Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
K63
Posty: 2916
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: K63 »

Polskie Radio od 1 września 2020 roku chce uruchomić Radio Kierowców, które dostępne będzie w technologii DAB+.
Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl, skorygowane plany finansowo-programowe wskazują, że od 1 września 2020 roku miałoby wystartować Polskie Radio Kierowców. Byłby to dziewiąty program całodobowy publicznej radiofonii.
Polskie Radio Kierowców ma być stacją całkowicie sprofilowaną na potrzeby zmotoryzowanych słuchaczy. Jak informuje nadawca portal Wirtualnemedia.pl "atrakcyjna ramówka, znakomici dziennikarze motoryzacyjni, doskonałe poradnictwo i raporty z dróg krajowych w kilku wersjach językowych będą atutem stacji dostępnej na żywo i w podcastach w aplikacji mobilnej Polskiego Radia, internecie oraz w systemie DAB+".
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/p ... k-odbierac

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 14 maja 2020, o 08:00 Czyli można odtrąbić koniec radia w Szwajcarii!
Warto przypomnieć, że inicjatywa „No Bilag” dwa lata temu walczyła za zlikwidowaniem abonamentu RTV w Szwajcarii. Wprawdzie 72 procent głosujących obywateli wypowiedziało się za abonamentem RTV, ale zmuszono nadawcę publicznego do obcięcia wydatków. Skutkiem było wyłączenie DVB-T w Szwajcarii. Prawdą jest też, że w DVB-T dostępne były tylko programy publiczne. Szwajcarzy nie oszczędzają tylko na radiodyfuzji, na początku roku uruchomili w Zurychu nowy newsroom dla telewizji do którego przeprowadzić ma się do 2021 r. również redakcja online i wiadomości radiowych, które obecnie nadawane są z Brna. Dochody z abonamentu ograniczono do 1,2 miliardów Franków a dochody z reklam spadają. Jeszcze nie udało się zaoszczędzić wymuszony pierwszy pakiet oszczędnościowy w wysokości 100 milionów Franków, już przedstawiono następne oszczędności w wysokości 50 milionów.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Nowe wyniki sondażowe pokazują jak korzystają Brytyjczycy z odbioru radia cyfrowego. Zapowiedzi, że odbiór radia przez głośniki sterowane mową będzie rósł, były właściwe.

https://www.rajar.co.uk/docs/news/RAJAR ... Q12020.pdf

Nadal w Polsce jesteśmy daleko od sytuacji, w której rozgłośnie nadawane wyłącznie cyfrowo, przyciągają milionowe grono słuchaczy. W Wielkiej Brytanii jest to już całkiem normalne. BBC 6 Music skupia 2,6 milionów słuchaczy przed odbiornikami a komercyjne KISSTORY 2.1 milionów.

https://getdigitalradio.com/digital-rad ... -listening

Ani PO, ani PiS nie udało się transferować radiofonię w świat cyfrowy. Rządzący w ostatnich 13 latach nie mieli na to pomysłu.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Firma Uplink Network zmodernizuje sieć DAB+ rozgłośni publicznych w Niemczech.
Nadawcy publiczni Mitteldeutscher, Südwest i Westdeutscher Rundfunk (MDR, SWR i WDR) ogłosili w 2019 r. konkurs na wymianę anten nadawczych i instalację anten satelitarnych. Konkurs wygrała firma Uplink z Düsseldorfu. W pierwszej części zlecenia zawarto dostawę i instalację anten DAB+ w 13 lokalizacja i przebudowę anten w 2 lokalizacjach. Dodatkowo wykonawca ma zainstalować anteny satelitarne w 10 lokalizacjach rozgłośni WDR i instalację anteny w Frankfurcie nad Menem przy centralnym łączu (ARD-Sternpunkt), gdzie zbiegają się wszystkie łącza rozgłośni i telewizji ARD i skąd wysyłane są transmisje satelitarne nadawcy ARD w ramach EBU.

Trzecia część zawiera zaplanowanie, dostarczenie i instalację anten dla DAB+ w 19 lokalizacjach i anten satelitarnych w 5 lokalizacjach dla radia publicznego MDR.

Jak wynika z komunikatu prasowego firmy UPLINK, wymieni ona anteny w 28 lokalizacjach i zainstaluje anteny satelitarne w 34 lokalizacjach. Zadanie zostanie wykonane przez 3 lata od 2020 do 2022 r. Kto wykona zamówienie dla rozgłośni publicznej SWR, która chciała wymienić 25 do 30 systemów antenowych i zainstalować tak samo tyle anten satelitarnych, nie oznajmiono.

Portal satellifax.de dowiedział się, że w sieci 5C powstanie jeszcze w tym roku 18 nowych nadajników a na 2021 r. zaplanowani tylko 5.

apk
Posty: 713
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: apk »

Aby cyfrowe radio miało przyszłość w Polsce to musimy zadać pytanie czy radio jest dla słuchaczy czy dla zysków z koncesji bo jeśli to 2 to cyfrowe radio nie ma przyszłości czyli rząd nie będzie miał dochodów bo nie będzie chętnych na nadawanie ze względu na drakońskie opłaty za koncesje .
Jeśli zdecydują się obniżyć min. 3 krotnie za koncesję to znajdą się chętni na nadawanie . Nadawcy będą musieli zatrudnić pracowników a więc będą generować większe dochody z podatków niż z koncesji a przy okazji wzrosną zyski Polskiego Radia i będzie ich stać na pokrycie sygnałem DAB+ nie 60% a 90% powierzchni kraju .
Jeśli będzie szersza oferta programowa to zaczniemy masowo kupować odbiorniki DAB+ i dlatego musimy jak najszybciej uruchomić ogólnopolski Mux R1 .
Jak zostanie uruchomiony Mux R1- R2 to rząd z tego tytułu będzie generował zyski jeśli nie to słuchacze odejdą i wybiorą radio internetowe gdzie zysków już nie będzie a jak będą to nie wielkie .
Jak przechodziliśmy z analogu na telewizję DVB-T to dużo osób przeszło na TV kablową lub satelitarną bo nie było oferty naziemnej w przypadku radia jest podobnie .
Była strategia Cyfrowego radia tylko nie uwzględniono nadawców prywatnych i jak kilka lat temu odbiorników DAB+ było mało to teraz jest dużo więcej oraz ceny są bardziej przystępne . https://satkurier.pl/news/106686/plan-w ... siegu.html

Miały być konsultacje w sprawie Multipleksu R1 oraz czy coś się ruszyło w sprawie multipleksu Lokalnego bo od prawie pół roku nic się w tej sprawie nie dzieje .

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

W drugiej połowie roku zwiększy się oferta programowa w Szczecinie. NDR zapowiada nowe nadajniki w powiecie Uecker-Randow, graniczącym z powiatem Polickim. NDR zaznaczył na mapie w tym regionie trzy nowe lokalizacje: Cesekow, Pasewalk i Ückermünde.
apk pisze: 21 maja 2020, o 17:47 Aby cyfrowe radio miało przyszłość w Polsce to musimy zadać pytanie czy radio jest dla słuchaczy czy dla zysków z koncesji ...
Warto zauważyć, że niemieckie kraje związkowe Badenia-Wirtembergia i Nadrenia Północna-Westfalia wsparły w czasie kryzysu rozgłośnie lokalne. Krajowa rada Badenii-Wirtembergii już pod koniec marca oświadczyła, że rozgłośnie niekomercyjne otrzymają środki na przebudowę związaną z ochrona zdrowia i sprzęt techniczny. W maju oznajmiono, że milion Euro otrzymają rozgłośnie komercyjne ma dystrybucje sygnału. Również Nadrenia Północna-Westfalia wspiera dystrybucję programu rozgłośni lokalnych. Rozgłośnie lokalne i krajowe rady nie chciały wsparcia na produkcję treści z oczywistych powodów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2036
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Chyba będą teraz większe problemy niż kultywacja kiepskiej jakości dźwięku w niemieckim DAB.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 3 czerwca 2020, o 20:21 Chyba będą teraz większe problemy niż kultywacja kiepskiej jakości dźwięku w niemieckim DAB.
Nie wiem co śnisz po nocach, czasami mam wrażenie, że właśnie to co piszesz.

Spójrzmy na fakty:
  • Szwajcaria wyłączy DAB+ najpóźniej w 2024 r., najchętniej wcześniej.
  • Francja udziela koncesje i sieć jest rozbudowywana.
  • Niemcy uruchomią podczas tarów IFA drugą siec ogólnoniemiecką z 70 nadajnikami. Konkursy na dalsze multipleksy regionalne są już przygotowywane. Co miesiąc uruchamiają jakieś nowe nadajniki. Aby rozgłośnie lokalne nie padły, parę krajów związkowych wsparło dystrybucję programów ze środków budżetu niemieckich KRRiT i landów.
  • Czesi rozbudowują sieć DAB+.
  • W Austrii zakończono trzecią fazę rozbudowy sieci DAB+ bez opóźnień. Zwiększono liczbę programów z 17 na 24. A następna faza przeprowadzona będzie wcześniej niż planowano.
Holandia rozdała koncesje DAB+ dla niekomercyjnych rozgłośni lokalnych i przygotowuje się do utworzenia nowych multipleksów m.i. trzeciego ogólnokrajowego. Ogłoszono już konsultacje w sprawie zmiany kanałów. Tu warto zatrzymać się i dokładnie spojrzeć na plany, bo czekają te zmiany pewnie wszystkie kraje europejskie. Chodzi o przeniesienie PMSE (Programme Making and Special Events) z pasma UHF w inne pasma. Pewnie wiesz, że mikrofony i kamery bezprzewodowe nadają podczas imprez również w paśmie UHF.
  • UHF w czasach telewizji analogowej to pasmo od 470 MHz do 862 MHz
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej DVB-T to pasmo 470 MHz do 790 MHz, pasmo 800 MHz poszło pod 4G
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej DVB-T2 to pasmo 470 MHz do 694 MHz, pasmo 700 MHz poszło pod 5G
  • UHF w czasach telewizji cyfrowej następnej generacji to pasmo 470 MHz do 614 MHz, pasmo 614 MHz do 694 MHz pójdzie pod 6G
Na razie pozostaje pasmo do 470 do 694 MHz dla DVB-T2, ale czytałem, że od 2023 r. dla PMSE mogą zajść zmiany. Użytkownicy PMSE dostrzegli już za mało wykorzystywane pasmo VHF III i chcą je wykorzystać. W Niderlandach jest mowa o jednym kanale o szerokości 1,5 MHz w paśmie VHF III.

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 196
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Robertus »

W dniu dzisiejszym weszło w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych (Dz.U. poz. 1058).

źródło:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1058

Zmianie uległ m.in. termin wejścia w życie rozporządzenia zmienianego - obecnie jest to 1 stycznia 2021 r. a także zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG) oraz elektronicznego przewodnika po programach (EPG).

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2036
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 4 czerwca 2020, o 02:08Czesi rozbudowują sieć DAB+.
Z jaką przepływnością?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 23 czerwca 2020, o 16:34
Max van Org pisze: 4 czerwca 2020, o 02:08Czesi rozbudowują sieć DAB+.
Z jaką przepływnością?
Rozgłośnie komercyjne w multipleksach RTI tyle ile przewiduje KRRiT dla rozgłośni komercyjnych w Polsce, czyli 96 kbit/s.

Obecnie w zasięgu DAB+ w Czechach jest 85 % mieszkańców, od września będzie 95 %. A w Polsce od 5 lat nic się nie dzieje.
http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html

benedykt50
Posty: 14
Rejestracja: 8 stycznia 2020, o 21:41
Miejscowość: Olsztyn

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: benedykt50 »

To bardzo interesujące "zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG)". No właśnie... po co kierującym komunikaty?(!) 😂

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

benedykt50 pisze: 24 czerwca 2020, o 23:42 To bardzo interesujące "zniesiono, w przypadku odbiorników samochodowych, wymóg obsługi komunikatów drogowych (TPEG)". No właśnie... po co kierującym komunikaty?(!) 😂
Problem z TPEG może być z odbiornikami DAB+ zasilanymi przez gniazdko zapalniczki samochodowej. Takie odbiorniki kosztują poniżej 200 zł. Na pewno jakość odbioru ucierpi, ale do wypróbowania DAB+ wystarczy zupełnie. Można było to odpowiednio ująć w ustawie, ale zabrakło pewnie słów i chęci.

https://www.which.co.uk/news/2018/10/da ... recommend/

Może ustawodawca uważa, że rozwiązania Google itp. są lepsze, bo dla TPEG musi państwo zbierać i dostarczać informacje. Co ciekawe, Czesi informują w swoich prospektach, że TPEG umożliwia przesyłanie Public Transport Information (PTI). Nie wiadomo, czy to w ogóle implementowali. Informacje o transporcie publicznym są gromadzone i udostępniane przez firmy przewozowe. Tylko w jaki sposób je wykorzystać? Jedyne zastosowanie, które widzę na dzień dzisiejszy, jest dostarczanie informacji o transporcie publicznym do wyświetlaczy na przystankach. Dzisiaj informacje przesyłane są przez sieć GSM/LTE.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2514
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Max van Org pisze: 25 czerwca 2020, o 13:33Może ustawodawca uważa, że rozwiązania Google itp. są lepsze, bo dla TPEG musi państwo zbierać i dostarczać informacje.
Nie obrażajmy ustawodawcy. To branża motoryzacyjna przez swoich przedstawicieli w tym PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) wnioskowała o wyłączenie odbiorników samochodowych z obowiązku wdrożenia TPEG, EPG, SLS, DL Plus. Sugerując, że nie mogą spełnić tych wymagań, a poza tym "musimy zachować szczególną ostrożność przy wdrażaniu wszelkiego rodzaju komunikatów, w szczególności wizyjnych które w nadmiernym stopniu rozpraszałyby kierowcę, nie byłyby powiązane bezpośrednio z prowadzeniem i stanem pojazdu"

Szczegóły: Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych

Jednocześnie grupa "WorldDAB Automotive Working Group" zrzeszająca producentów odbiorników samochodowych w dokumencie "WorldDAB Automotive –DAB Digital Radio In Car User Experience Design Guidelines, Version 2 -February 2019" wyraźnie oczekuje:
•Single-line text display –provide a button which shows the latest text message, scrolling if necessary to fit onto the screen
•Multi-line text display –always show the latest text message without the driver having to press any buttons
•Colour screen display –always show the latest text message. Show the station logo until the first visual is received, then show it automatically. Logos in the station list should be taken from broadcast DAB+ if available, or via IP
Czyli jednak da się zrobić SLS w samochodach, tylko nie w PL???

Na szczęście z rozporządzenia usunięto wymagania jedynie dla TPEG i EPG.

Awatar użytkownika
PrzemekS
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2018, o 15:10
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: Opticum Sloth Combo Plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/SLR Piątkowo/UE Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: PrzemekS »

Węgrzy wyłączyli radiofonię DAB jako nieperspektywiczną https://satkurier.pl/news/195221/wegrzy ... i-dab.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

Niemieccy regulatorzy rynku medialnego opublikowali raport cyfryzacji odbioru radiofonii.

Najważniejsze wyniki:
24,3 % (9,88 mln.) gospodarstw domowych posiada dostęp po co najmniej jednego odbiornika DAB+ (2019: 9,17 mln. / 22,7 % rok wcześnie)

Istnieją różnice pomiędzy krajami związkowymi:
31 % Bawaria
29,9 % Saksonia
28,9 % Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia
24,1 % Badenia-Wirtembergia / Brema / Nadrenia-Palatynat, Saara
23,9 % Dolna Saksonia

20 Hesja
18,5 Berlin

Odbiorniki w gospodarstwach domowych:
3,4 UKF
1,7 DAB+
1,4 IP
(3,8 średnia)

Odbiorniki radiowe w Nimeczech:
146,345 mln. wszystkie razem
125,161 mln. odbiorników UKF
16,623 mln. odbiorników DAB+
7,971 mln odbiorników IP

Odbiorniki DAB+:
9,855 mln. odbiorników w gospodarstwach domowych
6,768 mln. odbiorników w samochodach
(16,623 mln. suma)

Raport:
https://www.die-medienanstalten.de/file ... al_WEB.pdf

Prezentacja:
https://www.die-medienanstalten.de/file ... _final.pdf

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2036
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: antypyra »

PrzemekS pisze: 7 września 2020, o 14:17 Węgrzy wyłączyli radiofonię DAB jako nieperspektywiczną https://satkurier.pl/news/195221/wegrzy ... i-dab.html
Obawiam się, że entuzjazm (a może interes) pewnego użytkownika Forum, który zachwala DAB+ jako przynoszący same korzyści, w tym jego zdaniem tę najważniejszą, tj. obniżenie kosztów nadawania, jest mocno przesadzony. Zanim by można, wprowadzając DAB+, na nadawaniu zaoszczędzić, jeśli w ogóle, należałoby ponieść ogromne koszty na budowę infrastruktury nadawczej DAB. Wiem od osoby kompetentnej, że wejście w każdą dziurę z DAB-em (zasięg danego muxa prawie dosłownie wszędzie) wymagałoby wielu nadajników, jak również i doświetleń.
A dlaczego PR ciągle mrozi DAB w lodówce? Żadnej (dobrej) zmiany? Np. obiecanego na rok 2020 pokrycia zasięgiem kraju?

Dlaczego wciąż w czasie podróży/urlopu nie mam DAB-u w Gołdapi (z Krzemianuchy) czy w Łomży (z Ław)? W Siedlcach z Łosic - Chotycz?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1167
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 8 września 2020, o 16:17 A dlaczego PR ciągle mrozi DAB w lodówce? Żadnej (dobrej) zmiany? Np. obiecanego na rok 2020 pokrycia zasięgiem kraju?
Po repolonizacji mediów w Polsce, Polskie Radio będzie miało zasięg na 100 % powierzchni i to nawet na UKF-ie. Po co rozbudowywać sieć DAB+?

Istnieją nadal jacyś dziwacy, którzy nie zrozumieli strategię PiS i piszą dziwne listy do ministra kultury Piotra Glińskiego:
„My, członkowie Rady Programowej Polskiego Radia, stwierdzamy, że zarządzanie programem tej instytucji pod kierownictwem prezes Agnieszki Kamińskiej prowadzi do narastającego kryzysu spółki, wyrażającego się spadkiem słuchalności głównych anten, pogarszającym się wizerunkiem, decyzjami budzącymi sprzeciw opinii publicznej.”
Będzie repolonizacja, to DAB+ nie będzie potrzebny. Na wszystkich częstotliwościach usłyszysz Polskie Radio i rozgłośnie katolickie.

Poczekajmy aż pięć programów Polskiego Radia w Warszawie nie uzyska w wynikach radio tracku dwucyfrowego wyniku przed przecinkiem. Obecnie pięć programów PR w Warszawie ma wspólnie 11,9 %, czyli mniej niż np. samo Radio Szczecin (17,2 %).

Kiedyś sterował Krzysztof Czabański Expressem Wieczornym, teraz mediami publicznymi za pomocą Rada Mediów Narodowych. Czabański zaczął „stopniowo realizować nową linię redakcyjną, która oprócz dotychczasowych informacji sensacyjnych miała położyć także duży nacisk na politykę. Nowa linia polityczna spowodowała konflikt z kolegium dziennikarskim, w efekcie większość dziennikarzy odeszła z redakcji.” Można pewnie podłożyć kalkę i skopiować to zdanie do opisu wydarzeń w radiowej Trójce.

W lipcu 1993 r. „Express Wieczorny” został sprzedany za 25,9 mld starych zł (2,59 mln nowych zł) szwajcarskiej spółce Marquard Media.

W lipcu 2023 r. „Polskie Radio” zostało sprzedane za … mld nowych zł … spółce …

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 196
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: Robertus »

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt kolejnego rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji radiofonicznych (projekt z 8 września 2020 r.).

źródło:
https://legislacja.gov.pl/docs//522/123 ... 463422.pdf

Tym razem, zmiany dotyczą m.in. wprowadzenia fakultatywnego, do dnia 31 marca 2022 r., stosowania niektórych wymagań dla odbiorników samochodowych, takich jak:
- odbioru komunikatów tekstowych DL,
- automatycznego przełączania na odbiór UKF FM po opuszczeniu obszaru objętego zasięgiem sygnału DAB+ i odwrotnie.
Po tym terminie, tj. od 1 kwietnia 2022, wymagania fakultatywne miałyby być obligatoryjne.
Ponadto, wymaganie odnośnie do odbioru komunikatów DL Plus mają być fakultatywne bezterminowo.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie z dniem wejścia w życie rozporządzenia zmienianego, tj. 1 stycznia 2021 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ww. rozporządzenia: "Wprowadzenie opisanej powyżej terminowej fakultatywności dla ww. funkcjonalności odbiorników samochodowych (DL, announcements, Slideshow, automatycznego przełączania) i bezterminowej fakultatywności dla DL Plus wychodzi naprzeciw licznym postulatom branży motoryzacyjnej w Polsce i Europie (...)".

pswiatki
Posty: 538
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

Post autor: pswiatki »

Robertus pisze: 10 września 2020, o 16:28
- automatycznego przełączania na odbiór UKF FM po opuszczeniu obszaru objętego zasięgiem sygnału DAB+ i odwrotnie.
Z tym odwrotnie to jest jakieś qriozum... To chyba z automatu nie można tak napisać.

Odpowiedz