Przycinanie obrazu MUX2

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
daniel

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: daniel »

igal pisze:Daniel, napisz chociaż o którym nadajniku piszesz. Ja póki co na Płock/Rachocin nie mogę narzekać. Wszystko działa jak należy.
Odbieram z Gdańsk-Chwaszczyno na antenie pokojowej , ale powoli wszystko wraca do ;normy; . Po południu było trochę problemów z mux2 , a ustabilizował się mux3 .Teraz wszystko gra i siła sygnału na 2-ce 88% , a na 3-ce 55%. Myślę że w przeciągu paru dni wszystko się dotrze :D .

opel 50
Posty: 4
Rejestracja: 11 lipca 2010, o 18:06
Odbiornik: lg 32lf2510 dvb-t
Instalacja antenowa: kierunkowa ax 900
Nadajnik - obiekt nadawczy: gdansk/chwaszczyno

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: opel 50 »

daniel a jaką masz antenę pokojową

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: twmichal »

Dziś, kiedy został uruchomiony MUX-2 z Suchej Góry również zauważyłem że się przycina. I wcale nie jest to związane ze słabym sygnałem - na kilka minut odbiór zwyczajnie zanika.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: Miodzik »

No tak, siedzi pewnie jakiś technik z wajchą i co jakiś czas moc robi "down" żeby obrzydzić DVB-T, to nie ma na pewno nic wspólnego z Twoją instalacją ;)

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: mathome »

twmichal pisze:Dziś, kiedy został uruchomiony MUX-2 z Suchej Góry również zauważyłem że się przycina. I wcale nie jest to związane ze słabym sygnałem - na kilka minut odbiór zwyczajnie zanika.

Potwierdzam. Dokładnie to samo zauważyłem.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: twmichal »

A te przycięcia wyglądają tak. Obraz się zatrzymuje i nadawany jest "pusty" MUX. Potem sygnał spada do zera i to może trwać nawet kilka - kilkanaście minut. Po czym wraca do normy.

Gdyby to u mnie byłby problem, to by mi się oprogramowanie zawiesiło, a żeby oglądać musiałbym wypiąć i wpiąć ponownie tuner.

_chris_

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: _chris_ »

Pamiętajcie, że w tej chwili to jest uruchomienie emisji. Na innych lokalizacjach bywało podobnie w czasie uruchomień. Do 31.12. zapewne różnie może bywać, więc trochę spokoju... :) A przejrzeć swoją instalację antenową, zwłaszcza, jeśli się ma USB - zawsze warto... trzeba pamiętać, że tunery USB potrzebują typowo lepszego sygnału niż TV czy set-topy.

Piotrek79

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: Piotrek79 »

Mam podobny problem, odbieram MUX2 z nadajnika Szczecin/Kołowo. Od samego początku startu MUX-a zdarza się że podczas reklam obraz robi się czarny na 1-2 sekundy, zdarza się to na samym końcu reklamy lub na samym początku. Podczas oglądania programów, filmów problem ten nie występuje.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: Drekan »

Piotrek79 pisze:Mam podobny problem, odbieram MUX2 z nadajnika Szczecin/Kołowo. Od samego początku startu MUX-a zdarza się że podczas reklam obraz robi się czarny na 1-2 sekundy, zdarza się to na samym końcu reklamy lub na samym początku. Podczas oglądania programów, filmów problem ten nie występuje.
Prawdopodobnie twój telewizor jest alergiczny na reklamy. :lol:

Możliwe, że telewizor otrzymuje informację o formacie obrazu i trwa mu chwilę zanim dostosuje się do nadawanego formatu. Reklama, może być dołączana do audycji nadawanych w rożnych formatach, a jedne stacje TV nadają jeszcze w 4:3, inne już stosują 16:9. W takiej sytuacji niezależnie od nadawanego formatu przez stację sama reklama będzie wyświetlana w prawidłowych proporcjach. Niektóre odbiorniki reagują tylko na zmianę w formacie obrazu, a inne reagują na każdą informację o poprawnym formacie. Prawdopodobnie twój reaguje na każdą taka informację i niestety trwa mu chwilę zanim zorientuje się w sytuacji. :roll:

Piotrek79

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: Piotrek79 »

Trochę to dziwne bo w MUX3 nie zaobserwowałem takich zaników obrazu. Jeżeli chodzi o zmianę formatu obrazu to wydaje mi się że jest to ustawione przez nadawce na "stałe". Oba MUX-y odbieram na NOT ONLY TV LV6TMPVR4

Sprawdziłem i rzeczywiście obraz zacina się tylko w momencie zmiany formatu obrazu. Po nagraniu kilku minut na dysku zewnętrznym programy do odtwarzania w komputerze zawieszają się w momencie kiedy zmienia się format obrazu.

Dodatkowo zauważyłem że problem ten występuje tylko na Polsacie i TVN
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2010, o 20:41 przez Piotrek79, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Przycinanie obrazu MUX2

Post autor: Drekan »

Piotrek79 pisze:Trochę to dziwne bo w MUX3 nie zaobserwowałem takich zaników obrazu. Jeżeli chodzi o zmianę formatu obrazu to wydaje mi się że jest to ustawione przez nadawce na "stałe". Oba MUX-y odbieram na NOT ONLY TV LV6TMPVR4
Swoją teorię przedstawiłem. Jednak spróbuj zapytać w wątku dotyczącym konkretnie twojego modelu dekodera DVB-T. Może ktoś inny posiadający ten sam model spotkał się z czym takim. Być może problem rozwiązuje któraś z wersji softu lub zmiana w ustawieniach. Przestudiuj od początku wątek może znajdziesz odpowiedz na twój problem. :)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: ploomba »

Czy zauważyliście u siebie delikatne przycinanie się obrazu na kanałach Puls i Tv4? Nie jest to napewno spowodowane złym sygnałem. Wygląda to jak spowolnienie ruchu na ułamek sekundy - tak jakby jakiś błąd w fps (frames per second) materiału. Na innych kanałach w mux-2 tego nie ma - tylko Puls i Tv4 od kilku dni mają taką przypadłość.

user001

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: user001 »

Odbieram w Tychach sygnał z tego samego nadajnika i nic niepokojącego nie zauważyłem.

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: Andrew525 »

Tak, też to zaobserwowałem i czasami obraz drga w szczególności na TV4.

MJot

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: MJot »

Na Pulsie jest to widoczne w bajkach - przypomina klatkowanie w źle przygotowanym divixie ;)

Awatar użytkownika
Andrew525
Posty: 241
Rejestracja: 22 grudnia 2010, o 20:26
Miejscowość: Czechowice
Odbiornik: Panasonic TX-L42S10E
Instalacja antenowa: DAVBOL W1E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: Andrew525 »

Na TV4 też widać spadek frames per second.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: voitek »

Ja nie widzę żadnych problemów.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: KrzysztofD »

Zjawisko jest podobne do listopadowych kłopotów Polsatu: na PC (DVBViewer) jest OK, a na TV (Sony W4000) zacięcia, najłatwiej zaobserwować na reklamówce stacji (obracane 4 kolorowe kostki z logo TV4).

bartosz4
Posty: 249
Rejestracja: 3 lutego 2011, o 16:50

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: bartosz4 »

KrzysztofD pisze:Zjawisko jest podobne do listopadowych kłopotów Polsatu: na PC (DVBViewer) jest OK,
No właśnie nie jest. Myślałem, że to tylko mi się tak cośwydaje, a widzę że problem jest szerszy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: przycinanie obrazu na TV Puls i TV4

Post autor: ploomba »

Problem występuje nadal. Nawet moi domownicy zauważyli i pytają czemu ten obraz tak "skacze".
Czy Emitel mógłby się wypowiedzieć w tej kwestii? Dlaczego obraz "ścina się" na Puls-ie i TV4?

Zablokowany