już nie zaczynam dyskusji o MPX.
To bardzo źle. To jest ważne także dla DAB-u.
Max van Org pisze: Ludzie słuchają radia, bo oczekują treść.
Nie. Chcą, żeby im coś brzęczało w tle, bo inaczej - w ciszy - usłyszą swoje sumienie. Tj. żeby brzęczał któryś komercyjniak, którego i tak nie słuchają. Ci, którzy zwracają uwagę na treść, chcą dobrych parametrów w DAB-ie. Reszta rzeczywiście to ....i, ale jest demokracja i prawa mniejszości też powinny być respektowane.
Max van Org pisze: Wczoraj powiedział mi kleiny, że jak odbiornik szumi to szuka następną rozgłośnię.
Kto to "kleiny"?
Czyli nie słucha treści, tylko szumów. Szum lepiej brzmi niż pęknięty metalowy nocnik z czasów Konrada Adenauera. Szum to bardzo naturalny głos w przyrodzie. Ucho oddziela treść od szumu, o ile ten nie jest zbyt duży. Efekty bardzo silnej kompresji z wodotryskami w rodzaju SBR kaleczą uszy.
Max van Org pisze: Rozpowszechnianie rozgłośni jak PR 2 nie ma sensu.
Tylko każdy kraj w Europie to robi: kapitalistyczny od wieków jak UK, postkomunistyczny jak Polska, Rumunia, Czechy, Słowacja, Węgry etc. i neosocjalistyczny jak Białoruś.

Znów nie szanujesz praw mniejszości.
Max van Org pisze: Dla czego nie prowadzisz tej samej dyskusji nt. streamingu polskiego radia?
Mam go w nosie. Nie zapłacę 200z ł rocznie za AAC+ 128 kbps, które nie różni się od darmowego 48 kbps.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

Ta dyskusja schodzi coraz bardziej na manowce. Jest na tym forum grupa osób która domaga się realizacji ich wyidealizowanym, teoretycznych parametrów technicznych, które (w ich mniemaniu) zapewnią idealny odbiór (odsłuch, obraz) programów radiowych i TV. (podobne dyskusje toczą się w wątkach o TV). Nie biorą pod uwagę ani aspektów finansowych ani realnych możliwości technicznych ani - co najważniejsze- realnych oczekiwań i możliwości odsłuchowych (i wizualnych) "przeciętnego" odbiorcy. Dla odbiorcy słuchanie radia czy oglądanie TV nie są bynajmniej najważniejszą sprawą w życiu, ci których (czasowo i finansowo) stać na wsłuchiwanie się w wysublimowany technicznie dźwięk słuchają i oglądają ze znacznie lepszych źródeł niż FM (DAB) i DVB-T. Natomiast dla przeciętnego Kowalskiego (szczególnie poza dużymi miastami) zarówno DVB-T jak i DAB są szansą na przyzwoitej jakości obraz i dźwięk i większy wybór programowy. Ostatnio doświadczałem tego, w miejscowości w której jeszcze niedawno ledwo dało się odbierać 2-3 programy TV analogowej jest 19 programów w b. dobrej ilości.
Nie chcę przez to powiedzieć, że parametry techniczne nie są ważne. Ale jest jeszcze wiele innych często ważniejszych aspektów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawelll pisze: Ta dyskusja schodzi coraz bardziej na manowce
Na manowce? Na manowce to może zejść radiofonia, gdy podstawowe w niej zjawisko i środek przekazu- dźwięk zostanie skiereszowany.
pawelll pisze: Dla odbiorcy słuchanie radia czy oglądanie TV nie są bynajmniej najważniejszą sprawą w życiu, ci których (czasowo i finansowo) stać na wsłuchiwanie się w wysublimowany technicznie dźwięk słuchają i oglądają ze znacznie lepszych źródeł niż FM (DAB) i DVB-T.
Może więc ci nie mający czasu i finansów nie potrzebują tak dużej ilości stacji w muxach DVB-T i DAB-u?
pawelll pisze: Jest na tym forum grupa osób która domaga się realizacji ich wyidealizowanym, teoretycznych parametrów technicznych
Nie wyidealizowanych, tylko przyzwoitych i realistycznych. Siorbania, SBR i metaliczności brzmienia nie chcemy, a ktoś chce to nam wtrynić, bo musi zarobić. Gdy określamy dźwięk parametrami technicznymi, jest źle, gdy określeniami subiektywnymi też jest źle. Jak mamy zatem to określić?
pawelll pisze: Natomiast dla przeciętnego Kowalskiego (szczególnie poza dużymi miastami) zarówno DVB-T jak i DAB są szansą na przyzwoitej jakości obraz i dźwięk i większy wybór programowy.
Można się właśnie obawiać, czy w DAB będzie przyzwoity dźwięk. Na razie w testach tak jest (oprócz Czwórki), ale co będzie, gdy zacznie się upakowywanie muxów "na chama"? Telewizji bym nie mieszał, bo DVB-T spełnia nadzieje, choć i tam zaczyna się upakowywanie.
19 stacji. Co z tego? Treść uboga.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: Siorbania, SBR i metaliczności brzmienia nie chcemy, a ktoś chce to nam wtrynić, bo musi zarobić.
Jeżeli masz zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, to zalecam odwiedzenie lekarza albo egzorcysty. Wyjaśnij proszę w kim imieniu mówisz w liczbie mnogiej? Ile osób udało się ci albo lekarzom rozpoznać w jednym ciele?
antypyra pisze: Może więc ci nie mający czasu i finansów nie potrzebują tak dużej ilości stacji w muxach DVB-T i DAB-u?
Jeżeli nie chcesz, żeby atakować rozgłośnie Polskiego Radia o słuchalności w pobliżu pomyłki statystycznej, nie atakuj innych którzy chętnie korzystają z szerokiej oferty programowej nadawcy publicznego.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

antypyra pisze: Na manowce to może zejść radiofonia, gdy podstawowe w niej zjawisko i środek przekazu- dźwięk zostanie skiereszowany.
.....
Można się właśnie obawiać, czy w DAB będzie przyzwoity dźwięk. Na razie w testach tak jest (oprócz Czwórki), ale co będzie, gdy zacznie się upakowywanie muxów "na chama"? Telewizji bym nie mieszał, bo DVB-T spełnia nadzieje, choć i tam zaczyna się upakowywanie.
Czyli krzyczmy "tak na wszelki wypadek". Dokładnie tak samo jak kilka- kilkanaście miesięcy temu w wątkach TV krzyczano o tragicznych parametrach technicznych które będą w DVB-T no a HD to miało już nie dać się oglądać.
Panowie, różne rzeczy moga się zdarzyć i decyzje też ale dajmy trochę szansy inżynierom z PR i Emitela. Może i mają dyrektorów którzy się na tym nie znają (choć czasem można sie zdziwić z taka opinią) ale nie zakładam, że dopuszczą do "Siorbania, SBR i metaliczności brzmienia".
antypyra pisze: ...19 stacji. Co z tego? Treść uboga.
Od wczoraj 20.
Tu akurat się zgadzam co do tego że najwazniejsza jest treść. Tyle, że w tym obszarze radio publiczne (a o tym rozmawiamy w kontekście DAB), podobnie jak TVP nie wygląda źle.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze:
Jeżeli masz zaburzenie dysocjacyjne tożsamości, to zalecam odwiedzenie lekarza albo egzorcysty. Wyjaśnij proszę w kim imieniu mówisz w liczbie mnogiej? Ile osób udało się ci albo lekarzom rozpoznać w jednym ciele?
W imieniu słuchaczy, z których więcej niż myślisz, słyszy dobrze i których jest więcej niż myślisz.

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: aron_m »

Przyłączam się do kolegi powyżej.

Jeśli ma zostać wprowadzone cyfrowe radio w zamian za obecne analogowe, to nie można dopuścić by grało tak samo lub (O ZGROZO!) gorzej niż obecny UKF!

To właśnie PRAWIDŁOWE i ODPOWIEDNIE dobranie parametrów technicznych ZGODNIE Z ZACHODNIMI I CYWILIZOWANYMI NORMAMI ŚWIATOWYMI może w końcu zmienić oblicze radia w Polsce.

Jeśli dla kogoś cyfrowe radio ma brzmieć jak dzisiejsze RMF FM lub RADIO ZET (bo przez tyle lat przyzwyczaił się do słuchania - a raczej katowania przez Nadawców) dźwiękiem który tylko szkodzi, a nie uprzyjemnia czas i słuchanie, to lepiej niech się nie wypowiada w tych kwestiach.

Tylko jeśli wprowadzimy takie techniki nadawania i odbioru, które zapewnią że POLSKIE RADIO PROGRAM 2 będzie brzmieć tak, jak porządnie, fabrycznie i studyjnie nagrana płyta CD z muzyką np. symfoniczną; i że będzie tego można w końcu przyjemnie posłuchać na sprzęcie HI-FI (tuner DAB odpowiednik starych zestawów UNITRY tylko że z najlepszą, dzisiejszą technologią w środku podpięty pod dobre kolumny i wzmacniacz) w domu, bez szumów trzasków i PRZEDE WSZYSTKIM bez SZTUCZNOŚCI CYFROWEGO SKOMPRESOWANEGO dźwięku.

Dopiero wtedy będzie można mówić o sukcesie cyfryzacji radiofonii w Polsce

A jeśli znów zamierzacie wywinąć taki cyrk jak z Naziemną TV TO ŁAPY PRECZ od radia
Bo nie zamierzamy tolerować ponad 10 stacji w multipleksie o jakości tak kiepskiej że moje kasety z lat 80 i 90 będą grać 1000 razy lepiej niż Wasz wspaniały cyfrowy przekaz (a raczej syf - jeśli znów dacie plamę)

qwerty.am
Posty: 50
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 17:12
Instalacja antenowa: antena ferrytowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RCN Solec Kujawski (AM)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: qwerty.am »

Być może już o tym wspominałem, ale w testach Info-TV nadawano stacje z przepływnością 192 kbps, bez polepszaczy. Dźwięk był bardzo dobry. Tymczasem PR w specyfikacji istotnych warunków zamówienia podaje przepływność w "klamrach" 64-128 kbps i możliwość załączenia SBR.
Wystarczyłoby usunąć jedną stację z MUX-u i już można by "uprzywilejować" dwie stacje muzyczne! Chyba nie spowoduje to zapaści finansowej Polskiego Radia? ;) Tym bardziej, że w jednym regionie są maksymalnie cztery stacje "ogólnopolskie" i dwie regionalne. Jeśli postaną dwie kolejne, to zapewne będą powielały treść z innych anten. Tymczasem dla wielu słuchaczy "nowością" będzie już sama możliwość odbioru Dwójki i Czwórki!

Popieram także post przedmówcy. W Wielkiej Brytanii DAB z niewątpliwie szeroką ofertą programową, jednak fatalną jakością techniczną (niektóre stacje w mono 64 kbps) nie odniósł jak na razie rynkowego triumfu... a wdrażany jest już od 1995 roku.

DVBManiak

Re: Odp: DAB+ w Polsce

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie tak. Nie można dopuścić do kroku wstecz, czyli jakości gorszej od UKF, która i tak nie jest najlepsza. Polskie Radio powinno brzmieć a nie kaleczyć jak komercyjniacy stosujący procesory spłaszczając dynamikę utworu do minimalnych wartości. Ja wiem, że ludzie dzisiaj w erze empetrójek idą w ilość, nie w jakość jednak od radia oczekuję czegoś więcej. Najlepiej oczywiście, gdyby nadawano w formacie bezstratnym flac lub wav. Ale dobre AAC+ spokojnie wystarczy. Skoro pojemność wynosi 1152 kb/s to nie widzę większego problemu żeby zastosować taki układ:

PR1 160 kb/s
PR2 192 kb/s
PR3 160 kb/s
PR4 160 kb/s
PR Regiony (tak jak teraz mamy np. PR Wrocław) 160 kb/s
PR24 128 kb/s

To daje nam 960 kb/s, reszta powinna wystarczyć dla dodatkowych danych. Wolałbym 192 a dla PR2 256, no ale trochę to zbyt wiele. Jak chcą pchać więcej kanałów to potrzebny drugi multipleks.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Trzeba brać oczywiście pod uwagę treść nadawanego programu i to, na ile zwiększanie bitrate przynosi poprawę brzmienia, a na ile już nie oraz ekonomiczny sens tych kroków. Jedynka i Czwórka nie musi mieć aż 160 kbps, przynajmniej w obecnej sytuacji. Dwójka odniesie sukces przy 160 kbps, ale obecne 128 kbps to jest stanowczo za mało dla tych treści. Nie wiadomo, czy PR zdecyduje się na processing pod DAB, na razie nie popuszcza z niego w testach DAB, choć jest on "pod UKF".

Usunięcie orbanów dla Dwójki i Trójki było chwilowe w testach INFO.

Teraz będzie się pamiętać tę Dwójkę 192 kbps, a nawet 160 kbps bez orbanów. Tworzy to jakiś punkt odniesienia.

"Mój" mux:
Jedynka 144 kbps
Dwójka 160 kbps
Trójka 144 kbps
Czwórka 128 kbps
Regionalny 144 kbps
PR24 128 kbps
Daje to 848 kbps.
Zostaje miejsca na dwie następne (może gadane) stacje w rodzaju bajki dla dzieci, czy problemy geriatryczne, które mogą być mono - i PAD. Można też dla specjalnych okoliczności (mecze?) podzielić bitrate którejś stacji.

Można utrzymać jakość i rozszerzoną ofertę programową.
I o to nam chodzi, nie o jakąś idealistyczną wizję radia dla nietoperzy sugerowaną tu przez adwersarzy.

Polecam te rozważania:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?s ... t&p=279213

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pawelll »

aron_m pisze:A jeśli znów zamierzacie wywinąć taki cyrk jak z Naziemną TV TO ŁAPY PRECZ od radia
Bo nie zamierzamy tolerować ponad 10 stacji w multipleksie o jakości tak kiepskiej że moje kasety z lat 80 i 90 będą grać 1000 razy lepiej niż Wasz wspaniały cyfrowy przekaz (a raczej syf - jeśli znów dacie plamę)
aron_m pisze:Jeśli ma zostać wprowadzone cyfrowe radio w zamian za obecne analogowe, to nie można dopuścić by grało tak samo lub (O ZGROZO!) gorzej niż obecny UKF!
DVBManiak pisze: Nie można dopuścić do kroku wstecz, czyli jakości gorszej od UKF, która i tak nie jest najlepsza.
Koledzy, nie napinajcie się tak :D Po pierwsze nie rozumiem zarzutów odnośnie DVB-T. Jakość jest przyzwoita i dla większości odbiorców stanowi przeskok (na plus) o co najmniej jedną klasę. A jeśli ktoś miał oczekiwania, że dostanie za darmo w radiodyfuzji jakość porównywalną z BD to chyba się pomylił- takich rzeczy nie ma nigdzie na świecie, nawet w Erze (tym bardziej że Ery już nie ma). Podobnie z DAB. Trzeba to wyraźnie sobie uświadomić, że oczekiwanie strumienia choćby jakości CD to fantasmagoria. Można i trzeba oczekiwać przyzwoitej jakości co najmniej takiej jak w tej chwili mają PR3 i PR2 w FM. RMF czy Zet nie są żadnym wyznacznikiem jakości.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

pawelll pisze:
Panowie, różne rzeczy moga się zdarzyć i decyzje też ale dajmy trochę szansy inżynierom z PR i Emitela.
Dajemy, dajemy... Tylko oni muszą bardziej cenić słuchacza i nie uważać go za głuchmana.
O inżynierów bym się tak nie martwił, ale o tych, którzy ostatecznie decydują o obliczu radia. Wiemy, że w każdej pracy może tak być, że nawet najlepszy fachowiec musi zamilczeć przed menagą, bo inaczej będzie mógł sobie swoją wiedzę powiesić w miejscu ustronnym. Wiem, bo przerabiam to u siebie w pracy.
Max van Org pisze:Jeżeli ci tak zależy na wysokiej jakości, to słuchaj sobie radio we flac. Absolute Radio UK udostępnia strumień we flac wiele kanałów tematycznych.
A dlaczego mam być skazany na radiową banicję? Ja chcę dobrego Polskiego Radia. Potem mogę się rozejrzeć za tym, co koledzy Anglicy wyślili.

Zablokowany