Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Emitel to może sobie pisać...
tak jak Wiwa interpretować

ustawa panowie to prawo

USTAWA proszę spojrzeć
tylko MPEG-2 Warstwa II ORAZ E-AC3
janek 77 pisze:
Paragraf 13 ustawy

13. Dekoder sygnału fonii
Dekoder sygnału fonii powinien dekodować strumienie
cyfrowe fonii zakodowane zgodnie z MPEG-2 Warstwa II zgodnie z ISO/IEC 13818-3 [12] i ograniczeniamizawartymi w ETSI TS 101 154 [8] części 6.1
oraz E-AC-3 zgodnie z ETSI TS 102 366 [10] i ograniczeniami zawartymi w części 6.2 ETSI TS 101 154 [8]
Ostatnio zmieniony 14 lutego 2011, o 14:44 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: maciek_p »

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ustalanie wymogów odbiorników szło jak krew z nosa i urzędnicy też ponoszą winę za taki, a nie inny stan rzeczy. Wcześniej była afera dlaczego MPEG4, a nie MPEG2 i ludziom (tym którzy byli i są zainteresowani DVB-T) wbito do głowy tylko - ma być MPEG4, zapominając o dość istotnych niuansach. Może gdyby Państwo na poważnie zajęło się propagowaniem informacji dotyczących przejścia z analogu na cyfrę to nie było by takich zgrzytów. Rozumiem postawę TVNu ale jednak na rynku jest już tak duża ilość sprzętu która nie spełnia wymagań, że granie samego DD może być dość ryzykowne i nie chodzi tylko o same tunery ale i telewizory np. "stuningowane" modułami MPEG4->MPEG2. Strumień MPEG audio powinien być dostępny równolegle ale by nie było zbyt dużej starty można by go obciąć do granicy przyzwoitego dźwięku. Biterate i tak zapewne będzie przyznawany dynamicznie jak to ma miejsce na satelicie więc powinno to wszystko chyba jakoś działać :) A TVNy nie staną się kanałami dla wielu tylko z obrazem.

Maciek____

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Maciek____ »

W treści rozporządzenia jest zapis "Dekoder sygnału fonii powinien dekodowaç strumienie". Zwrot powinien nie oznacza wymuszenia implementacji dalej wymienionych systemów video i audio.

parpiotr

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: parpiotr »

Maciek____ pisze:W treści rozporządzenia jest zapis "Dekoder sygnału fonii powinien dekodowaç strumienie". Zwrot powinien nie oznacza wymuszenia implementacji dalej wymienionych systemów video i audio.
Pięknie kolega Maciek____ to wypatrzył. Oznacza to, że teoretycznie dekoder nie musi dekodować żadnego formatu dźwięku i też będzie zgodny ze specyfikacją.

Tak więc my zwykli zjadacze chleba możemy tyle wymagać od producentów sprzętu co nic. Pięknie ;)

Maciek____

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Maciek____ »

Dla czytających inaczej powinny byc znaczki z logo DVB-t na produktch wprowadzanych do obrotu.
WIWA SD-308 ma znaczek na opakowaniu DVB-T, a i tak nie ma dekodera Dolby.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Mówimy o certyfikcie homologacji nadawanej z urzędu a nie co sobie prducent "przylepi"

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: rppmedia »

qwerty pisze:Skorki, ale jeżeli kupuli 2 lata temu i teraz mieli ciszę na kanałach TVN to sami sobie są winni. Mam 2 lata telewizor i ma obsługę mpeg-4, AC-3 oraz Dolby Digital Plus. To samo dotyczy STB. Skoro jest napisane co musi obsługiwać a ktoś kupuje "kastrata", żeby oszczędzić kilka zł bo obecnie tego nie wykorzysta to niech nie ma czelności narzekać i krytykować TVN. Dla mnie mogliby wszyscy nadawcy zrezygnować z MP2
Zgadzam się z Tobą w 100%. Ja też kupiłem swój sprzęt 2 lata temu i wolałem dołożyć około 800zł więcej, ale mieć pewność, że wyszytko będzie działać. Jeśli ktoś za 1000zł (dwa lata temu) kupił telewizor, bo poskąpił grosza to sam jest sobie winien i nie powinien mieć żadnych pretensji do Emitela czy też przedstawiciela TVN.
Po wypowiedziach niektórych forumowiczów (malkotentów) to nadawcy powinni najlepiej nadawać obraz monochromatyczny (czarno-biały) w Secamie i dźwiękiem mono... PARANOJA!!!

Mój Sharp 32DH65E przez cały weekend działał bez najmniejszych problemów. Dźwięk bez zastrzeżeń.

P.S. (do malkotentów)
Są tacy co wolą dźwięk DD 5.1 (a jeszcze lepiej w DD+)

lemiechk

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: lemiechk »

Tradycyjnie dyskusja skierowała się na utarte tory szukania winnego i spisku przeciwko telewidzom. Czas najwyższy przypomnieć historię pisania rozporządzenia MI wydawanego na podstawie art. 132 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego (parametry odbiornika DVB-T dla Polski).

1. Rozporządzenie jest oparte na projekcie opracowanym przez Sekcję Telewizji i Radiofonii Cyfrowej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Więcej: http://kigeit.org.pl/stirc/pliki/w08052 ... 32_3Pt.htm

2. Pierwsze próby uzgodnienia specyfikacji podjęliśmy jeszcze w 2004 r. w ramach Grupy problemowej ds. techniki i sprzętu Zespołu Międzyresortowego ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej. (Nota bene oba ciała powstały z naszej inicjatywy).

3. Tamta próba dotyczyła odbiornika DVB-T/MPEG-2 zgodnego z resztą Europy. Pod koniec prac KRRiT pod wpływem jednego ze swoich doradców zmieniła zdanie, że ma być MPEG-4.

4. Do tematu powróciliśmy dopiero w marcu 2008 r. Na specjalnie zwołanym spotkaniu uzgodniono z nadawcami podstawowe parametry nadawania. Tu jest notatka: http://kigeit.org.pl/stirc/pliki/200804 ... ne_DTT.htm (W naszym archiwum można znaleźć całą aktywność sekcji w tej kwestii: http://kigeit.org.pl/stirc/archiwum_sti ... _2008.html

5. Uzgodniono standard kodowania sygnału fonii:
a) fonia podstawowa M/S/DD
* MP2 (MPEG-1, 2 Layer II) lub
* E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
b) dźwięk przestrzenny (co najmniej 5.1)
* E-AC-3 (Dolby Digital Plus).
a wizji:
tylko H.264/AVC
* MP@L3 dla SD
* HP@L4 dla HD


6. Dlaczego tak? Tu kawałek uzasadnienia projektu rozporządzenia MI:

Z powodu ograniczonej dostępności widma dla naziemnej telewizji cyfrowej w okresie niezbędnego współistnienia emisji analogowych i cyfrowych przyjęto, że już od momentu startu cyfrowych naziemnych emisji TV będzie się stosować najbardziej efektywne dostępne techniki kompresji sygnału wizyjnego i fonicznego. Natomiast ze względu na coraz większe rozpowszechnienie odbiorników TV zdolnych do wyświetlania obrazów o wysokiej rozdzielczości („HD Ready”) odbiorniki cyfrowe powinny być zdolne do odbioru i dekodowania naziemnych emisji HDTV, aby umożliwić przejście do naziemnej telewizji cyfrowej o wysokiej rozdzielczości tak szybko jak to będzie możliwe bez konieczności utrzymywania równoległego nadawania tych samych programów o rozdzielczości standardowej.

7. Dla fonii przyjęto jako docelowy standard E-AC-3 (DD+) a w okresie przejściowym dopuszczono MPEG-2 Layer II (zresztą na wniosek Pana Tomasza Berezowskiego, który obawiał się, że w momencie startu DVB-T w Polsce kodery DD+ będą niedostępne).

8. Takie ustalenie dopuszczalnych metod kodowania fonii oznacza, że nadawca może stosować MP2 lub E-AC-3 (także AC-3), który jest kompatybilny z E-AC-3 (ale nie odwrotnie).

9. Dla odbiornika alternatywa zmienia się na koniunkcję: jeżeli nadawca może "a" lub "b", to odbiornik musi "a" i/oraz "b". I tak to zostało zapisane w rozporządzeniu. A w normalizacji nie używa się dla wymagania "musi" tylko "powinien".

10. Izba nalegała aby już od początku zrezygnować ze ścieżki MP2 aby klienci mogli podczas zakupu sprawdzić, czy w odbiorniku jest dekoder DD+. (Ja przed zakupem odbiornika zwróciłem się do dystrybutora z takim pytaniem i na odpowiedź czekałem dość długo. I dopóki nie usłyszę DD+ nie będę miał pewności).

11. Czy da się uratować ścieżkę MP2? Wątpię. Przekonanie regulatorów, że multipleksy są z gumy jest ugruntowane. Owocuje to nierealistycznymi wyobrażeniami co do możliwości upakowania kolejnych serwisów np. HD i audiodeskrypcji. Tak więc nadawcy będą musieli oszczędzać na wszystkim. A MP2 to jak OFE dla Ministra Finansów.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: pgrzes »

@Pan Tomasz Berezowski
Ile dokładnie kb/s przydzielone jest na każdą stację w MUX2 (wg moich obliczeń to mniej niż 3200)?
Jaka była/jest podczas testu przepływność poszczególnych ścieżek dźwiękowych, ścieżki video oraz strumienia txt (pytanie od wykluczonego cyfrowo :D )?
Czy planujecie Państwo również test nadawania ścieżki w formacie E-AC-3 (DD+), czy z wiadomych powodów nie podejmiecie tego ryzyka? Z moich obserwacji pokazałoby to rzeczywistą skalę problemu kompatybilności urządzeń z polskimi rozporządzeniami. Nadawanie E-AC-3 pozwoliłoby z drugiej strony zaprzestać dalszego ograniczania przepływności strumienia obrazu, a więc pogarszania jego jakości.
Ostatnia kwestia, poruszana przeze mnie dwukrotnie, ale bez odpowiedzi z Pańskiej strony - czy i ewentualnie kiedy zostanie zaktualizowana lista nadajników dvb-t w teletekście tvn, a także dodana taka informacja w txt tvn7 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=126)

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

pgrzes pisze:@Pan Tomasz Berezowski
Ile dokładnie kb/s przydzielone jest na każdą stację w MUX2 (wg moich obliczeń to mniej niż 3200)?
Jaka była/jest podczas testu przepływność poszczególnych ścieżek dźwiękowych, ścieżki video oraz strumienia txt (pytanie od wykluczonego cyfrowo :D )?
Czy planujecie Państwo również test nadawania ścieżki w formacie E-AC-3 (DD+), czy z wiadomych powodów nie podejmiecie tego ryzyka? Z moich obserwacji pokazałoby to rzeczywistą skalę problemu kompatybilności urządzeń z polskimi rozporządzeniami. Nadawanie E-AC-3 pozwoliłoby z drugiej strony zaprzestać dalszego ograniczania przepływności strumienia obrazu, a więc pogarszania jego jakości.
Ostatnia kwestia, poruszana przeze mnie dwukrotnie, ale bez odpowiedzi z Pańskiej strony - czy i ewentualnie kiedy zostanie zaktualizowana lista nadajników dvb-t w teletekście tvn, a także dodana taka informacja w txt tvn7 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=126)
1. MUX-2 ma przepływność 21.6Mbps, każdy kanał zgodnie z koncesją ma prawo do 1/8 przepływności, czyli do 2.7Mbps.
2. W przypadku TVN i TVN7 pierwsza ścieżka stereo MPEG-1 Layer II nadawana jest z przepływnością 192kbps, druga ścieżka AC-3 5.1 nadawana jest z przepływnością 384kbps.
3. Zatem na obraz pozostaje około 2.1 Mbps. Oczywiście jest to wartość średnia, gdyż część wizyjna MUX-2 pracuje w trybie multiplexacji statystycznej. Audio i napisy idą na sztywno i nie są multiplexowane statystycznie.
4. W przyszłości , po wprowadzeniu napisów i ścieżki audio z audiodeskrypcją na video pozostanie około 1.8 Mbps (średnio).
5. Wprowadzenie E-AC-3 w miejsce AC-3 umożliwiło by oszczędność około 128 kbps, gdyż zamiast tworzyć odzielną kompletną ścieżkę audio z audiodeskrypcją (192kbps) można by stworzyć ścieżkę mono (64kbps, z samym lektorem audiodeskrypcyjnym), zaś odbiorniki E-AC-3 zmiksowałyby ścieżkę oryginalną, że ścieżką audiodeskrypcji. Na tym właśnie polega główna przewaga E-AC-3 nad AC-3, możliwość miksowania wielu ścieżek dzwiękowych. Jak widać E-AC-3 ma sens głównie w przypadku programów tworzonych na rynek wielojęzyczny, gdyż umożliwia zaoszczędzenie pasma w przypadku wielu ścieżek językowych. W przypadku polskiego DVB-T oszczędności są niewielkie. Stąd moja niechęć do E-AC-3 wyrażona podczas prac Zespołu Międzyresortowego. Dodatkowo produkcja programów w E-AC-3 generuje wiele problemów, wymaga upgrade całego procesu produkcyjnego, zaś korzyści dla nadawcy (nie wielojęzycznego) są nikłe. E-AC-3 samo z siebie nie zmniejsza pasma potrzebnego na nadawanie poszczególnych ścieżek dźwiękowych, to jest ten sam algorytm kompresji co AC-3.
6. Listę nadajników zaktualizujemy, dziękuję za zwrócenie uwagi.

Wienczyslaw

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Wienczyslaw »

Mnie tylko dziwi pewna hierarchia w sprzęcie GLOBO, np. Opticum. DVB-T Opticum FT 16p SD obsługuje AC3 natomiast Opticum FT 24p HDMI jest dekoderem droższym bez AC3. Dziwne to wszystko. Przyznam szczerze, że kupując dziadkom Opticum FT16p do TV CRT nie miałem bladego pojęcia, że kupuję z AC3. Dziadek dumny ze mnie, że TVN ma z fonią, taki wybrałem dekoder :lol: , a sąsiad z FT 24p z TV LCD nie miał :cry: .

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: RAPIOTR »

Tomasz Berezowski pisze:
3. Zatem na obraz pozostaje około 2.1 Mbps. Oczywiście jest to wartość średnia, gdyż część wizyjna MUX-2 pracuje w trybie multiplexacji statystycznej. Audio i napisy idą na sztywno i nie są multiplexowane statystycznie
Kto wie czy faktycznie wywalenie natychmiast audio mpeg1 layer2 nie byłoby najlepszym roziązaniem? Wiadomo ,że im później tym będą większe kłopoty. Wedle mnie możecie wycinać.
Najwyżej przejadę Bravię V2500 terenówką hehe..

Jednak tych ośmiu progamów na mux nie daruję
Apropo ----te 8 programów w MUXie to był przebłysk jakiegoś zbiorowego biznesowego geniusza,czy może zbiorowa niekompetencja w tym zespole do spraw grupy problemowej@#$% hehe;) ?????
A przypominam ,że jeszcze radio niektórzy chcieli władować do DVB-T 8-) :lol:

Tomasz Berezowski pisze:
4. W przyszłości , po wprowadzeniu napisów i ścieżki audio z audiodeskrypcją na video pozostanie około 1.8 Mbps (średnio).
Genialnie .. . Zapowiada się jakość zbliżona do włoskich programów lokalnych lub erotycznych .Jakość nie atrakcyjna dla człowieka o zdrowych zmysłach. :lol: :lol:


Bez obrazy ale można było przewidzieć konsekwencje i trzy lata temu była o tym mowa ;) .


alleluja i do przodu .Ciemny lud i tak to kupi nie ?;) . A jakość trochę (minimalnie)lepszą zrobimy sobie na platformie satelitarnej ;)


pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Krosnoludek »

Troszkę spóźniona odpowiedz, ale...

TV LG 26LD320 - obie ścieżki wyświetlały się jako DD Polski i obie działały prawidłowo. Telewizor sam się dostosował bez potrzeby jakiegokolwiek przeszukiwania, i gdyby nie to forum to bym szybko nie zauważył że nastąpiła zmiana.
Teraz przydało by się przetestować dźwięk DD+, ciekawie czy LG wyszedłby obronną ręką, bo nadal nie jestem tego pewien czy posiada on wbudowany dekoder DD+ czy tylko DD.
http://www.lg.com/pl/tv-audio-video/tel ... 6LD320.jsp

lemiechk

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: lemiechk »

Tomasz Berezowski pisze:E-AC-3 samo z siebie nie zmniejsza pasma potrzebnego na nadawanie poszczególnych ścieżek dźwiękowych, to jest ten sam algorytm kompresji co AC-3.
Jak podaje Dolby Labs AC-3 2.0 zajmuje 192 kb/s a 5.1 384 kb/s. Natomiast E-AC-3 odpowiednio 96 i 256 kb/s. Dlatego E-AC-3 nie jest kompatybilne w dół.
Czy można zaoszczędzić na przepływności przechodząc na E-AC-3? Równoległe nadawanie MP2 stereo i AC-3 5.1 zajmuje 192 + 384 = 576 kb/s.
Przejście na E-AC-3 5.1 zajmuje 256 kb/s. Oszczędność na 1 program to 320 kb/s a w całym MUX2 nawet 2560 kb/s. Jeżeli nadajemy tylko stereo, to oszczędzamy jeszcze więcej.
Inna zaleta, to np. poziomowanie głośności audycji, czyli m.in. likwidacja głośnych reklam. Trzeba do strumienia wprowadzać metadane, a to wymaga wcześniejszego pomiaru głośności i wpływa na organizację produkcji.

smiodus

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: smiodus »

czy mógłbyś podeprzeć swoją tezę linkiem do strony dolby bo z tego dokumentu http://www.dolby.com/uploadedFiles/Engl ... 20Plus.pdf nic takiego nie wynika

pozdr
S

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Dariusz Wiecek »

1. Wielokrotnie było mówione, że w multipleksie DVB-T MPEG-4 AVC nie da się zmieścić więcej programów niż 7 bo oznacza to zbyt dużą utratę jakości ale nadawcy i regulatorzy postawili na swoim i upchnęli 8...
2. Gdyby wyrzucić MPEG-2 i AC-3 a zastosować TYLKO E-AC3 tak jak pisze Krzysztof oszczędności byłyby spore a rozwiązanie najsensowniejsze, ale jak ktoś chce i MPEG-2 i AC-3 (i E-AC3) to później będzie narzekać.
3. Co to za tryb DVB-T o przepływności 21,6 Mb/s bo takiego w normie nie ma? A może warto też pomyśleć o zmianie trybu?

PS. o E-AC3 mozna poczytać np. tu: http://tech.ebu.ch/docs/techreview/trev ... _audio.pdf
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2011, o 10:15 przez Dariusz Wiecek, łącznie zmieniany 1 raz.

smiodus

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: smiodus »

dziękuję, po lekturze dokumentu następujące wnioski:
- w DD+ dźwięk 5.1 zajmuje 256 kbit/s (strona 3 dokumentu),
- odbiornik STB lub TV obowiązkowo potrafi realizować down-mix, więc nie ma potrzeby nadawania ścieżki 2.0 i 5.1, wystarczy ścieżka 5.1 odbiornik zrealizuje 2.0,
- jeśli pojawią się dodatkowe potrzeby typu audiodeskrybcja dochodzi +64 kbit/s i odpowiednia konfiguracja a odbiornik będzie składał samodzielnie,
w dwóch odbiornikach które posiadam różnych producentów (mają E-AC-3) w instrukcji jest wyraźnie napisane że DD+ na SPDIF odbiornik downmixuje do DD 5.1
w takim wypadku jeśli na kanał jest średnio 2,7 Mbit/s, przesyłanie ścieżki 5.1 DD+ (256kbit/s), oraz dodatkowej z audiodeskrybcją (64kbit/s), pozostawi nam 2,38 Mbit/s na obraz (2,7 - 0,256 - 0,064 = 2,38)

podsumowując wprowadzenie DD+ daje same pozytywy i dwa tematy do rozwiązania:
- odbiorniki zgodne tylko z MPEG (im szybciej tym lepiej, tym mniej bólu)
- nadawcy muszą się przestawić z produkcji w DD na DD+,

pozdr
S
Ostatnio zmieniony 15 lutego 2011, o 12:02 przez smiodus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: ploomba »

smiodus pisze:podsumowując wprowadzenie DD+ daje same pozytywy i dwa tematy do rozwiązania:
- odbiorniki zgodne tylko z MPEG (im szybciej tym lepiej, tym mniej bólu)
- nadawcy muszą się przestawić z produkcji w DD na DD+,
też jestem za 8-) lepiej teraz dać dobry przykład i zablokować sprzedaż tunerów bez DD i DD+ niż miałoby się to stać za rok czy dwa kiedy pół Polski nakupi niekompatybilnego sprzętu.
Czy na głównej stronie na http://cyfryzacja.gov.pl/ mógłby się ukazać komunikat/ostrzeżenie przestrzegający przed zakupem "niekompatybilnych dźwiękowo" tunerów STB i telewizorów? Niby info o parametrach jest ale ludzie raczej nie zwracają na to uwagi.

Ponawiam prośbe i zapytanie. Czy istnieje możliwość dodania prze np tydzień testowej ścieżki E-AC3 nawet w 2.0 jeśli to możliwe? Chciałbym sprawdzić czy sprzęt, który kupiłem i który kupili moi bliscy dekoduje poprawnie ten kodek. Kupując sprzęt kierowałem się parametrami technicznymi i wszystkie moje wybory padały tylko na taki, który posiada EAC-3. Nie mniej jednak pierwszy TV dla znajomych to Samsung Le32b350 z 2009 roku, kiedy to EAC-3 chyba dopiero raczkowało w telewizorach, więc dobrze by było sprawdzić czy dobrze sobie z nim radzi.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: cyber »

Krosnoludek pisze:Troszkę spóźniona odpowiedz, ale...

TV LG 26LD320 - obie ścieżki wyświetlały się jako DD Polski i obie działały prawidłowo. Telewizor sam się dostosował bez potrzeby jakiegokolwiek przeszukiwania, i gdyby nie to forum to bym szybko nie zauważył że nastąpiła zmiana.
Teraz przydało by się przetestować dźwięk DD+, ciekawie czy LG wyszedłby obronną ręką, bo nadal nie jestem tego pewien czy posiada on wbudowany dekoder DD+ czy tylko DD.
http://www.lg.com/pl/tv-audio-video/tel ... 6LD320.jsp
Posiadam Samsunga serii C i tutaj nie powinno być problemu z DDPlus ale posiadam także LG 32LH2010 (model 2009) i w danych technicznych tego jak i zresztą praktycznie wszystkich TV LG jest tylko wspomniane ,że posiada on dekoder Dolby Digital. Natomiast po "odpaleniu"trybu SKLEPOWEGO tego TV wyświetla się także ikonka DDPlus (obok innych funkcji tego TV).
Więc pewnie ten mój LG-ik (jak i wiele wyprodukowanych od 2009r. wzwyż) powinno poradzić sobie z DDPlus....
Ale do tego potrzebny jest w końcu jakiś test !!!
Poza tym im wcześniej w NTC będzie nadawany docelowy DDPlus lub przynajmniej DD bez żadnych dodatkowych ścieżek dźwiękowych tym mniej ludzi kupi sprzęt niekompatybilny .

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: pgrzes »

@Pan Tomasz Berezowski
MUX-2 ma przepływność 21.6Mbps...
Emitel podaje następujące parametry emisji:
64QAM 3/4, 1/8 - 24,88 Mb/s,
64QAM 5/6, 1/4 - 24,88 Mb/s.
Czy znaczna różnica podanych przeze mnie i Pana wartości wynika z odliczonej przez Pana rezerwy na transmisję PAT, NIT, SDT, TDT, PMT, ..., EIT czy coś jeszcze przeoczyłem?
24,88Mb/s na 8 stacji daje ok. 3Mb/s na każdy program (co najwyżej można nieco wolniej transmitować EPG), co pozwala przeznaczyć realnie 2,5 Mb/s na dane obrazu. Taka przepływność umożliwia transmisję video o przyzwoitej, ale już nie bardzo dobrej jakości.
Czy planujecie Państwo dołączyć napisy do filmów - strumień ten nie przekroczy raczej 1kb/s, co pozwoliłoby bez żadnej straty transmitować nawet równocześnie napisy w oryginalnym i polskim języku (zakładam, że transmisja, podobnie jak w EPG, nie używa Unicode, MBCS tylko zwykły ASCII lub mu podobny i nie jest chroniona np. kodem Hamminga).
Czy jest tajemnicą w jakiej postaci tvn dostarcza do Emitela dane EPG i w jaki sposób są one multipleksowane od różnych nadawców? Jak przydzielane są identyfikatory i czy jest możliwość reakcji nadawcy na ewentualne opóźnienia w programie (w czasach VHS istniał VPS, prawdopodobnie nie wykorzystywany w Polsce, który pozwalał na opóźnienie rozpoczęcia i zakończenia zaprogramowanego nagrywania zgodnie z informacją od nadawcy)?

Zablokowany