Strona 1 z 1

DAB w Szwajcarii

: 10 grudnia 2012, o 23:29
autor: JaroslawMroczkowski
Ponieważ wywiązała się dyskusja na temat przepływności poszczególnych kanałów, postanowiłem sprawdzić jak to robią inni.

W Genewie jest jeden mux na kanale 12A, 223,936MHz. W sumie 14 kanałów.

COULEUR 3+         88k
DRS 1+             72k
DRS Musikwelle+      72k
ESSPACE 2+          104k
OPTION MUSIQUE      56k mono (DAB)
OPTION MUSIQUE+    88k
Rete Uno+           72k
RTS-SRG+            72k
RTS-1ERE            56k mono (DAB)
RTS-1ERE+           88k
SuisseClassique+      104k
Swiss Jazz+          104k
Swiss Pop+           88k
WRS+               88k

Jak widać nasze ustawienia wcale nie są takie złe. Szwajcarzy uznali za akceptowalne znacznie niższe przepływności kanałów, a znając ich nie koniecznie musieli oszczędzać każdy bit, czy CHF.

Społeczna akceptacja radia cyfrowego musi być dość wysoka, bo w sklepach proporcje odbiorników analogowych (FM) i cyfrowych (DAB/FM) są mniej więcej równe. Ceny odbiorników DAB+ zaczynają się od około 50 CHF i kończą gdzieś na 500 CHF, (Przy porównywaniu warto zwrócić uwagę na proporcje cen, odbiornik DVB-T STB Strong SRT 8105 kosztuje 79,90 CHF, u nas niewiele ponad sto zł.)

Re: DAB w Szwajcarii

: 11 grudnia 2012, o 10:11
autor: antypyra
Szwajcarzy...
Nadają z SBR?
Suma przepływności wynosi 1152 kbps z tym, że są stacje mono w muxie liczącym 14 stacji.
Classique tylko 104 kbps.

Mam nadzieję, że nie wyłączają UKF.
Europa schodzi na psy.

Re: DAB w Szwajcarii

: 19 kwietnia 2023, o 01:11
autor: Max van Org
Stowarzyszenie Radiowe UNIKOM postuluje: Nie dla dalszego przedłużenia UKF-u!

Związek niekomercyjnych lokalnych stacji radiowych UNIKOM obstaje przy wyłączeniu UKF-u w Szwajcarii 31. grudzień 2024. Członkowie stowarzyszenia radiowego UNIKOM podjęli więc 3 kwietnia 2023 r. decyzję o zmianie statutu. Ponieważ wyłączenie FM jest egzystencjalne dla wielu rozgłośni nadających w DAB+. Tak długo, jak będzie działał UKF, reklamodawcy będą wybierali stacje radiowe nadające na UKF-ie i w DAB+.

Przy tak jasnym pozycjonowaniu stowarzyszenia radiowego UNIKOM jedno jest pewne: wszelkie próby zmiany ostatniej możliwej daty wyłączenia UKF-u w żadnym wypadku nie mogą być przedstawiane jako „rozwiązanie branżowe”. Ponieważ UNIKOM reprezentuje około 60 procent stacji radiowych w Szwajcarii.

SRG i trzy szwajcarskie stowarzyszenia radiowe VSP, RRR i UNIKOM uzgodniły już w 2014 r. wyłączenie UKF-u najpóźniej w 2024 r. A ważność koncesji radiowych FM dla nadawcy publicznego SRG i prywatnych nadawców radiowych kończy się 31 grudnia 2024 r. Istniejące koncesje zostały przedłużone o pięć lat pod koniec 2019 r. bez przetargu publicznego, aby zapewnić uporządkowane przejście z nadawania analogowego na cyfrowe. Jedno jest pewne: nie ma żadnej podstawy prawnej do ponownego przedłużenia obecnych licencji radiowych UKF lub innych sztuczek, takich jak plany działania „Fade Out”.

Dla UNIKOM jest również jasne: jeśli regulator rynkowy BAKOM, mimo wszystko nie wyłączy całkowicie UKF do końca 2024 r., regulator będzie musiał ponownie przeprowadzić konkurs na te częstotliwości. Dlatego UNIKOM już teraz stwierdza w swoim statucie: „UNIKOM domaga się od regulatora przeprowadzenia przetargu publicznego na częstotliwości UKF na okres od 2025 r., pod warunkiem, że nadawanie w paśmie UKF nie zostanie zakończone z końcem 2024 r.” Koncesja radiowa na UKF daje nadawcom wyraźną przewagę rynkową. UNIKOM domaga się aby również inni nadawcy otrzymali dostęp do tego pasma, jeżeli UKF nie zostanie wyłączony.

UNIKOM reprezentuje interesy rozgłośni komplementych i startupów, jednej szkoły radiowej oraz jednego operatora sieci DAB+. Związek został założony w 1983 roku.

http://unikomradios.ch/wordpress/wp-con ... ng-UKW.pdf

Gazeta Neue Zürcher Zeitung opublikowała artyków: „Szwajcarskie radia wkrótce będą musiały konsekwentnie przechodzić na DAB+. Ale prawdopodobnie nadal to nie koniec technologii UKF”

https://magazin.nzz.ch/nzz-am-sonntag/s ... duced=true

Nadawcy komercyjni zwlekają z wyłączeniem UKF-u i żądają fazę przejściową „fade out” trwającą kilka lat, powiedział gazecie Jürg Bachmann, prezes Stowarzyszenia Szwajcarskich Rozgłośni Prywatnych (VSP). Federalne Biuro Komunikacji (BAKOM) zasygnalizowało dobrą wolę. Bachmann jest sceptyczny co do tego, czy kiedykolwiek będzie istniała data wyłączenia.

„Prawdopodobnie ma to większy sens, jeśli każda stacja ostatecznie sama zdecyduje, kiedy wyłączyć” – powiedział gazecie NZZ.
Tym razem „prawdopodobnie opór zachodniej Szwajcarii” doprowadzi do tego, że termin pod koniec 2024 r. nie zostanie dotrzymany, kontynuuje Bachmann. Wcześniej to szef Radia 1, Roger Schawinski, prowadził kampanię przeciwko wyłączeniu UKF-u za pomocą petycji i ogłosił, że chce kontynuować nadawanie w 2025 roku. Według NZZ nie jest jasne, jak długo ma trwać ta faza przejściowa. Dyskusja między BAKOM a branżą radiową zaplanowano na poniedziałek.