Dab+ Bielsko

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: Dab+ Bielsko

Post autor: hol2 » 13 lutego 2019, o 02:05

Witam

Potwierdzam bardzo dobry odbiór radia DAB+ Mux-RB z Bielska na kanale 5A 176,640 MHz
pod Krakowem (okolice Krzeszowic), idzie to dużo lepiej niż DAB+ z Krakowa i Katowic !
Odbieram nawet na antenach teleskopowych lub druciku, na strychu. Na antenie zewnętrznej idzie jeszcze lepiej. Jestem jednak odsłonięty na Bielsko,Szyndzielnię, Skrzyczne, Łysą Horę w Czechach, może anteny się widzą odl ok 80 km. Na Kraków (30 km) jestem mocno zasłonięty i na Katowice (60 km) jestem trochę przysłonięty.

Muzyka też nie zła, zwłaszcza na Nuta, Mego i Bielsko. Fajny Mux z muzyką !

Z moich doświadczeń z DAB+ i odbiorem z Krakowa, Katowic i Bielska (nowy Mux-RB), to polecam z uwagi na dobry odbiór, czułość, małe w miarę jeszcze tanie (150-190zł) radio Sencor SRD 6600. (Mam jakieś porównanie bo używam 4 radia z DAB+) 150 zł było na promo w Auchanie, a tak normalnie to 179 zł, podobnie w Internecie ok 180-190 zł + koszty przesyłki.

Można go łatwo znaleźć i kupić w internecie wpisując nazwę Sencor SRO 6600 DAB+/FM.
Ma DAB/DAB+ oraz także FM z RDS, zasilanie zasilaczem 6V lub z akumulatorka wewnętrznego. Antena jest tylko teleskopowa, ale radio bardzo czułe w zakresie DAB+ jak i UKF FM. Ma wskaźnik poziomu sygnału. U mnie na strychu, nawet na tej antenie teleskopowej w różnych miejscach mieszkania odbiera ten nowy Mux-RB z Bielska prawie na maksa wg wskaźnika, a odbiór pewny stabilny stereo (ma dwa głośniki i jak na takie małe radio - ładnie gra). Odległość do Bielska to ok 100 km. Podobnie ale jednak słabiej na wskaźniku, odbiera w mieszkaniu na strychu DAB+ z Krakowa (30 km) i Katowic (60 km). Można antenkę teleskopową, zbliżyć lub połączyć drucikiem z anteną dachowa DAB czy UKF wtedy odbiera zwykle jeszcze lepiej, ale na antenie teleskopowej to już idzie dobrze. Ma wej Aux, brak gniazda słuch jak i line out. Ładnie gra na głośnikach.

Radio to w zakresie FM UKF też jest bardzo czułe, selektywne odbiera mi tu chyba wszystkie stacje z Krakowa, Katowic, Bielska, (np wg. http://www.radiomap.eu) a nawet z Czech z okolic Ostrawy w Czechach ok 150 km, niektóre nawet stereo i nawet na antenie teleskopowej (w różnych częściach mieszkania na strychu), bo stacje mogą sie nakładać).

Radio to Sencor SRD 6600 DAB+ ma niestety tylko 10 pamięci dla DAB i 10 dla FM, w porównaniu z innymi radiami DAB+/FM co używam i też dużo droższymi np HAMA DIR 3600MCB, KM0816, odbiera dużo lepiej, z tym, że te radia droższe maja gniazdko antenowe, oprócz anteny teleskopowej odkręcanej jak DIR36000 MCB (ma 30 pamiec dla DAB, 30 dla FM i 30 dla radia Internetowego). Czy oddzielne gniazdo antenowe na złacze F jak radio KM0816 (ma ok 90 pamieć DAB, 90 FM i 90 radio internetowe) i na antenie zewn też dobrze odbieraja DAB+. Mają też dużo wieksze i lepsze głośniki (cena 500-1200zł), zasilanie sieciowe lub na 12V

W radiach Hama, zamiast anteny teleskopowej na zwykłej antenowej F, można podłączyć antenę dachową, chyba prawie wszystkie radia Hamy tej klasy maja ten system, że można łatwo odkręcić antenę teleskopowa i dokrecić na złaczce typowej F antene dachową. Niestety takie gniazdo nie jest tez za wspaniałe, DAB+ odbiera w prawdzie dobrze, ale już FM z szumami gl dla stacji stereo. Mon idzie OK.

Mam jeszcze jedno radyjko DAB/DAB+ za 60-70 zł z budzikiem i FM i RDS, antena drucik, głośnik tylko jeden mono Soutmaster Model UR170WE też odbiera ok nawet w kuchni na przedłużonym nieco druciku, ale mono DAB+ i także na FM silniejsze stacje OK. 10 pamięci dla DAB i 10 dla FM

Używam - antena dachowa na DAB+ kilku elementowa Yaga ze wzmacniaczrm, służy tez do odbioru Mux8 na kan 6 (VHF) z Katowic, polaryzacja pozioma. Na tym idzie też DAB+ z Katowic 216,928MHz (kanał 11A) polaryz pozioma H, z Krakowa 218,640MHz (kanał 11B) polaryz pionowa chyba i z Bielska Mux-RB 176,640 MHz kanał 5B polaryz pionowa chyba u mnie bardzo silny. Radio Senecor SRD 6600 jak i Hama DIR3600 ma wskaźnik poziomu odbioru, tak, że można ustawić dany kanał, częstotliwość i manipulować anteną, przewodami b odbiór był jak najlepszy.

Tyle moich doświadczeń z DAB+, dodam jeszcze, że te radiostacje DAB+ sa praktycznie wszystkie w Internecie i na radiu internetowym, ale na DAB+ idzie to jednak zwykle lepiej jednak uważam.

Życzę dobrych odbiorów i pozdrawiam

Odpowiedz