Emitel operatorem drugiego multipleksu DVB-T

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2418
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Emitel operatorem drugiego multipleksu DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski » 8 września 2010, o 15:22

Warszawa, 8.09.2010.

Emitel operatorem drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Nadawcy telewizyjni Polsat, TVN, TV4 i TVPuls, których kanały znajdą się w drugim multipleksie (MUX2) naziemnej telewizji cyfrowej, uzgodnili z Emitelem szczegóły umowy dotyczącej powierzenia spółce funkcji operatora multipleksu. Oznacza to, że pierwsze cyfrowe wyspy mogą zacząć nadawać jeszcze w tym roku.

Emitel, właściciel największej w kraju sieci nadajników radiowo-telewizyjnych porozumiał się z nadawcami, których kanały utworzą drugi multipleks. Polsat, TVN, TV Puls i TV4 powierzyli spółce funkcję operatora odpowiedzialnego za multipleksację (łączenie kilku programów w jeden strumień), dosył i emisję sygnału.

Strony uzgodniły, że umowa zostanie podpisana w momencie spełnienia wszystkich wymogów formalno-prawnych, definiujących programową zawartość MUX2. Podpisanie umowy przed 30 września 2010 roku pozwoli nawiązać do harmonogramu uruchomienia drugiego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu treści umowy, Emitel będzie mógł szybko ruszyć z budową sieci, co skutkować będzie szybszym uruchomieniem emisji cyfrowej.

- Z nadawcami, których kanały utworzą drugi multipleks, współpracujemy od lat i należą oni do najważniejszych naszych Klientów. Osiągnięte porozumienie sprawia, że z rozpoczęciem prac czekamy już tylko na opublikowanie ogłoszeń, które sformalizują kształt MUX2. Dzięki temu, jeszcze w tym roku, do pierwszych widzów dotrze cyfrowy sygnał multipleksu drugiego – powiedział Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

W drugim multipleksie znajdzie się osiem programów – oprócz Polsatu, TVN, TV4 i TV Puls, każdy z nadawców umieści w nim po jeszcze jednym kanale. Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju.

Emitel jest czołowym operatorem naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę – ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku (obecnie emisja testowa o zasięgu blisko 20 procent powierzchni kraju). Od 2009 roku spółka prowadzi także jako jedyna w Polsce emisję testową cyfrowego radia DAB+.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2418
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Emitel operatorem drugiego multipleksu DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski » 29 września 2010, o 20:05

Warszawa, 2010-09-29

Emitel operatorem drugiego multipleksu - podpisanie umowy

Podpisano umowę, w której nadawcy prywatni przekazali prawo nadawania sygnału drugiego multipleksu Emitelowi.

Nadawcy prywatni – Polsat, TVN, TV4, TV Puls i Emitel - największy operator naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej, zakończyli proces podpisywania umów dotyczących drugiego multipleksu. Formalnie są to cztery umowy dwustronne między poszczególnymi nadawcami i Emitelem. Wczoraj podpisano dwie - z TVN i TV Puls, dziś kolejne dwie - z Polsatem i TV4. W ramach współpracy Emitel zapewni multipleksjację sygnałów, dosył, emisję i utrzymanie.

Drugi multipleks (MUX2) naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) będzie składał się z ośmiu programów, a zasięg ogólnopolski zyska w lipcu przyszłego roku. Pierwsze nadajniki - Warszawa (PKiN, Raszyn), Poznań, Zielona Góra i Żagań - rozpoczną emisję już 30 września.

Negocjacje między stronami ułatwiał fakt, że Emitel doszedł do porozumienia z nadawcami w czerwcu zeszłego roku. Wejście w życie ówczesnej umowy, która dotyczyła multipleksu pierwszego, uniemożliwiły procedury przetargowe TVP SA. Także obecna umowa została przygotowana już na początku września, aby w momencie spełnienia warunków prawno-formalnych dotyczących multipleksu drugiego, strony miały przygotowaną treść porozumienia. Dzięki temu możliwe jest szybkie uruchomienie emisji cyfrowej przez Emitel.

To już druga umowa na operatora technicznego multipleksu podpisana przez Emitel w ostatnich miesiącach. 28 kwietnia br. spółka wygrała przetarg publiczny ogłoszony przez Telewizję Polską SA na uruchomienie trzeciego multipleksu (MUX3) z kanałami TVP.

„Powszechnie dostępna naziemna telewizja cyfrowa nadchodzi coraz większymi krokami. Osiągnięte porozumienie z nadawcami prywatnymi w połączeniu z niedawno podpisaną przez nas umową z TVP, rozpoczyna nowy etap w historii telewizji w Polsce. Dwa multipleksy z 15 programami cyfrowymi dostępnymi naziemnie stają się faktem” – powiedział Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.

Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Urzędu Komunikacji Elektronicznej MUX2 składać się będzie z programów nadawców prywatnych posiadających ogólnopolską koncesję - Polsat, TVN, Tv Puls i TV4, którzy oprócz obecnych czterech programów uruchomią po jednym programie dodatkowym.

Naziemna telewizja cyfrowa będzie sukcesywnie zastępować sygnał analogowy na terenie całego kraju. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Emitel jest wiodącym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Świadczy usługi w zakresie analogowej i cyfrowej emisji naziemnej oraz transmisji sygnałów telewizyjnych i radiofonicznych. Firma posiada największą w Polsce własną infrastrukturę – ponad 300 obiektów nadawczych i telekomunikacyjnych (w tym 50 obiektów o wysokości powyżej 200 metrów). Testy naziemnej telewizji cyfrowej Emitel prowadzi od 2001 roku. Od maja 2009 Emitel prowadzi także pierwsze w Polsce testy cyfrowego radia (DAB+).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2418
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Emitel operatorem drugiego multipleksu DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski » 1 października 2010, o 17:24

:!:
Harmonogram wdrażania drugiej sieci naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T (tzw. MUX_2) znajduje się na stronie internetowej TP EmiTel pod adresem: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2
:!:

Zablokowany