Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: ploomba »

Bartosz Czach pisze:Widać, że złodziejskie lobby powraca. Czy Wy naprawdę nie widzicie szkodliwości formatu 16:9? A może już jesteście tak zmanipulowani. Format panoramiczny jest szkodliwy dla wzroku. Mały obraz powoduje wzmożoną pracę oczu.

:?:
Jaki mały obraz? 16:9 jest większy niż 4:3 8-) przynajmniej mam fajnie obraz wyświetlany,na całym ekranie , w dobrych proporcjach. Przy 4:3 albo obraz mam ściśnięty albo mam pasy po bokach :P
Do tego, było już gdzieś opisywane w mądrych artykułach i publikacjach, że format panoramiczny jest zdrowszy dla ludzkiego oka niż format 4:3 :P

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

ploomba pisze:Jaki mały obraz? 16:9 jest większy niż 4:3
:lol: Dobre :lol:
Mam telewizor 17". Obraz panoramiczny ma u mnie przekątną ok. 14-15" (nie pamiętam dokładnie). I gdzie tu większy obraz?

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: ploomba »

jasne, napisałem tak tylko dlatego, że w poprzedniej wypowiedzi stwierdziłeś i przyjąłeś jako prawdę oczywistą, że format 16:9 jest mniejszy od 4:3.. lecz zapomnaiłeś dodać - na Twoim telewizorze 4:3..
a ja tym samym stwierdziłem, że 16:9 jest większy od 4:3 na moim telewizorze 16:9. Jedna i druga wypowiedź jest zarazem prawdziwa i dobrze o tym zapewne wiesz.

Jako pocieszenie napiszę, że jeszcze pół roku temu też oglądałem 16:9 na 21" telewizorze 4:3 i przyznam Ci rację, że wzrok wytęża się przez to bardziej.

Za to teraz o niebo lepiej ogląda się mi filmy w jakości HD 720p i 1080p (format MKV) na 32" telewizorze 16:9. No a programy SD 4:3 zmuszony jestem oglądać z pasami po bokach.
Pewnym wyjściem awaryjnym w przypadku podłączenia tunera dvb-t do telewizora 4:3 jest włączenie w tunerze funkcji 4:3, dzięki, której to filmy i programy w 16:9 z sygnałem WSS można obejrzeć w 4:3 (z obciętymi bokami) - czyli podobnie tak jak do tej pory były emitowane filmy 16:9 w telewizji. Często obcinano je do 4:3 żebyśmy mogli je w naszych starych telewizorach oglądać na pełnym ekranie, czasami puszczano filmy panoramiczne w letterboxie (i robiono to już od dawien dawna, więc zapewne już w ubiegłym wieku zdarzyło Ci się obejrzeć film w formacie 16:9 - czyli mały obraz na Twoim TV 4:3)
Mam nadzieję, że 16:9 z WSS szybko stanie się standardem w dvb-t.
Ostatnio zmieniony 21 listopada 2010, o 18:51 przez ploomba, łącznie zmieniany 1 raz.

uggp

Re: Format obrazu

Post autor: uggp »

Bartosz Czach pisze:Widać, że złodziejskie lobby powraca. Czy Wy naprawdę nie widzicie szkodliwości formatu 16:9? A może już jesteście tak zmanipulowani. Format panoramiczny jest szkodliwy dla wzroku. Mały obraz powoduje wzmożoną pracę oczu.
Bartosz Czach pisze:Mam telewizor 17". Obraz panoramiczny ma u mnie przekątną ok. 14-15" (nie pamiętam dokładnie). I gdzie tu większy obraz?
Wiesz co, lepiej nie pisz takich głupot. Nie oceniaj całego świata według własnego kąta. Różni ludzie to czytają, ktoś przyjmie to jako prawdę objawioną i będzie głupoty powtarzał.

16:9 to logiczny kompromis pomiędzy nienaturalnym 4:3 a najbardziej naturalnym formatem kinowym. 4:3 to pozostałość po kineskopach. Po prostu kiedyś trudno było zbudować kineskop z układem odchylania na tak szeroki kąt. Dlatego 4:3 to był taki kompromis. Zobacz, że nawet w fotografii jest szerzej, np: 15:10.

Co do cali i rzeczywistych wymiarów to można by wiele pisać. To co sobie producent napisał na pudełku to trzeba z przymrożeniem oka traktować.

edit: widzę że kolega @ploomba mnie ubiegł

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

Bo panuje jakieś takie dziwne przekonanie, że 16:9 to jakiś spisek pewnych lobbystów i wyciąganie ludzi na kasę... To są raczej teorie dla ludzi lubiących bawić się w szukanie układów we wszystkich aspektach życia.

A to kompletna bzdura!

Chyba każdy woli oglądać film, wykorzystując całą powierzchnię ekranu, na swoim 16:9 LCD, niż oglądać kwadrat pośrodku z wielkimi dwoma czarnymi prostokątami po bokach, zwłaszcza na telewizorze 50'!

Dyskusja n.t. 16:9 vs. 4:3 mija się dla mnie z celem. 16/9 jest to przyszłością nadawania telewizji! A właściwie nie przyszłością, tylko już teraźniejszością.

Chyba nikt sobie nie wyobraża 50 calowego kineskopowego telewizora...

pszczolek
Posty: 12
Rejestracja: 13 października 2010, o 12:28

Re: Format obrazu

Post autor: pszczolek »

voitek pisze:Bo panuje jakieś dziwne przekonanie, że 16:9 to jakiś spisek i wyciąganie ludzi na kasę...
I to nie jest żaden spisek, ani jakaś inna dziwna sprawa, jak to czasami się niektórzy wypowiadają.

Chyba każdy woli oglądać film, wykorzystując całą powierzchnię ekranu, na swoim 16:9 LCD, niż oglądać kwadrat pośrodku z wielkimi dwoma czarnymi prostokątami po bokach, zwłaszcza na telewizorze 50'!

Dyskusja n.t. 16:9 vs. 4:3 mija się dla mnie z celem. To jest to przyszłość nadawania telewizji! A właściwie nie przyszłość, tylko teraźniejszość.

Chyba nikt sobie nie wyobraża 50 calowego kineskopowego telewizora...
Trzeba najpierw mieć taki TV. a stawiam, większość w Polsce nie ma panormicznych odbiorników. Ta większość nie chciałby obciętego obrazu. Przed przejściem zrobiłbym badania ile procent na rynku to telewizory panoramiczne, gdy będzie to w okolicach 50% wtedy bym przeszedł. Stawiam, że w momencie wyłączenia analogu tak to będzie.

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

pszczolek pisze:większość w Polsce nie ma panormicznych odbiorników. Ta większość nie chciałby obciętego obrazu. Przed przejściem zrobiłbym badania ile procent na rynku to telewizory panoramiczne, gdy będzie to w okolicach 50% wtedy bym przeszedł. Stawiam, że w momencie wyłączenia analogu tak to będzie.
Chociaż jeden głos rozsądku. Zgadzam się w stu procentach. Mamy przecież demokrację, a nie rządy oligarchów.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: ploomba »

przecież w analogu można nadawać 4:3 a DVB-T 16:9 z WSS. Jeśli ktoś ma stary telewizor 4:3 i tuner zewnętrzny dvb-t to ustawi sobie w tunerze format obrazu 4:3 i będzie miał pełny ekran (16:9 przycięte do 4:3 czyli tak jak było w przypadku większości wyświetlanych filmów). Zawsze można logo stacji i oznaczenie wiekowe dać w "safe area" i nawet przycięcie obrazu z 16:9 do 4:3 nie spowoduje "wyjście" loga poza ekran (safe area). W czym Wy widzicie problem. Właśnie w 16:9 z WSS jest nadzieja na normalność dla użytkwoników telewizorów 4:3 i 16:9. Nadawcy którzy stosują 16:9 w letterboxie krzywdza tylko widzów (bo takiego sygnału nie da się automatycznie obciąć w tunerze do 4:3) A już zupełnym absurdem jest puszczanie filmów 1.85:1 typowo kinowych z letterboxem w 4:3. Tak, tak, takie coś serwuje nam m.in TVP od kilkunastu lat (albo i dłużej). Pamiętam jak oglądałem filmy z De Funesem w formacie kinowym w TVP na 14" telewizorku - to była dopiero mordęga.!! Do tego taki film kinowy w letterboxie 4:3 to zupełne marnotrawstwo rozdzielczości (puste czarne linie w letterboxie, które można usunąc w cyfrowym przekazie i bitrate przeznaczyć ma pionowe linie, których mamy więcej w 16:9)

No i tak jak pisałem - analog można puścić obcięty automatycznie do 4:3

Dobrym przykładem jest tu np 4FunTV które nadaje w 16:9 z WSS i "safe area" - czyli użytkownicy telewizorów 4:3 mogą w tunerze satelitarnym ustawić format 4:3 i mają 4FunTV w pełnym 4:3.

Podobnie nadawała w UK np cyfrowa stacja Sky One - 16:9 z WSS a logo przesuniete do "safe area" dla użytkowników formatu 4:3

Jedyne co jest potrzebne to..dobre chęci nadawców

p.saw

Re: Format obrazu

Post autor: p.saw »

Bartosz Czach pisze:
pszczolek pisze:większość w Polsce nie ma panormicznych odbiorników. Ta większość nie chciałby obciętego obrazu. Przed przejściem zrobiłbym badania ile procent na rynku to telewizory panoramiczne, gdy będzie to w okolicach 50% wtedy bym przeszedł. Stawiam, że w momencie wyłączenia analogu tak to będzie.
Chociaż jeden głos rozsądku. Zgadzam się w stu procentach. Mamy przecież demokrację, a nie rządy oligarchów.
Aha nie rozumiem. Czyli należy ogłosić, że w Polsce nie przechodzi się na nadawanie w 16:9, ponieważ większość społeczeństwa ma kineskopy 4:3. Przyjmując ten tok rozumowania to ta normalna część Europy przyjeżdzała by do nas na wycieczki oglądać skansen technologiczny. Zawsze mięlibyśmy się czym pochwalić.

p.saw

Re: Format obrazu

Post autor: p.saw »

Bartosz Czach pisze:
Mam telewizor 17". Obraz panoramiczny ma u mnie przekątną ok. 14-15" (nie pamiętam dokładnie). I gdzie tu większy obraz?
To Ty do kina nie powinieneś chodzić bo tam obraz kilkadziesią razy większy niż 17" a i bardziej rozciągnięty niż 16:9.
:lol:
Sorry, ale nie mogłem sie powstrzymać.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

Skończcie ten OT, bo to się robi nudne!!!

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

p.saw pisze:Czyli należy ogłosić, że w Polsce nie przechodzi się na nadawanie w 16:9, ponieważ większość społeczeństwa ma kineskopy 4:3
Po prostu należy wstrzymać przechodzenie na ten wstrętny i niebezpieczny format.
p.saw pisze:Przyjmując ten tok rozumowania to ta normalna część Europy przyjeżdzała by do nas na wycieczki oglądać skansen technologiczny. Zawsze mięlibyśmy się czym pochwalić.
Raczej nienormalna część. Choć raz moglibyśmy pochwalić się przodowaniem w technologiach zdrowych dla człowieka.
p.saw pisze:To Ty do kina nie powinieneś chodzić bo tam obraz kilkadziesią razy większy niż 17" a i bardziej rozciągnięty niż 16:9
Nie chodzę ze względu na wadę wzroku. A poza tym bzdety mnie nie interesują.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Miodzik »

@Bartosz Czach
Człowieku, kto Ci wmówił, że 16:9 jest szkodliwe? Jak się tak obawiasz szkodliwości to wywal ten "kineskop", bo to że TV kineskopowe mają zły wpływ na wzrok to wiadomo już od dawna (może nawet stąd ta wada wzroku u Ciebie?) - i w dodatku poparte jest badaniami, a nie bajdurzeniem frustrata! Jak się prześledzi Twoje posty kolego to można dojść do wniosku, że albo coś Ci w życiu nie wyszło, albo coś Cię gnębi - tak czy siak polecam forum tematycznie związane z Twoim problemem zamiast tego forum - jak nie medyczne to przynajmniej polityczne.

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Miodzik pisze:Człowieku, kto Ci wmówił, że 16:9 jest szkodliwe?
Doszedłem do tego wniosku sam na podstawie obserwacji. Empirycznie.
Miodzik pisze:Jak się tak obawiasz szkodliwości to wywal ten "kineskop", bo to że TV kineskopowe mają zły wpływ na wzrok to wiadomo już od dawna (może nawet stąd ta wada wzroku u Ciebie?) - i w dodatku poparte jest badaniami, a nie bajdurzeniem frustrata!
Dziękuję za poprawienie humoru. Większych farmazonów odnośnie telewizorów/monitorów kineskopowych nikt pewnie nie jest w stanie wymyślić! Spędzając lat przed telewizorem (przed pójściem do szkoły), potem godziny przed komputerem plus telewizor jakoś nic nie zauważyłem. Dopiero pogorszenie pojawiło się gdy pierwsze stacje ruszyły w kierunku LetterBoxu i 16:9.
Spróbuj zobaczyć z trzech metrów zegar pod logo tvn24 na telewizorze CRT 17" przy włączonym trybie LetterBox. Powodzenia.
Skoro nie wierzysz, polecam metodę empirycznego poznania świata.

majonez

Re: Format obrazu

Post autor: majonez »

Proszę Moderatorów o reakcję. Troll Bartosz Czach grasuje również na forum radiopolska.pl, ale używa tam innego nicka.

Apel do wszystkich - nie dajcie się wciągnąć w głupią dyskusję. Jemu właśnie o to chodzi i czerpie on z tego satysfakcję.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Miodzik »

Dziękuję za poprawienie humoru. Większych farmazonów odnośnie telewizorów/monitorów kineskopowych nikt pewnie nie jest w stanie wymyślić! Spędzając lat przed telewizorem (przed pójściem do szkoły), potem godziny przed komputerem plus telewizor jakoś nic nie zauważyłem. Dopiero pogorszenie pojawiło się gdy pierwsze stacje ruszyły w kierunku LetterBoxu i 16:9.
Spróbuj zobaczyć z trzech metrów zegar pod logo tvn24 na telewizorze CRT 17" przy włączonym trybie LetterBox. Powodzenia.
Skoro nie wierzysz, polecam metodę empirycznego poznania świata.
Ja również dziękuję, bo co tu kryć rozbawiłeś mnie i tyle - szczególnie crt z odświeżaniem 50Hz nie było szkodliwe?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: Jarosław Bałuka »

Temat wątku: Format obrazu
Posty wykraczające poza tematykę będą usuwane

Dig Dug

Re: Format obrazu

Post autor: Dig Dug »

Prosiłbym kogos o napisanie krótko jak nadawane są programy na MUX2: wiem, ze TVN 16:9 całość, a reszta ??
np: TVP1: nadaje 16:9 filmy , a programy w 4:3 - to tylko przykład.

mateopoznan

Re: Format obrazu

Post autor: mateopoznan »

TVP1, TVP2, TVP Kultura oraz TVN - 16:9, oczywiście jeśli taki mają kontent. Jeśli kontent jest 4:3 to lecą 4:3.

Reszta 4:3, podobno od grudnia Polsat dołączy do zaszczytnej ekipy powyżej.

uggp

Re: Format obrazu

Post autor: uggp »

Zdecydowana większość telewizorów (pewnie 100%) posiadających DVB-T z MPEG4 ma proporcję 16:9.
Zdecydowana większość tunerów zewnętrznych dekodujących DVB-T z MPEG4 poprawnie reaguje na znaczniki WSS. W takim tunerze wybieramy czy chcemy mieć domalowane czarne pasy, czy też obcinamy boki i mamy normalne 4:3.
Nadając w DVB-T 16:9 ze znacznikiem WSS załatwiamy 100% odbiorców. Wszelkie inne mutacje ogłupiają tylko sprzęt powodując problemy (tak mamy z TVN na SAT).

Zablokowany