Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
mollify

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: mollify »

A paczka z TVP zostanie wyłączona?

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Jingiel »

Gdyby wyłączyli mpeg2 to byłoby głupie. Chyba ten przekaz służy tez jako dosył do innych nadajników.

zgf1

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: zgf1 »

Przeciez paczki TVP nie ma chyba od wczoraj...

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: mathome »

zgf1 pisze:Przeciez paczki TVP nie ma chyba od wczoraj...


Paczka TVP na kanale 42 - Sucha Góra nadal nadaje.

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: debe »

Jingiel pisze:Gdyby wyłączyli mpeg2 to byłoby głupie. Chyba ten przekaz służy tez jako dosył do innych nadajników.
Odpowiedź jest na forum:
JaroslawMroczkowski pisze:Warszawa, 21 grudnia 2010

Czterdzieści procent Polaków w zasięgu multipleksu drugiego.

W czwartek 23 grudnia Emitel uruchamia kolejne nadajniki drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Oznacza to, że już co trzeci Polak będzie mógł w święta oglądać programy Polsat, TVN, TV4, TV Puls oraz TVN7 za darmo i w cyfrowej jakości.
W ramach realizacji umowy na operatora MUX2 z nadawcami prywatnymi Emitel jest zobowiązany do końca bieżącego roku uruchomić kolejne siedem nadajników (etap drugi). Termin ten udało się przyśpieszyć, tak aby kolejni widzowie już w święta Bożego Narodzenia mieli możliwość oglądania cyfrowej telewizji naziemnej. Emisje testowe rozpoczęły się 17 grudnia. Wraz z realizacją drugiego etapu MUX2 pokryje 11 wysp cyfrowych, a sygnał dotrze do około 40% Polaków.

Nowe nadajniki emitujące sygnał MUX2 zostały uruchomione w obiektach:
• RTCN Gdańsk/Chwaszczyno (k. 35 - 586 MHz, 100 kW)
• RTCN Płock/Rachocin (k. 57, 762 MHz, 100 kW)
• RTCN Siedlce/Łosice (k. 43 - 650 MHz, 50 kW)
• RTCN Szczecin/Kołowo (k. 34 - 578 MHz, 100 kW)
• RTCN Piła/Rusinowo (k. 43 - 650 MHz, 100 kW)
• RTCN Rzeszów/Sucha Góra (k. 61 - 794 MHz, 10 kW)
• RTCN Wisła/G. Skrzyczne (k. 38 - 610 MHz, 1,25 kW)

Orientacyjne mapy pokrycia znajdują się pod adresem http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-2

W związku z uruchomieniem emisji MUX2 z obiektów nadawczych w Rzeszowie i Wiśle, zakończone zostaje testowe nadawanie programów TVP prowadzone do tej pory z tych obiektów w formacie MPEG-2. Wyłączenie nastąpi w środę 22 grudnia. Emisja w MUX2 będzie prowadzona w nowszym - przyjętym przez Polskę - standardzie MPEG-4.
Według planu kolejne sześć nadajników MUX2 zostanie uruchomionych w kwietniu przyszłego roku w ramach trzeciego etapu.

Więcej informacji na temat cyfryzacji telewizji naziemnej można znaleźć pod adresem http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

atomek

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: atomek »

To tylko komunikat, a prawda jest taka że emisja paczki TVP w MPEG2 z Suchej Góry na kanale 42 dalej jest realizowana. Pewnie prędzej czy później ją wyłączą (stawiam że będzie to poniedziałek po świętach). Ja tam (i wielu innych pewnie też) jestem z takiego obrotu spraw zadowolony.

W moim terenie to jedyny sposób żeby mieć dostęp do pasma regionalnego TVP Rzeszów. Z analogowej TV wszyscy korzystają z nadajników w Tarnowie. Z Rzeszowa do nas dociera tylko TVP 2 z Suchej Góry (k.29). Wszystkie inne stacje typu , TVP Rzeszów, Polsat, TVN, TV4 mają w Rzeszowie takie moce nadajników, że ledwo obejmują zasięgiem granice miasta (mowa o dobrym odbiorze).

Więc niech ten test paczki TVP w MPEG2 trwa jak najdłużej.

qniak

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: qniak »

atomek pisze: Więc niech ten test paczki TVP w MPEG2 trwa jak najdłużej.
Najlepiej niech zostawią ją tak jak była, skoro 6 lat jest w trakcie testów to co stoi na przeszkodzie aby nadal była testowana, aż do uruchomienia mux-3.

marboro

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: marboro »

JESTEM TEŻ ZA TYM ABY PACZKA MUX1 POZOSTAŁA PONIEWAŻ NIE MUSIMY PRZESTAWIAĆ NA ANALOG A TO TROCHĘ MĘCZY.
BĄDZ POWINNO SIE GO PRZESTAWIĆ NA MPEG4 MOŻE JEDNAK KTOŚ TEŻ TAK POMYŚLI.

A PRZY OKAZJI CHCIAŁBYM ZŁOŻYĆ ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA DLA EKIPY EMITEL JAK TEŻ DLA WSZYSTKICH FORUMOWICZÓW ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT ORAZ SZCZĘŚLIWEGO I BARDZIEJ UCYFROWANEGO,POMYSŁOWEGO ROKU.
MARIAN

gregor72

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: gregor72 »

atomek pisze:To tylko komunikat, a prawda jest taka że emisja paczki TVP w MPEG2 z Suchej Góry na kanale 42 dalej jest realizowana. Pewnie prędzej czy później ją wyłączą (stawiam że będzie to poniedziałek po świętach). Ja tam (i wielu innych pewnie też) jestem z takiego obrotu spraw zadowolony.

W moim terenie to jedyny sposób żeby mieć dostęp do pasma regionalnego TVP Rzeszów. Z analogowej TV wszyscy korzystają z nadajników w Tarnowie. Z Rzeszowa do nas dociera tylko TVP 2 z Suchej Góry (k.29). Wszystkie inne stacje typu , TVP Rzeszów, Polsat, TVN, TV4 mają w Rzeszowie takie moce nadajników, że ledwo obejmują zasięgiem granice miasta (mowa o dobrym odbiorze).

Więc niech ten test paczki TVP w MPEG2 trwa jak najdłużej.

W Krośnie z analogu to Polsat był chyba ostatni w kraju i pamietam że z Krakowa lepiej chodził taka była MOC . TVN w analogu już nie dotarł tylko TVP 1,2 i do tego miałem 3 anteny bo TVP1 pol V TVP2 H i polsat siatka więc z czasem trzeba było wykupic jakaś platformę. Większość ludzi którzy maja TV z Mpeg4 lub dekodery sat z dvb-t w jakiś sposób związani są z platformami sat i zdjęcie TVP jakiejs różnicy nie zrobi ,bo nikt chyba nie kupował TV za 2,5-3 tys lub więcej zeby ogladac 3 kanały z analogu . Szkoda tylko TVP Rzeszów i to odległe 2013r

Kafar

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Kafar »

atomek pisze:To tylko komunikat, a prawda jest taka że emisja paczki TVP w MPEG2 z Suchej Góry na kanale 42 dalej jest realizowana. Pewnie prędzej czy później ją wyłączą (stawiam że będzie to poniedziałek po świętach). Ja tam (i wielu innych pewnie też) jestem z takiego obrotu spraw zadowolony.
W moim terenie to jedyny sposób żeby mieć dostęp do pasma regionalnego TVP Rzeszów. Z analogowej TV wszyscy korzystają z nadajników w Tarnowie. Z Rzeszowa do nas dociera tylko TVP 2 z Suchej Góry (k.29). Wszystkie inne stacje typu , TVP Rzeszów, Polsat, TVN, TV4 mają w Rzeszowie takie moce nadajników, że ledwo obejmują zasięgiem granice miasta (mowa o dobrym odbiorze).
Więc niech ten test paczki TVP w MPEG2 trwa jak najdłużej.
Skoro pozwolenie jest do końca roku to w poniedziałek tego nie wyłączą raczej: TVP zapłaciła, a kanał z żadnym innym nie koliduje tak jak w Wiśle. Szkoda mi mieszkańców Podbeskidzia i Śląska, bo mają najlepiej usytuowany nadajnik, co teraz widać - jakie pokrycie zapewnia niewiele ponad 1KW ERP. Gdyby suchą Górę mieli wyłączyć - zrobiliby to równocześnie z Wisłą. Już po promocjach i zniwach platform. DVB-T co najmniej na rok pozyskanych klientów nie odbierze.Dla mnie oferta DVB-T jest wystarczająca (w Krakowie to co analogowo z Chorągwicy leci) i jakoś bez TVP będzie trzeba sobie poradzić - tuner analogowy w TV kineskopowym spalony, póki co TnK do wiosny starczy, ale bez TVP Rzeszów to nie to samo co TVP Info z Astry pobierane.
Swoją drogą - ciekawe jak podkarpackie kablówki doślą TVP Rzeszów gdy MPEG-2 wyłączą na kanale 42.

Kolego Igorlan - czy na Salwator dolatuje sygnał z Wisły?? W poniedizałek przeskanuje Averem - jakaś antena na dachu 5-piętrowego bloku w okolicach Ronda Mogilskiego.

Dig Dug

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Dig Dug »

Ja załapałem się na ostatnie tchnienia paczki w mpeg2 i Mux-2 - ma raz. Dopóki nie będzie MUX-3 lub jakimś cudem MUX-1, to będę się wspomagał analogiem (tvp1 i 2)

Analog odbiera dobrze, ale trzeba się będzie bawić przełączaniem między tunerami, a ponadto nie wiedziałem, że TVP Info nadaje takie fajne programy. Szkoda, że nie naciesze się nim długo.

Powinni jak już mają wyłączać, zrobić to 1 stycznia, żeby jeszcze transmisje Sylwestra w TVP 2 oglądnąć w przyzwoitej jakości. :)

Kafar

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Kafar »

W żadne Święta raczej nikt tego nie będzie robił - tym bardziej w Sylwestra - no chyba, że ekipa na wieży będzie imprezowała - fajny widok w taką noc tam musi być na rozświetlone niebo, co prawda tam się pracuje 24h, ale sprzęt już nie będzie potrzebny i trzeba go zdemontować, a to się w dzień roboczy robi, zresztą przez cały rok daty wyłączeń MPEG-2 nijak się miały do rzeczywistości, platformy się nahapały więc może TVP się przeprosi, a sprzęt dla Emitela będzie zarabiał, zyski z reklam, dosyłdo kablówek, szkoda tylko Podbeskidzia bou nich MUX2 kosztem kanałów TVP, ale teżby się dało kanał wygospodarować, żeby tylko TVP chciała - i tak będzie musiała transmisje DVB-T finansować i tak, więc co to za różnica - wcześniej czy później. Przypomniałem sobie, że nawet jak w Krakowie tuner mi znajdzie MUX-2 to i tak będe miał pokaz slajdów na Pentium 3 1GHz, więc tak czy siak trzeba przy analogu zostać.

qniak

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: qniak »

Najlepszym wyjściem i tak jest zostawienie MPEG-2 w spokoju przynajmniej, aż do czasu startu mux-1 który, może odbyć się dopiero w 2012 roku, szkoda że tak się to wszystko wlecze bo teoretycznie po wyłączeniu analogu mamy "miejsce" aż na 64 kanały SD licząc po 8 w multipleksie.

hammer 5

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: hammer 5 »

Witam,
czy Ktoś z Emitela może się wypowiedzieć na temat mux 2 w Ciechanowie, który koliduje z tvp 1 analog.

pozdr.

Zablokowany