Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: biopar »

Czyli Twoja aplikacja radzi sobie z tym poprawnie. Ciekawe jak inne telewizory. Zwróćcie, proszę uwagę na reklamę Carlsberga (ta nowa, gdzie bawią się na imprezie) ona leci w "kinówce"...
Teraz leciała reklama Open Finance w "kinówce"... tv znów roziąga :/

ps. Na TVN7 film o 20 był w letterboxie :/ bleee :)

arik92

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: arik92 »

Na TV Sony nie zauważyłem problemów z proporcjami. Gdy nadawany jest na TVN materiał w 16:9 to TV ustawia się w tryb WIDE(16:9). Gdy nadawany jest materiał kinowy, czyli w proporcjach 2,39:1, to jest on nadawany jako 16:9 letterbox, TV nadal jest w trybie WIDE, ale na górze i dole są czarne pasy. Gdy materiał jest w 4:3, to TV ustawia się w tryb SMART lub 4:3, zależnie od tego czy opcja "Domyślny tryb 4:3" jest ustawiona na SMART czy 4:3.

Na jakim TV występują te problemy?

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: biopar »

Phillips 42PFL5604H

Właśnie o takie coś, co kolega @arik posiada, czyli 16:9 letterbox mi chodzi. U siebie musze ręcznie przestawiać na Szeroki ekran, by uzyskać poprawne wyświetlanie. TVN pewno nadaje w takim właśnie formacie, bo logo wystaje im poza film. Trudno... następna poprawka do Phillipsa :/

Polsat za to znów głupoty nadaje. Tego mój telewizor nie jest w stanie ogarnąć. Jakoś TVN potrafi nadać obraz formatu kinowego, a Polsatowcy muszą go rozciągnąc do formatu 16:9 i pokazać rozciągnięte w pionie gęby. Strasznie to musi wyglądać na CRTku nieobsługującym WWS :/

arik92

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: arik92 »

Z tego co wiem to Philipsy robią zoom na podstawie wykrycia odpowiedniej powierzchni czarnych pasów i dlatego pewnie na reklamie Open Finance TV rozciąga obraz.
Czy gdy nadawany jest film w formacie kinowym to TV też rozciąga? Wtedy na powierzchni czarnych pasów znajduje się logo i oznaczenie wiekowe, więc nie powinien.
TV powinien robić tylko zoom gdy znacznik obrazu jest 4:3 i mamy letterbox, gdy znacznik jest 16:9 i mamy letterbox funkcja powinna być nieaktywna.

Edit:

Z tego co widzę to Philips ma takie formaty obrazu:

- Format autom.
- Super zoom (w Sony odpowiednikiem jest tryb Zoom)
- Format 16:9 (w Sony odpowiednikiem jest tryb Smart)
- Szeroki ekran (w Sony odpowiednikiem jest tryb Wide)
Philips kompletnie zrezygnował z formatu 4:3.

Wychodzi na to, że gdy ustawiony jest tryb Format autom., to wtedy przy audycjach pełnych 16:9 TV jest w trybie Szeroki ekran, a gdy audycja jest w pełnym 4:3, to TV jest w trybie Format 16:9. Przy audycjach 4:3 letterbox i 16:9 letterbox, TV wykrywa czarne pasy i ustawia się w Super zoom. Powinien to robić tylko dla 4:3 letterbox, a przy 16:9 letterbox powinien być w trybie Szeroki ekran.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: rppmedia »

arik92 pisze:Philips kompletnie zrezygnował z formatu 4:3.
W Philipsie występuje format 4:3, tylko jest głęboko zakopany w ustawieniach.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Format obrazu

Post autor: Benedykt »

Wktótce problem z Philipsem zniknie. Właśnie zrezygnowali z produkcji telewizorów. Zostały im jeszcze żelazka i duperele AGD. Złapali poślizg na tych cudownych ramkach, które kosztowały prawie tyle co drugi odbiornik.
Chrystus Zmartwychwstał!!! Alleluja!!!
Pozdwawiam Wielkanocnie!

Tomasz Berezowski

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: Tomasz Berezowski »

biopar pisze: ps. Na TVN7 film o 20 był w letterboxie :/ bleee :)
Niestety, czasem zdarzają się jeszcze takie "resztki". Ale obiecuję, że będzie tego coraz mniej.

DVB-T

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: DVB-T »

Tomasz Berezowski pisze:
biopar pisze: ps. Na TVN7 film o 20 był w letterboxie :/ bleee :)
Niestety, czasem zdarzają się jeszcze takie "resztki". Ale obiecuję, że będzie tego coraz mniej.
Panie Tomaszu, a nie dałoby się po prostu wycinać tych czarnych pasów i dawać 16:9? Chodzi o uwarunkowania natury bardziej technicznej czy prawnej?

arik92

Re: Format obrazu

Post autor: arik92 »

Być może nie chcą psuć jakości przez zoomowanie, choć i tak większość sama robi zoom w TV.
Jednak w porównaniu z innymi to w TVN naprawdę rzadko zdarza się letterbox.

cacumen

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: cacumen »

rppmedia pisze:
arik92 pisze:Philips kompletnie zrezygnował z formatu 4:3.
W Philipsie występuje format 4:3, tylko jest głęboko zakopany w ustawieniach.
Może trochę konkretniej...bo przejrzałem wszystkie ustawienia
, ale ...nic nie znalazłem !!!

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Format obrazu

Post autor: @GUTEK@ »

25.04.2011 21:50 film "Pieniądze to nie wszystko" na TVN - nadawane 4:3 w letterboxie w dvb-t.

biopar
Posty: 285
Rejestracja: 1 listopada 2010, o 21:03
Miejscowość: Dolna Grupa
Odbiornik: TV: Sony XR-55X90S
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 + LNA-177, Dipol 1RUZ B, ZA-106, SWE 40-01
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Kisielice/Iława

Re: zagwostka o formatowaniu na TVN (format kinowy?)

Post autor: biopar »

cacumen pisze:
rppmedia pisze:
arik92 pisze:Philips kompletnie zrezygnował z formatu 4:3.
W Philipsie występuje format 4:3, tylko jest głęboko zakopany w ustawieniach.
Może trochę konkretniej...bo przejrzałem wszystkie ustawienia
, ale ...nic nie znalazłem !!!
U mnie też nie ma. 4:3 występuje tylko w opcji "auto format", ale chętnie się dowiem gdzie kolega ma u siebie "głęboko zakopany"

Teraz ciekawostka i zagwostka. Rozmawiałem z serwisem Phillipsa. No oczywiście odpowiedź, że DVB-T w Polsce raczkuje itd... ale rozmawiałem z nim o formatowaniu ekranu i wyjaśnił mi, że to wszystko zależy od nadawcy. I w te święta z racji wolnego czasu - rzeczywiście okazało się, że to wszystko może od nich zależy. Na kanałach TVP mam problem z 16:9, ale za to żadnego z 4:3. Nawet audycje nadawane w letterbox 4:3 pozostają w takim formacie, telewizor mi tego nie powiększa. Natomiast na innych kanałach TVNu, Polsatu, czy nawet PULSie (w tej chwili Puls 2 prawie cały czas nadaje 4:3 LB) telewizor sam skanuje czarne pola i zoomuje mi do 16:9. Oczywiście nie jest to dokładny format 16:9, bo przy zachowaniu proporcji ekranu (taka opcja jest w Phillipsie) pozostają 2 czarne paski po bokach. Mówię o włączonej opcji "Auto Format".
Do czego zmierzam? A no do formatu kinowego. Mój TV rozjeżdża kinówkę w dziwny sposób skanując czarne pasy i idiotycznie powiększając obraz. Może jednak nadając kinowy format stacje powinny nadawać 16:9 LB, by żaden TV na 100% tego nie powiększał.

Panie @Tomaszu!
Z racji jedynego sensownego przedstawiciela stacji TV może zrobimy eksperyment podobny do tego z dźwiękiem i napisami? Puścilibyście jakieś pasmo reklam o danej godzinie, a my widzowie sprawdzilibyśmy jak nasze telewizory sprawdzają się w różnych formatach. Nie ukrywam, że głównie zależy mi tu na stestowaniu kinówki. Co Pan na to?

ps. Zauważyłem też, że zdarzają się Wam reklamy bez znaczników wws... no no... i to często :P

Jakubek

Re: Format obrazu

Post autor: Jakubek »

właśnie leci karol...na tvn - format spłaszczone 16:9, dvb-t rcn pkin/raszyn

manveru

Re: Format obrazu

Post autor: manveru »

W temacie: W Krakowie od czwartku odbieramy MUX-II i wszystko super. Ale...

Mój Samsung nie przestawiał formatowania na analogówce, gdy stary JVC to umiał. Miałem nadzieję, że w cyfrówce problemu nie będzie. Natomiast okazuje się, że jedne stacje nadają sygnaturę proporcji poprawnie i obraz w trybie automatycznym się przestawia, ale np. Nianię lub Jim'a mam ma PULS rozciągnięte, i muszę klikać na pilocie format ręcznie.

Pytanie, które mnie w tej chwili nurtuje, to czy jest sposób na przekonanie stacji, by rozpoczęły prawidłowe nadawanie sygnatur proporcji obrazu???

Jak dodać do tego, że mój TV traktuje stacje cyfrowe osobno i numeruje równolegle do analogowych, co sprawia, że bez poważnego dłubania w kolejności kanałów, wciskanie numerka na pilocie włącza mi stacje analogowe - całość zaczyna wkurzać coraz bardziej.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie trzeba przekonywać, stacje o tym wiedzą :) Tendencja jest określona i w niedługim (mam nadzieję) czasie nie będzie tego problemu w DVB-T.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

No tak, a zeby bylo smieszniej dzis na polsacie wladcy ognia w 4:3 a potem reklama w 16:9

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Polsat trochę mnie irytuje tymi filmami w 4:3. Czy oni mają pojęcie o 16:9? Czasem się trafi tylko jakiś film w 16:9. Wszystkie filmy od 2000 r. w górę powinny lecieć w 16:9, chyba, że Polsat ma same kopie 4:3.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

W ogóle jakoś dziwnie to wygląda. Bo czasami reklama pójdzie w 4:3 (rzadko), przeważnie w 16:9, w przerwie filmu który jest nadawany w formacie 4:3. Albo plansza "polsat" w 4:3 - na 2 sekundy, a potem znów 16:9.
A z kolei w TVP reklamy zawsze 4:3. Najlepiej pod tym względem to wygląda chyba tvn, tam prawie wszystko leci w 16:9 (ale jednak - prawie, a nie wszystko)

Ogólnie nie wiem w czym problem, czemu nadawcy nie mogą się w końcu zdecydować w jakim formacie obrazu nadają.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Format obrazu

Post autor: qwerty »

TVP musi tak nadawać, bo chce, aby na każdym odbiorniku wyświetlała się cała (bez ucinania na odbiornikach 4:3).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

A TVN nie chce?

Zablokowany