DAB Catalunya Barcelona

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

DAB Catalunya Barcelona

Post autor: antypyra »

Podczas kilkudniowego pobytu w Katalonii w okolicach Barcelony nie omieszkałem nie przyjrzeć się w miarę możliwości odbiorowi radiowemu w tym regionie.
DAB to rzadkość w Hiszpanii. Oprócz Barcelony nadaje go chyba Madryt. Pod oko, a raczej ucho, wziąłem przede wszystkim kataloński DAB, który nadaje dla Barcelony zapewne z wzgórza Collserola położonego na północny zachód od miasta. Nie ustaliłem tylko, z którego z położonych tam dwóch wież, z których jedna na Torre Collserola z tarasami kawiarnianymi na pewno służy do emisji TV i mocnego UKF, a druga, “zwykła”, na najwyższym szczycie wymienionego pasma Collserola, tj. na Tibidabo służy UKF-owi, ale stacjom małej mocy.
Torre de Collserola:

https://www.google.pl/search?q=torre+co ... hRf7mXhCRM:

Tibidabo:

https://www.google.pl/search?q=Tibidabo ... UecgpOKQHM:

Niestety w odległej o około 60 km miejscowości Santa Susanna nad Morzem Śródziemnym (Costa Brava), gdzie mieszkałem przez parę dni, DAB na urządzeniu Iriver B20, którym dysponowałem, nie dał się odebrać.

https://www.google.pl/maps/place/Santa+ ... d2.6934166

Ponieważ ten Iriver to właściwie zabawka, a nie odbiornik, tyle że z nagrywaniem, nie mogę powiedzieć, czy wzgórza na drodze na północny wschód od Barcelony tłumią sygnał DAB (bo mocny UKF 100 kW z Barcelony dochodzi z Torre de Collserola, czy też brak odbioru DAB to wina odbiornika. Nie brałem lepszego, bo tylko jeden z moich z DAB ma nagrywanie (Sangean DPR17) i jest ciężkim klocem, o który obawiałem się w kontrolach na lotniskach po ostatniej terrorystycznej jatce w sierpniu w Barcelonie. Kontroli bagażu rejestrowanego jednak nie było, a Iriverem próbowałem łapać DAB w samolocie nad Niemcami – bez większego efektu.

Jadąc 26.08. z Barcelony do Santa Susanna, usiłowałem nagrać w autokarze DAB, póki był zasięg. Odbiór często przerywał. Po paru dniach 31.08.2017 podczas kilkugodzinnego pobytu w Barcelonie nadarzyła się lepsza okazja na wzgórzu Montjuic położonym w odległości kilku kilometrów na przeciwko Masywu Collserola – z pełną widocznością obiektu nadawczego. Tu nagrałem obszerny materiał, z którego wyselekcjonowałem niektóre pliki spakowane w WinR.

Iriver zarejestrował 3 muxy i łącznie 17 stacji. Z wyjątkiem jednej – Santa Maria, która jest również w DAB+, wszystkie grają w DAB bez plusa z relatywnie wysokim debitem. Wspomniana Santa Maria występuje dwukrotnie w barcelońskim DAB: jako DAB bez plusa mono z 96 kbps i jako DAB+ z 27 kbps mono w AAC SBR. To ostatnie to doprawdy syfrowa jakość!

Pozostałe stacje mają od 160 kbps mp2 do 224 kbps mp2 (Radio Clasica). W ramach najczęściej występującej przepływności 160 kbps brzmią jednak tak różnie i pod względem poziomu głośności i pasma akustycznego, zniekształceń etc., że aż dziw bierze.
Jest grupa stacji o wysokim debicie: Radio1, Radio3, Radio5 (192 kbps) i Radio Clasica (224 kbps). To prawie tyle, ile było niegdyś w dosyle do UKF Dwójki PR.
Proszę zwrócić uwagę na Clasicę mp2 224 kbps. Zamieściłem dwa pliki z niej z różną muzyką. Gdybym miał w Santa Susanna zasięg DAB, z pewnością dokumentacja ta byłaby szersza.
Zwraca uwagę w katalońskich stacjach nieobecność sybilantów, które stanowią specjalność polskiej radiofonii. Czy to tylko zasługa mniej szeleszczącego języka katalońskiego?
Tutaj jest link do spakowanych plików z odbioru DAB. O katalońskim UKF napiszę kiedy indziej i w innym temacie.

http://www67.zippyshare.com/v/AdtcHuWT/file.html
Zapraszam do wypowiedzi i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB Catalunya Barcelona

Post autor: antypyra »

No i co? Nikt nie napisał nic w tym ciekawym temacie? Mam na nowo wprowadzić pliki na wrzutę?

Zablokowany