Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
uggp

Re: Format obrazu

Post autor: uggp »

Benedykt pisze: Nadawcy ! Odbiorcy mają lepszy sprzęt do odbioru i WIDZĄ co im sprzedajecie !
Masz absolutną rację! Dzisiaj w domach mamy sprzęt przewyższający "profesjonalistów". Aparat za kilka stówek ma 14MPix, kamerę 1080p też kupi w takiej cenie. W TV piksel już tak mały że go nie widać. A niedługo imieniny u ciotki będzie można sobie nagrywać w 3D.

Tylko czemu CI WIELCY, mielą letterbox w jakimś interlace z bitratem telefonu komórkowego? Satelita HB, to już śmietnik na maksa. Czy DVB-T też takie ma być?

_chris_

Re: Format obrazu

Post autor: _chris_ »

uggp pisze:Aparat za kilka stówek ma 14MPix, kamerę 1080p też kupi w takiej cenie. W TV piksel już tak mały że go nie widać.
Kamera studyjna to kilkadziesiąt tysięcy zł, na początek...
A niedługo imieniny u ciotki będzie można sobie nagrywać w 3D.
dla siebie zawsze można nagrywać czym kto chce... :D
Tylko czemu CI WIELCY, mielą letterbox w jakimś interlace z bitratem telefonu komórkowego? Satelita HB, to już śmietnik na maksa. Czy DVB-T też takie ma być?
Tak, bo to wynika z ekonomi, a nie techniki...

tom41

Re: Format obrazu

Post autor: tom41 »

Mam pytanie do najmądrzejszych z mądrych. Aktualna sytuacja: odbiór Warszawa; siła sygnału 76 jakość 100. Odbieram: stary MUX1 z programami TVP1, TVP2 iTVP Info (wszystkie z dopisem TEST. Te same programy mam na MUX-3 (formalnie jeszcze testowe). TVP 2 i tu i tu jest często nadawane w formacie 16:9. Zrobiłem próbę: podłączyłem tuner/dekoder via SCART do telewizora CRT o formacie 4:3 (nie jest to zabytek; częstotliwość odświeżania 100Hz) W tej konfiguracji przy oglądaniu TVP2 na MUX1 w proporcjach 16:9 ustawiam tuner DVB-T na format Letter Box i oglądam obraz we właściwych proporcjach z przyciętymi górą i dołem. Po przełączeniu na MUX3 i oglądaniu tego samego programu TVP2 mój tuner nie potrafi go przekonwertować; obrazy są wydłużone. Z innymi programami nadawanymi w formacie 16:9 (np TVN na MUX2) tuner daje sobie radę (jest w stanie je przekonwertować).Na czym to polega? Dlaczego pytam? Dlatego, że jeżeli standard z MUX-a 3 będzie obowiązującym, telewizory CRT w momencie wyłączenia analogu będą bezużyteczne. Wydaje mi się,że warto to wiedzieć
P.S Oczekuję odpowiedzi na odpowiednim poziomie technicznym. Zbyt często pojawiają się sugestie "wyrzuć stary telewizor". Jeżeli ktoś nie ma wiedzy na ten temat niech nie odpowiada. Nadmieniam, że mam drugi telewizor LCD odpowiedniej klasy, a próbę zrobiłem z ciekawości.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Tom345 »

Wystarczyło prześledzić ostatnie odpowiedzi, ale nie w tym dziale. Piszesz w MUX2 (czyli nadawcy komercyjni), a TVP to nadawca publiczny. Złe miejsce ;)
W skrócie: TVP2 w ramach MUX3 nie nadaje odpowiedniego znacznika informującego o tym, że obraz jest panoramiczny, stąd 'ściśnięte' twarze. Liczmy na to, że do 27.10 zostanie to naprawione.

tom41

Re: Format obrazu

Post autor: tom41 »

Wybacz, że nie znalazłem w dość dużej ilości wątków, interesujących mnie informacji. Dziękuję za wyjaśnienie. Krótkie i jasne.

arik92

Re: Format obrazu

Post autor: arik92 »

@tom41, jak możesz to napisz jaka jest strona startowa telegazety TVP2 na MUX 1, a jaka na MUX 3.
Podejrzewam że na MUX 1, tam gdzie 16:9 działa prawidłowo strona startowa to 100, natomiast na MUX 3 strona startowa to 164.

uggp

Re: Format obrazu

Post autor: uggp »

_chris_ pisze:Kamera studyjna to kilkadziesiąt tysięcy zł, na początek...
I co z tego? Skoro efekt końcowy jest taki, że na moim TV obraz z kamery za kilka stówek jest lepszy od tego "studia za kilkadziesiąt tysięcy".
System ma taką jakość jak jego najsłabszy element. To tak jakby kupić super wzmacniacz i badziewiaste głośniki.
Skoro nadawcy ładują tyle kasy w sprzęt profesjonalny, to dlaczego nie dbają o ROZDZIELCZOŚĆ I BITRATE?

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Miodzik »

arik92 pisze:@tom41, jak możesz to napisz jaka jest strona startowa telegazety TVP2 na MUX 1, a jaka na MUX 3.
Podejrzewam że na MUX 1, tam gdzie 16:9 działa prawidłowo strona startowa to 100, natomiast na MUX 3 strona startowa to 164.
I tu (Mux-1) i tu (Mux-3) start jest ze strony 100 - już to poprawili najwyraźniej.

tom41

Re: Format obrazu

Post autor: tom41 »

Rzeczywiście, strona startowa w obu przypadkach jest 100, lecz MUX3 nie daje w dalszym ciągu informacji o formacie. Czekam , jak radził @tom345 do 27-go, potem może otworzę wątek w dziale MUX3

jkrzyszt

Re: Format obrazu

Post autor: jkrzyszt »

Wracając do tematu wątku, chciałbym zastanowić się nad jeszcze jednym zagadnieniem, a mianowicie nadawaniem niektórych audycji (choćby i reklam) w letterboxie przez nadawców, który świetnie opanowali metodę anamorficzną, że tak ją określę.

Czy te reklamy, czy też inne audycje, są już tak nagrane, z czarnymi pasami u góry i dołu? A nawet jeśli, to co stoi na przeszkodzie, aby je obciąć i przeskalować przed zakodowaniem?

Mnie osobiście to nie przeszkadza, bo panuję nad swoim sprzętem i jestem w stanie zmusić go do optymalnego wykorzystywania powierzchni ekranu, niezależnie od sposobu nadawania (byle by był poprawny), ale czytając inne wypowiedzi (inne wątki) zaczynam dochodzić do wniosku, że nie wszyscy mogą sobie z tym radzić, co może powodować u nich frustracje i przyczyniać się do niepotrzebnego rozpowszechniania niesłusznie krytycznych opinii na temat DVB-T w ogólności czy poszczególnych nadawców w szczególności.

Dzięki,
Janusz

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

do kanałów Polsatu nie mam dostępu, więc się nie wypowiadam. Natomiast kanały TVNu obserwuję od samego początku przechodzenia na 16:9 i wydaje mi się, że faktycznie jest tak, że jak nadawca otrzymuje reklamę w letterboxie to nic z nią nie robi i emituje w takiej formie w jakiej ją otrzymał. Być moze wynika to z faktu, że podmiot reklamujący się mógłby zarzucic stacji telewizyjnej nieuzasadnioną ingerencję w treść spotu reklamowego, gdyby stacja przycięła go do 16:9? Jako ciekawostkę podam fakt, ze na początku kiedy TVN 24 przeszedł na 16:9 to wszystkie reklamy były w 4:3 lub letterboxie + tryb 16:9, czyli tworzył sie windowbox bez względu na to czy spot był wyswietlany na telewizorze panoramicznym czy tradycyjnym. Fanaberia totalna. Na szczescie potem zostało to wyeliminowane.
Zastanawiam się jeszcze nad kanałami tvp. Tam wszystkie reklamy są nadawane w 4:3 lub letterbox, ba nawet jingle reklamowe są w letterboxie!! Porażka. Nie wiem z czego to wynika - TVN pokazuje ze jednak można robić to w miarę poprawnie.
No i jeszcze jedna sprawa. Reklamy na stacjach takich jak TVP Sport, 4fun TV, Eska TV - to o czym wspominałem ze było kiedys na TVN24 czyli windowbox! PORAŻKA!!
A wystarczyłoby popatrzeć jak robią to Niemcy na swoich programach. Nie widziałem tam nigdy reklamy w letterboxie, windowboxie czy pillarboxie. Oni są technologicznie do przodu, więc na dzień dzisiejszy już chyba wszystkie reklamy lecą w 16:9 anamorficznym, ale kiedyś jak byli na etapie przechodzenia na 16:9 to też nie widziałem u nich takich cyrków jak u nas! A dość często zdarza mi się oglądać.
Podsumowując - jest jeszcze dużo do poprawienia

edit: uwaga techniczna do adminów - ten wątek chyba lepiej gdyby znalazł się w dziale technika/odbiór niż w mux2

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Format obrazu

Post autor: orin »

Polsat i TV4 są pobierane z satelity stąd emisja jest w formacie 4:3.Może w przyszłości Polsat zdecydują się udostępnić dla DVB-T sygnał po świetle w formacie 16:9, sprzęt do tego formatu już mają.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: Jarosław Bałuka »

orin pisze:Polsat i TV4 są pobierane z satelity stąd emisja jest w formacie 4:3.Może w przyszłości Polsat zdecydują się udostępnić dla DVB-T sygnał po świetle w formacie 16:9, sprzęt do tego formatu już mają.
Powyższe nie jest prawdą.
Oba programy są przesyłane drogą naziemną.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Format obrazu

Post autor: orin »

Jarosław Bałuka pisze:
orin pisze:Polsat i TV4 są pobierane z satelity stąd emisja jest w formacie 4:3.Może w przyszłości Polsat zdecydują się udostępnić dla DVB-T sygnał po świetle w formacie 16:9, sprzęt do tego formatu już mają.
Powyższe nie jest prawdą.
Oba programy są przesyłane drogą naziemną.
Jeśli powyższe jest rzeczywistością, to ciekawe skąd w takim razie bierze się opóźnienie DVB-T w stosunku do sygnału z satelity? Sygnał Polsatu w emisji satelitarnej wyprzedza przekaz DVB-T. W przypadku porównania emisji TVP DVB-S C+ i DVB-T, oczywiście sat opóźnia się w stosunku do DVB-T i to jest zrozumiałe.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: Format obrazu

Post autor: luckd »

Podobno w grudniu Polsat ma przejść na format 16:9 w NTC i na satelicie.

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

może to zadziała pobudzająco na TVN i włączą wreszcie na satelicie 16:9. Bo stan obecny to PORAŻKA

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

luckd pisze:Podobno w grudniu Polsat ma przejść na format 16:9 w NTC i na satelicie.
DVB-T pisze:może to zadziała pobudzająco na TVN i włączą wreszcie na satelicie 16:9. Bo stan obecny to PORAŻKA
Widać, że złodziejskie lobby powraca. Czy Wy naprawdę nie widzicie szkodliwości formatu 16:9? A może już jesteście tak zmanipulowani. Format panoramiczny jest szkodliwy dla wzroku. Mały obraz powoduje wzmożoną pracę oczu.

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

Bartosz Czach pisze:
luckd pisze:Podobno w grudniu Polsat ma przejść na format 16:9 w NTC i na satelicie.
DVB-T pisze:może to zadziała pobudzająco na TVN i włączą wreszcie na satelicie 16:9. Bo stan obecny to PORAŻKA
Widać, że złodziejskie lobby powraca. Czy Wy naprawdę nie widzicie szkodliwości formatu 16:9? A może już jesteście tak zmanipulowani. Format panoramiczny jest szkodliwy dla wzroku. Mały obraz powoduje wzmożoną pracę oczu.
I tak większość programów jest w letterbox. Więc o co chodzi?

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Właśnie. Większość. Część nadal jest w formacie normalnym i zdrowym, czyli w pełnym 4:3. Po przejściu na zbrodniczą panoramę pewnie wszystko zepsują.

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

A ja idę o zakład, że jak będzie 16/9 to robione logicznie i z głową, czyli programy 16/9 anamorficznie, a programy w 4/3 pozostaną w 4/3. Tak jak dziś jest na TVP1, TVP2 i TVN w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zablokowany