Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: max-bit »

Nie ma biznesu na radio ....
To nie lata 80 czy 90 gdy jeszcze jako tako tunery się sprzedawały.
Dziś mało kto słucha radio a jeśli już to na zasadzie aby coś brzęczało troszkę inaczej jest w grupie osób starszych ale tam tez ciężko aby 60 letnia babcia czy dziadziuś było audiofilami :) dla nich i tak UKF jest HiEndem (pamiętając czasy 225 kHz :) )

Inna historia jest z TV tam był lans aby mieć wypasiony TV :) wiec producenci montowali te tunery DVB-T za co i tak odbiorca końcowy płacił ... (zresztą pewnie też za rozbudowę infrastruktury nadawczej ... w TV i reklamach) bo przecież kasa nie spadła z nieba ...

Wracając do Radia DRM(+) czy DAB+ oba systemy mają historię z broda
Cytując wikipedia (a też znam ją bo Radiem i elektroniką interesuję się od końca lat 80)
"The DAB standard was initiated as a European research project in the 1980s.[1] The Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) launched the very first DAB channel in the world on 1 June 1995 (NRK Klassisk),[2] and the BBC and SR launched their first DAB digital radio broadcasts in September 1995. DAB receivers have been available in many countries since the end of the 1990s."
Mamy 2015 czy przeszło 25 lat przepychania systemu DAB(+) oczywiście są kraje które są bardziej do przodu (np. UK) ale są kraje bardziej do tyłu.
(mapka w wiki)
DRM jest rozwijany od końca lat 90 i ma dokładnie te same problemy co DAB po prostu firmą nie zależy na sprzedaży (na produkcji) a i odbiorca końcowy jest nikły.
A dla paru tysięcy fanatyków nikt nie będzie odpalał linii produkcyjnej. No można ale wtedy taki odbiornczek będzie kosztował takie pieniądze ze tym bardziej go nikt nie kupi.
Zauważcie ze nawet producent tak specjalizowanych odbiorników jak firma SANGEAN nie produkuje żadnego DRM-a zresztą znalezienie takiego odbiornika :) to cud wiec nie próbuj mnie przekonać do DRM+ który de facto nie istnieje.

Jaki problem wiedziesz w mux ie ? Bo ja żadnego !
Wszystko jest kwestią odrobiny chęci i myślenia po inż. a nie w kreteński sposób po "ekonomicznemu" tabelka i wykresik i że tutaj mamy oszczędność 100 PLN na rok i premia dla zarządu i ekonomicznych gryzipiórków.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Nie takie babcie i dziadkowie i jeszcze słyszą. :D
Trochę masz wypaczone zdanie nt. babć i dziadków.
Na pewno DAB można zrobić dobrze, a robi się gorzej z powodów pozatechnicznych.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: eter »

Nie wiem dlaczego technika poszła na skróty.
Oferuje takie możliwości, że można nadawać kilka programów radiowych bez żadnej kompresji w jakości bezstratnej, jakiej nie zapewniał UKF (brak szumów).
To rozumiem.
Radio w prawdziwej jakości Hi-Fi.
Radio nadawane nową techniką DAB+, bez szumów w wysokiej jakości.
Tak to byłby przełom.
A tak jest przełam, przełam się i słuchaj mnogości anten w bylejakości.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Odpowiedz jest łatwa, bo ludzie nie chcą wydawać pieniędzy na jakość. Przez satelitę jest taniej dosyłać sygnał do gospodarstw domowych w dobrej jakości. DAB+ pozostaje wyłącznie dla słuchaczy mobilnych. Ale ani odbiór satelitarny, ani mobilny, właściwie nic nowego nie przekonało słuchaczy. Oni pozostają wyłącznie przy FM. Dla tego nikt nie inwestuje w lepszą jakość. Spójrz co robią ludzie równocześnie, kiedy słuchają radio. Lepszej jakości nie potrzebują i dla tego nie inwestują w nowe odbiorniki.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: eter »

Masz rację.... czasy się zmieniły.
Kiedyś radio UKF były nośnikiem wysokiej jakości tak pod względem jakości wówczas dostępnej, ale również nadawanej zawartości, antena III programu była jedną z najlepszych stacji radiowych w Europie.
Teraz to wszystko się "zagubiło" w mnogości dostępów.
Kiedyś się "nagrywało" z radia, cieszyło zdobytymi treściami na własne nośniki.
Teraz klik i już.
Faktycznie RADIO już nie to.
Tło do pobrzękiwania....

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: adac »

Wiele rzeczy juz nie ma np. dostępu wydzwanianego do internetu. Czas leci, licznik bije impulsy i nic się nie dzieje, prędkośc 56 kbs. Jakoś nie tęsknię chociaż sfinansowałem producentom i ten etap.
Klik i mam ulubionego artystę, jak trafię to nawet video żeby zobaczyc go na żywo. Bajka.
Mam czekać aż jakiś Pan Redaktor Muzyczny się zmiłuje i puści mi fragment o g 23,30 ? Też nie tęsknie. :)

PS. reklamowane wiele razy radio z satelity to już bezsens całkowity. Zdecydowana większość słucha radia mobilnie, kto będzie woził ze soba przenośnią antene satelitarną ? ?
Jaki totalny opór przed DRM+ który jest naturalnym rozwinięciem przyjaznym dla słuchacza. Byznes i chęć kontroli wszystkiego ? :shock:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

adac pisze: Klik i mam ulubionego artystę, jak trafię to nawet video żeby zobaczyć go na żywo. Bajka.
Mam czekać aż jakiś Pan Redaktor Muzyczny się zmiłuje i puści mi fragment o g 23,30 ? Też nie tęsknie. :)
A ja tęsknię nie tylko za tym, co puści, ale też za tym, co o tym powie, jeśli mówi rzeczy interesujące. Istotą radia jest bycie on-line ze słuchaczem.
Jesteś przeciwnikiem radia? Chcesz samych podcastów? Wiele razy na moje postulaty "jakościowe" odpowiadasz: "Idź sobie do sklepu z CD".
Byli tacy, co chcieli likwidować koncerty na żywo (nie z video- to nie jest "na żywo"), bo "są płyty".
To jest plątanie pojęć i założeń. Wszystkie te formy są potrzebne.

max-bit
Posty: 63
Rejestracja: 29 grudnia 2014, o 13:47

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: max-bit »

DAB dla słuchaczy mobilnych a skąd ten pomysł pierwsze słyszę ....
Jak powiedziałem wielokrotnie w innych postać na Radio w ogóle nie ma parcia.
Dziś po za grupka szaleńców nikt nie myśli o jakości. A szczególnie w radiu....
Dziś każdy przy sobie ma odtwarzacz Audio w postaci telefonu ....
Sama muzyka też zbadziewiala jak wszystko.
Więc komu ma zależeć na jakości transmisji DAB ? No komu ?
Jeśli radio ta transmisją jest zainteresowane to tylko z jednego powodu ... jeśli można w 10kW ERP można upchnąć 6-8 audycji zamiast emitować 6-8 x np. 60 kW :) no to ... tylko dlatego jest zainteresowane a jakość ? A jakoś to będzie.
Ot cała tajmnica.
I kto sobie nie zdaje z tego sprawy to proszę wybaczyć jest lekko niedoinformowany albo czegoś nie łapie ...
Wiec nawet jak by tu było 1000 osób i wypruwało by sobie żyły że to co oferuje nam DAB to syf ..... to specjalnie nic to nie zmieni.
Ale jeśli już coś wprowadzają to niech to zrobią solidnie .
A nie kijem podpierane.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

W tej chwili DAB+ PR nie jest może cudem, ale syfem także nie jest. Taki znaleźć można na tzw. cywilizowanym Zachodzie, np. 48 kbps z SBR. System może być dobry, gdyby nie upychać 12 stacji w muxie, a dać 7-8. Polscy menagowie chyba boją się zanadto wychylać od "europejskich" zwyczajów i założyli, że najwięcej to będzie AAC LC 128 kbps, bo "nikt nie nadaje z więcej". Koniec i kropka. Pojedyńcze stacje muzyczne powinny mieć jednak więcej. Nie chcą też zmieniać EEP, co dałoby trochę więcej kbps na muz, bo mało kto to robi.
Tymczasem mogłaby być i jakość i oszczędność energii, gdyby tylko był rozsądny kompromis.

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: janusz44 »

Jak wspominałem wcześniej zakupiłem antenę typu Yagi 4 elementy na 6 - 12 kanał. Antena zawieszona na dachu budynku 11p + maszt = 40 m. Antena ustawiona w polaryzacji pionowej na kierunek Wrocław 80 km, bokiem odbieram z nadajników opolskich 50 - 70 km. Jakość sygnału z Wrocławia oraz Opola wynosi 100%, tuner Onkyo T-4030. Odbieram napisy chyba kilkunastu radiowych stacji z Czech, jednak bez dźwięku.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Czyli masz łącznie ile stacji? Bez powtórek oczywiście? :D

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: janusz44 »

11 programów polskich bez Katowic z których zrezygnowałem. Poziom sygnału 98 - 100% w zależności od pory dnia, nie liczę programów z Czech które są poniżej progu zadziałania. Czy Pradew (Pradziad) nadaje programy w DAB+, antenę nadajnika przy dobrej pogodzie widzę z balkonu.

P.S.

Spis wyświetlanych programów radiowych z Czech.

Jazz, D-Dur, Dvojka, Beat, Wave, Top 40, Tip, Sport, Sea Jay, Samson, Radio 1, Proglas, Plus, Junior, Zurnal. Możliwe, że programy nadawane są z nadajnika Ostrawa ponad 100 km od Nysy.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Z Lysej Hory?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: poxipol »

A może to zapowiadany test z Pragi.
Po skierowaniu anteny na Lysą Horę oprócz telewizyjnych mux-ów ,brak śladu Dabu

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: janusz44 »

Jutro obrócę antenę mniej więcej w kierunku Pragi, właściwie będzie bez szans odbioru, możliwe, że trafię po drodze na przekaźnik. Na tej antenie na 6 - 12 kanał 6 dB odebrałem z kierunku Wrocław 41 programów DVB-T polskich i czeskich + 9 czeskich programów radiowych. Bokiem anteny również z nadajnika Chrzelice program TV Opole.


janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: janusz44 »

W moim rejonie przygranicznym Jesenik, Sumperk, Bruntal jest biała plama co do odbioru DAB. Daleko Łysa Góra oraz Praga. Jakość czeskiego DAB na niskim poziomie. Dziękuję za linki.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Jakość czeskiego DAB na niskim poziomie.
Nihil novi. Chałtura pod EBU.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

janusz44 pisze:W moim rejonie przygranicznym Jesenik, Sumperk, Bruntal jest biała plama co do odbioru DAB.
Mógłbyś napisać, czy odbiornik wyświetla kanał na którym jest multipleks albo podczas wyszukiwania jest tan kanał czeski bardziej pod koniec czy na początku i skanujesz również pasmo L?

janusz44
Posty: 386
Rejestracja: 9 grudnia 2010, o 16:22
Odbiornik: Tuner Onkyo T-4030. Integra Onkyo A-8870
Instalacja antenowa: Anteny kierunkowe Yagi UKF, DAB+
Anteny kierunkowe Yagi DVB-T, Polska. Czechy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Wrocław, Czechy.

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: janusz44 »

Nie zdąży wyświetlić danych. W moim tunerze jest pasmo UK oraz WW, próbowałem na niskim i wysokim. Ustawiłem antenę w stronę Pragi jednak bez rezultatu, za duża odległość. Nie ma sensu dalej szukać, nawet ze względu na niską jakość. Ciekawostka, że antena ustawiona na Pragę odbiera programy DAB z nadajników Wrocław i Opole poziom sygnału 100%, programy DVB-T czeskie oraz polskie. Antena działa wielokierunkowo w polaryzacji pionowej, dodam, że Nysa jest położona w dolinie, pomaga wysoko zawieszona antena.

Zablokowany