Strona 1 z 1

DAB Gibraltar 2018

: 3 kwietnia 2018, o 19:23
autor: antypyra
Podczas ostatniej podróży do Hiszpanii miałem okazję być w Gibraltarze i odbierać tamtejszy DAB. Miałem do dyspozycji dwa odbiorniki: Iriver B20 i Sangean DPR 65. Jeden jest mało czuły, ale ma funkcje nagrywania audycji DAB w oryginalnej przepływności, a drugi nie nagrywa, ale jest czulszy. A więc ten drugi grał już w pobliskiej hiszpańskiej miejscowości Los Barrios, natomiast z nagraniem musiałem poczekać do fizycznej obecności w kraiku Gibraltar z Iriverem B20.

Oba odbiorniki odbierały zaledwie dwie stacje w muxie o przepływności 160 kbps: Gib 3 i Gib4 o identycznej treści i różniące się tylko minimalnie poziomem głośności. Oczywiście "serwowano" wyłącznie muzykę typu "łupu-cupu" przeplataną zapowiedziami w języku angielskim. Przy takiej emisji brzmi to nieźle.

Dla zainteresowanych przesyłam linki sporządzone dla wybranych plików - spośród kilkunastu.

Zupełnie nie wiem, jaki sens ma DAB w takim tworze jak Gibraltar. Zwłaszcza , gdy emituje jedną tylko stacje.

Charakterystyczne, że pliki z Irivera zgrane na komputer i odtwarzane na nim program VLC maja tylko 136 kbps dla "czystej" treści dźwiękowej. Zapewne resztę przepływności przypadającą na stację wypełniają w dużej części obrazki dla pierwotnego człowieka, który odwiedził Skałę Gibraltarską w poszukiwaniu małp. :P :D

http://www24.zippyshare.com/v/v8DxE3bA/file.html

http://www31.zippyshare.com/v/rdzanXO5/file.html

http://www94.zippyshare.com/v/EW9zl9rj/file.html

http://www53.zippyshare.com/v/3UhHxbJH/file.html

PS. Wyskakującą stronę należy ominąć.

Re: DAB Gibraltar 2018

: 4 kwietnia 2018, o 10:25
autor: DAMIAN KATOWICE
Słabiutko,coraz bardziej ten cały Dab mnie zaczyna wkurzać,tutaj nie powinno być dyskusji typu Dab czy FM :!:
inna technologia powinna zmiażdzyć FM a tak nie jest i nigdy nie będzie nie ma co tego ścierwa słuchać a tym bardziej nagrywać dla mnie to jest nie do przyjęcia...

Re: DAB Gibraltar 2018

: 4 kwietnia 2018, o 12:51
autor: antypyra
W przypadku Gibraltaru nie chodzi o jakość dźwięku, bo przy efektywnym 136 kbps w AAC mogłaby ona być zupełnie dobra. Dziwna jest ta emisja, właściwie jednej stacji. Robi to wrażenie, że jest to jakiś test, a nie emisja stała. Dodam też, że przy objeżdżaniu Skały Gibraltarskiej odbiór DAB zanikał w wielu miejscach, natomiast odbiór FM "trzymał się" i w dalszym ciągu słychać było wiele stacji hiszpańskich.

Re: DAB Gibraltar 2018

: 5 kwietnia 2018, o 13:32
autor: DAMIAN KATOWICE
Jakby była emisja testowa to by pewnie nadawali w dwóch przepływnosciach(tak mi się wydaje)ad.2.Nie będzie dobra 136 to dalej mało aby dorównać jakości FM a nie to chodzi wszystkim,miało być lepiej,nie tak samo, ale nikt się nie spodziewał że będzie gorzej..

Re: DAB Gibraltar 2018

: 5 kwietnia 2018, o 22:01
autor: antypyra
Ciągle jednak uważam, że DAB w Gibraltarze nie bardzo jest pretekstem do dyskusji o jakości dźwięku, lecz o innych zagadnieniach związanych z DAB.
Np. po co oni to w ogóle robią? Mówi się, że DAB jest dla poszerzenia oferty programowej. Nie dysponuję żadną wiedzą nt. okoliczności nadawania DAB w tym miejscu.
Może ktoś z Użytkowników takąż posiada?