DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

janusz44 pisze:@ antypyra.
Przy cyfryzacji nagrań analogowych w PR na pewno odwrotnie założyli taśmę na magnetofon szpulowy, bywały takie przypadki wśród młodych pracowników. Obecnie młodzież nawet nie wie co to jest kaseta magnetofonowa, czy magnetofon szpulowy, a radio, wzmacniacz lampowy to już potężne budzi zdziwienie.
Mnie pracownik założył w ten sposób taśmę w pokoju odsłuchu w Narodowym Archiwum Cyfrowym, gdy po chwili słuchania zapytałem czy taśma nie jest założona "na lewą stronę" - upierał się, że nie; gdy wyszedł - obróciłem - oczywiście była założona "na lewo", gdy na koniec powiedziałem, że jednak była założona "na lewo" - powiedział, że musiała być źle zwinięta - poznawał tylko po sposobie zwinięcia, a nie wyglądzie taśmy i pewnie uważa, że wszystkie taśmy powinny być zawsze zwinięte w taki sposób aby ich nie odwracać do odtwarzania.
Znam przypadek gdy kilkadziesiąt lat temu w Polskim Radiu ktoś przy kopiowaniu z taśmy na taśmę założył ją "na lewą stronę" i nagranie jest "głuche", a oryginalnej taśmy nie ma - takie przypadki zdarzały się wielokrotnie.
Także sztuczne pseudoustereofonicznianie psuje nagrania, a pierwsze nagrania stereo w radiu w Warszawie pojawiły się dopiero w latach 70-tych (i nie znaczy to, że od tego momentu wszystkie już były robione w stereo) - ciekawe czy te nagrania mono podlegają jakimś modyfikacjom przed wejściem na antenę ?

numer
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, o 13:36

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: numer »

ziutek4444 pisze:Odnośnie dyskusji o audio - trafiłem na ciekawy (nie potrafię jednak ocenić wiarygodności umieszczonych tam informacji), choć kontrowersyjny (autor lubi używać nazbyt soczystych opisów i porównań, które mogą urazić) blog "zrozumieć audio"
http://zrozumiecaudio.blogspot.com
Tak się składa, że to ja jestem autorem i chciałbym się odnieść do tego wpisu.

Informacje są wiarygodne, gdyż nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń ani uwag i nikt nigdy nie próbował niczego sprostować.
Co do stylistyki, również nikt nie poczuł się urażony, gdyż nikt nie napisał o tym, że coś go uraziło, ewentualnie że mu się nie podoba.
Jest też taka opcja, że tego bloga nikt nie czyta, chociaż statystyki pokazują co innego.

Pozdrawiam.

PS. Uwagi można pisać w komentarzach, można na Facebooku, można też napisać maila. Wszyscy milczą!

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Nie znają specjalnie tematu więc go nie poruszają. Jeżeli ludzie przechodzili z radia monofonicznego Pionier czy Aga z jednym głośnikiem, to dla nich słuchanie np z Amplitunera stereo Radmor przez kolumny głośnikowe Altus 110, 140 było czarujące. Trudno dostępny towar dobrze smakuje, w dodatku społeczeństwo nie znało smaku brzmienia odtwarzanej muzyki z wyjątkami. Nie było tak źle, produkowany sprzęt audio dobrze się prezentował, bił na głowę niektóre zachodnie firmy, eksportowany był do innych krajów. Nie zgodzę się, że obecny budżetowy sprzęt audio brzmi dużo lepiej, słychać również naleciałości metaliczne, a parametry są naciągane pod różnymi obranymi nazwami. W PRL-u normy były bardziej przestrzegane jak na zachodzie, a sprzęt miał być w miarę tani i dostępny dla ogółu społeczeństwa. Elektronika ruszyła w rozwoju w latach siedemdziesiątych, jednak trzeba było dużych inwestycji na co brakowało pieniędzy i czasu - przemiany. Co się później stało to wiemy, likwidacja koncernu Unitra, sprzedano za grosze zakłady a inne zaorano. Z całym szacunkiem dla autora artykułu, tuningiem sprzętu zajmują się przeważnie audiofile dla poprawy pozornie wspaniałego brzmienia. Autor nie wspomniał o wymianie kondensatorów w zwrotnicy na audiofilskie, srebrne przewody połączeniowe, pozłacane gniazda głośnikowe, wymiany marnego głośnika wysoko-tonowego. Takie rewelacyjne przeróbki fabrycznego sprzętu wykonują audiofile od wielu lat, należy to potraktować z przymrużeniem oka.

numer
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, o 13:36

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: numer »

janusz44 pisze:Nie znają specjalnie tematu więc go nie poruszają.

Z całym szacunkiem dla autora artykułu, tuningiem sprzętu zajmują się przeważnie audiofile dla poprawy pozornie wspaniałego brzmienia. Autor nie wspomniał o wymianie kondensatorów w zwrotnicy na audiofilskie, srebrne przewody połączeniowe, pozłacane gniazda głośnikowe, wymiany marnego głośnika wysoko-tonowego. Takie rewelacyjne przeróbki fabrycznego sprzętu wykonują audiofile od wielu lat, należy to potraktować z przymrużeniem oka.
Któż to może wiedzieć.

Tuningiem ja się nie zajmowałem nigdy i nie piszę o tym. I nie napiszę.

Zarejestrowałem się tu jednak z powodu tego, że skoro ktoś pisze o mnie, że są kontrowersje etc. to ja pytam gdzie są te kontrowersje? Można napisać komentarz, nikt nie pisze. Można napisać maila, też nikt. Skoro tak, więc uznaję, że wszyscy, którzy czytają się ze mną zgadzają w całej rozciągłości.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Może czytający uznali, że nie warto się tym zajmować dlatego była cisza. Można się podzielić tą przeróbką Altus 110 na forum Audio Stereo DIY, na pewno będzie dużo wyświetleń.

numer
Posty: 3
Rejestracja: 3 grudnia 2015, o 13:36

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: numer »

janusz44 pisze:Może czytający uznali, że nie warto się tym zajmować dlatego była cisza. Można się podzielić tą przeróbką Altus 110 na forum Audio Stereo DIY, na pewno będzie dużo wyświetleń.
Mi nie chodzi o ilość wyświetleń. Ja mam więcej osób czytających niż aktor widzów na widowni. Ni chodzi o komentarze.

A co do wrzucenie postu o altusach na AS, to chyba wiesz jak to się skończy? Jeśli nie wiesz, to podpowiem: punkty karne, ostrzeżenia i ewentualnie brak możliwości pisania postów na jakiś czas.

Ale jeśli masz na AS konto, to masz moje upoważnienie, żeby to skopiować i wrzucić. Sam się przekonasz ;)

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

janusz44 pisze:@ antypyra.
Przy cyfryzacji nagrań analogowych w PR na pewno odwrotnie założyli taśmę na magnetofon szpulowy, bywały takie przypadki wśród młodych pracowników. Obecnie młodzież nawet nie wie co to jest kaseta magnetofonowa, czy magnetofon szpulowy, a radio, wzmacniacz lampowy to już potężne budzi zdziwienie.
No, kompletna bzdura. Co tu krytykować młodzież, która nie wie co to kaseta (i kto to Henryk Sienkiewicz), jeśli doświadczeni pracownicy piszą takie rzeczy. Jeśli digitalizowano stare nagrania chopinowskie dla Radia Chopin DAB+, to zawsze zakładano taśmę odwrotnie? W dziesiątkach i setkach nagrań, które odtworzono w październiku w Radiu Chopin DAB+, były i takie, które od razu były robione cyfrowo, bo był np. już rok 2010 ( zeszły konkurs). I też z chodziły prawie pół tonu za nisko. Przyczyną tego są zapewne trefne kodeki i wielokrotne konwersje i rekonwersje materiału cyfrowego.
Tak po prostu PR dba o dźwięk w DAB+. A będzie gorzej, bo na razie to początek DAB-u. Nie dziw się, że ludzie ostro wypowiadają się przeciw DAB+ jak np. DVB-T/S.
janusz44 pisze:Może czytający uznali, że nie warto się tym zajmować dlatego była cisza. Można podzielić tą przeróbką Altus 110 na forum Audio Stereo DIY, na pewno będzie dużo wyświetleń.
Nie! Każdy wie, jakie bzdury pisał numer na RadioPolsce, z którymi nie warto dyskutować.
I zaraz was tu Admin przepędzi za off.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

Odnoszę wrażenie, że w strumieniach mp3 Polskiego Radia są obniżone wysokie tony w stosunku do strumieni aac i wma. Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest to dość słyszalne. Czy jest to jakieś przesunięcie czy tylko przycięcie - nie wiem. Możliwe, że po prostu tego materiału mp3 użyto jako źródła dla Radia Chopin.
Niestety z dbałością o jakość dźwięku jest kiepsko wszędzie - w radiu, w wydawnictwach muzycznych i w instytucjach zajmujących się digitalizacją.

Wystarczy już dyskusji o czyimś blogu o audio, to nie jest odpowiednie miejsce na nią - przepraszam za to, że niepotrzebnie ten blog przywołałem.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

ziutek4444 pisze:Możliwe, że po prostu tego materiału mp3 użyto jako źródła dla Radia Chopin.
I zmielono to do AAC i dano do muxa. I wtedy zaczynają się komplikacje.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

antypyra pisze:
janusz44 pisze:@ antypyra.
Przy cyfryzacji nagrań analogowych w PR na pewno odwrotnie założyli taśmę na magnetofon szpulowy, bywały takie przypadki wśród młodych pracowników. Obecnie młodzież nawet nie wie co to jest kaseta magnetofonowa, czy magnetofon szpulowy, a radio, wzmacniacz lampowy to już potężne budzi zdziwienie.
janusz44 pisze:Może czytający uznali, że nie warto się tym zajmować dlatego była cisza. Można podzielić tą przeróbką Altus 110 na forum Audio Stereo DIY, na pewno będzie dużo wyświetleń.
Nie! Każdy wie, jakie bzdury pisał numer na RadioPolsce, z którymi nie warto dyskutować.
I zaraz was tu Admin przepędzi za off.
@ antypyra.

Z taśmą magnetofonową to był może incydent, jednak gdzieś był opisany.
Tak mi się wydaje, że admin nas wszystkich przepędzi WAS na ciągłe narzekanie na jakość, mnie za obronę DAB+ bo lepiej nie będzie oraz prostowanie audiofilskich rewelacji.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Widzę że paru osobom nie podobają się moje wypowiedzi. Mają do tego prawo i nie mam zamiaru tego zmieniać.

Dla mnie liczą się fakty. Jeśli mam krystaliczny odbiór na FM PR1 kilkakrotnie przełączam się między FM a DAB+ i słyszę że DAB+ gra gorzej to nikt mi nie wmówi ze jest odwrotnie. Dla uściślenia sam PR1 na FM gra gorzej niż inne stacje w FM! Nie wiem czy celowo jest ucinana góra czy akurat trafiłem na taki moment. A może dźwięk dla DAB+ i FM jest taki sam, czyli "przycięty" pod DAB+?
W pozostałych stacjach jak PR2 i innych, które są także do odbioru na FM słychać pogorszenie dźwięku w DAB+. Na początku Opole nadawało z przepływnością 64kbps (czy jakoś tak) i przy porównywaniu z FM wielkiej różnicy nie słyszałem, co by dowodziło że PR nadaje taki sam zmasakrowany dźwięk w FM aby porównanie nie dawało większych różnic. Spece od marketingu nie śpią!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Myślę, że epizod z Radiem Chopin należy do historii wprowadzania DAB+ w Polsce, a więc do tego tematu. Dociekanie jego marnej jakości należałoby może do tematu Dyskusja o kompresji. Ale to tu Użytkownik ziutek4444 wysunął hipotezę, że pędzono je streamem internetowym mp3. Nareszcie coś do rzeczy.
@janusz44
W DAB+ lepiej nie będzie, ale też wcale ludzie nie muszą tego kupić.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

@antypyra
W DAB+ lepiej nie będzie, ale też wcale ludzie nie muszą tego kupić.[/quote]

Jeżeli ulegną likwidacji stacje FM w dotychczasowym kształcie to nie będzie wyboru, może internet dla narzekających.
To jest tak jak z audiofilami wydaje im się, że więcej słyszą w swojej świadomości od innych, większość słuchających nie zwraca na to uwagi. Jeżeli na forum jest tak dużo fachowców od kodeków w ACC+, to może postarają się opracować konwerter cyfrowo analogowy jako przystawka, do zamiany obecnych plików w ACC+ na bardziej solidny kodek poprawiający chociaż częściowo jakość dźwięku. Jeżeli można przywrócić zdjęcie cyfrowe po obróbce do oryginału, to nie widzę problemu z kodekiem ACC+, macie pole do popisu oraz na swoim koncie własny patent.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

To my mamy robić czy nadawca DAB+, który sknocił dźwięk?
Nie śmią wyłączyć UKF. Oznaczać to może śmierć radia. Nikt powszechnie nie będzie wykorzystywał internetu, by posłuchać radia.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

To by miało sens tylko gdyby to pasmo miało pójść na potrzeby radiofonii.
Tylko trzy multipleksy radiowe bez FM ? Koszmar !

Mnie się nie podoba wyłączenie FM z następującego powodu: poza miastami gdzie mają siedziby rozgłośnie regionalne, można słuchać stacji z różnych miast (a nie tylko rozgłośni regionalnej odpowiadającej danemu województwu), a wtedy się tego nie da robić. Ktoś się przyzwyczaił do słuchania jakiejś stacji, a potem mu ją wyłączą, bo nie jest w jej "planowym zasięgu". Tak jak dziwną operacją było wyłączenie Radia Koszalin w Lęborku i Radia Lublin w Siedlcach - jakby dwie rozgłośnie regionalne nie mogły nadawać obok siebie w pomniejszych miejscowościach.

Poza tym ja nie słyszę artefaktów kompresji, ale rozumiem, że komuś kto ma lepszy słuch może to przeszkadzać i stacja publiczna powinna zadbać również o niego, zwłaszcza że nie trzeba radykalnie poprawiać, jak rozumiem wystarczy ze 112 do 128 ?

Przez internet nie będzie się masowo słuchać radia. Na razie zależy mi na Radiu Poland w DAB-ie bo nie ma taniego internetu mobilnego, może w przyszłości to się zmieni, ale nie wiem jak sieć by wytrzymała gdyby mobilnie słuchało radia przez internet kilka milionów osób w Polsce.

Co do zajmowania miejsca w mux przez Radio Poland: Radio Poland nadaje sporo powtórek, a Radio Dzieciom nie nadaje przez całą dobę i wystarczyłoby jakby Radio Dzieciom kończyło nadawanie koło 18:00, a po tej godzinie mogłoby nadawać Radio Poland.
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 2015, o 13:15 przez ziutek4444, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nadawcy sami zrezygnowali z części tego pasma w konsultacjach.
Będzie dokładnie tak, jak tego chcieli.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

antypyra pisze:To my mamy robić czy nadawca DAB+, który sknocił dźwięk?
Nie śmią wyłączyć UKF. Oznaczać to może śmierć radia. Nikt powszechnie nie będzie wykorzystywał internetu, by posłuchać radia.
Nadawca nadaje na co pozwalają ustalone przepisy, dźwięk jest celowo ograniczony jakościowo z różnych względów technicznych oraz ze względu na przestrzeganie praw autorskich, czego w minionych czasach prawie nie przestrzegano.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

janusz44 pisze:
antypyra pisze:To my mamy robić czy nadawca DAB+, który sknocił dźwięk?
Nie śmią wyłączyć UKF. Oznaczać to może śmierć radia. Nikt powszechnie nie będzie wykorzystywał internetu, by posłuchać radia.
Nadawca nadaje na co pozwalają ustalone przepisy, dźwięk jest celowo ograniczony jakościowo z różnych względów technicznych oraz ze względu na przestrzeganie praw autorskich, czego w minionych czasach prawie nie przestrzegano.
Dźwięk jest ograniczony ze względów praw autorskich ? Absolutnie w to nie wierzę !
Zaiks tantiemy pobiera tak samo, niezależnie od jakości nagrania technicznej czy artystycznej.
A jeżeli tak jest i rozgłośni publicznej nie stać na opłacanie muzyki w przyzwoitej jakości i musi ją specjalnie pogarszać, to niech w ogóle zrezygnuje z tak nadawanej muzyki zamiast nadawać gówno !
Jak będzie radio bez muzyki to przynajmniej sklepy i zakłady fryzjerskie będą mogły puszczać radio bez płacenia ekstra Zaiksowi. Albo niech PR sięgnie do nagrań które samo produkowało, ma tego sporo - wreszcie byłoby trochę starszej polskiej muzyki.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: janusz44 »

Masz dowody, że nie wierzysz? Zapomniałeś o zagadnieniu technicznym po co się wykorzystuje kodek ACC+?

Radio i TV publiczne wykorzystuje własne zasoby do produkcji własnych płyt CD, DVD, nie spotkałeś w sklepach, nawet reklamują. Po drugie TV i PR odsprzedaje własne bogate materiały konkurencji, chyba nie za Bóg zapłać.
Ostatnio zmieniony 4 grudnia 2015, o 13:53 przez janusz44, łącznie zmieniany 1 raz.

ziutek4444
Posty: 177
Rejestracja: 31 stycznia 2015, o 00:18
Odbiornik: Dual DAB 2
Dual DAB 4
Sony ICF-SW7600G
Instalacja antenowa: brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury w Warszawie

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: ziutek4444 »

janusz44 pisze:Masz dowody, że nie wierzysz? Zapomniałeś o zagadnieniu technicznym po co się wykorzystuje kodek ACC+?
Pierwsze słyszę aby różnicowano opłaty ze względu na jakość. Chyba, że w radiu internetowym ? Ale też trochę wątpię. Poza tym PR ma dwie różne opłaty tantiemowe za FM i za DAB, że nadaje w innej jakości ?
Proszę mnie oświecić - po co się wykorzystuje - bo nie chwytam co chodzi.

Zablokowany