Strona 1 z 1

Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 13 lutego 2012, o 23:33
autor: ZoRRo
Witam, właśnie zarejestrowałem się na forum.

Otóż, jak w temacie, piszę, a raczej gromadzę materiały odnoście technologii radia cyfrowego. Skupiłem się na DABie. Czy moglibyście doradzić mi fachową literaturę lub jakąkolwiek inną wskazówkę, która by mogła mi pomóc w napisaniu dobrej pracy inżynierskiej?

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 14 lutego 2012, o 07:09
autor: qwerty
Co za czasy... Sam piszę pracę magisterską i nikogo nie prosiłem o literaturę - studia uczą tego, żeby samemu znaleźć. Jedynie promotor delikatnie nakierował (podał jednego autora, ale i tak z niego nie korzystam).

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 14 lutego 2012, o 12:16
autor: JaroslawMroczkowski
a co mi tam, niech się wiedza szerzy...

Jeśli chcecie naprawdę zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi, to poza obowiązkowym przejrzeniem standardów ETSI polecam "bibilę DABu"
Wydawnictwo WILLEY Digital Audio Broadcasting. Principles and Applications of DAB, DAB+ and DMB

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 14 lutego 2012, o 18:53
autor: ZoRRo
qwerty - zgadzam się z Tobą. To nie jest tak, że nie mam żadnych materiałów i zarejestrowałem się na forum po to aby ktoś znalazł te materiały za mnie. Po przeczytaniu kilku wątków na tym forum postanowiłem schować dumę do kieszenie i poprosić o pomoc.


JaroslawMroczkowski - mam już książkę w e-book'u autorów Hoeg i Lauterbach o podobnym tytule (Principles and Applications of digital radio), ale z 2003 roku. Zabieram się zatem za szukanie tej nowszej. Dziękuje i pozdrawiam.

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 19 lutego 2012, o 13:46
autor: RAPIOTR
@ZoRRo . Wybacz ,że mam śmiałość pytać,ale czy ty masz jakieś podstawy tzn. jakąś podstawową wiedzę o fizyce rozchodzenia się poszczególnych zakresów fal,budowie odbiorników,konstrukcji anten itp..itd. ?

Pytam w kontekście abyś się "nie zajechał".. hehe. Dobre chęci nie wystarczą ,trzeba mieć trochę od dzieciństwa we krwi.. . Zastanowiłeś się poważnie czy aby dobrze wybrałeś temat 8-) ;) ?


pozdrawiam

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 22 lutego 2012, o 14:20
autor: ZoRRo
@RAPIOTR - nie mam doświadczenia w tych tematach, które wymieniłeś. Im bardziej wczytuję się w temat radia cyfrowego tym bardziej przytłacza mnie szczegółowość...

Praca ma polegać na przedstawieniu schematu blokowego systemu radia cyfrowego i na kolejnym opisywaniu poszczególnych elementów. Mam właśnie pominąć motyw propagacji (info od profesora). Ma to być pokaz co się dzieje z sygnałem od momentu wejścia na mikrofon do usłyszenia go w cyfrowym odbiorniku. Plus oczywiście dodatkowe usługi typu RDS (w DAB DL).

Niestety przychodząc któregoś dnia na uczelnie dostałem do ręki listę i było na niej tylko jedno wolne miejsce. Jak się okazało na moje nazwisko przy temacie "Radio cyfrowe" i przy nazwisku profesora, który jest - powiem lakonicznie - bardzo wymagający.

Na początek najważniejsze są dobre chęci. Potem dobra literatura i jeszcze więcej chęci, determinacji. Rozumiem to co czytam więc nie jest tragicznie.

Re: Radio cyfrowe - praca dyplomowa

: 23 lutego 2012, o 15:14
autor: lemiechk
Powinieneś jeszcze zbadać zasoby ITU-R.

Tu: http://www.itu.int/rec/R-REC-BS/en
i tu: http://www.itu.int/pub/R-REP-BS/en

na szczęście dokumenty są za darmo.

Jest jeszcze to: http://www.itu.int/pub/R-HDB-20 ale za 250 CHF chyba, że znajdziesz na uczelni.