Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
1971

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: 1971 »

to fajnie :)
a na długo ?

zygmunt20

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: zygmunt20 »

Ferguson FT 8100 HD

Musiałem jeszcze raz wyszukać programy. Dźwięk wrócił na TVN i TVN7.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: @GUTEK@ »

Tomasz Berezowski pisze:Spokojnie. Wrócimy do MPEGa w poniedziałek.
Uważam że AC3 powinno pozostać, przynajmniej zakończy się handel niekompatybilnymi tunerkami i nie bedzie jeszcze większego problemu w przyszłości.

Mam pytanie, czy planujecie również testy E-AC3 ?

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

Test E-AC3 rzeczywiście by się przydał, można by sprawdzić jak się zachowają TV i STB różnych producentów.

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

arik92 pisze:Test E-AC3 rzeczywiście by się przydał, można by sprawdzić jak się zachowają TV i STB różnych producentów.
Ekhm... nie mam diwajsu :-)
I na razie się nie zanosi, żeby ktokolwiek zamierzał to nadawać.

jkrzyszt

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: jkrzyszt »

Kod: Zaznacz cały

    Stream_type: 6 (0x06)  [= ITU-T Rec. H.222.0 | ISO/IEC 13818-1 PES packets containing private data]
    reserved_1: 7 (0x07)
    Elementary_PID: 203 (0x00cb)
    reserved_2: 15 (0x0f)
    ES_info_length: 30 (0x001e)

            DVB-DescriptorTag: 82 (0x52)  [= stream_identifier_descriptor]
            descriptor_length: 1 (0x01)
            component_tag: 3 (0x03)

            MPEG-DescriptorTag: 10 (0x0a)  [= ISO_639_language_descriptor]
            descriptor_length: 4 (0x04)
               ISO639_language_code:  pol
               Audio_type: 0 (0x00)  [= undefined]


            MPEG-DescriptorTag: 3 (0x03)  [= audio_stream_descriptor]
            descriptor_length: 1 (0x01)
            free_format_flag: 0 (0x00)
            ID: 1 (0x01)
            layer: 2 (0x02)
            variable_rate_audio_indicator: 0 (0x00)
            reserved_1: 7 (0x07)

            MPEG-DescriptorTag: 14 (0x0e)  [= maximum_bitrate_descriptor]
            descriptor_length: 3 (0x03)
            reserved_1: 3 (0x03)
            maximum_bitrate: 540 (0x0000021c)  (= 27000 Bytes/sec)

            MPEG-DescriptorTag: 5 (0x05)  [= registration_descriptor]
            descriptor_length: 4 (0x04)
            format_identifier: 1094921523 (0x41432d33)  [= see: SC29]
               AC-3

            DVB-DescriptorTag: 106 (0x6a)  [= AC3_descriptor]
            descriptor_length: 5 (0x05)
            component_type_flag: 1 (0x01)
            bsid_flag: 1 (0x01)
            mainid_flag: 1 (0x01)
            asvc_flag: 1 (0x01)
            reserved: 15 (0x0f)
            component_type: 66 (0x42)  [= TODO:  $$$ - AC3 Component type]
            bsid: 8 (0x08)
            mainid: 0 (0x00)
            asvc: 0 (0x00)
Mój odbiornik - rozum wyposażony w oko - odbiera ten opis strumienia audio jako błędny, jakkolwiek byłby ten dźwięk zakodowany. Dla porównania, poprawny opis strumienia audio MPEG Layer 2 (źródło: Polsat):

Kod: Zaznacz cały

    Stream_type: 4 (0x04)  [= ISO/IEC 13818-3 Audio]
    reserved_1: 7 (0x07)
    Elementary_PID: 103 (0x0067)
    reserved_2: 15 (0x0f)
    ES_info_length: 17 (0x0011)

            DVB-DescriptorTag: 82 (0x52)  [= stream_identifier_descriptor]
            descriptor_length: 1 (0x01)
            component_tag: 3 (0x03)

            MPEG-DescriptorTag: 10 (0x0a)  [= ISO_639_language_descriptor]
            descriptor_length: 4 (0x04)
               ISO639_language_code:  pol
               Audio_type: 0 (0x00)  [= undefined]


            MPEG-DescriptorTag: 3 (0x03)  [= audio_stream_descriptor]
            descriptor_length: 1 (0x01)
            free_format_flag: 0 (0x00)
            ID: 1 (0x01)
            layer: 2 (0x02)
            variable_rate_audio_indicator: 0 (0x00)
            reserved_1: 7 (0x07)

            MPEG-DescriptorTag: 14 (0x0e)  [= maximum_bitrate_descriptor]
            descriptor_length: 3 (0x03)
            reserved_1: 3 (0x03)
            maximum_bitrate: 540 (0x0000021c)  (= 27000 Bytes/sec)
Nie rozumiem, dlaczego takich rzeczy nie można sprawdzić przed wyemitowaniem błędnego strumienia na pół Polski.

Dzięki,
Janusz

tom41

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: tom41 »

Kupiłem przed tygodniem Opticum FT24p. Po zmianach wprowadzonych przez nadawcę dźwięk w TVN i TVN7 przestał być słyszalny. W opcjach audio jest wybór AC-3 lub AC-3. Na innych programach multiplexu -2 jest jedna możliwość MPEG. Tam dźwięk jest. Z ciekawości sprawdziłem jak jest z tym na MUX 1.Na programach TVP-1, TVP-2 i na TVP-Kultura jest też wybór: MPEG i AC-3. W tym przypadku przy przestawieniu na AC-3 dźwięk oczywiście znika, ale przy powrocie na MPEG-2 jest OK. Dlaczego nie miałoby tak być dla wsazystkich programów? Różni nadęci mądrale odsyłają nas do specyfikacji DVB-T dla Polski i pogardliwie mówią o "tunerkach" Jesteśmy przecież w okresie przejściowym, o którym mówiło się,że nie będzie stwarzał istotnych utrudnień dla Kowalskiego. Czy ktoś rozsądny powinien oczekiwać od np humanisty żeby rozróżniał AC-3 od PCM albo CVBS od RGB? Czy będzie umiał przeliczyć na skalę liniową czułości podawane w skali logarytmicznej?
Wg mnie nadawca, jeśli preferuje kierunek "brak kompatybilności wstecz", powinien poinformować odbiorców o tym i zalecić wszystkim kupno nowego TV z wbudowanym tunerem BVB-T (najlepiej Sony Bravia). Choć też nie wiadomo, czy za rok nie wejdą kolejne nowinki, i czy nie trzeba będzie zmienić telewizora. Wtedy stracę znacznie więcej niż 200 zł.
Dodatkowa informacja dla p. Jarosława. Mam również stary tunerek Ferguson 8300. Nawet nie zauważyłem, że nadawca coś zmienił. Nie musiałem powtórnie wczytywać programów.

C-808

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: C-808 »

Na Fergusonie ARIVA T50 odbieram dźwięk na TVN-ie i TVN7. Natomiast na tunerze MINI SD DVB-T mpeg4 (tani tuner kupiony za 115 PLN) który jest podłączony do starego telewizora LG 14` (kineskopowy) poprzez złącze euro - TVN I TVN7 brak dźwieku. Sygnał DVB-T łapie z nadajnika w Pile(Rusinowo), 100 km od nadajnika.

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Trzeba było wybrać jak mówiłem MPEG2 nie byłoby problemów ze sprzętem. Bo ten jest lepiej przetestowany w Europie. Ale każdy w tym producenci nowinek, chciał nowinkę wypróbować. Bo to wyższy koszty za nowość.
Więc mamy to co mamy i ludzie zmuszeni do zmian kupują różne badziewie.

Skoro dokonano wyboru standardu nadawania to nie ma co prosić teraz o jego zaniżanie aby kupiony odbiornik, który jest niezgodny z normną mógł odbierać. Podzielam wcześniej wyrażone opinie, że trzeba przejść do takiego nadawania jakie być powinno. Producenci powninni produkować sprzęt zgodny z normą.
Swoją droga najwyrażniej są problemy współpracy z producentami.

NTC to juz nie etap testowania przez entuzjastów, którzy ryzykowali kupującrózny sprzęt bo nie było normy. Jest norma. Są urzędy kontrolne i nie ma co czekać na odpowednie dzłania.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Przemo »

Fonia działa na Sagem Picnic ITD 81 SD fonia AC-3 działa perfekcyjnie. Ustawione jest wyjście SPDiF jako PCM więc wybiera pierwszą ścieżkę DD 2.0. Przy ustawieniu na przelot 1:1 wybiera naturalnie 5.1. W telewizorze LG 32LD350 fonia wybierana z automatu zawsze ustawia się na AC-3. W tym przypadku pierwsza jest 2.0, więc aby przełączyć na 5.1 trzeba zrobić to ręcznie, lub zmienić wyjście optyczne na dźwięk wielokanałowy i w przypadku audycji 5.1 automatycznie wybiera tą ścieżkę. W obu przypadkach nie było potrzeby skanowania, wszystko działa z automatu, a dodatkowo fonia DD 2.0 192 kbps jest o niebo lepsza jeśli chodzi o jakość i pasmo przenoszenia od MPEG 2.0 192 kbps. Jak dla mnie tak może pozostać.

Skorpion

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Skorpion »

Tomasz Berezowski pisze:
1971 pisze:czyli TVN/TVN7 stracone dla posiadaczy ,starych odbiorników wyposażonych w liche dekodery
a kupiłem lichy bo do starego rupiecia wydawał się być idealny
a TVN "uszczęśliwił" mnie dwoma ścieżkami AC3 na jeden głośnik w TV :)
teraz czekam na AC3 na innych kanałach i Wiwa w kosz
myślałem że ta cyfronizacja jest bardziej elastyczna i można ją dostosować do różnych odbiorców
Spokojnie. Wrócimy do MPEGa w poniedziałek.
Trzymam(y) za słowo!.A zatem do poniedziałku.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: @GUTEK@ »

Tomasz Berezowski pisze:
arik92 pisze:Test E-AC3 rzeczywiście by się przydał, można by sprawdzić jak się zachowają TV i STB różnych producentów.
Ekhm... nie mam diwajsu :-)
I na razie się nie zanosi, żeby ktokolwiek zamierzał to nadawać.
Szkoda, taki test bardziej by się przydał, bo nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że część tych chińskich tunerów które obsługują AC3 i z tym sobie poradziło.
To może walniecie 5min reklam więcej na TVNie i kupicie 'diwajse' ?

I jeszcze pytanie, czy w przyszłości planujecie na stałe przejść tylko na dźwięk AC3 ?

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: yerry »

jkrzyszt pisze:

[...]
Mój odbiornik - rozum wyposażony w oko - odbiera ten opis strumienia audio jako błędny, jakkolwiek byłby ten dźwięk zakodowany. Dla porównania, poprawny opis strumienia audio MPEG Layer 2 (źródło: Polsat):

[...]
Nie rozumiem, dlaczego takich rzeczy nie można sprawdzić przed wyemitowaniem błędnego strumienia na pół Polski.

Dzięki,
Janusz
W którym miejscu ten strumień jest błędny?

Bartosz Czach

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Bartosz Czach »

LG M2262D bez problemu odbiera AC3. Trochę szkoda, że tak z nienacka wprowadzono zmiany. Nie mam teraz możliwości sprawdzenia bitrate audio. Ile wynosi?

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Mam wrażenie, że takie odstępstwa od parametrów nadawania docelowego to bezsens. Wcale nie działają na korzyść odbiorców/konsumentów. Wprost przeciwnie dzięki temu sprzedawana jest duża część badziewia, które prędzej czy póżniej znajdzie drogę na śmietnik.

Powinno się dążyć do najszybszego zamknięcia analogu i nadawania jak w normie. Jakby użytkonik kupił urządzenie i nie dziąłałoby toby szybko zwrócił i producenci dostali nauczkę. A tak to nawet na forum są opisy i testy różnych niby urządzeń zachęcających do rozwiązań "przejściowych".

Ale co to mówić skoro nawet nadacy nie mają "divajsów" do docelowego nadawania.

Pytałem kilkakrotnie o kodeki, które miałyby prawidłową implementację H264. Nigdy odpowiedzi nie otrzymałem, choć p. T. Berezowski zna problem. Sam stwierdził że kodeki czołowych prducentów Cyberlnka i ArcSoft mają nieprawidłową implementację.

to są czy nie ma z prawidłową implementacją?


Ja rozumiem że nadawców, którzy sa jednocześnie zaangażowani w produkty komercyjnej sprzedaży platform satelitarnych to nie interesuje. Pewnie ich dekodery gwarantują dobry odbiór.

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

tom41 pisze:Różni nadęci mądrale odsyłają nas do specyfikacji DVB-T dla Polski i pogardliwie mówią o "tunerkach" Jesteśmy przecież w okresie przejściowym, o którym mówiło się,że nie będzie stwarzał istotnych utrudnień dla Kowalskiego. Czy ktoś rozsądny powinien oczekiwać od np humanisty żeby rozróżniał AC-3 od PCM albo CVBS od RGB? Czy będzie umiał przeliczyć na skalę liniową czułości podawane w skali logarytmicznej?
Wg mnie nadawca, jeśli preferuje kierunek "brak kompatybilności wstecz", powinien poinformować odbiorców o tym i zalecić wszystkim kupno nowego TV z wbudowanym tunerem BVB-T (najlepiej Sony Bravia). Choć też nie wiadomo, czy za rok nie wejdą kolejne nowinki, i czy nie trzeba będzie zmienić telewizora. Wtedy stracę znacznie więcej niż 200 zł.
Dodatkowa informacja dla p. Jarosława. Mam również stary tunerek Ferguson 8300. Nawet nie zauważyłem, że nadawca coś zmienił. Nie musiałem powtórnie wczytywać programów.
Rozumiem, że to ja jestem nadętym mądralom ponieważ podałem link do wymagań oraz posiadam TV pewnej firmy. Nic nie poradzę na to, że w Polsce dopuszcza się do sprzedaży odbiorniki, które nie są zgodne z wymaganiami oraz, że nie certyfikuje się odbiorników, a także na to, że kampania na temat cyfryzacji rozpoczyna się dopiero gdy MUX 2 osiągnął 40% pokrycie. To już zależy od dobrej woli producenta, aby skontaktować się z Emitelem w sprawie odbiorników, Pan Jarosław pisał, o tym że są na to otwarci.
Z drugiej strony jeśli ktoś znał wcześniej te wymagania (nie wnikam czy ty je znałeś, czy nie) i świadomie wybrał taki tuner to pretensje może mieć tylko do samego siebie.
To że akurat posiadam TV Sony to nie oznacza, że każdemu każe taki TV kupować. Są przecież telewizory innych firm zgodne z wymaganiami, które obsługują "DD" i "DD+" - Sharp, Philips, Panasonic, Samsung, LG, a z zewnętrznych tunerów które obsługują "DD" - NotOnly, RWT, Fergusony bądź Triax TR40, który obsługuje "DD" i "DD+".

Maciek____

TVN i TVN-7 tylko w Dolby Digital

Post autor: Maciek____ »

Odbieram MUX-2 z Nadajnika w Rachocinie. Dziś od samego rana TVN i TVN-7 nadają obie ścieżki dźwiękowe w Dolby Digital. Mam tuner bez AC-3 i niestety nie mam dźwięku. Czy z pozostałych nadajników w Polsce TVN i TVN-7 też jest dziś nadawany tylko w Dolby Digital ?

jkrzyszt

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: jkrzyszt »

yerry pisze:
jkrzyszt pisze:

[...]
Mój odbiornik - rozum wyposażony w oko - odbiera ten opis strumienia audio jako błędny, jakkolwiek byłby ten dźwięk zakodowany. Dla porównania, poprawny opis strumienia audio MPEG Layer 2 (źródło: Polsat):

[...]
Nie rozumiem, dlaczego takich rzeczy nie można sprawdzić przed wyemitowaniem błędnego strumienia na pół Polski.

Dzięki,
Janusz
W którym miejscu ten strumień jest błędny?
Nie twierdziłem, że strumień (zakładam, że audio MPEG Layer 2) jest błędny (tego nie wiem), lecz że jego opis w PMT jest błędny. W którym miejscu? Najogólniej mówiąc, we wszystkich miejscach różniących się od opisu, który przytoczyłem jako przykład poprawnego, tzn. zgodnego ze wzorcem, który od zawsze, tzn. od początku nadawania NTC w Wielkopolsce, działał poprawnie, nadal działa poprawnie i od pewnego czasu jest bez wcześniej występujących błędów stosowany w PMT wszystkich nadawanych ze Śremu programów, od wczoraj oprócz TVN i TVN7. A w szczególności:

1) błędny typ strumienia - 6 zamiast 4,
2) błędny (nadmiarowy) deskryptor MPEG 5, zawierający błędny identyfikator formatu AC3,
3) błędny (nadmiarowy) deskryptor MPEG 106.

Jeśli się mylę twierdząc, że to błędy, to z góry przepraszam za insynuacje proszę o pouczenie.

Dzięki,
Janusz

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Przemo »

Nasuwa się pytanie na co E-AC3 jeśli większość audycji to zwykłe stereo lub nawet mono w kanałach L+R? E-AC3 jest dobre dla płyt BD, chociaż i tak większość wydań posiada oryginalną ścieżkę w TrueHD a reszta wersji językowych to DD 640kbps bo jest tam na to miejsce, natomiast w DVB-T nie ma na to miejsca aby ścieżka audio zajmowała prawie 2 Mbit, bo gdzie zmieścić wideo w multipleksie, który nie jest z gumy? Co mielibyśmy uzyskać stosując E-AC3? Koncertów nie ma, chyba że te sylwestrowe więc dźwięk 7.1 zostawmy audiofilom.

tom41

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: tom41 »

@arik92
Nie chodzi mnie o obrażanie kogokolowiek, a jeśli moja wypowiedź była niezręczna, to przepraszam. Rośnie we mnie jednak irytacja. Chciałbym jednak, żeby skancentrować się na pewnej filozofii myslenia. Przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian obowiązywała zawsze tzw kompatybilność wstecz. Gdy wchodziła stereofonia, wymaganiem sin equa non było, aby odbiorniki monofoniczne odbierały dźwięk (oczywiście mono). Było to zadanie dla nadawcy. Gdy wchodził kolor, kodowanie barw musiało zapewnić możliwość odbioru na odbiornikach monochromatycznych (oczywiście jako b/w). Wierz mi, że było to dodtkowym utrudnieniem dla twórców PAL-a czy SECAM-u. Podobnie jest teraz. Przyjęty system nakłada na nadawcę obowiązek nadawania w określonym standardzie (w zakresie dźwięku jest MPEG Layer II). Jeżeli masz sprzęt wysokiej klasy powinieneś móc podejrzeć, jakie opcje kodowania dźwięku masz do wyboru w TVP1, TVP2 i TVP Kultura. Ja doszukałem się dwóch: MPEG i AC-3. Czyli można zapewnić dostarczanie ścieżki dźwiękowej AC-3, nie rezygnując ze standardu podstawowego jakim jest MPEG. Popatrz, proszę na NTC bardziej globalnie: w zakresie formatów obrazu - totalny bałagan, trzy nieobsadzone pozycje w multipleksie 2, dwa (a może trzy) w multipleksie 1, dla lokalnej stacji TVN Warszawa wyodrębnione osobne pasmo (C53), leżący odłogiem multiplex 3. I co robi nadawca? Zmienia parametry nadawania z dnia na dzień, na dodatek parametry dźwięku, który dla odbiorców telewizji ma znaczenie drugo planowe. Tym bardziej, że NTC jest systemem bazowym w zakresie wizji. Jest to tylko SD. Jeśli komuś się wydaje, że obraz SD oglądany przez odbiornik HD jest lepszej jakości, to jest w błędzie. To samo dotyczy dźwięku.

Zablokowany