Strona 1 z 2

Eksperymentalna emisja DAB+ na MediaExpo Poznań 2014

: 18 marca 2014, o 11:29
autor: belzebiusz
EmiTel z testami DAB+ w Poznaniu
http://satkurier.pl/news/98158/emitel-z ... naniu.html
Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, spółka EmiTel planuje uruchomienie eksperymentalnej emisji DAB+ w Poznaniu w trakcie konferencji Poznań Media Expo, organizowanej 9 i 10 kwietnia 2014 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi (więcej tutaj). Emisja DAB+ obejmie swoim zasięgiem cały Poznań. Zgodnie z obecnymi planami będzie prowadzona tylko w czasie Media Expo.

W tym roku konferencja będzie poświęcona przyszłości rynku medialnego w Polsce, a w szczególności przyszłości telewizji cyfrowej w obliczu zagrożenia utratą pasma 700 MHz na rzecz Internetu szerokopasmowego oraz planom i możliwościom wdrażania radiofonii cyfrowej DAB+ w Polsce. Patronat nad konferencją objęły WorldDMB i DigiTAG. Jak co roku konferencji towarzyszyć będzie wystawa urządzeń.

Re: DAB+ Poznań

: 20 marca 2014, o 10:44
autor: kayo
Szkoda prądu... myślę że ilość odbiorników DAB w Poznaniu mieści się w paru tuzinach...

Re: DAB+ Poznań

: 20 marca 2014, o 10:54
autor: JaroslawMroczkowski
W trakcie konferencji i wystawy poświęconym m.in. DABowi odbiorników może być znacznie więcej.
http://www.mediaexpo.pl/pl/konferencja/program/

Re: DAB+ Poznań

: 20 marca 2014, o 15:01
autor: distefano
Czy cyfryzacja radia będzie miała charakter ogólnopolski podobny do NTC czy raczej przez dłuższy okres będzie rozwijana tylko w większych ośrodkach miejskich tak jak to ma miejsce w przypadku telewizji mobilnej CP?

Re: DAB+ Poznań

: 6 kwietnia 2014, o 17:36
autor: RAPIOTR
No i teraz pytania. Czy lokalizacja nadajnika na budynku Uniwersytetu Ekonomicznego i nadawanie ze starego systemiku po analogowym TVP2 k11 jest rozwiązaniem docelowym czy może ta lokalizacja w przyszłości zostanie po prostu potraktowana jako zmiękczająca pole w centrum ?
Z punktu widzenia samego Poznania i okolic to mimo wszystko lokalizacja na Kominie EC Karolin byłaby optymalna ,ale Emitel pewnie nie rozpatruje tej lokalizacji.
Szkoda bo to zdecydowanie najlepsza lokalizacja dla pojedyńczego nadajnika tutaj. Innym fajnym i docelowym rozwiązaniem dla MUX Polskiego Radia byłoby nadawanie DAB + z RTCN Srem (system VHF na 280 metrze ) i z 10KW ERP H ,a drugi nadajnnik w SFN umieścić na SLR Piątkowo .

No i ostatnie pytanie.Pewnie jak wszystkie "retoryczne" . Czy Emitel wykaże dobrą wolę i po konferencji na targach w Poznaniu będzie kontynuował emisję testową do momentu terminu oficjalnego uruchomienia emisji stałej czy po prostu z chwilą zamknięcia Konferencji i wyjezdzie szanownego grona prelegentów będzie pstryk 8-) ?

Re: DAB+ Poznań

: 6 kwietnia 2014, o 22:53
autor: antypyra
No rzeczywiście, są to ciekawe pytania! I zapewne retoryczne... ;) :)
W Świętokrzyskim np. nie przewiduje się użycia Św. Krzyża do DAB. Będzie emisja z erzaców.

Re: DAB+ Poznań

: 7 kwietnia 2014, o 14:05
autor: JaroslawMroczkowski
W związku z konferencją MediaExpo 2014, organizowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Emitel planuje uruchomienie eksperymentalnej emisji DAB+ na terenie Poznania. Emisja będzie prowadzona w dniach od 8 do 11 kwietnia z centrum Poznania na kanale 12A (223,936 MHz) z mocą 0,48 KW ERP i dookólną charakterystyką promieniowania.

W skład strumienia wejdą programy Polskiego Radia oraz specjalny program, na którym będzie przekaz na żywo z obrad konferencji.

Re: DAB+ Poznań

: 8 kwietnia 2014, o 09:24
autor: RAPIOTR
około 8:30 nadajnik został włączony. Testuję na dwóch odbiornikach przenośnych PHILIPS DA 1200 i Iriver B20 . . Osiem kilometrów w lini prostej na południe od nadajnika na dworze sygnał zero!!! Na pierwszym piętrze przy oknie z widocznością optyczną anteny nadawczej działa lecz wystarczy odejść od okna i /../ blada ąćććęęęćććć i zero sygnału.

Na dachu wysokość 84 mnpt + 10m budynku Eureka !!! działa hehe :) !!!
Reasumując pierwsze obserwacje .Jeśli to jest 480W ERP to znaczy ,że coś z ustawieniami korekcji w nadajniku jest pokićkane bo to nie możliwe żebym na poziomie gruntu nie miał użytecznego sygnału w odległości 8 km od plujki :) Toć cholera piracki nadajnik 30 watowy na FM zaiwania aż miło a to lipa.

Czarno to widzę w użytkowaniu. Jeśli DAB nie będzie leciał z jakiegoś wysokiego punktu np komin EC Karolin z mocą w KW ERP liczoną albo ze Śremu analogicznie to raczej będzie zabawa przypominająca odbiór Radia Luxembourg w słusznie minionych czasach :)

Re: DAB+ Poznań

: 8 kwietnia 2014, o 11:00
autor: adac
Jeżeli już porównywać: Radio Luxembourg było u nas słyszane jak najbardziej ale tylko w godzinach nocnych ( z tego co pamiętam najlepiej zaraz po zmroku). No i nie "ąćkało" bo to był tylko AM-MW :lol:

Re: DAB+ Poznań

: 8 kwietnia 2014, o 11:08
autor: RAPIOTR
Wiem wiem heheh Kolego ,że nie oćkało na AM hehe ,ale tylko po zmroku i w nocy na jonosferycznej szło i delikatnie falowało ;) . Taka analogia bo tu trzeba wleść na dach żeby nie ąąąąćććęęę kało hehe ;)

Nie chcę wydawać jakiś definitywnych sądów bo to pierwsze uruchomienie,ale na razie źle to wygląda. Na pewno ,dziwnie ustawiony poziom korekcji,a kto wie czy filtr dostrojony :) . No i ta polaryzacja H anten po telewizji analogowej. Katastrofa . Jeśli to ma być lokalizacja dla głównego nadajnika Mux Polskiego Radia w Poznaniu z tą mocą ERP i polaryzacją anten to nic tylko się przeżegnać i zapłakać 8-)


Edit 13:00

Jednoznacznie. Kuchenne Radyjko klasy Duala z wyciągniętą antenką poradzi sobie stojąc na parapecie lub w całkiem losowym miejscu gdzie akurat VHF się przedarł 8-) ,ale przenośne odbiorniki gdzie antenką jest przewód antenowy lub jak w przypadku B20- 15 cm antenka teleskopowa nie nadają się kompletnie do użytku przy obecnych parametrach i 8 km od tej pierdziawki. Może gdyby szło z 4 KW ERP ,ale pewności nie mam.

Re: DAB+ Poznań

: 8 kwietnia 2014, o 20:55
autor: antypyra
Pałac 6 kW w DAB+ gra na Dualu 60 km od Warszawy w kierunku północno- wschodnim.

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 10:58
autor: adac
up:
Ile elementowa antena, jaki wzmacniacz ?
Na spacerze czyli mobilnie też słychać, a podczas jazdy samochodem ?

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 11:40
autor: antypyra
Mobilnie na teleskopie w pociągu (w samochodzie też) 60 km od Warszawy jeszcze gra, ale już przerywa.Dobry odbiór jest tak do ok.55 km. Na Dualu 4.

W Białymstoku (odl. ok. 180 km) 7 -elementowa, Yaga, wzmacniacz pasmowy, wysokie piętro, otwarty kierunek południowo-zachodni - gra od czasu do czasu nocą i porankami.
Podczas silnego tropo nawet przez parę dni bez przerw. Na tunerze Onkyo 4030 i na Dualu 4.

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 12:06
autor: JaroslawMroczkowski
Ten wątek dotyczy Poznania !

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 17:35
autor: Jarosław Bałuka
A w Poznaniu (Grunwaldzka/Bułgarska), na pokojowej antence obojętnie jak ustawionej gra bez żadnego problemu. I można słuchać live transmisji z konferencji :)

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 20:01
autor: prezeswk
RAPIOTR pisze:Radyjko klasy Duala z wyciągniętą antenką poradzi sobie stojąc na parapecie lub w całkiem losowym miejscu gdzie akurat VHF się przedarł 8-) ,ale przenośne odbiorniki gdzie antenką jest przewód antenowy lub jak w przypadku B20- 15 cm antenka teleskopowa nie nadają się kompletnie do użytku przy obecnych parametrach i 8 km od tej pierdziawki. Może gdyby szło z 4 KW ERP ,ale pewności nie mam.
Tak jak piszesz. Dual sobie radzi, Iriver B20 w budynku na os. Tysiąclecia nie wyszukuje kanału, na dworze owszem, ale w ruchu odbiór się czka. Najbardziej czka na radiu Rytm. Dla stabilnego audio trzeba sobie znaleźć dobre miejsce. Używana antenka zewnętrzna Irivera, na kablu słuchawkowym jest jeszcze większa lipa. W miarę dobry odbiór Iriver ma od ronda Rataje (w samochodzie) w kierunku do MTP.

Re: DAB+ Poznań

: 9 kwietnia 2014, o 20:39
autor: tkm_osw
Duala testowałem dziś ze złożoną anteną odchyloną jedynie pod kątem 90` od odbiornika, zapakowany do podręcznej torby w centrum Poznania na słuchawkach dawał zaskakująco dobre efekty.

Na obszarze od Półwiejskiej przez Most Św. Rocha po Rondo Rataje żadnych przerw w odbiorze w terenie otwartym, a nawet w tramwaju (tu spore zaskoczenie). Odległość od nadajnika od 0,8 do 2,5 km. Gra płynnie w jednym z ratajskich bloków na os. Oświecenia, także na klatce schodowej z oknami w przeciwną do nadajnik stronę - sygnał idealny.

Próba odbioru w Kupcu Poznańskim (1 km do UE) w tej samej konfiguracji ze złożoną anteną wypadała przyzwoicie - pomimo tego, że pasmo jest pełne śmieci radio grało z drobnymi krótkimi przerwami. W Starym Browarze (600 metrów od UE) porażka, przy potężnej ilości śmieci nie dało się tego słuchać, na parterze więcej ciszy niż choćby strzępów dźwięku. To akurat można wybaczyć bo przez ten przybytek nawet FM z Piekar nie przebija się bez szumów i całkowitych zaników.

Test wykonany w tak bliskiej odległości od UE nie daje odpowiedzi co do zasięgu ale potwierdza, że:

a) w badanym obszarze DAB działa stabilnie
b) jest odporny na multipatch
c) nie ma szans w starciu z elektroniką siejącą po całym paśmie
d) jest wyjątkowo denerwujący w odbiorze mobilnym, człowiek jednak inaczej reaguje na ciszę w porównaniu do szumu.

Re: DAB+ Poznań

: 10 kwietnia 2014, o 00:55
autor: prezeswk
No dobra, niechaj każdy z nas ma maleńki udział w poznańskim DABie...
Przed chwilą przejechaliśmy trasę http://goo.gl/maps/SzREi w skrócie pisząc Poznań os. Oświecenia - Kurlandzka - Borówiec - Kórnik centrum miasta, Bnin, Rogalinek, Czapury, Poznań os. Rusa, Swarzędz Nowa Wieś i sprawa ma się tak:
Radio Dual DAB4 podłączone po aux-in z radiem samochodowym, antena teleskopowa Duala wyciągnięta, radio Dual trzymane mniej więcej na kolanach pasażera siedzącego z przodu (antena na wysokości przedniej szyby), samochód osobowy "segment B". Słuchane głównie Polskie Radio Rytm. Zaskoczenie pozytywne, w takiej konfiguracji spokojnie można dojechać z Poznania do Kórnika bez przerywania, czy czkania dźwięku. Dual DAB4, gdy ma zanik sygnału ładnie "kończy" grać takim lekkim "fade out" i zaczyna "miękko" po powrocie sygnału, nie ma więc upierdliwego "czkania się" - jak w Iriverze B20. Te zaniki odnotowaliśmy dopiero w centrum Kórnika i dalej na trasie do Rogalinka. Od Wiórka (za lasami) już pięknie ładnie śmiga. Do Swarzędza bez zacięcia, w gęstej zabudowie Nowej Wsi (domy 4-5 piętrowe, os. Działyńskiego) pojawiają się zaniki sygnału. W porównaniu do Irivera B20 kolosalnie lepiej. W Kórniku, na parkingu przy Netto i MacDonaldzie na dachu samochodu Dual spokojnie pokazywał 2/3 poziom sygnału i grał bezbłędnie, Iriver wymagał już znalezienia sobie miejsca w którym zaczął łaskawie grać, czkając się rzecz jasna. Wyjeżdżając z Poznania, Iriver zaczął czkać się już na Kurlandzkiej. Przy czym Iriver zachowuje się bardzo brzydko akustycznie, czkanie się jest nieprzyjemnie, są liczne artefakty dźwiękowe. Dual kilka razy wyleciał z artefaktem, ale dało się to znieść. Radio fabryczne (antena na dachu) z pewnością grałoby w miejscach, gdzie Dual tracił sygnał. To tyle na gorąco testu mobilnego na południe od Poznania.

Re: DAB+ Poznań

: 10 kwietnia 2014, o 11:49
autor: RAPIOTR
Jarosław Bałuka pisze:A w Poznaniu (Grunwaldzka/Bułgarska), na pokojowej antence obojętnie jak ustawionej gra bez żadnego problemu. I można słuchać live transmisji z konferencji :)

Biorąc pod uwagę odległość cirka 4 km od nadajnika nie dziwi mnie to :).

Przyjmijmy na chwilkę 8-) optymistyczne założenie,że ma to ma być odbierane na przenośnych odbiornikach choćby na ulicy i co najmniej na "kuchennych" przy pomocy antenki teleskopowej w budynkach również parterowych :D . Żeby to miało ręce i nogi to naprawdę ERP sygnału ,lokalizacja polaryzacja i SFN muszą być pomyślane przez lokalnych Emitelowców a nie biurwy przy mapie gdzieś w dziale planowania . Przy tej lokalizacji mocy ERP i polaryzacji H i trzecim paśmie to naprawdę nie pokryje powiatu Poznańskiego.

Na pewno sprawy nie załatwi też emisja z mocą 4 KW ERP z wieży CLR na Piątkowie bo na południu Poznania i tak będzie kupa w majtach, a sygnał w budynkach będzie czysto teoretycznie
. Każdemu kto myśli że załatwi ten teren jednym nadajnikiem życzę udania się do czarodzieja. Powiat Poznań to wbrew pozorom trudny teren .Ludzie mieszkają na obrzeżach Luboń ,Puszczykowo Mosina. itd. Jeśli Emitel postawi DAB na wieży CLR to warto pomyśleć o SFN na Kominie w Mosinie . Moim zdaniem Najlepszym punktem na pojedyńczy nadajnik to Komin EC Karolin gdzie można za taniochę na 190 m zamontować dookolny systemik VHF w polaryzacji pionowej

Optymalny byłby RTCN Srem w SFN z SLR Piątkowo ,ale to ze względu na koszty raczej mniej prawdopodobne niż misja na Marsa w najbliższych 20 latach. 8-)

Mam nadzieję ,że dział techniczny Polskiego Radia kierując się tylko kryterium ceny nie spieprzy całego procesu ponieważ od tego czy DAB będzie działał bezproblemowo ,czy trzeba będzie nosić Yagę na głowie by to odbierać zależeć będzie generalnie powodzenie całego projektu.
No i mam nadzieję,że projektując ten teren Emitel nie zrobi lipy bo jeśli na południu Poznania 8 km od nadajnika na parterze w domku jednorodzinnym będę musiał odprawiać czary szukając sygnału to suchej nitki na tym całym DABIE nie zostawię.


:@prezesiewk zatrzymaj się i Wejdź z tym odbiornikiem do budynku na południu ,albo jakiegoś blokugdzie okna nie patrzą w stronę AE ;)

Re: DAB+ Poznań

: 10 kwietnia 2014, o 16:15
autor: JaroslawMroczkowski
Chciałbym przypomnieć, że jest to emisja okazjonalna na potrzeby Poznań MediaExpo 2014 i nie ma nic wspólnego z komercyjnym uruchomieniem emisji dla Polskiego Radia.