Polsat 16:9 - błędy w formacie?

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
arik92

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: arik92 »

Sprawdziłem jeszcze raz i na Sony KDL-32EX501 wygląda to tak, że TV przełącza się w tryb 14:9, po bokach są mniejsze czarne pasy jak to w trybie 14:9, ale obraz jest przesunięty w dół, a na górze jest duży czarny pas. Efekt taki można normalnie przy formacie 14:9 uzyskać ustawiając dla funkcji Pozycja Ekranu - Pionowy ustawienie MIN.
ploomba pisze:Zastanawia mnie dlaczego nadawcy nie stosowali WSS juz dawniej w analogu?
Również się nad tym zastanawiam, tym bardziej że telewizory CRT 16:9 były już dostępne na rynku w latach 90-tych. Niemcy WSS w analogu stosują od bardzo dawna.

@ploomba, czy w Samsungu jest tryb 14:9?

DVB-T

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVB-T »

ploomba pisze:analogowy Polsat ze Skrzycznego tak samo. Na Samsungu Le32C450 przy ustawieniu proporcji obrazu na "auto" obraz automatycznie dopasowuje się do 16:9 - pełny ekran
Chcesz powiedzieć, że samsung pokazuje obraz na pełnym ekranie? Bo nasze sony niestety ale dają 14:9 z okropnymi czarnymi pasami z 3 stron

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Strzelb@ »

DVB-T pisze: Chcesz powiedzieć, że samsung pokazuje obraz na pełnym ekranie? Bo nasze sony niestety ale dają 14:9 z okropnymi czarnymi pasami z 3 stron
Podejrzewam, że Polsat nadaje zły znacznik, tj. 0100 (14:9 letterbox Top) zamiast 1101 (16:9 letterbox centre).

Tu jest ściągawka dla panów z Polsatu.

DVB-T

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVB-T »

Strzelb@ pisze:
DVB-T pisze: Chcesz powiedzieć, że samsung pokazuje obraz na pełnym ekranie? Bo nasze sony niestety ale dają 14:9 z okropnymi czarnymi pasami z 3 stron
Podejrzewam, że Polsat nadaje zły znacznik, tj. 0100 (14:9 letterbox Top) zamiast 1101 (16:9 letterbox centre).

Tu jest ściągawka dla panów z Polsatu.
Też mam takie wrażenie.
Podpiąłem małą antenkę do Samsunga LE37B651, który na co dzień chodzi tylko z satelitą. Okazało się, że ten telewizor jeszcze inaczej interpretuje to co Polsat nadaje. Mianowicie na górze jest czarny pasek, a dół obrazu jest obcięty (nie tylko czarny pas letteboxu, ale także kawałek użytecznego obrazu). Boki prawidłowo.
Chyba powinni zmienić ten znacznik na 1101

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

arik92 pisze:@ploomba, czy w Samsungu jest tryb 14:9?
w Le32C450 mam do wyboru:
4:3
16:9
auto szerokość
szer.pow
powiekszenie

sygnal WSS na analogowym polsacie reaguje tylko wtedy gdy ustawie "auto szerokosc"
DVB-T pisze:Chcesz powiedzieć, że samsung pokazuje obraz na pełnym ekranie? Bo nasze sony niestety ale dają 14:9 z okropnymi czarnymi pasami z 3 stron
Tak, przy ustawieniu w LE32C450 na "auto szerokośc" na analogowym Polsacie mam pełny obraz 16:9 bez żadnych pasów itd..oczywiście na pozycjach panoramicznych bo nie sprawdzałem jak wyświetlane są pozycje 4:3

DVB-T

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVB-T »

No to nasze samsungi inaczej reagują, bo mój wyświetlał z czarnym paskiem i uciętym obrazem. Wyżej opisywałem.
Jedno jest pewne, to nie działa na większości telewizorów (przynajmniej naszych forumowiczów) i powinno być zmienione

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

proponuje , żeby administracja forum wydzielila czesc postów (z tego tematu do innego nowego) dotyczącą analogowego Polsatu z sygnałem WSS.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Jarosław Bałuka »

Administracja forum zaraz zacznie wycinać posty nie związane z tematyką forum.

Temat wątku dotyczy Polsatu w formacie 16:9, nadawanego w emisji cyfrowej

DVB-T

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVB-T »

Czyżby Polsat zaczął nadawać cinema scope tak jak należy? czyli w prawidłowych proporcjach obrazu? Mam dostęp tylko do przekazu analogowego, ale obecnie emitowany film jest z szerokimi czarnymi pasami, czyli wszystko ok, a nie tak jak kiedyś cienkie (zwykłe) czarne pasy i rozciągnięcie obrazu w pionie.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: voitek »

Tak, masz rację. Film "Moja dziewczyna wychodzi za mąż" był pierwszym filmem w Polsacie emitowanym w formacie CinemaScope wyświetlanym prawidłowo, bez anamorficznego obrazu.

Obrazek

Na Polsacie SD też było prawidłowo.

DVBManiak

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVBManiak »

Potwierdzam było w porządku. Podobnie filmy na tvn lecą.

dapik1

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: dapik1 »

Witam serdecznie. Obecnie oglądam na Polsacie film pt.: "Epoka lodowcowa". Zastanawia mnie format tego filmu. Telewizor mam ustawiony na "obraz oryginalny" i tak w DVB-T odbieram go w formacie 4:3 obecnie nie mam odbioru Polsatu HD DVB-T (był a teraz nie mam?). Natomiast przez satelitę Polsat mam w opcji Polsat HD (identyfikacja wiekowa oraz logo Polsatu tak jak w formacie 16:9 ale film nie wypełnia całego ekranu. W jakim formacie Polsat nadaje ten film ??? 14:9. Przecież film "Epoka lodowcowa" nie jest takim wiekowym filmem żeby nie był w formacie panoramicznym.?

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: pablo21_1984 »

u mnie w TV Epoka na Polsacie idzie w 4:3 z MUX2 DVB-T

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: belzebiusz »

dapik1 pisze:Witam serdecznie. Obecnie oglądam na Polsacie film pt.: "Epoka lodowcowa". Zastanawia mnie format tego filmu. Telewizor mam ustawiony na "obraz oryginalny" i tak w DVB-T odbieram go w formacie 4:3 obecnie nie mam odbioru Polsatu HD DVB-T (był a teraz nie mam?). Natomiast przez satelitę Polsat mam w opcji Polsat HD (identyfikacja wiekowa oraz logo Polsatu tak jak w formacie 16:9 ale film nie wypełnia całego ekranu. W jakim formacie Polsat nadaje ten film ??? 14:9. Przecież film "Epoka lodowcowa" nie jest takim wiekowym filmem żeby nie był w formacie panoramicznym.?
Po prostu Polsat ma starą kopię w 4:3, której nie wymienił na nowszą (tak jak to ostatnio swoje kopie powymieniał TVN).
A Polsat HD zakończył dzisiaj nadawanie w Warszawie:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=98471#p98471

DVBManiak

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVBManiak »

Epoka leci w 4:3 właśnie oglądam. W Polsacie HD zapewne też leci 4:3, ale tam nie ma dynamicznej zmiany formatu, więc jest pillarbox (pionowe pasy). Swoją drogą się zastanawiam, czemu taki nowy film leci w 4:3, ale jak mają takią kopię to już raczej nie będą zmieniać. TVP niedawno puściła Piratów z 2007 w 4:3, więc to dosyć częste zjawisko.

Whoops

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Whoops »

Witam !!!
Załóżmy więc, że POLSAT HD nadaje z dynamiczną zmianą formatu. Jakie proporcje
będzie więc miał obraz o proporcjach 4:3 ? Będą pionowe pasy z boku, czy nie będą ?

miłego oglądania ;)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: belzebiusz »

Telewizje HD nie nadają z dynamiczną zmianą formatu. Zawsze jest sztywne 16:9, a materiały nagrane w 4:3 są puszczane w pillarboxie.

DVBManiak

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVBManiak »

Na tv panoramicznych rzeczywiście można sobie tak założyć, bo nie ma żadnej różnicy między dynaicznym WSS a sztywnym 16:9, bo i tak będą w obu przypadkach pasy po bokach. Ale na CRT jak ustawimy letterbox to przy dynamicznym WSS materiał 4:3 będzie na pełnym ekranie a w sztywnym 16:9 będzie w ramce i trzeba będzie przestawiać na Pan&Scan, co pogorszy jakość obrazu.

Whoops

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Whoops »

Witam !!!
Bardzo dziękuję za "wyprostowanie" logiki zdania:
DVBManiak pisze:ale tam nie ma dynamicznej zmiany formatu, więc jest pillarbox (pionowe pasy).
Mam CRT 4:3. Szlag mnie trafia jak oglądam przez "dziurkę od klucza" materiały 4:3 w sztywnym 16:9.
Z mojego punktu widzenia jest to bląd nadawcy i mówię więc stanowcze NIE sztywnemu 16:9 !!!

miłego zoomowania ;)
ps
Pan & scan ---> patrz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_%26_scan
Nigdy nie kastruję obrazu. Preferuję proporcjonalnie powiększenie (zoom), tracąc na jakości.

Zablokowany