Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
vari107

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: vari107 »

antypyra pisze:DMB?
Vari, kto będzie "ślepił" w mały ekranik Irivera?
Co do niższych pięter i obecności tam DAB-u+ proszę przeczytaj mój post z 31 maja tu:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 2&start=80
Myślę, że odbiór za pomocą Irivera niewiele mówi o zasięgu DAB+ w Warszawie, bo ten odbiornik to praktycznie proteza. Wystarczy spojrzeć na antenkę, która nie ma 1/4 długości fali. Ma on tylko tę zaletę, że możesz utrwalić nagranie w pamięci własnej lub zewnętrznej.
Antena ma po środku cewkę.
To nie to samo co pełna 1/4 ale nie jest to też kikucić.
Anteny z cewkę na długości promiennika wbrew pozorom działają dość dobrze.
To zupełnie co innego niż ogryzki z magnesikiem dołączane do tunerów USB. Tam to faktycznie jest udawanie anteny.
Ja jednak chciałbym poznać możliwości DMB skoro jest już to nadawane.
vari

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: antypyra »

Wystarczy jednak porównać Irivera B20 z innym odbiornikiem, by zobaczyć, jak Iriver nie daje sobie rady z DMB nawet w Warszawie. Dla mnie PR marnuje fundusze i czas, wchodząc w DMB, zamiast uruchomić sensownie skonstruowany mux.
Ostatnio zmieniony 10 października 2013, o 08:37 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Max van Org pisze:Emitel nie jest organizacją charytatywną. Jeżeli chcesz mieć DAB, to zwróć się do nadawców a nie do operatora sieci. Na konferencji "Teraz Radio !" w Wrocławiu przedstawiciel Emitelu wyraźnie powiedział, co sądzi o wiecznych testach opłacanych przez niego: NIC! I ma rację!

Testy mogą odbywać się przez miesiąc albo dwa
Akurat włączyć na Euro 2012. I po Euro wyłączyć.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@vari107, obecnie nie ma możliwości technicznych na pokazanie pełnych walorów DMB. Uniemożliwia to sposób dosyłania treści do stacji czołowej. Zastosowane urządzenia nadają się do testów emisji, ale nie do oceny jakości przesyłanego sygnału.

W wolnej chwili zastanowię się jak można by na chwilę puścić coś innego, z "właściwą" jakością.

vari107

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: vari107 »

O ! Dziękuję.
Bardzo dobry pomysł.
Nawet wizerunkowo dla firmy.
Bo teraz ten rozsynchronizowany przekaz to...
vari

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Max van Org »

Jeżeli jest to test, czy potrzebna jest koncesja na rozpowszechnianie kanału promo DAB+? Można by nadawać muzykę wolną od opłat za prawa autorskie i dyskusje z różnych paneli na temat wprowadzenia radia cyfrowego. Pewnie dyskusje na konferencji „Radio Teraz!” zostały nagrane. Może Radio Wrocław udostępni materiał na temat radia cyfrowego, który emitowali podczas konferencji w radiu.

vari107

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: vari107 »

Max van Org pisze:Jeżeli jest to test, czy potrzebna jest koncesja na rozpowszechnianie kanału promo DAB+? Można by nadawać muzykę wolną od opłat za prawa autorskie i dyskusje z różnych paneli na temat wprowadzenia radia cyfrowego. Pewnie dyskusje na konferencji „Radio Teraz!” zostały nagrane. Może Radio Wrocław udostępni materiał na temat radia cyfrowego, który emitowali podczas konferencji w radiu.
TVP Info to dobry pomysł bo:
- stacja jest publiczna i nie potrzebuje mieć/zmieniać/uzupełniać koncesji na takowy przekaz
- Emitel tylko potrzebuje zgody TVP
- sam sygnał jest w tym samym obiekcie
- profil stacji nie wymaga super jakosci przekazu (w zasadzie tylko kanały typu news mają szansę w telewizji niskich rozdzielczości).
- lepsza jakość - lepsze działanie marketingowe operatora - to co jest teraz odstrasza - to jest po prostu awaria a przekaz z awarią jest gorszy od braku przekazu
- sam TVP Info jest stacją niepłatną więc taka emisja nie narusza żadnych zasad biznesowych
Po prostu trzeba zamienić PR4 na TVP Info.
Ja sam częściej bym sięgał po odbiornik.
I pewnie inni też.
vari

Tedde

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Tedde »

znalazłem coś ciekawego dotyczącego radiofonii http://nt.interia.pl/telekomunikacja/wi ... 3d,1807782

abramek

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: abramek »

Witajcie,

przepraszam za zmianę tematu, ale mam do Was pytanie.

Jakie wymagania musi spełnić stacja, aby znaleźć się w testowym DAB+?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: antypyra »

Interesujący link:
http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=18945&view=findpost&p=245197
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2013, o 10:26 przez antypyra, łącznie zmieniany 5 razy.

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: irekr »

Abramek: obecnie nie ma testowego DAB-u.
A wymagania są bardzo określone i w zasadzie tylko dwa:
- mieć koncesję na dany obszar
- mieć kupę kasy...bez względu na obszar...

Radio-fonia

Re: Jakość dźwięku w radiu cyfrowym DAB+. Dyskusja o kompres

Post autor: Radio-fonia »

http://digitalradioinsider.blogspot.co. ... orway.html
http://translate.google.com/translate?d ... orway.html
Pierwszy Digital Broadcast w paśmie FM 87.5 - 108 MHz w Norwegii

Radio Metro: Korzyści są lepsze
Przygotowania są już w drodze do pierwszych programów badawczych z technologii cyfrowej DRM + na częstotliwości FM w Norwegii. Z niektórych stan finansowania komercyjnego lokalnego Metro stacji radiowej w Trondheim będzie nadawać na 94,0 MHz.
Norweski urząd telekomunikacyjny wykazuje wielkie zainteresowanie dla projektu.


Korzyści z DRM + są lepsze. Używasz istniejącej infrastruktury, a tym samym uzyskanie cyfrowego radia "za darmo", DRM + używa tak mało mocy, że można karmić stronę transmisji przez WKP (NET1), 3G lub ADSL. Tak to jest potrójna popyt, mówi Eivind Engberg kierownik techniczny Radia Metro. Dzięki DRM + nie trzeba dodatkowego finansowania z budżetu państwa. DAB + będzie na zawsze w zależności od finansowania z budżetu państwa, mówi. W Trondheim Radio Metro będzie test z 3-4 kanałów częstotliwości.
DRM (Digital Radio Mondiale) jest tylko cyfrowa technologia transmisji, który może być stosowany na wszystkich ustalonych zakresach częstotliwości (fale krótkie, mediumwave, długofalowym, FM i DAB). DRM + na pasmo I, II i III jest bardziej nowoczesne i efektywne technologie niż DAB + (pasmo III tylko).

DRM + jest powszechnie uważany naturalny wybór dla lokalnej cyfrowego nadawania (radio komercyjne lub społeczność). Tymczasem + DAB zbudowane w Norwegii popychany przez nadawcę publicznego NRK, nie spotkałem się z żadnym zainteresowaniem lokalnych nadawców, gdy lokalne multipleksy były otwarte do składania ofert. Większość została podpisana przez lobby organizacji cyfrowego DAB Norwegii.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Niemiecki magazyn nt. sprzętu RTV Dr. Dish przedstawił Public Early Warning System (EWS), który może być nadawany przez DAB. W reportażu przedstawiana jest możliwość rekonfiguracji multipleksu i nadawanie docelowych informacji dla jednej miejscowości. Odbiorniki same będą się przestawiały na kanał alarmowy. Odbiornik ma sam sygnalizować że trzeba go włączyć.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 5B7#t=1433 (od 23:51)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ciekawy pomysł, ale koncepcja EWS przewiduje, że odbiorniki cały czas oczekują na ewentualny sygnał alarmu, czyli cały czas są włączone. "Wyłączenie" ich oznacza tylko, wyłączenie wyświetlacza i wzmacniacza (no możne jeszcze dekodera AAC). W przypadku pojawienia się w strumieniu odpowiedniej sygnalizacji wszystkie odbiorniki, także te "wyłączone", przełączają się na wskazany kanał i zwiększają głośność.

Mimo wszystkich zalet takiego systemu, prowadzone w ostatnich latach dyskusje o ekologii i oszczędzaniu energii trochę się kłócą koncepcją milionów odbiorników pobierających cały czas kilka Watów, bo może pojawić się sygnał alarmu.

Z tego co wiem, w obecnej chwili EWS obsługuje jeden model odbiornika, ten pokazany na filmie.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

A czy nie jest fajniejsze, by w sytuacjach nadzwyczajnych po prostu syrena w mieście ( i wsi) zawyła niż, żeby gospodarka narodowa traciła energię: paru watów x miliony odbiorników x czas? Nowoczesne rozwiązania co prawda odpowiadają wielu or...om, ale niekoniecznie muszą być społecznie uzasadnione.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Jakoś nikt nie martwi się o radio budziki z pasmem UKF. Mój radio budzik obsługuje UKF i DAB+ i jest bardziej energooszczędny niż poprzedni budzik tylko z UKF-em. Nie znam nikogo kto włącza radio budzik tylko na noc. Przeważnie działają one przez całą dobę a budzą tylko raz albo dwa razy na dzień. Inaczej wygląda sprawa z budzikiem z wifi, tego muszę wyłączać na dzień, bo ciągnie za dużo prądu nawet jak ekran jest wyłączony i nie jest zameldowany na routerze.

Dla FM z RDS-em jest przecież podobne rozwiązanie wykorzystywane w Barsebäck blisko Malmy w Szwecji. 15 tyś odbiorników oczekuje przez cały dzień na PTY 31, jeżeli ten kod zostanie nadany, słyszą mieszkańcy okolicy bliskiej elektrowni atomowej sygnał alarmowy. Odbiornik przełącza się na rozgłośnie lokalną. Odbiornik działa również na baterie, w razie awarii prądu.
http://www.2wcom.com/en/products/public ... s.html#nav
http://www.2wcom.com/fileadmin/redaktio ... asheet.pdf

Nie wiem kto włącza jeszcze odbiornik radiowy jeżeli wyją syreny. Ja nie znam nikogo. Po pierwsze na jaką rozgłośnię mam nastawić radioodbiornik? Po drugie po wymianie okien nie słyszę syreny już tak dobitnie, w śnie mnie nie obudzą. A nawet jeżeli usłyszę syrenę, to nie wiem jak się zachować.

Następny budynek z syreną ode mnie odległy jest o 180 metrów, ochotnicza straż pożarna 750 metrów i tam jest następna syrena, która wzywa strażaków co jakiś czas. Następna remiza ochotniczej straży pożarnej to jakieś 1500 metrów a zawodowa straż to 2 i 4 km od miejsca zamieszkania. Regularnie co miesiąc w sobotę są przeprowadzane testy syren. W żadnej rozgłośni nie słyszałem żadnej zapowiedzi, że nie mam się martwić albo jak mam się zachować. Wiem dokładnie, że policja ma numer telefoniczny rozgłośni lokalnej który może wykręcić, wprowadzić kod i wejść na antenę nawet jeżeli nikogo nie ma w rozgłośni. Na szczęście jeszcze nigdy nie słyszałem, że z tego skorzystali.

Obserwowałem w przedszkolu w sobotę jak zachowują się dzieci i rodzice jak wyją syreny. Po prostu nikogo one nie interesowały, bo wyją raz w miesiącu. Przyjaciele powiedzieli mi, że u nich syreny wyją często, bo zwołują strażaków jeżeli się coś pali. Jak się przeprowadzili, to ich syreny raz jedyny zaniepokoiły, teraz już nie zwracają na nie uwagi.

Uważam syreny za ważne, ale zagrożenia są różne i muszę się inaczej zachowywać zależnie od zagrożenia. Kiedyś ludzie wylatywali z domu z wiadrami, jak się paliło, chyba nie jest to dobre zachowanie, jeżeli pali się jakaś fabryka z gazami i chemikaliami. Świat jest bardziej skomplikowany, żeby reagować na ten sam sygnał zawsze w ten sam sposób. Potrzebny jest przekaz dodatkowy, do tego nadaje się radio.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Znowu musimy akceptować to, co wymyślą menagi. Tym razem te od produkcji odbiorników. Brak realnego wyłącznika zasilania- to teraz standard w wykonaniu idioty. Wszystko ma być ciągle włączone - do tego sprowadza się gadanina o oszczędności energii. Telefony komórkowe mają też być włączone w nocy nawet u tych, którzy mają także stacjonarne. Potem trzeba je częściej ładować i częściej wymieniać akumulatory, stare wyrzucając do rzekomej utylizacji. Rośnie planeta śmieci.
W pracy ma nie być okien (nie mówię o kopalniach),cały dzień ma się palić sztuczne światło. Wietrzyć także nie będziemy- teoretycznie mamy klimatyzację. Współcześni techniczni reżyserzy życia robią z nas cyborgi i niewolników komputera.

W pożarze i powodzi wcześniej może być zniszczony odbiornik niż syrena.

MVO, przestań "napędzać" gospodarkę DAB-em i stand-bayami. Zostaw to innym.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie, nie musimy akceptować. Każdy może wybrać produkty jakie chce. Nikt nie zabrania wyłączać urządzeń z gniazdka zasilającego, co wieczór wyłączać telefon komórkowy, itp. To konsumenci wyznaczają te trendy wybierając produkty i używając je w taki, a nie inny sposób.

Wersja EWS, którą niedawno zaprezentowano nie przypadła mi do gustu. W zasadzie to nawet EWS tylko zachowanie tego konkretnego odbiornika. Wolałbym by odbiornik reagował na sygnał EWS jedynie, gdy jest włączony. Nie wykluczone, że możliwość takiego ustawienia już jest, albo będzie w kolejnych modelach.

DAB staje się coraz popularniejszy w Europie. Będzie się więc pojawiało coraz więcej pomysłów na wykorzystanie transmisji nie tylko do przesyłania samego głosu, ale także usług dodatkowych.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Wróćmy do faktów: radio budzik PURE Siesta według producenta zużywa 0,9 Watt/h. Sprawdziłem i coś w tym jest. Zmierzyłem zużycie watomierzem w standby, włączony na UKF i DAB, producent nie kłamie.

Radio budzik: 24 godziny * 1 Watt = 24 Watt
Czajnik elektryczny: 5 Minut* 1800 Watt = 150 Watt

Zamiast jednej kawy albo herbaty możemy ustawić 6 radio budzików na całą dobę.
Od lat słyszę, że ten nowy sprzęt elektroniczny zżera tyle prądu. Korzystajmy z listwy antyprzepięciowej i wyłączajmy urządzenia jak z nich nie korzystamy.

http://jakoszczedzacpieniadze.pl/tryb-s ... b-czuwania

A kto każe nie wyłączać telefonu komórkowego? Jak czasami wyłączam je w dzień, bo nie wszędzie mogę je używać. Wystarczy rozsądek. Akumulatory w tanich telefonach są gorsze, w drogich są lepsze. Ważne jest, że można wymienić akumulator a nie jest on zaspawany w komórce.

Obojętnie czy pożar, czy powódź, ludzie powinni być poinformowani jaka klęska ich zagraża. Radio nadaje się do tego najlepiej. Komórka może być wyłączona albo akumulator nie naładowany, albo BTS już zalany wodą. Syrena nie wystarcza, bez komunikatów jak zachowywać się podczas alarmu.

Skąd mam wiedzieć że jest to alarm powodziowy albo pożarowy jeżeli jestem turystą i nie urodziłem się nad wodą. W Gdańsku nigdy nie słyszałem alarmu powodziowego, pierwszy raz usłyszałem coś takiego u znajomych nad Renem.

@JaroslawMroczkowski:
Albo EWS działa przez całą dobę albo nie ma sensu. Oczywiście jeżeli wyjdziemy z domu a EWS będzie wył a nasz piesek będzie przestraszony to oczywiście jest problematyczne. Ale jak ma EWS informować o zagrożeniach, jeżeli możemy go wyłączyć.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

EWS jako funkcja sieci nadawczej - 100% zgoda.
Odbiór EWS zawsze aktywny jako wymóg dla wszystkich odbiorników - tu mam poważne wątpliwości.
Konsument powinien móc sam wybrać, czy chce lub potrzebuje takiej funkcji, czy nie. Jedni wolą zegarek/budzik z DAB, inni radio z powiadamianiem kryzysowym.
Myślę jednak, że problemu tak na prawdę nie ma, bo jeśli nawet taka funkcja wejdzie do powszechnego użytku, zawsze będą odbiorniki bez EWS (albo z wyłączanym EWS) dla takich osobników jak np. ja ;)

Póki co kibicuję wszystkim próbującym uatrakcyjnić i rozszerzyć zakres usług w DAB+ pilnując jednak by korzystanie z tych funkcji wynikało z zainteresowania użytkowników.

Zablokowany