Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Krispl »

Dlaczego nadajnik Wisła-Skrzyczne ma mieć tylko 1,25 kW mocy ? To wygląda na jakiś amatorski nadajnik.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: gorki »

Krispl pisze:Dlaczego nadajnik Wisła-Skrzyczne ma mieć tylko 1,25 kW mocy ? To wygląda na jakiś amatorski nadajnik.
Witam kolege Krispl widze ze kolega nie ma zielonego pojecia na temat nadajnikow telewizyjnych co ma moc do profesionalnego nadajnika.Po drugie moce nadajnikow okreslaja przepisy oraz odpowiednie umowy miedzynarodowe stad tez taka a nie inna moc nadajnika. Warto tez zauwazyc przejsciowy charakter parametrow oraz mocy urzadzen do czasu wylaczenia emisji analogowych pozdrawiam.

Krispl
Posty: 80
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 23:07

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Krispl »

A czy kolega uważa że nadajnik 1,25 KW ma charakter profesjonalny ? Ja myślę, że na taki nadajnik stać przeciętengo amatora i dlatego tak go nazwałem. Co do mocy i ograniczeń to nie zauważyłem żeby np. Czesi nadawali z mocą 1 kW tuż przy granicy. Nadajniki mają moc albo 25 kW albo nawet 100 kW. Dopiero takie nadajniki można moim zdaniem nazwać profesjonalnymi. Osobiście mam wrażenie że komuś zabrakło albo pieniędzy albo też chęci na zakup "porządnego sprzętu" i zainstalowanie go na górze Skrzyczne. Ot co. No chyba że ten nadajnik ma nadal charakter testowy a głównym nadajnikiem na śląsku będzie w przyszłości nadajnik w Mysłowicach.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: JaroslawMroczkowski »

A czy kolega uważa że nadajnik 1,25 KW ma charakter profesjonalny ? Ja myślę, że na taki nadajnik stać przeciętnego amatora
Nadajnik DVB-T o mocy 1,25KW, na który stać przeciętnego amatora? hmmm, to bogatych mamy amatorów w tym kraju. Chyba rzucę tą robotę i zostanę amatorem... ;)

A swoją drogą, czy kolega nie myli czasem mocy nadajnika z mocą promieniowaną? Przy okazji proponuję poczytać o koordynacji częstotliwości i ogólnie o zakłóceniach, przede wszystkim związanych z nadal trwającymi emisjami analogowymi. Później porozmawiamy o doborze urządzeń i zakupach porządnego sprzętu.

romanodepalma

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: romanodepalma »

Krispl pisze:A czy kolega uważa że nadajnik 1,25 KW ma charakter profesjonalny ? Ja myślę, że na taki nadajnik stać przeciętengo amatora i dlatego tak go nazwałem. Co do mocy i ograniczeń to nie zauważyłem żeby np. Czesi nadawali z mocą 1 kW tuż przy granicy. Nadajniki mają moc albo 25 kW albo nawet 100 kW. Dopiero takie nadajniki można moim zdaniem nazwać profesjonalnymi. Osobiście mam wrażenie że komuś zabrakło albo pieniędzy albo też chęci na zakup "porządnego sprzętu" i zainstalowanie go na górze Skrzyczne. Ot co. No chyba że ten nadajnik ma nadal charakter testowy a głównym nadajnikiem na śląsku będzie w przyszłości nadajnik w Mysłowicach.
Proponuję się zapoznać z mocami nadajników czeskich w okresie przejściowym .
http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokryti/
Pierwsze tabele w poszczególnych MUX-ach.

lemiechk

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: lemiechk »

Warunkiem uruchomienia Skrzycznego z pełną mocą cyfrową jest modyfikacja charakterystyki anteny nadawczej w taki sposób, aby wytłumić promieniowanie na Czechy i Słowację. Trudno to zrobić bez wyłączenia pozostałych emisji. Do tego czasu emisje cyfrowe muszą być prowadzone z taką mocą aby nie przeszkadzać naszym południowym sąsiadom.
Dlatego proponuję pytać kolegów z Emitela na kiedy zaplanowali modernizację systemu antenowego UHF.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: mac_33 »

lemiechk pisze:Warunkiem uruchomienia Skrzycznego z pełną mocą cyfrową jest modyfikacja charakterystyki anteny nadawczej w taki sposób, aby wytłumić promieniowanie na Czechy i Słowację. Trudno to zrobić bez wyłączenia pozostałych emisji. Do tego czasu emisje cyfrowe muszą być prowadzone z taką mocą aby nie przeszkadzać naszym południowym sąsiadom.
Dlatego proponuję pytać kolegów z Emitela na kiedy zaplanowali modernizację systemu antenowego UHF.
jak sobie wpiszesz w wyszukiwarke cos na wzor skrzyczne nadajnik antena to wsrod wynikow znajdziesz opracowanie w wordzie chyba firmy ktora m in chwali sie ze taka modernizacje na skrzycznem zrobiła.. w ktoryms tam roku....

Patryk2579

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Patryk2579 »

Witam jest szansa na dzisiaj odpalenie MUX-2 z Suchej Góry ;)

Dig Dug

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Dig Dug »

Patryk2579 - to jest pytanie, czy stwierdzenie ??

Bo jest napisane, że przed świętami. A czy dzisiaj to nie wiadomo. Chyba, że widzisz na TV jakieś ruchy w eterze.

Patryk2579

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Patryk2579 »

niech chociaż włączą obraz kontrolny kanał 61 :| wiadomo jaki sygnał jest
Ostatnio zmieniony 20 grudnia 2010, o 16:57 przez Patryk2579, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: igorlan »

Patryk2579 pisze:czemu nie można włączy obrazu kontrolnego 61 :| ze był jakiś ślad
Bo nawet nie wiadomo czy udało się już zainstalować nadajnik.

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: kowal801 »

Widzę ,że co nie którzy to już po nocach nie mogą spać.Panowie spokojnie do 31 grudnia na pewno włącza :lol:

Patryk2579

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Patryk2579 »

chyba dzisiaj nie odpalą zobaczymy jutro skoda :(

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: igorlan »

Patryk2579 pisze:chyba dzisiaj nie odpalą zobaczymy jutro skoda :(
He he, poczekaj jeszcze tak do 12 może właczą a jak nie to pewnie tak między 4 - 6 rano :)

hammer 5

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: hammer 5 »

Dzień dobry,
czy w najbliższym czasie będzie zmiana kanału analogu tvp 1 w Ciechanowie na potrzeby mux 2 z Rachocina ? Jest to ujęte w harmonogramie wprowadzenia mux 2.

Obserwator

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Obserwator »

Melduję posłusznie, że Rusinowo zaczęło nadawać. Na ten moment mam tylko nośną bez kanałów TV. :P Sygnał bardzo silny, ok 55 km do nadajnika.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: twmichal »

Ponoć z Rusinowa jest już 8kanałów.

Coś mi podpowiada, że ani Sucha Góra, ani Skrzyczne nie tylko nie ruszą przed Świętami, ale nawet przed Nowym Rokiem...

Obserwator

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Obserwator »

Tak, już pojawiły się kanały TV w MUX2.

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: igorlan »

twmichal pisze:Ponoć z Rusinowa jest już 8kanałów.

Coś mi podpowiada, że ani Sucha Góra, ani Skrzyczne nie tylko nie ruszą przed Świętami, ale nawet przed Nowym Rokiem...
Spokojnie obie lokalizacje ruszą z MUX2, jest to tylko kwestią czasu.....

DVB-T

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: DVB-T »

twmichal pisze:Ponoć z Rusinowa jest już 8kanałów.

Coś mi podpowiada, że ani Sucha Góra, ani Skrzyczne nie tylko nie ruszą przed Świętami, ale nawet przed Nowym Rokiem...
tylko na tyle cie stac? masz 2 posty na forum i piszesz glupoty. takie przemyslenia pozostaw dla siebie. ludziom nie opowiadaj, bo moze ktos kto sie mniej orientuje jeszcze ci uwiezy

Zablokowany