Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
mateopoznan

Re: Format obrazu

Post autor: mateopoznan »

aha, jeszcze taka sprawa. wszyscy "antyfani" 16:9 i letterboxu, jako mniejsze zło powinni wybierać właśnie 16:9, gdyż bez problemu mogę je skadrować do 4:3 (>tuner >pan-scan), co w wypadku 4:3, jest trudniejsze lub nie możliwe.

Bartosz Czach

Re: Format obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

mateopoznan pisze:jako mniejsze zło powinni wybierać właśnie 16:9, gdyż bez problemu mogę je skadrować do 4:3 (>tuner >pan-scan), co w wypadku 4:3, jest trudniejsze lub nie możliwe.
Tak... I żyć ze świadomością, że część obrazu jest nieosiągalna. z powodu powiększenia. Gratuluję pomysłowości. Może poczekajmy teraz na koncepcję ameby. Ona wie już jak ludzi zakazić.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: ploomba »

Bartosz Czach pisze:
mateopoznan pisze:jako mniejsze zło powinni wybierać właśnie 16:9, gdyż bez problemu mogę je skadrować do 4:3 (>tuner >pan-scan), co w wypadku 4:3, jest trudniejsze lub nie możliwe.
Tak... I żyć ze świadomością, że część obrazu jest nieosiągalna. z powodu powiększenia. Gratuluję pomysłowości. Może poczekajmy teraz na koncepcję ameby. Ona wie już jak ludzi zakazić.
A czy oglądając film panoramiczny (obojętne jaki, bo teraz 99,99% filmów jest w takim formacie) w stacji telewizyjnej nadajacej w formacie 4:3, która to stacja przycina film z 16:9 do 4:3 myślisz, że oglądasz pełny obraz filmu? Jeśli nie Ty, to przynajmniej część telewidzów obejrzy pełnowymiarowy film w panoramie a nie substytut jakim są wersje filmów 4:3 - czytaj, filmy w takim formacie to zmuszanie widzów do oglądania kastrata. Przy "software'owym" kadrowaniu z 16:9 do 4:3 w tunerze DVB-T, osoby chętne same sobie wykastrują film do tej postaci.

Coś mi się zdaję, że ta dyskusja jest jałowa i bezcelowa bo do Pana nie dociera logiczna argumentacja.

romanodepalma

Re: Format obrazu

Post autor: romanodepalma »

Dajcie spokój. Czytając wypowiedzi Bartosza dochodzę do wniosku ,że powinienem kupić telewizor "TURKUS", gramofon "BAMBINO", zapakować do samochodu "SYRENA" i zjechać najkrótszą drogą z Kasprowego. Wracając do tematu, Czesi potrafią nadawać 16:9 , archiwalny materiał 4:3 , a analogowo tak , że wszyscy są zadowoleni. Co stoi na przeszkodzie ,żeby u nas tak nadawać? Technika ( jej brak )?

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Miodzik »

romanodepalma pisze: Co stoi na przeszkodzie ,żeby u nas tak nadawać? Technika ( jej brak )?
Mentalność... i słynna "polska specyfika".

tomi89

Re: Format obrazu

Post autor: tomi89 »

Ktoś wie gdzie należy pisać(adres e-mail) aby zmienili na tv4 format nadawania z 4:3 z pasami na 16:9. Jeżeli zasypało by się ich mailami w końcu zaczęli by puszczać w normalnym formacie.

FunToMa

Re: Format obrazu

Post autor: FunToMa »

tomi89 pisze:Ktoś wie gdzie należy pisać(adres e-mail) aby zmienili na tv4 format nadawania z 4:3 z pasami na 16:9. Jeżeli zasypało by się ich mailami w końcu zaczęli by puszczać w normalnym formacie.
Moze tez e-mail do Tv Puls bo oni maja ten sam problem.

smyk

Re: Format obrazu

Post autor: smyk »

tomi89 pisze:Ktoś wie gdzie należy pisać(adres e-mail) aby zmienili na tv4 format nadawania z 4:3 z pasami na 16:9. Jeżeli zasypało by się ich mailami w końcu zaczęli by puszczać w normalnym formacie.
http://www.tv4.pl/tv4_kontakt/Kontakt.html
FunToMa pisze:
tomi89 pisze:Ktoś wie gdzie należy pisać(adres e-mail) aby zmienili na tv4 format nadawania z 4:3 z pasami na 16:9. Jeżeli zasypało by się ich mailami w końcu zaczęli by puszczać w normalnym formacie.
Moze tez e-mail do Tv Puls bo oni maja ten sam problem.
http://pulstv.pl/seriale/burzauczuc

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Format obrazu

Post autor: akomor1 »

Wysłałem maila do TV4, ale wątpię żeby cokolwiek zmienili, bo zapewne głównym "powodem" będzie fakt, że nadają analogowo naziemnie. Oczywiście to żaden powód, bo przecież wystarczy ustawić w nadajnikach naziemnych automatyczną zmianę formatu na 4:3 letterbox.

FunToMa

Re: Format obrazu

Post autor: FunToMa »

Tez wyslalem e-maila do TV4 i TV Puls pare dni temu, ale oczywiscie pelna "olewka" z ich strony (zadnej odpowiedzi) Poczekamy moze cos odpisza ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Format obrazu

Post autor: qwerty »

FunToMa pisze:Tez wyslalem e-maila do TV4 i TV Puls pare dni temu, ale oczywiscie pelna "olewka" z ich strony (zadnej odpowiedzi) Poczekamy moze cos odpisza ;)
A myślałem, że tylko mój e-mail zignorowali. Zresztą z rok temu słałem do tv puls e-maila (w innej sprawie) to nie dostałem odpowiedzi. ;)

akomor1
Posty: 23
Rejestracja: 23 grudnia 2010, o 14:50
Odbiornik: AEG DAB 4124
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Format obrazu

Post autor: akomor1 »

Czuję się wybrany, bo na mojego maila odpisali po 1,5 godziny ;)

A co napisali? Ano że pracują nad zmianą formatu, ale ze względu na istnienie telewizorów które nie potrafią sobie poradzić z anamorfem poczekają na upowszechnienie się DVB-T.

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Format obrazu

Post autor: kowal801 »

Bzdury piszą

krystianb

Re: Format obrazu

Post autor: krystianb »

Ziarno prawdy w tym jest, ale tylko przy niedouczonym personelu. Aster w wawie odwali taki kicz z 1 i 2, jak coś jest nadawane w 16:9 to w analogowej kablówce idzie obraz anamorficzny. No i na na większości tv kineskopowych jest problem, bo pięknie wszystko jest rozciągnięte na cały ekran, ledwie daje radę to oglądać.

tomi89

Re: Format obrazu

Post autor: tomi89 »

Ja także pisałem i mnie olali. Ale mam zamiar pisać do nich co tydzień. Może wtedy uświadomią sobie że każdy kto ma przystosowany telewizor do odbioru dvb-t (wbudowany tuner lub zewnętrzna skrzynka) ma także przystosowany do odbioru w 16:9. Stare, kineskopowe telewizory wbudowanego nie posiadają, a wszystkie STB doskonale sobie z tym radzą.

FunToMa

Re: Format obrazu

Post autor: FunToMa »

akomor1 pisze:Czuję się wybrany, bo na mojego maila odpisali po 1,5 godziny ;)

A co napisali? Ano że pracują nad zmianą formatu, ale ze względu na istnienie telewizorów które nie potrafią sobie poradzić z anamorfem poczekają na upowszechnienie się DVB-T.
A mozesz napisac czy odpisali Ci z TV4 czy TV Puls ? No i jesli mozna tresc tego maila wrzucic to bylbym bardzo wdzieczny (pewnie nie tylko ja :)

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Format obrazu

Post autor: pgrzes »

Pytania i uwagi do Pana Berezowskiego:
1. Czy programy tvn i tvn7 przyjęły już za standard emisji filmów (jak domniemam) format kinowy? Na telewizorach z ekranem o proporcjach 4:3 niemalże połowa ekranu nie jest wykorzystana (w zależności od filmu mniej więcej wysokość mierzona w liniach wynosiła ok.310-320). Z tego powodu, osobiście odmawiam sobie wątpliwej przyjemności oglądania nadawanych w ten sposób filmów i sądzę, że znajdzie się jeszcze wiele osób, których drażni oglądanie nawet na swoim nowym odbiorniku 16:9 programów z pasami u góry i dołu ekranu. Ośmielę się stwierdzić, że lepiej jednak jest wykorzystać całą powierzchnię ekranu telewizora kosztem utraty części szerokości planu filmowego.

2.Na programie tvn cnbc kilkukrotnie spotkałem się z emisją programów o proporcjach 16:9 ale nadawanych z pasami u góry i dołu oraz po bokach ekranu, przy czym logo stacji i np. tekst POWTÓRKA PROGRAMU wyraźnie wykraczały poza użyteczną część obrazu (mogę przesłać na adres emailowy zrzuty ekranu jeśli opis jest zbyt niezrozumiały).

3.Może warto zaktualizować listę nadajników DVB-T w teletekście na str. 108 (dotychczas ciągle wymienionych jest 5 lokalizacji) i dołączyć taką listę również do teletekstu tvn7 obok informacji o odbiorze satelitarnym. Pożyteczną informacją będą również moce tych nadajników. TVN i TVP chyba jako jedyne informują widzów o nowej możliwości odbioru (choć trzeba przyznać, że jest to bardzo skromna informacja :? ).

4.Co może być przyczyną około dwukrotnie wolniejszego wczytywania stron teletekstu programu tvn7 (odbiór analogowy za pośrednictwem telewizji kablowej) :?:

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

pgrzes pisze:Pytania i uwagi do Pana Berezowskiego:
1. Czy programy tvn i tvn7 przyjęły już za standard emisji filmów (jak domniemam) format kinowy? Na telewizorach z ekranem o proporcjach 4:3 niemalże połowa ekranu nie jest wykorzystana (w zależności od filmu mniej więcej wysokość mierzona w liniach wynosiła ok.310-320). Z tego powodu, osobiście odmawiam sobie wątpliwej przyjemności oglądania nadawanych w ten sposób filmów i sądzę, że znajdzie się jeszcze wiele osób, których drażni oglądanie nawet na swoim nowym odbiorniku 16:9 programów z pasami u góry i dołu ekranu. Ośmielę się stwierdzić, że lepiej jednak jest wykorzystać całą powierzchnię ekranu telewizora kosztem utraty części szerokości planu filmowego.
Wiesz, zależy kto co lubi. Ja wolę cinema scope. Pasy mnie nie drażnią, wolę je niż świadomość, że tracę część obrazu. Na większości scen nie da się wykadrować obrazu tak aby nie utracić niczego ważnego. Poza tym przy formacie 21:9 można poczuć się bardziej jak w kinie. Ja lubię tak nadawane filmy

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Format obrazu

Post autor: lpf1972 »

Film tak, ale TVN CNBC to już nie film. Tak a propos, próbował ktoś oglądać film Alexander na TVN? Tu dopiero było jajecznie - o ile w moim TV (odbiór DVB-T) automat poradził sobie ze skalowaniem (pasy na dole i u góry były, bo format kinowy) , to na SAT był wręcz znaczek pocztowy na środku ekranu (nadawany był w formacie 4:3).

DVB-T

Re: Format obrazu

Post autor: DVB-T »

lpf1972 pisze:Film tak, ale TVN CNBC to już nie film. Tak a propos, próbował ktoś oglądać film Alexander na TVN? Tu dopiero było jajecznie - o ile w moim TV (odbiór DVB-T) automat poradził sobie ze skalowaniem (pasy na dole i u góry były, bo format kinowy) , to na SAT był wręcz znaczek pocztowy na środku ekranu (nadawany był w formacie 4:3).
bo na sat nie ma 16:9 anamorficznego. Trzeba użyć funkcji zoom w telewizorze lub tunerze sat i po kłopocie. Jak się ogląda film, który trwa 3 godziny to chyba nie stanowi to wielkiego problemu, lepsze to niż się męczyć ze zniekształconymi proporcjami albo windowboxem

Zablokowany