Polsat 16:9 - błędy w formacie?

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: qwerty »

x-l pisze:Dzięki. Nigdy bym na to nie wpadł. Tak daleko nie zaglądałem w menu. Instrukcja TV jest bardzo pobieżna.
Ja nigdy nie czytam instrukcji obsługi. Każde ustawienie muszę ręcznie sprawdzić. :)

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Maniek99 »

Łapu Capu 8-) :
Obrazek

majki35

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: majki35 »

Faktycznie cały czas jest źle nadawany Polsat obcięta góra i dól

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: voitek »

majki35 pisze:Faktycznie cały czas jest źle nadawany Polsat obcięta góra i dól
Chodzi Ci o pasek "Must Be The Music", bo RZ wygląda normalnie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

Problem nadal jest. Ja dziś też na jakimś filmie na Polsacie w dvb-t widziałem obcięte lekko logo i oznaczenie wiekowe a w analogowym Polsacie obraz był cały (letterbox).
A co do załaczonego zrzutu przez Maniek99 to ja obstawiam, że obraz w analogu jest pewnie w letterboxie a pasek z tekstem jest poniżej granicy pola 16:9 i taki obraz tną potem do 16:9 dla DVB-T.
Jestem przekonany, że są to filmy letterbox'owe, które Polsat specjalnie przycina na potrzeby 16:9 DVB-T i niestety to przycięcie jest robione niedokładnie. Pisałem w tej sprawie do Polsatu ale odpowiedzi żadnej nie otrzymałem.

majki35

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: majki35 »

Mam dokładnie taki obraz jak Maniek99 i o to mi chodzi a Polsat nadawany analogowo na tym samym Tv jest normalnie 16:9

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

Polsat nadal nie radzi sobie z filmami kinowymi 2,40:1

21.01.2011 Koń wodny: Legenda głębin
Obrazek Obrazek

znowu dwa błedy:
- przeskalowanie/rozciągnięcie obrazu 2,40:1 do 16:9
- ucięte logo

juter

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: juter »

Jak już ktoś wcześniej zauważył, na TVN/TVN7 często zdarza się, że puszczają w letterboxie, ja zaobserwowałem to szczególnie w programach powtórkowych (odcinek premierowy szedł pięknie w 16:9 a powtórka już letterbox)

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: KrzysztofD »

znowu dwa błedy:
- przeskalowanie/rozciągnięcie obrazu 2,40:1 do 16:9
- ucięte logo
Obraz rozciągniety nieprawidłowo - tak , ale logo mieści się i jest jeszcze margines - to odbiornik TV nie pokazuje całości.

DVB-T

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: DVB-T »

KrzysztofD pisze:
znowu dwa błedy:
- przeskalowanie/rozciągnięcie obrazu 2,40:1 do 16:9
- ucięte logo
Obraz rozciągniety nieprawidłowo - tak , ale logo mieści się i jest jeszcze margines - to odbiornik TV nie pokazuje całości.
Podobny problem jak przy pasku dolnym na DDTVN. Faktycznie nadawca wszystko mieści w polu, ale każdy odbiornik trochę obrazu ucina z każdej strony, jedne mniej inne bardziej. Stąd ten problem. Warto zobaczyć na tunerze USB w kompie, tam nic nie powinno być obcięte

arik92

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: arik92 »

KrzysztofD pisze:
znowu dwa błedy:
- przeskalowanie/rozciągnięcie obrazu 2,40:1 do 16:9
- ucięte logo
Obraz rozciągniety nieprawidłowo - tak , ale logo mieści się i jest jeszcze margines - to odbiornik TV nie pokazuje całości.
Potwierdzam. U mnie gdy "pole wyświetlania" jest ustawione na "normalne" to logo jest lekko ucięte, natomiast gdy jest ustawione na "+1" to wszystko się prawidłowo mieści. Według instrukcji TV opcja "+1" odpowiada opcji "wszystkie piksele".
DVB-T pisze: Podobny problem jak przy pasku dolnym na DDTVN. Faktycznie nadawca wszystko mieści w polu, ale każdy odbiornik trochę obrazu ucina z każdej strony, jedne mniej inne bardziej. Stąd ten problem. Warto zobaczyć na tunerze USB w kompie, tam nic nie powinno być obcięte
Ale pasek na TVN został już dość wysoko podniesiony, więc problem nie powinien występować.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

DVB-T pisze:
KrzysztofD pisze:
znowu dwa błedy:
- przeskalowanie/rozciągnięcie obrazu 2,40:1 do 16:9
- ucięte logo
Obraz rozciągniety nieprawidłowo - tak , ale logo mieści się i jest jeszcze margines - to odbiornik TV nie pokazuje całości.
Podobny problem jak przy pasku dolnym na DDTVN. Faktycznie nadawca wszystko mieści w polu, ale każdy odbiornik trochę obrazu ucina z każdej strony, jedne mniej inne bardziej. Stąd ten problem. Warto zobaczyć na tunerze USB w kompie, tam nic nie powinno być obcięte
Bardzo możliwe. W tym samym momencie analogowy Polsat jest w letterbox'ie i nad logo jest jeszcze lekki zapas obrazu. W DVB-T na Samsungu obraz konczy się mi na logo (minimalnie ucięty).
Dziwne bo np na Dzień Dobry TVN nie miałem nigdy problemów z tym niby ucinanym dolnym paskiem. Z tego co pamietam problem dotyczył telewizorów Sony. Widocznie Sony obcina lekko dół obrazu a Samsung lekko górę ;) Niestety w Samsungu nie mam podobnej opcji obrazu do zastosowanej w Sony +1 (wszystkie piksele)
Ktoś wcześniej wrzucał tutaj print-screen z nagrania na dysk twardy z Polsatu w DVB-T i faktycznie obraz z logo nie był ucięty.
Tak nad tym myślę i zastanawia mnie to, czy nie jest przypadkiem tak, że obraz jest wtedy nadawany w "niedokładnym" "nie idealnym" 16:9 (może są jakieś dodatkowe linie ponad stan) i może dlatego odbiornik obcina te dodatkowe linie? A ta funkcja +1 (wszystkie piksele) służy do przeskalowania tej niedokładności do idealnego 16:9? Jeden obraz panoramiczny 16:9 drugiemu 16:9 nie równy - widzę to m.in po filmach dvd i divx gdzie często obraz rózni się wysokością o kilka pikseli (a szerokość jest identyczna). W ten sposób proporcja 16:9 jest zachwiana o jakiś procent czy dwa procenty.

A i gdyby faktycznie tak było, że to wina Samsunga, że obcina góre, to dlaczego na innych stacjach tego nie ma? Na wszystkich innych logo jest dużo poniżej górnej krawędzi. Tak samo na wszystkich innych "normalnych" pozycjach polsatowskich w 16:9 logo jest prawidłowo wyświetlane na moim Samsungu. Obcina je tylko przy tych pozycjach przeskalowanych/rozciągniętych i obcinanych bodajże z letterbox'u.

Mimo to, nadal uważam, że z sygnałem jest coś nie tak bo w momencie nadawania tych programów - przeskalowanych z 2:40:1 do 16:9 i seriali obcinanych z letterboxu do 16:9 (np rodzina zastępcza) - rozmyte jest logo Polsatu.
A co do przeskalowania z 2,40:1 do 16:9 to myślę , że Polsat ma zamontowany w studio jakis automat, który wykrywa czarne pasy na filmach i serialach i automatycznie je obcina. Pewnie głównym założeniem było obcinanie pozycji letterbox;owych do 16:9. Widac nie pomyśleli, że część filmów jest w kinowym 2,40:1 i właśnie te filmy ten automat błednie rozpoznaje i obcina do 16:9. Taka jest moja teoria 8-)

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: rppmedia »

U mnie na Sharpie zarówno logo Polsatu (w tym na filmie "Koń wodny") jak i pasek DDTVN wyświetlał się i wyświetla w prawidłowy sposób bez jakichkolwiek obcięć. Problem dotyczy prawdopodobnie sprzętu, a nie sygnału tv.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: Benedykt »

Ploomba: "Mimo to, nadal uważam, że z sygnałem jest coś nie tak bo w momencie nadawania tych programów - przeskalowanych z 2:40:1 do 16:9 i seriali obcinanych z letterboxu do 16:9 (np rodzina zastępcza) - rozmyte jest logo Polsatu."
Tak na prawdę w SD jest 625 linii. Z czego widocznych jest (powinno być) 576. Na części niewidocznych linii nadawane są dodatkowe informacje: synchronizacja, telegazeta, format itp. Letterbox (16/9 w 4/3) zostawia na obraz już tylko 420 linii. Jeżeli logo Polsatu pojawiło się rozmyte to znaczy, że Polsat nadając w letterbox'ie puszcza (chyba nagranie) z logiem z 16/9. Funkcja zoom w tv (16/9) powiększa to 420 linii treści do 576 linii które powinny być. Taki obraz to koszmar w lcd. Ale czego się nie robi dla kasy. Kiedyś silono się na PAL+ (np. TV Polonia). Co do obcinania loga przy zoomie. Producenci odbiorników tv celowo powiększają trochę obraz żeby na górze ekranu nie pojawiał się sygnał teletextu/lub time code recordera (np Beta Sd lub DV itd). Zwłaszcza przy ciemnych paskach jest to widoczne (na kineskopach). :roll:

Awatar użytkownika
tofik256
Posty: 3
Rejestracja: 28 listopada 2009, o 14:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PIŁA - RUSINOWO

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: tofik256 »

Na Polsacie premiera filmu. Mam pytanie jaki muszę mieć tv aby móc oglądać to normalnie? Kiedy w końcu nadawcy wybiorą jeden format obrazu. Mimo cyfryzacji kraju w tej kwestii robiony jest krok do tyłu. Pozdrawiam zmęczonych oglądaczy. :|

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: ploomba »

tak, kolejny film źle nadawany (w złych proporcjach) przeskalowany z rozmytym logo - 18 marca godz 22:00..
a Polsat nic sobie chyba z tego nie robi. Rozumiem, ze raz czy dwa mogło się zdarzyć ale po takim czasie powinni się już z tym uporać.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: blockbuster »

Rzeczywiście ciekawie to wygląda. :lol:
Mój tv chyba też nie nadaje się do odbioru DVB-T ;)

wojtaszek

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: wojtaszek »

Co innego na polsacie hd, wszystko jest ok ;) Z tym, że w formacie kinowym.

Awatar użytkownika
x-l
Posty: 17
Rejestracja: 26 lipca 2010, o 15:02
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit/symetryzator/ TRISET-113 PE/ wysokość ok. 11 m n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rachocin

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: x-l »

POLSAT cały czas źle skaluje obraz. Wczoraj na ekranie pojawił się czerwony pasek z tekstem, był widoczny częśćiowo. Tekstu już nie można było przeczytać, widać było tylko połowę liter.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Polsat 16:9 - błędy w formacie?

Post autor: nol »

ploomba pisze:tak, kolejny film źle nadawany (w złych proporcjach) przeskalowany z rozmytym logo - 18 marca godz 22:00..
a Polsat nic sobie chyba z tego nie robi. Rozumiem, ze raz czy dwa mogło się zdarzyć ale po takim czasie powinni się już z tym uporać.
CSI też było żle nadawane ( obraz 16:9 zmniejszony do 4:3 ).

Zablokowany