Format obrazu

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Format obrazu

Post autor: ploomba »

blockbuster pisze:
Drekan pisze:Naprawdę wielka szkoda, że nie obejrzę sobie reklam na pełnym ekranie. :twisted:

Czyli mamy TVP Info Katowice i TVP Info Wrocław w 4:3.

Ile jeszcze ośrodków regionalnych nie przeszło na 16:9? :?:
Jak mnie pamięć nie myli to gdzieś w okolicach kwietnia lub maja kolega ploomba zamieścił na forum odpowiedź z TVP, że dla TVP Info Katowice wprowadzą 16:9 do końca roku. Zobaczymy czy są słowni i dotrzymają obietnicy ;)
tak, taką odpowiedź wtedy otrzymałem od TVP Katowice. Z przejściem na 16:9 mieli sobie poradzić do końca roku. Wg tej odpowiedzi uwarunkowane to też było procedurami przetargowymi.

Ostatnio na 16:9 przeszła TVP Kraków więc adekwatnie TVP Katowice też powinno w tym czasie zacząć nadawać w 16:9. Widać jakiś poślizg jest...albo ekipa dostosowująca ośrodki regionalne do przekazu panoramicznego robi to według jakiejś kolejności.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Format obrazu

Post autor: voitek »

piotrek93 pisze:A to ciekawe bo według satkuriera TVP HD planuje nadać klossa w 16/9 a wszyscy dobrze wiemy że kloss również nie był nagrywany panoramicznie ciekawe jak to zrobią?
Ma być on poddany cyfrowej rekonstrukcji obrazu w jakości HD. To tak jak ostatnio robiono z filmem "Krzyżacy".

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

Wbrew pozorom ze starszych filmów często da się wyciągnąć rozdzielczość hd. Dobra klisza posiadała rozdzielczość znacznie większą i rejestrowała znacznie bardziej szczegółowy obraz niż nawet dzisiejsze 1080p.

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

piotrek93 pisze:
loleklolek pisze:Własnie wyobrażam sobie Dziennik Telewizyjny z lat 80' obcięty i puszczony w 16:9 na tvp historia. Ciekawe, czy napisy na dole byłyby całe widoczne - jeśli tak, to czy byłby widoczny prezenter w pełnej okazałości. Więc ogólnie wolałbym, żeby nie obcinać :-). Ja w swoim tv też nie obcinam. Zresztą jest jeszcze trochę tv 4:3 (mamy okres przejściowy). Oczywiście jestem za tym, żeby filmy nagrane w formacie panoramicznym, były puszczane jako panoramiczne, ale dziennik telewizyjny z osiemdziesiątego czwartego nagrany w 4:3, już np. nie :-).
A to ciekawe bo według satkuriera TVP HD planuje nadać klossa w 16/9 a wszyscy dobrze wiemy że kloss również nie był nagrywany panoramicznie ciekawe jak to zrobią?
Tak samo jak z Janosikiem i Karierą Dyzmy. Czyli cyfryzacja oryginalnej taśmy, kadrowanie wszystkich scen od nowa do 16:9. Ale w takich przypadkach jestem za!
voitek pisze:
piotrek93 pisze:A to ciekawe bo według satkuriera TVP HD planuje nadać klossa w 16/9 a wszyscy dobrze wiemy że kloss również nie był nagrywany panoramicznie ciekawe jak to zrobią?
Ma być on poddany cyfrowej rekonstrukcji obrazu w jakości HD. To tak jak ostatnio robiono z filmem "Krzyżacy".
Tylko, że Krzyżacy byli w oryginale kręceni w 21:9, tymczasem Kloss w 4:3

loleklolek

Re: Format obrazu

Post autor: loleklolek »

Ta, tylko, że w przypadku DTV wykadrowanie spowoduje, że wykadrowane będzie część napisów lub innych istotnych elementów ekranu. Np. Planszy końcowej "nadaliśmy dt" coś niezbyt da się wykadrować tak, aby była widoczna całośc napisu "nadaliśmy" lub całość napisu "dziennik" ;-).

fanboy 16:9

Re: Format obrazu

Post autor: fanboy 16:9 »

Mam obie wersje "Janosika" (starą 4:3 i odnowioną 16:9 - obie zgrane z telewizji). Porównywałem sobie obie te wersje i to nie jest do końca tak, że wersja 16:9 jest tylko zwykłym obcięciem góry i dołu kadru 4:3.

"Janosik" na taśmie filmowej musiał być nakręcony w formacie odrobinę szerszym niż 4:3 (14:9 albo coś koło tego). W odnowionej wersji zostały nieznacznie obcięte góra i dół obrazu (chociaż są takie sceny, w których góra jest w pełni zachowana, a dół bardziej obcięty), natomiast po lewej i prawej stronie w odnowionej wersji widać WIĘCEJ obrazu niż w wersji 4:3 - pojawiły się elementy, których w wersji 4:3 widać nie było.

Warto też zaznaczyć, że odnawianie "Janosika" było robione w obecności reżysera i wszystko było z reżyserem uzgadnianie, konsultowane.

Natimiast @giaur500 proponuje, żeby stacje telewizyjne według swojego własnego widzimisię obcinały filmy 4:3 do 16:9 jak im się zechce - a to jest zwyczajnie NIEMOŻLIWE, nie mają prawa do takiej ingerencji w treść, muszą nadawać filmy w takiej postaci, w jakiej je kupiły. Skoro kupiły wersję 4:3, to trudno - musi zostać nadana w 4:3 i nie ma zmiłuj!!!

Dopisane później:
Polecam zobaczyć ciekawe porównanie starej i nowej wersji "Janosika": http://www.youtube.com/watch?v=Bh3yix4PGms

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

No dobra, nie można obcinać, ale jak widzę takie coś:
Obrazek

To mnie zwyczajnie śmiech bierze. "Polsat HD". Już by nie robili jaj i lepiej by założyli kanał Polsat HD o treści innej niż zwykły Polsat i emitowali tam materiały, które posiadają w formacie 16:9 i w HD. Bo tak to tylko się zwyczajnie błaźnią i tyle.

fanboy 16:9

Re: Format obrazu

Post autor: fanboy 16:9 »

giaur500 pisze: To mnie zwyczajnie śmiech bierze.
Dobra dobra, już wiemy, że nie znosisz obrazu 4:3, nie chcesz takiego obrazu w ogóle nigdy widzieć na oczy, wolisz go obcinać albo "sztucznie" naciągać do 16:9 zniekształcając proporcje, robiąc z ładnych i szczupłych aktorek ohydne grubaski itd. Ale mnie nie śmieszy ani nie doprowadza do szewskiej pasji fakt, że na Polsacie HD można zobaczyć format 4:3. Skoro nie mają wersji 16:9 HD, to emitują 4:3 - takie to proste i logiczne. Na całym świecie jest niewiele kanałów HD, które mają ofertę tylko i wyłącznie w HD. Jeśli już jakieś są, to przeważnie nadają bardzo dużo powtórek (np. TVP HD), więc niewiele jest pożytku z tego ich "tylko HD". Zwracam uwagę na to, że nawet płatne kanały premium (np. Canal+ HD) mają w swojej ofercie produkcje SD lub nawet 4:3 (nadawane rzecz jasna w pillarboxie!). Może za 2-3 lata sytuacja się zmieni i produkcje SD na kanałach HD będą stanowiły nie więcej niż 1% całej oferty, ale na razie jest inaczej. Przypomnijcie sobie, jak zaczynał TVN HD w 2007 roku, tylko kilka pozycji w HD, oprawa graficzna w 4:3, dużo filmów i seriali w 4:3. Teraz TVN HD wygląda zupełnie inaczej! Polsat HD jest trochę opóźniony w rozwoju, ale też będzie tak wyglądał za pewien czas, tylko CIERPLIWOŚCI!

Nigdzie nie ma takiego rozporządzenia, że kanał HD ma mieć tylko inną treść niż zwykły kanał. Nigdzie nie ma rozporządzenia zakazującego tworzyć wersje HD istniejących już kanałów. Wreszcie nigdzie nie ma rozporządzenia, że kanał nadawany w HD musi nadawać tylko materiały HD i nie ma prawa puścić czegoś w SD albo nawet w 4:3. To są już tylko pobożne życzenia pewnej grupy ludzi uprzedzonej do 4:3 :!:

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Format obrazu

Post autor: piotrek93 »

a mnie ciekawi dlaczego nasza kochana telewizja polska nie może zrobić tak jak tvn tzn przejść z reklamami oraz wiadomościami( wprawdzie wiadomości sa w 16/9 ale logo jest przystosowane do obciecia w analogu) na 16/9 przecież inne rzeczy np skoki albo seriale tvp nadaje w analogu w 16/9 i nie ma z niczym problemu dlaczego tak nie można zrobić również z reklamami?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Format obrazu

Post autor: Tom345 »

Nie chcą, aby przypadkowo użytkownicy końcowi obcinali reklamy. Przecież to z nich mają duże pieniądze.

DVBManiak

Re: Format obrazu

Post autor: DVBManiak »

Mogliby nie robić Pan&Scan dla Wiadomości, Panoramy czy Teleexpressu, tylko wszystko by leciało w analogu w letterboxie i by zrezygnowali z tego safe-area i innych dziwactw. To samo z Wydarzeniami na Polsacie i TVP INFO ogólnym. Ale dla starszych osób chyba lepiej pełny ekran niż pasy, więc nie protestuję jakoś specjalnie, w końcu mam dvb-t.

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

TVN już na szczęście zrezygnował z safe-area. Oby inni zrobili szybko to samo.

HarrisonBergeron

Re: Format obrazu

Post autor: HarrisonBergeron »

fanboy 16:9 pisze:Dla posiadaczy telewizorów panoramicznych, którzy oglądają pozycje 4:3 po ludzku (tzn. z zachowaniem prawidłowych proporcji), nie powinno być jakiejś istotnej różnicy, czy stacja nadaje dynamiczny WSS czy sztywne 16:9, ponieważ zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku i tak zobaczą pillarbox przy pozycjach 4:3 (w pierwszym przypadku jest to pillarbox wygenerowany przez sprzęt odbiorczy, a w drugim przypadku przez nadawcę). Sądzę, że znakomita większość takich ludzi nawet nie zauważyła tej zmiany w sposobie nadawania TVN 7. Przyznam szczerze, że ja sam, gdyby nie ta ożywiona dyskusja na niektórych forach internetowych, nawet bym nie wiedział, że TVN 7 nadaje w sztywnym 16:9, ponieważ pozycje 4:3 na swoim telewizorze panoramicznym i tak oglądałem zawsze tylko i wyłącznie w pillarboxie.
Wszystkie osoby posiadające telewizor panoramiczny które ja znam, oglądają materiał 4:3 wyzoomowany (obraz na całym ekranie z zachowaniem proporcji). Nikt nie ogląda w pillarboxie! (Ożywiona dyskusja tylko potwierdza, że wiele innych osób też tak robi.)
Różnica jest zatem istotna - materiałów w pillarboxie i z ustawionym znacznikiem 16:9 nie da się wyzoomować.

Matteo87

Re: Format obrazu

Post autor: Matteo87 »

Ja oglądam w pillarboxie! Zoomuje tylko jak materiał wyjściowy jest w letterbox, aby nie miec czarnej ramki

HarrisonBergeron

Re: Format obrazu

Post autor: HarrisonBergeron »

Jak dla mnie całkiem rozsądne podejście. (Tylko jak pozbyć się czarnej ramki z TV6?)
Może mało dostatecznie to podkreśliłem, ja tylko chcaiłem przedstawić jak sytuacja wygląda wśród moich znajomych - nikt z nich nie bawi się w przestawianie.

Awatar użytkownika
ibartolo
Posty: 91
Rejestracja: 5 listopada 2011, o 14:06
Odbiornik: tv Panasonic , Opticum HD T80Plus
Instalacja antenowa: Logarytmiczno-Periodyczna Z Zasilaczem 2-12V Blok4Piętrowy
Nadajnik - obiekt nadawczy: KosztowySkrzyczne MiędzybrodzieLysaHora

Re: Format obrazu

Post autor: ibartolo »

Ja mam taki problem z obrazem chodzi o to że nie mogę ustawić formatu 4:3latterbox oraz pan&scan ale tylko na polskich kanałach a na czeskich się da Mam zwykły tv i najgorzej jest przy programach informacyjnych reszta jakoś ujdzie ale na chwile obecną wolałbym latterbox i do końca nie jestem pewny czy mam sprawny tuner czy coś z telewizorem w tunerze mam ustawione 4:3latterbox a tv nie ma opcji zmiany formatu .

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

Nikt nie ogląda w pillarboxie! (Ożywiona dyskusja tylko potwierdza, że wiele innych osób też tak robi.)
Różnica jest zatem istotna - materiałów w pillarboxie i z ustawionym znacznikiem 16:9 nie da się wyzoomować.
Dokładnie mam takie samo zdanie. Niesamowicie mnie to wkurza że muszę oglądać te czarne pasy. W normalnym Polsacie mogę sobie zrobić panscan. Gdy tymczasem w Polsacie HD jest ordynarny pilarbox z którym nic nie da się zrobić. W takich wypadkach jedyne wyjście to przełączenie się na normalny polsat sd.

Analogiczna sytuacja w TV4, tylko że tutaj z kolei powstają pasy z góry i z dołu, na szczęście niewielkie.

Dlatego napisałem, że nadawcy sami powinni to zoomować. O ile argument z licencją (w sensie licencja nie pozwala na obcięcie obrazu) trafia do mnie, to ten krzyk podniesiony przez zwolenników czarnych pasów jest dla mnie niezrozumiały - przecież nie miałem na myśli obcinania istotnych części obrazu jak napisy na dole, przytaczanie przykładu jakiegoś dziennika telewizyjnego który ma napisy na dole jest niepoważne, takie coś to góra ułamek procenta materiałów nadawanych w tv i wtedy ok - można zostawić oryginalny format.

A jeszcze ciekawsze, że człowiek o nicku "fanboy 16:9" podnniósł krzyk że chce ogląðać 4:3 :lol:

P.S. Pisalem o panscan a nie o rozciąganiu obrazu.

loleklolek

Re: Format obrazu

Post autor: loleklolek »

Przykład DTV to jak najbardziej poważny argument. Nie sądzę, by archiwa TVP zawierały tylko ułamek procenta materiałów w natywnym 4:3, a całą resztę w natywnym 14:9, 16:9 lub 7:3. Ja rozumiem, że NTC w końcu oferuje tyle kanałów, że można wybierać te, których się nie ogląda. Lubisz oglądać tak, a nie inaczej - świetnie, kup sobie telewizor, który będzie potrafił wyzumować Ci nawet materiał HD. Ale dlaczego chcesz wymusić na nadawcach, by zumowali absolutnie wszystko, poza ułamkiem procenta materiałów i tym samym obniżyć radość z oglądania również tym, którzy np. wolą sobie pooglądać, np. na TVP Historia stare materiały w natywnym 4:3 bez sztucznego zoomowania?

Cieszę się, że się zgadzamy co do tego, że sztucznie dodawany pillarbox to zło. Jeżeli nie pomyślano o tym, by HD można było nadawać w rozdzielczości 1400:1050, to trudno, w tych kanałach nadawcy powinni sami zoomowć. Ale w kanałach SD można przecież nadawać zarówno w 4:3, jak i 16:9, więc nie potrzeba żadnych pillarboxów.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Format obrazu

Post autor: giaur500 »

Lubisz oglądać tak, a nie inaczej - świetnie, kup sobie telewizor, który będzie potrafił wyzumować Ci nawet materiał HD
Wątpię w to, ze istnieje telewizor który potrafi wyzumowac pilarboxa albo letterboxa. Ja przynajmniej sie nie spotkałem, można zrobić chyba jedynie oglądając na komputerze.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Format obrazu

Post autor: Puma »

Polsat popsuj jingle reklamowe, teraz są w 4:3 i po przejściu na 16:9 następuje zamrożenie obrazu na chwilę :(

Zablokowany