Radiofonia cyfrowa w Polsce i na świecie

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Max van Org »

giaur500 pisze:Szczerze mówiąc, ja osobiście wolałbym po wyłączeniu telewizji analogowej mieć internet 802.22 wlan w zwolnionym paśmie niż radio cyfrowe, dvb-h itd. No ale to tylko takie moje przemyślenia.
Jest wystarczające duże pasmo dla radia i internetu. Radio jest nadawane w paśmie VHF, a internet w systemie LTE w paśmie UHF. O ile dobrze pamiętam można zmieścić ponad 100 programów radiowych w całej Polsce w systemie DAB+, ale tyle nadawców nie mogłoby utrzymać się z reklam. Liczmy na to, że zostaną uruchomione 3 MUXy, jeden ogólnopolski, jeden z zasięgiem województwa i jeden regionalny w tych województwach, które przewidują podział na 2 albo 3 kanały. Czyli zostają 4 MUXy niewykorzystane, na nich możesz nadawać jeden kanał TV. Ale czy on będzie potrzebny? Na razie nie, bo telewizja cyfrowa DVB-T nadawana jest w paśmie UHF. Ale też nie w całym, pasmo UHF będzie używane tylko między kanałami 21 a 60 dla telewizji, pozostają kanały 61 – 69 dla internetu. UKE chciało je rozdać operatorom telefonii komórkowej/mobilnej, ale oni nie chcą płacić dzisiaj a korzystać za 5 lat. Winę noszą nadawcy telewizji analogowej, którzy nie zwalniają kanałów. Switch off działa w Polsce za wolno, bo monopolista na rynku telewizji naziemnej blokuje szybkie wdrążenie MUXu-1. Od lat jest ta sama sytuacja. Cały czas blokada. Znowu Europa wyprzedza Polskę. Spójrzmy na drugą stronę Odry. Niemcy stworzyli mapę gdzie nie ma szerokopasmowego internetu. Wtedy rozdali częstotliwości z dywidendy cyfrowej wpisując w koncesję, że operatorzy sieci stworzą wpierw sieć w okolicach bez dostępu do szerokopasmowego Internetu i wtedy dopiero mogą rozbudowywać sieć w miastach. Przez pół roku operatorzy sieci budowali na wiochach sieć, żeby otrzymać na pozwolenie do rozbudowy w miastach. W ten sposób T-Mobile już ma pozwolenie na sieć w milionowej Kolonii nad Renem, O2 nadaje w Monachium, a Vodafone ma sieć częściach Berlina i Duesseldorfie.

http://www.rp.pl/artykul/689224-800-MHz ... c-lat.html

http://www.vodafone.de/privat/hilfe-sup ... ckung.html
http://www.t-mobile.de/funkversorgung/i ... -_,00.html

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: giaur500 »

Nie mówię o bts-ach lte, tylko o sieci wlan 802.22 to 2 zupełnie różne rzeczy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Max van Org »

giaur500 pisze:Nie mówię o bts-ach lte, tylko o sieci wlan 802.22 to 2 zupełnie różne rzeczy.
Tak, chcesz wprowadzić standard, dla którego nie ma odbiorników radiowych, nie ma telefonów, które mogłyby odbierać radio za pomocą aplikacji i pozostaje jeden problem, czym więcej użytkowników, tym mniejsze pasmo dla każdego z nich. Nie wiemy czy odbiór będzie urywać się po opuszczeniu komórki, nie wiemy czy działa to przy wysokim tempie podróży w pociągu i samochodzie. Pamiętam jak wychwalany był standard UMTS, później LTE a teraz WRAN. Do tej pory żaden ten system padłby w momencie, w którym wszyscy Polacy zaczęliby korzystać naraz z niego. Pod jednym nadajnikiem DAB może zebrać się cała Polska i sygnał będzie docierał do wszystkich zebranych, spróbuj to z nadajnikiem WRAN. UKE chce rozdać częstotliwości w paśmie UHF, może powstanie sieć WRAN?

Dzisiejsze telefony GSM i UMTS mogę używać w całej Europie. Jak każdy kraj zacznie wprowadzać inny standard w innym paśmie to będę musiał do każdego kraju mieć inny sprzęt, to jest idiotyczne, bo coraz częściej karty UMTS są wbudowane w netbooki i tablety. Nie długo będzie tak samo z LTE.

Ten sam problem będzie istniał w podróży po Europie, bo jacyś mało poważni fachowcy ustalili w każdym kraju inny standard dla radia cyfrowego. Dziękuję za takie pomysły. Wprowadźmy w Polsce HD Radio, Czechy będą mieli radio cyfrowe w paśmie L a Austria znowu w paśmie VHF, na granicy będziemy wymieniali odbiorniki radiowe. Nie mówię już o nawigacjach które nie będą odbierały TMC.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: giaur500 »

Na brak standaryzacji nic nie poradzisz. Nawet w przypadku telewizji cyfrowej nie ma standardu. Kodowanie MPEG2/MPGE4, różne rodzaje modulacji, nadchodzi DVB-T2 - to jeszcze pikuś, ale z kolei już w USA i kilku innych krajach do naziemnej telewizji cyfrowej jest używany np całkiem niekompatybilny z DVB-T standard ATSC. Czyli jeśli wybiorę sie do usa z moim laptopem, to mój tuner usb do telewizji cyfrowej moge sobię (za przeproszeniem) wsadzić gdzieś.

A wspomniałem o WLAN 802.22 bo z założenia wydaje mi się to obiecującą technologią - w odróżnieniu od GSM/UMTS/LTE możliwe jest pokrycie zasięgiem internetu bardzo dużych obszarów korzystając z mniejszej ilości nadajników.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

giaur500 pisze:A wspomniałem o WLAN 802.22 bo z założenia wydaje mi się to obiecującą technologią - w odróżnieniu od GSM/UMTS/LTE możliwe jest pokrycie zasięgiem internetu bardzo dużych obszarów korzystając z mniejszej ilości nadajników.
Nie rozpędzał bym się tak z systemami WSD. Jest duża szansa, że będą utrudniać odbiór cyfrowych emisji radiowych i telewizyjnych pracując w sąsiednich kanałach, szczególnie jeśli miały by pracować z większą mocą by dawać duże pokrycia. Poza tym duży zasięg oznacza, że więcej osób będzie korzystać z przepływności w każdym sektorze, więc pasmo na głowę będzie mniejsze. Trwają analizy wpływu systemów WSD i PLC na telewizję cyfrową. Wstępne wyniki nie są optymistyczne.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Dariusz Wiecek »

Od ładnych kilku lat analizujemy w IŁ system 802.22 (i inne WSD) pod kątem możliwości wdrożenia w Polsce publikując zarówno na forum krajowym jak i międzynarodowym. Z technicznej strony nie wygląda to źle, istnieje natomiast w Europie spory opór regulacyjno-prawny przed wprowadzeniem systemów WSD obejmujący różne kwestie - nie tylko techniczne. Sprawa wymaga jeszcze dalszych intensywnych analiz i dyskusji które właśnie się toczą na forum europejskim, najbliższe lata to wyjaśnią, my już mamy pewną wizję (pozytywną dla systemów WSD) do której chcemy i staramy się aktualnie przekonać innych w Europie.

lee99

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: lee99 »

Witam

Szybkie pytanko: kiedy testy tego całego DAB+ w Katowicach ?

oraz drugie pytanie:

Ciekawi mnie taka rzecz... kiedy komercyjny start w Polsce ??

Pozdro

krystianb

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: krystianb »

Na oba pytania odpowiedź jest ta sama: Sto lat za murzynami.

lee99

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: lee99 »

krystianb pisze:Na oba pytania odpowiedź jest ta sama: Sto lat za murzynami.
może nie :oops:

jak wyłączą analog tv wtedy coś może ruszy...

przynajmniej trzeba mieć chociaż małą nadzieję :mrgreen:

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Drekan »

Tyle, tylko, że nikt na razie nie planuje wyłączenia analogowego radia. :|

Może wrzucenie radia do multipleksu telewizyjnego DVB-T, poprawi sytuację. :idea: Ostatecznie na rynku jest jeszcze niewiele urządzeń dostosowanych do odbioru DAB+, stąd niewielki krąg odbiorców (może Niemcom uda się to zmienić). :)

Jednak przejście na NTC, jest nieuniknione i wiele osób posiada lub wkrótce zaopatrzy się w sprzęt pozwalający na odbiór sygnału DVB-T. Daje to od początku całkiem sporą grupę potencjalnych odbiorców. Radia będą tylko uzupełniały ofertę telewizyjną, więc nie grozi komercyjna klapa (jak w DVB-H). ;)

Wadą takiego rozwiązania jest brak urządzeń do mobilnego odbioru, ale jeśli dużo stacji radiowych będzie uzupełniało ofertę TV, to producenci sprzętu mogą dołączyć obsługę standardu DVB-T do swoich mobilnych urządzeń, by rozszerzyć możliwości swoich produktów. Z czasem rosnące grono odbiorców cyfrowego radia się rozszerzy i nadawcy zaczną rozszerzać swoją obecność i na przekaz cyfrowy. 8-)

Peter_CA

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Peter_CA »

Drekan: Pojawiają się pogłoski, że UE chce wyznaczyć termin na wyłączenie analogowego radia w 2023 roku. W tej chwili to tylko pogłoski, ale obyśmy nie byli za parę lat zaskoczeni.

Co do mobilnego odbioru radia w DVB-T - musiałby powstać MUX z zupełnie innymi parametrami modulacji, bo przy tych, które są w niniejszych MUXach telewizyjnych "mobilny" oznaczałby "antena kierunkowa w plecaku" :lol:

Bartosz Czach

Re: Lista odbiorników/Tunerów DAB+

Post autor: Bartosz Czach »

Peter_CA pisze:Co do mobilnego odbioru radia w DVB-T - musiałby powstać MUX z zupełnie innymi parametrami modulacji, bo przy tych, które są w niniejszych MUXach telewizyjnych "mobilny" oznaczałby "antena kierunkowa w plecaku" :lol:
FEC 1/2 i modulacja QPSK.

lemiechk

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: lemiechk »

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma coś ciekawego do zaprezentowania na temat zasad cyfryzacji radiofonii, to ma okazję wziąć udział w konsultacjach KRRiT: http://www.krrit.gov.pl/dla-mediow-i-an ... olsce.html

biopal777

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: biopal777 »

Wygląda na to ze też Gdańsk doczeka się niedługo cyfrowego Radia DAB jak i pozostałe miasta gdzie będzie Euro 2012 :D

http://media2.pl/media/85807-Cyfrowe-Po ... radia.html

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: qwerty »

Taka informacja była już dawno na satkurierze.

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

Ciekawe, gdzie ten DAB upchną skoro na R10 nadaje TVP1, a na FM CCIR raczej miejsc brak. Nie wierzę w kanał 6 z powodu Polsatu z Kartuz na R7.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

Kluczowy będzie wybór operatora tych testowych nadajników co wiąże się z ich ewentualną lokalizacją.. . Mam nadzieję ,że nie będzie to sztuka dla sztuki (kiepska lokalizacja i pierdziawka) tylko przemyślane poprzedzone symulacją pokrycia działanie. Mam nadzieję ,że mądre głowy wezmą pod uwagę,że radia słucha się nie tylko w samochodzie lecz również w budynkach na przenośnych radioodbiornikach gdzie antenką jest kabelek słuchawkowy.

W DAB+ ładnie można robić pokrycie siecią jedno częstotliwościową nadajników w SFN .

Jeśli to Emitel będzie te transmisje obsługiwał w miastach takich jak Poznań docelowy(w przyszłości) nadajnik na RTCN Śrem powinien mieć wspomaganie z wieży SLR Piątkowo lub budynku Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jeśli bedzie to jakaś inna firma operatorska to optymalnym obiektem jest komin EC Karolin na którego szczycie można zamontować nowe dookolne systemiki antenowe i uzyskać zasięg na zewnątrz cirka 60-70 km od kominka

Warto również w przyszłości pokryć zasięgiem pierdziawkami autostrady i główne drogi szybkiego ruchu.

biopal777

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: biopal777 »

qwerty pisze:Taka informacja była już dawno na satkurierze.
własnie ze w Gdańsku na Fm miejsca są..93.9 Gdańsk 107.1 Gdynia już ida do rozdania...Czekaja nadal 87.8 i 90 Gdańsk oraz 106.1 Hel.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: RAPIOTR »

biopal777 pisze: własnie ze w Gdańsku na Fm miejsca są..93.9 Gdańsk 107.1 Gdynia już ida do rozdania...Czekaja nadal 87.8 i 90 Gdańsk oraz 106.1 Hel.
Emisje cyfrowego radia DAB+ będą realizowane w trzecim zakresie tzn VHF ;). Mam nadzieję ,że nikt nie wpadnie na pomysł emisji w paśmie L :twisted: ?

Bartosz Czach

Re: Radiofonia cyfrowa w Polsce

Post autor: Bartosz Czach »

RAPIOTR pisze:Mam nadzieję ,że nikt nie wpadnie na pomysł emisji w paśmie L :twisted: ?
Chyba jednak pozostanie pasmo L. Nigdzie indziej nie znajdzie się wolnych 8 MHz w Gdańsku. Na VHF-III nie da rady, a w paśmie 88-108MHz nie ma obecnie fizycznej możliwości.

Zablokowany