Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
varicap

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: varicap »

majonez pisze:No więc zanabyłem irivera b20 i niestety zonk - odbiornik nie wyszukuje żadnych stacji DAB :( Powinienem dodać, że mieszkam we Wrocławiu i byłem nawet pod masztem w Żórawinie - nic nie znalazłem. Teraz mam więc pytania:
-Czy sygnał na dziś dzień jest na pewno nadawany?
-Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, to jak należy skonfigurować odbiornik, aby uzyskać sygnał (pytanie do użytkowników B20)?

Dziękuję.
Jeśli masz odbiornik komunikacyjny (skaner) to obsłuchaj ten kanał (w trybie AM najlepiej).
DAB (przynajmniej ten co był w Warszawie) pięknym szumem wychylał S-metr . Widmo sygnału takie, że raptownie sie zaczyna ten szum i raptownie kończy (w srodku szum nieco słabszy sygnałowo ale wyraźnie widoczne coś co przypomina nośną - w przeciwnieństwie do DVB-T gdzie czegoś takiego nie ma).
vari

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

majonez pisze:No więc zanabyłem irivera b20 i niestety zonk.
Drobna rekonfiguracja sprzętu. Za kilka dni powinno być lepiej. ;)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: pikaczu »

czy beda testy w kosztowach? trzeba zmienic odbiornik, aby sluchac radia?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, trzeba zmienić odbiornik na taki, który odbiera DAB+.
W Kosztowach nie będzie testu DAB+.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: pikaczu »

Jarosław Bałuka pisze:Tak, trzeba zmienić odbiornik na taki, który odbiera DAB+.
W Kosztowach nie będzie testu DAB+.
czyli jaki odbiornik? czemu nie bedzie w kosztowach testow?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Listę odbiorników DAB+ można znaleźć tu:
http://www.worlddab.org/products_manufa ... y/dab_plus

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: pikaczu »

dobrze, a beda wieze? a co na drugie pytanie, pan odpowie, z mojego postu wyzej?

Demon

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Demon »

pikaczu pisze:dobrze, a beda wieze? a co na drugie pytanie, pan odpowie, z mojego postu wyzej?
Jeżeli masz na myśli tunery bądź amplitunery, to są już. Np Onkyo ma w swojej ofercie moduł (UP-DT1) do niektórych kin domowych (np. HT-S6205 z amplitunerem TX-SR507). Na drugie twoje pytanie nie ma sensownej odpowiedzi. Po prostu nie będzie testów i koniec. Ktoś musiał podjąć decyzję i podjął. Nie można prowadzić testów na całym świecie. To by była przynajmniej emisja komercyjna.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: pikaczu »

aha, czyli bedzie od razu w kosztowach oficjalne nadawane?

Demon

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Demon »

I to już jest pytanie do EmiTel-a lub UKE.

varicap

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: varicap »

http://radiopolska.pl/aktual.php?subact ... om=&ucat=&
Emitel rozpoczął testową emisję DAB+ w Warszawie.
Przynajmniej tak piszą na Radiopolsce.
vari

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: C7_4K »

a jak z poznaniem jest w zasięgu czy nie ??

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Ponieważ cena odbiornika IRiVER B20 spadła do 149 zł uznałem ,że to cena którą mogę zapłacić za przenośne radyjko z DAB+ i nabyłem ustrojstwo. Wiadomo w Poznaniu cisza w eterze,ale ustrojstwo ma dość czułe radyjko na fm więc się maleństwo na rowerek przyda ;) .Mam jednak uprzejme pytanie do kolegów z Emitela .Czy myślicie(planujecie) może jakąś testową emisje DAB+ w Poznaniu?
Przydałby się jakiś test z Radiem Merkury i innymi lokalnymi nadawcami Choćby z jakiejś małej pierdziawki na Akademii Ekonomicznej lub z SLR Piątkowo.
Gadałem w 2008 roku podczas montażu tubusa w RTCN Śrem miedzy innymi z szefem techniki Radia Merkury na ten temat i twierdził że sprawa byłaby fajna ale cieńko u nich z siankiem. Może przez rok coś się ruszyło w tym temacie? Jeśli problem jest w pieniądzach to mogę się złożyć z kumplami i zakupić jakąś plujkę pierdziawkę ;) ;) do testów (choć wiadomo, że nadajnik to nie wszystko) :twisted: .

Jednak liczę na odpowiedź :)
pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety nie ma jakichkolwiek planów związanych z uruchomieniem innych emisji testowych DAB+.
Testowe emisje w Wrocławiu i Wraszawie mają na celu zapoznanie się z technologią, przegląd rozwiązań technicznych i dostawców, ale też - a może i przede wszystkim - wzbudzić zainteresowanie tą technologią wśród Nadawców radiowych. Przecież nie jest celem mnożenie testów dla samych testów ;)

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze: ale też - a może i przede wszystkim - wzbudzić zainteresowanie tą technologią wśród Nadawców radiowych. Przecież nie jest celem mnożenie testów dla samych testów ;)

Ok Rozumiem w Poznaniu nie będzie potestuję więc w Wrocławiu i w DE. :( :cry:

Wiadomo darmowa emisja bez zainteresowania nadawców i wytwórców kontentu nie ma sensu.
Właśnie jak wzbudzić zainteresowanie wśród nadawców?. RMF i EURoZET mają w du... konkurencje bo idealnie pokrywają cały kraj programem . Jednak takie firmy jak AGORA lub inni mniejsi nadawcy pozbawiani przez Krajową Radę Ciemnogrodu możliwości rozwoju powinni raczej iść w DAB+ jak w dym. Gdybym pracował w Emitelu starałbym się za wszelka cenę działać agresywnie w kwesti promocji tej nowej technologii wśród wszystkich pokaleczonych nadawców. Wystarczy że Agora w to wejdzie a reszta poleci za nimi.

Obawiam się że po pierwsze lud z KRRiT rozparceluje trzecie pasmo pod jakiś tam multiplex DVB-T co było by powikłaną decyzją. Moim zdaniem powinno się kuć żelazo puki gorące i reklamować DAB+ bo to technologia już dopracowana i możliwa do wdrożenia od zaraz .I co najwazniejsze stosowana przez naszych sąsiadów (odbiorniki).
Poza tym trzeba działac szybko bo może się okazać ,że za kilkanaście lat wszystko będzie po IP i sieci komórkowe a także punkty bezprzewodowe będą odpowiedzialne za broadcasting i pole 8-) dla przenośnych urządzeń .
Wtedy radiowa emisja Emitela już nie będzie przynosić żadnych dochodów i co wtedy?.

Już teraz jak grzybki wyrastają projekty radia w telefonie komórkowym po IP np Nokia Radio,Mundu Radio lub ostatnio nasz lokalny projekt skupiający nadawców AGorę Zetkę ,RMF, Polskie Radio i inne : GaGa BoX polecam:

http://www.gagabox.pl/index.php?page=kontakt


Może właśnie Emitel powinien stworzyć spółkę - taka platformę do zarabiania pieniędzy-mux w DAB+.
Wszystko mogłoby być zabezpieczone przez szyfrowanie.Po zapłaceniu (np smsem)abonamentu dla partnerów w muxie mamy sianko a odbiorca ma kontent :D .Oczywiście od strony prawnej wszystko należy gruntownie przemyśleć ,ale od tego są już dobrze opłacane papugi :geek:

A tak na marginesie ciekawe kiedy skończy żywot FM ?? 2020 2025?.
Mam jeszcze jedno pytanie nie zwiazane z cyfrową emisją może ktoś zna odpowiedź. Dlaczego Japońce mogli zrobić sobie pasmo FM od 76-108 Mhz a w Europie dusimy się w przedziale 87,5-108Mhz?
Coś ważnego pracuje powyżej 76 Mhz w Europie czego Japońce nie mają... ????

varicap

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: varicap »

RAPIOTR pisze: A tak na marginesie ciekawe kiedy skończy żywot FM ?? 2020 2025?.
Mam jeszcze jedno pytanie nie zwiazane z cyfrową emisją może ktoś zna odpowiedź. Dlaczego Japońce mogli zrobić sobie pasmo FM od 76-108 Mhz a w Europie dusimy się w przedziale 87,5-108Mhz?
Coś ważnego pracuje powyżej 76 Mhz w Europie czego Japońce nie mają... ????
W Japonii stacje UKF pracują od 76 do 90 MHz. Od 90 do 108 MHz są kanały TV.
To w USA myśli się o rozszerzeniu UKFu po wyłączeniu TV analogowej (cyfrowa nie używa "niskich" kanałów).
W Europie większość slużb (np wszystkie "państwowe" w Niemczech) chodzą od 74 do 87,5 MHz.
A jest nawet "UE harmonised militry band" i jeden z wycinków to prawie megaherc w oklicy 79 MHz.
W Europie nie da się rozszerzyć UKFu (chyba że o OIRT :lol: i to tylko w takich krajach jak my gdzie nic tam nie wsadzono).
vari

Demon

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Demon »

Tak jest GagaBOX reklamowany, że dopiero teraz to zainstalowałem. Pomysł i realizacja jest świetna! Działa i naprawdę jestem zaskoczony. Dzięki RAPIOTR za info.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

varicap pisze: W Japonii stacje UKF pracują od 76 do 90 MHz. Od 90 do 108 MHz są kanały TV.
vari
Dzięki za te informacje Vari. Jednak jak się wejdzie w opcje ustawienia tunera fm w odbiorniku IRIVER B20 i jako region wybierze Japonia to pasmo tunera fm możesz przestrajać płynnie od 76-108 Mhz.Wybór opcji pasm dla DAB i DMB jest ustawiany osobno.

-------------------------------------------------------------------------
Cieszę się Demon ,że masz dzięki tej informacji zabawę.
GaGa jest w fazie rozwoju, np poprzednia wersja działała mi na E71 bez problemu a nowsza wywala się po pierwszym włączeniu czasami po ok 10 minutach .Po następnym włączeniu (wlan) już jest ok. Ale to jeszcze koledzy dopracują. :D

Zawiodła mnie Nokia swoją aplikacją Internet Radio. Przez dwa lata na różnych komórkach działało mi bez problemu .Przez 6 miesięcy na Noki E71 również było bez problemu .Od jakiegoś miesiąca wywala mi aplikację czasami nawet zaraz po włączeniu. Zmiana softu nawet na najnowszy serii 400..21.... (jakiego serwis w Polsce jeszcze nie widział ) nic nie daje .Aplikacja się wywala. Kupiłem do firmy dwa następne E 71 i ku zaskoczeniu to samo-- wywala aplikację :( . Kupiłem jeszcze E66 i tu działa bez problemu hehe kompletna ciamcia ramcia i magia a w serwisie Noki nie wiedzą jak sie do tego zabrać :lol: ...hehe

sorki za off top.

sv2k11
Posty: 26
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 14:54
Miejscowość: Kraków
Instalacja antenowa: AZART
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Rozważania o transmisji cyfrowej, modulacji, efektywności.

Post autor: sv2k11 »

Witam!

Mam takie proste rozważania na temat radiofonii cyfrowej i jej implementacji i szukam tu tylko potwierdzenia lub zaprzeczenia moich przemyśleń, a nie znam się na tym prawie wogóle, ale coś tam wiem, więc będę wdzięczny za uwagi. Po prostu chcę wiedzieć, jak to mniej więcej będzie wyglądać z tym radiem cyfrowym.

Najprawdopodobniej na radiofonię cyfrową T-DAB w Polsce zostanie wydzielone pasmo VHF III, czyli zakres częstotliwości od 174Mhz do 230MHz, co daje nam łączne pasmo 56MHz. To pasmo zostanie jakoś tam podzielone, zostanie użyta jakaś tam modulacja, no i na końcu zostanie w to wszystko wmodulowany sygnał cyfrowy.

Teraz tak, co do sygnału cyfrowego możemy dyskutować wiele, ale najprawdopodobniej będzie to pasmo 64kb/s (dla fonii) + powiedzmy drugie tyle dla korekcji błędów i serwisów dodatkowych, a więc jeden kanał to będzie przyjmijmy 128kb/s.

Druga sprawa to modulacja. Nie wiem jaka zostanie użyta, być może podobna do tej co w DVB-T, ale ten szczegół jest mniej interesujący, bardziej interesujące jest to jaki efekt uzyskamy. W telewizji cyfrowej uzyskano efektywność 1:3, czyli analogowy kanał 8MHz dał 24Mb/s cyfrowego pasma. Pytanie brzmi czy i w przypadku radia cyfrowego można spodziewać się takiej efektywności (1:3)? Czy będzie ona mniejsza, większa? Jakie są Wasze przypuszczenia? A może ktoś wie dokładniej jaki rodzaj modulacji zostanie użyty w jakiej konfiguracji?

No i taka myśl na koniec, jeśli przyjmiemy, że faktycznie zostanie uzyskana efektywność 1:3, a całkowita szerokość pasma VHF III wynosi w analogu 56MHz, to oznacza, że uzyskamy łącznie 168Mb/s pasma cyfrowego do zagospodarowania. Tak jak pisałem, wiem, że będzie to podzielone na jakieś tam mniejsze częsci, kanały czy multipleksy, czy cokolwiek innego :)

Czyli na koniec jeśli podzielimy 168Mb/s : 128kb/s = 1312 kanałów cyfrowych, czy dobrze kombinuję? Kurcze to strasznie dużo, aż nie chce mi się wierzyć, że to wykorzystamy, ale OK, może łatwiej będzie uzyskać koncesję, i powstanie 500 nowych rozgłośni nadających z domów, co byłoby szalenie ciekawe.

Dzięki za jakikolwiek odzew, tak tylko główkuję sobie, co to będzie, nic poważnego, więc cokolwiek dopiszecie byleby w temacie będzie OK. Brak takiej prostej informacji dla Kowalskiego, "będzie 1000 kanałów, w stereo" i już :)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: giaur500 »

Szczerze mówiąc, ja osobiście wolałbym po wyłączeniu telewizji analogowej mieć internet 802.22 wlan w zwolnionym paśmie niż radio cyfrowe, dvb-h itd. No ale to tylko takie moje przemyślenia.

Ciekawe, czy w naszym pięknym kraju ktoś w ogóle zainteresuje się tą technologią - w zasadzie standard jest juz zatwierdzony. W szczegóły technologii nie wnikałem, ale z tego co wiem, to (w dużym uproszczeniu) rzecz sprowadza się do zapewnienia odpowiedniego kanału zwrotnego przy transmisji danych z nadajnika.

Zablokowany