Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
sw3

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: sw3 »

Tomasz Berezowski pisze: zamiast tworzyć odzielną kompletną ścieżkę audio z audiodeskrypcją (192kbps) można by stworzyć ścieżkę mono (64kbps, z samym lektorem audiodeskrypcyjnym), zaś odbiorniki E-AC-3 zmiksowałyby ścieżkę oryginalną, że ścieżką audiodeskrypcji. Na tym właśnie polega główna przewaga E-AC-3 nad AC-3, możliwość miksowania wielu ścieżek dzwiękowych.
Skoro E-AC-3 ma takie możliwości to czy możliwe jest (w sensie praktycznego wdrożenia przez nadawców) nadanie jednej ścieżki z oryginalnym dźwiękiem bez lektora a w osobnej ścieżce samego lektora? To byłaby nie tylko oszczędność ale i wielka wygoda gdyby można sobie samodzielnie skonfigurować jak głośny ma być lektor i z których głośników ma się odzywać. Na przykład oryginalny dźwięk z głośników 5.1 a lektor tylko z głośnika centralnego, albo całkiem osobno z słuchawki :) Idąc dalej... można by tak zrobić nie tylko z lektorem tłumaczącym dialogi z obcego języka ale również np. z narratorem albo komentatorem transmisji sportowej. Nieraz narzekamy, że komentator zagłusza odgłosy stadionu albo odwrotnie - że go słabo słychać, a tak każdy by sobie ustawił jak mu pasuje. Ech... rozmarzyłem się...

A czy możliwość miksowania ścieżek dotyczy tylko ścieżek E-AC-3 czy odbiornik E-AC-3 może też zmiksować ścieżkę E-AC-3 z dowolną inną (np. MP2)? Bo jeśli może, to dla spełnienia wymagań prawnych wystarczyłoby tylko dodać ścieżkę E-AC-3 z audiodeskrypcją do już istniejących ścieżek.

lemiechk

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: lemiechk »

Zgłaszam propozycję do właścicieli obrazu kontrolnego nadawanego w MUX2 jako TV7 i TV8 z gwizdkiem 1 kHz (Polsat i TV4) aby ten gwizdek leciał w E-AC-3 a na ekranie stosowny napis informował, że jest to test docelowego standardu nadawania fonii w DVB-T.
Kto za?

stanny

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: stanny »

to jest dobry pomysł :lol: gwizdek w każdym formacie wk...a ale test i owszem :lol: a nawet w surround-zie może gwizdać obracając się.

Bartosz Czach

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Bartosz Czach »

Za wykorzystaniem kolorowych wyjców do testów fonii jestem jak najbardziej. Przecież i TVP takie testy robi/robiła.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: scanya »

Jeśli ktoś do odbioru DVB-T używa komputera i chciałby przetestować obsługę dźwięku E-AC-3, to proszę ściągnąć poniższy plik i spróbować go odtworzyć.

http://testddplus.republika.pl/ts/test_ddplus.ts

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: @GUTEK@ »

scanya pisze:Jeśli ktoś do odbioru DVB-T używa komputera i chciałby przetestować obsługę dźwięku E-AC-3, to proszę ściągnąć poniższy plik i spróbować go odtworzyć.

http://testddplus.republika.pl/ts/test_ddplus.ts
Na kompie w VLC i na tunerze Not Only TV LV6TMPVR4 działa bez problemów (obydwie ścieżki audio).

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

scanya pisze:Jeśli ktoś do odbioru DVB-T używa komputera i chciałby przetestować obsługę dźwięku E-AC-3, to proszę ściągnąć poniższy plik i spróbować go odtworzyć.

http://testddplus.republika.pl/ts/test_ddplus.ts
Czy to jest przekaz zgrany z francuskiego DVB-T?

Edit:
Sony KDL-EX501 po zmianie rozszerzenia pliku z ts na m2t poprawnie odtwarza obydwie ścieżki i pokazuje jako "Dolby Digital Plus".
Ostatnio zmieniony 17 lutego 2011, o 17:04 przez arik92, łącznie zmieniany 1 raz.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: scanya »

arik92 pisze:Czy to jest przekaz zgrany z francuskiego DVB-T?
Szczerze to nie pamiętam, a znalezione chyba gdzieś na forum DvbViewer'a. Ale czy to jest z -T czy też z -S/S2 to przecież żadna różnica...

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: qwerty »

W splash nie idzie - może tylko przekazywać przez HDMI. Nie ma downmixu do stereo. :(

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Znany kodek ffdshow też nie odtwarza dżwięku. Może zła implementacja?
Tylko VLC ale jego nie da się użyć w innych programach?

Jakiś inny kodek odtwarza na kompie?

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: scanya »

U mnie z kodekiem ffdshow rev 3572 chodzi bez problemu.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

to chyba nie jest E-AC3 albo jakś dziwna implementacja.

ffdshow używa opcji dekodera AC3.
E-AC3 nie działa tzn nie powoduje dekodowania
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2011, o 11:25 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Puma »

Mam dźwięk za pomocą VLC i Media Player Classic, w KMplayer dźwięku nie mam ani w Media Player.

K-Lite Codec Pack 6.9.0 Full
W7 x64

krystianb

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: krystianb »

qwerty pisze:Mam 2 lata telewizor i ma obsługę mpeg-4, AC-3 oraz Dolby Digital Plus.
To ja poproszę model tego sprzętu i cenę. Ja rok temu TV kupowałem no i prawię się udało kupić w 100% zgodny... teraz się okazało, że mu jednak Plusa brakuje.

Co prawda na sam w weekend nie korzystałem ale nikt w domu nie narzekał na brak dźwięku.
I też na innych kanałach z DD nawet 5.1 nie ma problemów. Telewizor bez problemu radzi sobie z downmixem do stereo (albo odtwarza tylko 2 kanały)
TV: Sony KDL-32S5600. (budżetowe fullHD)

Ale jak ktoś się odważy nadawać gołe E-AC3 to będzie problem, bo z wszelkiej dostępnej mi wiedzy tegoż telewizor nie obsługuje.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: BadBoy475 »

scanya pisze:Jeśli ktoś do odbioru DVB-T używa komputera i chciałby przetestować obsługę dźwięku E-AC-3, to proszę ściągnąć poniższy plik i spróbować go odtworzyć.

http://testddplus.republika.pl/ts/test_ddplus.ts
TV Samsung LE40C650, dźwięk jak i obraz z powyższego pliku odtwarza bezproblemowo. Dodatkowo na wyjściu optycznym TV wystawia dźwięk skonwertowany do formatu Dolby Digital 5.1

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: qwerty »

krystianb pisze:
qwerty pisze:To ja poproszę model tego sprzętu i cenę. Ja rok temu TV kupowałem no i prawię się udało kupić w 100% zgodny... teraz się okazało, że mu jednak Plusa brakuje.
Samsung LE32B530. Ceny nie podam, gdyż nie chce mi się szukać paragonu.
http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... cification

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Puma »

Mam ten sam model... o ile pamiętam coś około 2 tyś zł kosztował (ze dwa lata temu kupowany).

krystianb

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: krystianb »

Chodziło mi o przedział cenowy. Jeśli około 2000 kosztował to zwracam honor. Cóż widać sony jakoś nie spieszyło się z wprowadzaniem nowych standardów. Jak go rok temu w styczniu kupowałem to o tym plusie nie słyszałem. Zastanawiam się kiedy oni go w ogóle wprowadzili.

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

Wydaje mi się, że Sony S5600 posiada jednak obsługę Dolby Digital Plus.
To, że tutaj http://www.sony.pl/product/t32-s-series/kdl-32s5600 brakuje, o tym informacji wynika prawdopodobnie z zaniedbania na stronie.
Z kolei w instrukcji obsługi od S5600 http://pdf.crse.com/manuals/4152587311.pdf na stronie drugiej obok loga HDMI jest logo Dolby Digital Plus.
To samo dotyczy modelu W5500, na stronie brak info, a w instrukcji jest logo.
Dziwne by było gdyby model W5500 który jest następcą W4500 (posiada DD+) nie obsługiwał tego standardu.
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2011, o 19:06 przez arik92, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: ploomba »

qwerty pisze:
krystianb pisze:To ja poproszę model tego sprzętu i cenę. Ja rok temu TV kupowałem no i prawię się udało kupić w 100% zgodny... teraz się okazało, że mu jednak Plusa brakuje.
Samsung LE32B530. Ceny nie podam, gdyż nie chce mi się szukać paragonu.
http://www.samsung.com/pl/consumer/tv-a ... cification
Już dwa lata temu można było kupić kompatybilny z EAC3 telewizor za niezbyt duże pieniądze jak za LCD.
Samsung LE32B350 - najtańszy budżetowy telewizor kupiony dla rodziny ponad półtora roku temu za 1399 - pełna obsługa AC3 i EAC3.

Zablokowany