Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Zapewne tak. Już sam film został wyposażony w paski u góry i dołu albo po bokach i wtedy nic nie zrobisz. Dla mnie jest to czystym idiotyzmem te doklejane pasy. Włatcy móch też mają na TV6 już paski u góry i dołu. Najlepiej jak najmniej takiego czegoś puszczać albo zakupić porządną wersję. Dla mnie istnieją 2 formaty obrazu obowiązujące w TV - 4:3 i 16:9 a nie jakieś letterboxy czy pillarboxy, bo to nie format tylko opcja w dekoderze. A tu ci wcisną 4:3 z pasami na sztywno i szlag cię trafia na CRT. Przecież to psuje jakość obrazu.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

Niestety, teraz TV Puls nadaje bez WSS. A Uniwersalny żołnierz 2 w pillarboxie...

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Wygląda to fatalnie i logo i oznaczenie widzę też zniknęły.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

Znowu sobie testują? I jeszcze te napisy wtopione w obraz...
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2011, o 23:36 przez voitek, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Pewnie tak, ale powinni to robić dużo później.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

A widać może było migający testcard? Podobne testy miały już miejsce w TV Puls z 10 razy, a może nawet więcej i przeważnie były już po 23:00.

Peter_CA

Re: Format obrazu

Post autor: Peter_CA »

Nawet gdy ustawie telewizor na tryb "Wide", to mam po bokach czarne pasy (choć nie tak szerokie jak przy zwykłym 4:3). Gdy jest na "Auto", to obraz jest okropnie ściśnięty.

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Nie zauważyłem, ale oglądam na kompie i jak piszę to mam zminimalizowane. Tylko czasem zerkam. Jedynie widzę, że film z napisami leci.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

To jest właśnie pillarbox.

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Teraz przy autopromocji logo się pojawiło, ale nadal brak WSS. Pomaga rozciągnięcie obrazu w VLC. :)

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

Przy autopromocji logo jest wgrywane na sztywno. Nadal brak loga i oznaczenia.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

Też oglądałem wczoraj "Uniwersalnego żołnierza". Oglądam akurat w VLC ustawiając stosunek rozmiarów 16:10 (mam monitor 16:10). Na początku było ok, 4:3 wykadrowane do 16:10 a w połowie coś zepsuli i musiałem rozciągać obraz a i tak były paski po bokach.

Albo coś testują albo coś im się przestawiło niechcący (?)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Format obrazu

Post autor: Puma »

Taką odpowiedź dostałem z TV4.
Szanowny Panie.
Przełączenie na format panoramiczny, wraz z innymi telewizjami być może
nastąpi w następnym roku, jednak nie później niż data przewidywanego
switchoff.
Jest to związane z zawartością w programie TV4 materiałów archiwalnych 4:3,
oraz simulcastem dla jeszcze znaczącej na dzień dzisiejszy widowni
posiadającej telewizory katodowe.
Dział Techniki.

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

No to sobie poczekamy.

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Cieszę się z takiego stanowiska TV4. Równo traktują widzów.

fanboy 16:9

Re: Format obrazu

Post autor: fanboy 16:9 »

Bartoszu, opowiadasz bzdury (jak zawsze w temacie 16:9 i HD). To nie jest równe traktowanie, to jest jawna dyskryminacja posiadaczy telewizorów panoramicznych!

Przecież TV4 i tak prawie wszystko (łącznie z dżinglami, czołówkami itd) ma w 16:9 i prawie wszystko nadaje w letterboxie! Zasłanianie się widownią z "telewizorami katodowymi" jest zatem potwornie głupie. Dla posiadaczy telewizorów 4:3 nie ma znaczenia, czy to jest letterbox tworzony przez nadawcę, czy tworzony przez set-top-box - ba, posiadacze starych telewizorów w ogóle by nawet nie zauważyli przełączenia TV4 na 16:9, bo 99% z nich ma w set-top-boxach ustawione "4:3 Letterbox".

Letterboxy w przekazie cyfrowym to bzdura i powinny być już dawno prawnie zabronione, bo to jest krzywdzenie ludzi, którzy chcą iść z duchem czasu i mają normalne, panoramiczne telewizory! Po to mam telewizor 16:9, żeby materiały zrealizowane w takim formacie oglądać na całym ekranie, a nie w windowboxie, na który skazuje mnie TV4 (wiem, że można pokombinować z ustawieniami i to wyzoomować, ale po pierwsze: nie tak ma być, nie będę zmieniał ustawień w odbiorniku za każdym razem po włączeniu TV4!, a po drugie: zoomowanie letterboxu odbija się negatywnie na jakości).Dlatego dopóki to zacofane TV4 nie nauczy się nadawać zgodnie ze standardami XXI wieku, nie pozostaje nic innego jak wywalić ten kanał na koniec listy i prawie nigdy do niego nie zaglądać (co sam z przyjemnością robię od dłuższego czasu!).

Za taką samą bzdurę uważam nadawanie w sztywnym 16:9 w przekazie SD, co robi m. in. TV6, krzywdząc posiadaczy starych telewizorów. Dopóki jeszcze istnieje przekaz SD, pozwalający na dynamiczną zmianę formatu obrazu, i dopóki posiadaczy telewizorów 4:3 jest jeszcze całkiem sporo, należy z tej dynamicznej zmiany formatu korzystać, a nie nadawać materiały 4:3 w pillarboxie.

Pillarbox przy materiałach 4:3 jest dla mnie zrozumiały i oczywisty tylko na kanałach HD, bo w HD nie przewidziano flagi WSS i dynamicznej zmiany formatu (co w pewnym sensie jest wadą HD, ale z drugiej strony stare telewizory CRT 4:3 nie będą przecież w użyciu wiecznie :D ). I choć nawet wśród posiadaczy telewizorów 16:9 są przeciwnicy pillarboxu (o czym świadczą niektóre posty na tym forum), w przyszłości będą oni musieli się z nim pogodzić, bo nadawanie materiałów 4:3 w pillarboxie to na całym świecie STANDARD na kanałach HD - czy to sie komuś podoba czy nie :!: Pobożne życzenia typu "nadawcy powinni zoomować 4:3" niczego nie zmienią - na szczęście...

PS
A gdyby ktoś chciał mi "pojechać", dlaczego mam nick fanboy 16:9 i chcę oglądać 4:3, wyjaśniam: jestem fanboyem prawdziwego 16:9, a nie wyzoomowanego 4:3 ;) Stare materiały 4:3 wolę oglądać w oryginale, widząc pełny i niezniekształcony obraz - czyli godzę się na pillarbox :)

edit/

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Popieram w 100%. Bardzo mądrze napisane i mam identyczne zdanie. Też nie oglądam prawie wcale TV4 a do tego te ohydne wielkie oznaczenia wiekowe. Gdyby wprowadzili 16:9 to może przynajmniej by dostosowali to tak jak Puls. TV4 i TV6 to zdecydowanie najgorsze kanały w MUX-2.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Format obrazu

Post autor: qwerty »

Dla bartosza nie ma co tłumaczyć, bo jest niereformowalny (taki forumowy troll). Pisałem, że właściciele telewizorów 4:3 nie zauważą różnicy czy jest nadawany 4:3 + letterbox, czy 16:9 + letterbox z STB. On swoje "wie" i nic tego nie zmieni.

liki

Re: Format obrazu

Post autor: liki »

bo w HD nie przewidziano flagi WSS i dynamicznej zmiany formatu (co w pewnym sensie jest wadą HD, ale z drugiej strony stare telewizory CRT 4:3 nie będą przecież w użyciu wiecznie )
Flaga WSS to jest proteza do zmiany formatu nadawania. Cyfrówka powinna przełączać rozdzielczość kanału w locie w zależności od nadawanego materiału. Odbiorniki z MPEG4 powinny poradzić sobie ze strumieniem w którym zmienia się rozdzielczość. Tak jak swego czasu zrobił Polsat przełączając sygnał w MUX2 na HD. Mój TV poradził sobie z tym bez problemu, nie było żadnej przerwy w emisji kanału.

Znacznik WSS jest zły z tego powodu, że proporcje zmieniają się na 16:9, ale rozdzielczość pozostaje w stosunku 4:3 i obraz nie posiada kwadratowych pikseli.

Tłumaczenie błędów w nadawaniu cyfrowym odbiorcami nadajników analogowych jest jedną wielką bzdurą. Nie ma najmniejszego problemu, aby analogowo nadawać w formacie 4:3, a cyfrowo przełączać formaty. Każdy STB do DVB-T potrafi dostosować format wyświetlanego obrazu do odbiornika.

Standard DVB jest słabo zorganizowany. Od każdego odbiornika powinno się wymagać, aby był w stanie odtworzyć strumień w dowolnej rozdzielczości mniejszej lub równej 1920x1080. Ograniczenie standardu do 480,576,720 i 1080 jest po prostu głupie.

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

liki pisze:
Znacznik WSS jest zły z tego powodu, że proporcje zmieniają się na 16:9, ale rozdzielczość pozostaje w stosunku 4:3 i obraz nie posiada kwadratowych pikseli.
w sd obraz nigdy nie ma kwadratowych pikseli

Zablokowany