EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Polske Forum Radiofonii Cyfrowej zrzeszające nadawców programów radiofonicznych, operatorów sieci nadawczych oraz przedstawicieli urzędów i izb gospodarczych zarekomendowało technologię T-DAB+ jako właściwe rozwiązanie dla cyfryzacji przekazów radiofonicznych w Polsce.
W związku z tym EmiTel wraz z Polskim Radiem Wrocław i Instytutem Łączności podjęli decyzję o przeprowadzeniu testowych emisji programów radiofonicznych w tym standardzie.

Trochę historii - Testy T-DAB w Polsce.
Testy radia cyfrowego w standardzie T-DAB (Eureka 147)rozpoczęto w dniu 1 września 2003 r. Pilotażowa emisja pięciu programów Polskiego Radia, z wykorzystaniem stacji nadawczej zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie prowadzona była przez EmiTel. Do celów emisji wykorzystywany był blok 10B.
Parametry emisji: lokalizacja nadajnika - RTCN Warszawa (PKiN), częstotliwość (blok 10B) - 211,648 MHz, moc promieniowania ERP - 1 kW. Zawartość multipleksu: programy radiowe (PR1, PR2, PR3, Radio-BIS, Radio dla Ciebie).
Emisja testowa została zakończona w 2005 roku. Technologia T-DAB została uznana za nie przyszłościową.


Obecny test będzie bazował na standardzie T-DAB+ wykorzystującym nowy sposób kompresji dźwięku (HE-AAC), a przez to pozwalającym na umieszczenie większej ilości programów radiowych w jednym multipleksie. Dzięki temu oferta radia cyfrowego będzie bardziej atrakcyjna dla słuchaczy.

KrystynaKuhn

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: KrystynaKuhn »

Kochani, serdecznie życzę powodzenia w transmisji testowej DAB+. To ważne i odważne przedsięwziecie. Proszę, informujcie mnie jak Wam idzie. GOOD LUCK !!! :ugeek:
K.Kuhn (królowa broadcastingu na emigracji)

varicap

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: varicap »

JaroslawMroczkowski pisze: Trochę historii - Testy T-DAB w Polsce.
Testy radia cyfrowego w standardzie T-DAB (Eureka 147)rozpoczęto w dniu 1 września 2003 r. Pilotażowa emisja pięciu programów Polskiego Radia, z wykorzystaniem stacji nadawczej zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie prowadzona była przez EmiTel. Do celów emisji wykorzystywany był blok 10B.
Ale były wcześniejsze testy na ..... 105,008 MHz (tak tak, pierwotnie zakładano że od 104 do zdaje się 106 MHz będzie blok DAB i pewne genewskie częstotliwości byly przez KRRiT wstrzymywane do przydzielania w tym podzakresie).
Polskie Radio testowało jakiś nadajnik na 105,008 MHz i sam pamietam "silniejszy szum" na tej częstotliwości (radio skalowe).
Nie miałem wtedy innego sprzętu do analizy tego sygnału.
vari

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: Jarosław Bałuka »

varicap pisze: Ale były wcześniejsze testy na ..... 105,008 MHz (tak tak, pierwotnie zakładano że od 104 do zdaje się 106 MHz będzie blok DAB i pewne genewskie częstotliwości byly przez KRRiT wstrzymywane do przydzielania w tym podzakresie).
Polskie Radio testowało jakiś nadajnik na 105,008 MHz i sam pamietam "silniejszy szum" na tej częstotliwości (radio skalowe).
Nie miałem wtedy innego sprzętu do analizy tego sygnału.
vari
A nie myślisz tu czasem o testach HD Radio...? Ten rodzaj radia jest dedykowany do pasm FM.

Mirek Ostrowski

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: Mirek Ostrowski »

Z pewnością nie chodzi o HD Radio, które owszem było testowane przez kolegów z Polskiego Radia SA, ale wiele lat później. Mało kto wie, że początkowo część pasma UKF (104-108 MHz) była zarezerwowana dla emisji cyfrowej DAB i w tym właśnie kawałku Polskie Radio dostało zgodę na eksperyment DAB. Potem duże parcie nadawców na pasmo UKF FM spowodowało, że Krajowa Rada odpuściła tę część pasma i rozdysponowała go do celów FM. Więcej informacji mógłby udzielić mój guru i przyjaciel Mietek Pietruski, podówczas Dyrektor Departamentu Techniki Krajowej Rady, jeśli by zechciał (mam nadzieję, że czasem tu zagląda).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

No to przeszukałem swoje notatki i Internet:
Testy DAB (Polskie Radio + EmiTel) były w prowadzone na częstotliwości 211.648 MHz oznaczanej jako Blok 10B
Testy HD Radio: 87,5 MHz (PolskieRadio), 90,6 MHz (RMF)

Podrzućcie info jeśli coś przeoczyłem. Zrobimy 'Hstorię cyfryzacji radia w Polsce" :mrgreen:

Sciągawkę z częstotliwości i nazw bloków dla DAB można znależć np >> tu <<

varicap

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: varicap »

JaroslawMroczkowski pisze:No to przeszukałem swoje notatki i Internet:
Testy DAB (Polskie Radio + EmiTel) były w prowadzone na częstotliwości 211.648 MHz oznaczanej jako Blok 10B
Testy HD Radio: 87,5 MHz (PolskieRadio), 90,6 MHz (RMF)

Podrzućcie info jeśli coś przeoczyłem. Zrobimy 'Hstorię cyfryzacji radia w Polsce" :mrgreen:

Sciągawkę z częstotliwości i nazw bloków dla DAB można znależć np >> tu <<
Tak. Była testowa emisja DAB na 105,008 MHz i było to wiele lat temu (druga połowa lat 90).
Emisja zakończyła się na pewno przed 1999 bo wtedy byłem na Pikniku Naukowym PR Bis i spotkałem tem inżyniera Makowskiego z Polskiego Radia siedzącego obok wzbudnicy UKF CCIR nastrojonej na 105 MHz.
Taki okazjonalny nadajnk, konsoleta i pokaz jak działa radio.
Przysiadłem się i pogadałem.
Nawet włączyliśmy ten nadajnik razem z inżynierem Makowskim i z kolegą przeprowadziliśmy mały program (jako starzy piraci radiowi z własnym radiem w przeszłości).
Spytałem czy ta emisja (mieli zgodę PAR oczywiscie na tę okazjonalną emisję) na 105,0 MHz (wzbudnica 50W, dipol w polaryzacji H na hydraulicznym maszcie) nie przeszkadza DABowi.
Inżynier Makowski powiedział, że emisja DAB na 105,008 MHz została zakończona i w Polsce nie będzie DABu na 104-108 MHz).
O emisji DAB na 105,008 MHz pisało w latrach 90 wiele pism np popularne wtedy i zaczynajace działalność Świat Radio.
Później wiele lat nie było nic i już po 2000 roku (w 2003 czy 2002 pamiętam już DAB na 10B bo sam odbierałem tę emisję odbiornikiem radiokomunikacyjnym jako szerokopasmowy szum - *).
Wtedy już w Warszawie nie mieszkalem na stałe i tylko podczas wizyt u rodziny przeprowadzałem "nasłuchy".
Najlepiej było to sprawdzać w takim prostym skanerze jaki miałem w trybie odbioru AM na detektorze obwiedniowym.
Ładnie odznaczal się głośny szum i sygnał na full.
Ale na takie "ucho" emisja DAB i DVB na UHF) i tak miala różnicę.
DVB-T mial po prostu szum nagle urywający sie od dolu i góry.
DAB miał w szumie pewne wcięcie (słabszy sygnał) w srodku kanalu i nagle w samym środku coś co przypomnalo nośną (dziwne).
Tak jakby ktoś nadajnik AM zmodulował cyfrowym przebiegiem aby uzyskać dwie wstęgi (tak jak amatorsko i dorywczo robi się z DRM z karty dzwiękowej - sygnał 12 kHz wpuszcza się na modulator AM i wychodzi sygnal DRM, nośna a poniżej "odwrócony" niepotrzebny drugi DRM.
Coś pdoobnego działo się z DABem na VHF-III wtedy.
A może ta emisja tak ma wyglądać.
U mnie na Wyspie Wolin czasem podczas tropo pojawia się T-DAB z Niemiec albo zza morza.
Wcięcie faktycznie w śrdoku kanalu jakby jest ale nie pamiętam czy też coś w rodzaju nośnej tam było (chyba było ale poziom tej nośnej jest niewielki jak na poziom szumu po bokach).
vari
ps. HD radio to dopiero nie tak dawno zaczęło tstować PR w Warszawie na 87,5 MHz i zdaje się także RMF-FM gdzieś w Warszawie.
Ale nie wiem po co bo ten system NIE MOŻE być zastosowany w Europie.
Wymagał by rastru 200 kHz na znacznym obszarze Europy (by wprowadzi go choćby w jednym kraju) i na pewno przeprowadzenia Zerobase na co nie zgodzą sie nadawcy (mający u nas wiecej do powiedzenia niż urzędy).
Ni wiem wiec po co to "testować".
Chodzi o prestiż ? (RMFu bo w PR to chyba można potraktować jako niegospodarność).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

:D

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji objęła patronatem projekt uruchomienia emisji eksperymentalnej w technologii T-DAB+ prowadzony przez Radio Wrocław, TP EmiTel i Instytut Łączności.

:D

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

:D i wreszcie ruszyliśmy oficjalnie z testami :D ... >> komunikacik prasowy <<

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: Poland »

A będą takie testy przeprowadzane potem w Krakowie ??

max-bit

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: max-bit »

Prawda jest taka że TP Emitel będący własnościową France Telecom a ten Państwa Frankofońskiego ma gdzieś cokolwiek u nas ( a mówię tu o jakichkolwiek nowych technologiach) ) od DVB-T do DAB i innych rozwiązaniach (Tam kasę trzyma C+ który chyba z tego co pamiętam tez należy do Państwa ...).
No oczywistym faktem że rozgłośnie TV i R też to mają gdzieś więc efekt jest taki że jesteśmy jakieś 100 lat za murzynami, no i jak tu i ówdzie pojawi się jakaś emisja cyfrowa to można to potraktować jako CUD.
Więc nie ma się co podniecać Emisji cyfrowych to my nie zobaczymy jeszcze ze 100 lat jak wszystkiego innego.
Amen

SlawekR

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: SlawekR »

max-bit. Co ma piernik do wiatraka?
To co piszesz to jakieś farmazony. Zapisz się na forum wiadomego radia i telewizji. Tam pewnie ktoś Ciebie zrozumie i będzie dyskutował o takiej spiskowej teorii. Spróbuj cieszyć się z tego co jest.
Proszę szanownego moderatora o usuwanie takich i podobnych wątków "nicniewnąszących" i do tego judzących; co ma piernik do wiatraka?

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: kemi73 »

Czy w chwili obecnej są prowadzone jakieś testy DAB+ czy temat ze względu na superszybkie wdrażanie DVB-T na razie został wstrzymany ?.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: Tom345 »

Cały czas jest nadawany na częstotliwości 190.640MHz w Warszawie.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: pikaczu »

od kiedy bedzie w kosztowach? dopiero po uruchomieniu dvb-t w kosztowach?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie ma jeszcze gotowych planów wdrażania radiofonii cyfrowej.
Prowadzona jest emisja eksperymentalna DVB+/DMB w Warszawie i nie przewidujemy w najbliższym czasie uruchamiania kolejnych testów.

Na szybkość wdrożenia radia cyfrowego, poza wieloma innymi czynnikami, ma także zapotrzebowanie na nową usługę.
Wprawdzie wolne częstotliwości w paśmie FM się już skończyły, ale czy jest potrzeba wprowadzania kolejnych stacji? Czy stacje te znajdą wystarczającą ilość słuchaczy? Są radia internetowe, różne możliwości słuchania nagrań w mp3 i podobnych formatach, czy w związku z tym jest potrzeba inwestowania w DAB+?
Czy jakość dźwięku ma znaczenie? Czy nie jest przypadkiem tak, że większość słuchaczy rozróżnia dwa stany gra / nie gra?

Zanim nie odpowiemy sobie na te pytania, trudno będzie mówić o planach wprowadzenia radia cyfrowego w Polsce. Pamiętajmy, że nie ma (na razie) planów wyłączenia emisji FM, więc DAB+ jest tylko (albo aż) rozszerzeniem obecnego stanu, a nie jak w przypadku telewizji i DVB-T zastępstwem.

Na pocieszenie dodam, że inne kraje odpowiedziały twierdząco i poważnie zabrały się za budowę sieci. Myślę, że i u nas tak będzie.

wojwoj

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: wojwoj »

Witam. Tak już przywykłem do słuchania radia cyfrowego, że zapomniałem że to tylko testy i w każdej chwili może się to skończyć. Odbieram dab+ na takim małym b20 podłączonym do wzmacniacza przez wyjście słuchawkowe (bo to tylko takie ma) i pomimo niewątpliwych strat przez ten przesył sygnału słyszę różnicę- przedewszystkim brak szumów, a np. transmisje koncertów w PRII rewelacja. Pozdrawiam miłośników radia.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: Tom345 »

Aktualnie RMF FM gra w wyraźnie najlepszej jakości (128kbps). Polecam posłuchać i porównać z przekazem analogowym ;)
RMF Classic również w lepszej jakości (96kbps).

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: ks41 »

A w których regionach polski (RTCN) będą trwały testy i kiedy?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: EmiTel przygotowuje testy radiofonii cyfrowej DAB+

Post autor: JaroslawMroczkowski »


Zablokowany