Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

To tylko testy.
choć jako posiadacz tunera USB, który nadawców nie interesuje, nie mam problemu z dźwiękiem. Musiałem tylko zeskanować kanał.
Natomiast naiwnościa jest sądzić, że miedzynarodowe korporacje sterujące rozwojem technologicznym i sprzedażą urządzeń dla nadawców i konsumentów pominie szanse na sprzedaż różnego rodzaju urządzeń, które z czasem okazują się ndawać na śmietnik.

Platformy satelitarne, które u nas też są nadawcami w NTC nie są zainteresowane bezproblemowym odbiorem w jakości HD w NTC. Traciliby i nie rozwijali swoich produktów.

Nagły test dźwięku AC3 potrząśnie niżle konsumentami. E-AC3 świetnie podwyższy kolejne wymagania sprzętowe. Bo HD to zaden interes dać za darmo.

Dobra oferta programowa w Hiszpanii wyrażnie pokazuje, że sprzedaż platform jest znikoma i ograniczona. Prosze spojrzeć na reklamy u nas. Ludzie to kupują. Im więcej frustracji ze sprzętem tym więcej laików czy "humanistów" kupi bezproblemową platformę.

jkrzyszt

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: jkrzyszt »

jkrzyszt pisze:
yerry pisze:
jkrzyszt pisze:

[...]
Mój odbiornik - rozum wyposażony w oko - odbiera ten opis strumienia audio jako błędny, jakkolwiek byłby ten dźwięk zakodowany. Dla porównania, poprawny opis strumienia audio MPEG Layer 2 (źródło: Polsat):

[...]
Nie rozumiem, dlaczego takich rzeczy nie można sprawdzić przed wyemitowaniem błędnego strumienia na pół Polski.

Dzięki,
Janusz
W którym miejscu ten strumień jest błędny?
Nie twierdziłem, że strumień (zakładam, że audio MPEG Layer 2) jest błędny (tego nie wiem)
Gdybym czytał dokładniej, to wiedziałbym, że to nie MPEG Layer 2, lecz drugi AC3. Po prostu nie spodziewałem się takiego ruchu - kompletnego wyłączenia MPEG Layer 2. Za pomyłkę przepraszam, jednakże co stało na przeszkodzie, aby włączyć trzeci, testowy strumień audio AC3 5.1 nie usuwając żadnego z dotychczasowych, czyli nie szkodząc tym wszystkim, którzy AC3 nie mają - nie potrafię zrozumieć.

W żadnym razie nie zmienia to jednak faktu, że opis strumienia 203 w PMT jest będny. Błędem jest umieszczenie (pozostawienie) w nim nadmiarowego deskryptora MPEG o identyfikatorze 3, sugerującego zawartość MPEG Layer 2. Moim zdaniem testowanie kompatybilności przy takim błędzie nie było dobrym pomysłem.

Moja pomyłka wynikła po trosze i z tego, że jak dotąd taki bałagan (mieszanka opisów MPEG Layer 2 i AC3) zdarzał się (w okresie testów i początkowej fazie tzw. nadawania komercyjnego) tylko w opisach strumieni MPEG Layer 2. Wszystkich dotkniętych moim niesłusznym wytykiem jeszcze raz przepraszam.

Dzięki,
Janusz

janek 77

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janek 77 »

Pisałem o tym wcześniej ale nie zwrócono uwagi. Oglądając program nie ma problemu z dźwiękiem. Po nagraniu, przy odtwarzaniu - wybór scieżki PID 203 powoduje asynchron. Mogę umieścić plik albo proszę o sprawdzenie a może wyjaśnienie. PID204 nie daje asynchronu.

Nawisem mówiąc to chyba ta sama ścieżka, która zawiera zmiany według kolegi jkrzyszt i opis strumienia 203 w PMT jest będny.

arik92

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: arik92 »

tom41 pisze:@arik92
Nie chodzi mnie o obrażanie kogokolowiek, a jeśli moja wypowiedź była niezręczna, to przepraszam.
Nie obrażam się od razu, o takie rzeczy. ;)
Grunt że, nikt po nikim nie bluzga, tylko w normalny sposób przedstawia swoje przemyślenia na temat, nie zaniżając przy tym poziomu tego forum.
tom41 pisze: Jeżeli masz sprzęt wysokiej klasy powinieneś móc podejrzeć, jakie opcje kodowania dźwięku masz do wyboru w TVP1, TVP2 i TVP Kultura. Ja doszukałem się dwóch: MPEG i AC-3. Czyli można zapewnić dostarczanie ścieżki dźwiękowej AC-3, nie rezygnując ze standardu podstawowego jakim jest MPEG.
W taki sposób również dźwięk był nadawany na TVN/TVN 7, czyli AC3 i MPEG i według zapewnień Tomasza Berezowskiego powrócą do tych ustawień w poniedziałek.

Jeśli FT24p jest na takim samym procesorze jak LV6T to być może brak downmix do stereo dla AC3 leży w kwestii oprogramowania i tutaj trzeba naciskać na producenta o poprawkę oprogramowania.
Przemo pisze: Nasuwa się pytanie na co E-AC3 jeśli większość audycji to zwykłe stereo lub nawet mono w kanałach L+R? E-AC3 jest dobre dla płyt BD, chociaż i tak większość wydań posiada oryginalną ścieżkę w TrueHD a reszta wersji językowych to DD 640kbps bo jest tam na to miejsce, natomiast w DVB-T nie ma na to miejsca aby ścieżka audio zajmowała prawie 2 Mbit, bo gdzie zmieścić wideo w multipleksie, który nie jest z gumy? Co mielibyśmy uzyskać stosując E-AC3? Koncertów nie ma, chyba że te sylwestrowe więc dźwięk 7.1 zostawmy audiofilom.
Też się nad tym zastanawiam. Ciekawe, kto tak bardzo naciskał aby wprowadzić ten standard do wymagań, skoro i tak się go nie używa i wątpliwe czy w ogóle ktoś zamierza to wprowadzać. Zastanawiam się po co ścieżka AC3 na TVP1/2/Kultura w której i tak obecnie wszystko leci jako 2.0, dotychczas nie spotkałem tam transmisji w 5.1 oprócz gdy nadawana była transmisja z Konkursu Chopinowskiego w TVP Kultura.

Bby
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2010, o 14:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Bby »

Mam nadzieje i nie powinno sie tego zmieniać nigdy, a nie że ktoś kupil tuner do NTC bez obsługi AC3 i niema dzwieku na kanalach bo komus sie przypomnialo zeby cos zmienic a widz musi kupowac drugi raz tuner.

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: TVN i TVN-7 tylko w Dolby Digital

Post autor: voitek »

Dokładnie tak? A ja mam dwie ścieżki na tunerze USB do laptopa. MPEG2 i AC3.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Drekan »

Tomasz Berezowski pisze:Mam prośbę do forumowiczów.
Jak zapewne zauważyliście (albo nie), dokonaliśmy małej zmiany w formacie ścieżek audio na kanale TVN w MUX-2.
Obecnie ścieżka pierwsza nadawana jest w formacie AC3 2.0, a druga w AC3 5.1
Byłbym wdzięczny o sprawdzenie:
- czy obydwie ścieżki na Waszych urządzeniach odbierane są poprawnie.
- na którą ścieżkę telewizor/tuner wstraja się "defaultowo"
- jak wyglądają opisy tych ścieżek OSD
Staruszek Ferguson FT-8200 HD daje radę :D
Dobrze, bo na nowy soft nie mam co liczyć. :|

Tuner sam znalazł obie ścieżki audio bez konieczności ponownego skanowania kanału.
Obie ścieżki opisane są jako: POL(AC3)
Nie mam podłączonego kina domowego, więc nie wiem która daje przestrzenny dźwięk. Jednak pierwsza ścieżka wydaję się być ciut głośniejsza od tej drugiej. Poza tym obie działają poprawnie. Cieszy, że tunerek radzi sobie z downmix do stereo z DD. Ciekawiło by mnie czy dałby też radę z downmix z DD+? :?:

Swoją drogą zamiast łowieckich pasów fajnie byłoby, gdyby puścić tymczasowo coś na wzór czeskiego kanału TEST EPG, który leciał na 3 multipleksie, z tym , że nadawano by tam: Polskie ogonki, pełne opisy z EPG i próbki audio zakodowanych w MPEG, DD i DD+ (i inne elementy z którymi mogą mieć problemy tunery DVB-T). :idea: Producenci musieliby się tłumaczyć klientom, czemu ich sprzęt sobie nie radzi z poprawnym dekodowaniem polskiego standardu DVB-T. ;)

janek 77

Re: TVN i TVN-7 tylko w Dolby Digital

Post autor: janek 77 »

Też odbieram Warszawa. Pewnie domyślnie masz ustawiony AC3 więc u mnie też pokazywał jak u ciebie tylko nie było dżwięku bo domyślnie miałem MPEG. Zeskanuj to zobaczysz

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janba »

Witam!
1. TV Panasonic PX81 - wszystko OK.
2. SIGNAL HD-507 (przez SCART) - wszystko OK. (Przez HDMI nie sprawdzałem, bo jest podłączony do starego TV).
3. Tuner w PC - OK.
4. Tuner T-430 w TViX - na TVN i TVN7 - desynchronizacja obrazu z dźwiękiem i częste zatrzymywanie się obrazu. Występuje to tylko na tych dwóch programach. Dodam tylko, że do jesieni takie zjawisko występowało na wszystkich programach za wyjątkiem testu TVP HD. Myślałem, że ten tuner nie radzi sobie z "polskim DVB-T". Jednakże przy okazji problemów przy uruchamianiu komercyjnej emisji "coś" pozmieniano i "nagle" wszystko było dobrze. Najwyraźniej tuner ma kłopoty z pewnymi wpisami (lub ich brakiem), które "przy okazji" ponownie wprowadzono podczas obecnych testów na TVN.

Na wszystkich ścieżkach TVN i TVN7 amplituner aktualnie pokazuje "DD 2.0", choć "na ucho" przy przełączaniu ścieżek dźwiękowych jest różnica.

PS.
Rozumiem, że testowanie na "łowickich pasach" mogłoby być niezauważone przez większość odbiorców, ale aktualnie prowadzona jest podobno emisja komercyjna - jeżeli trzeba jeszcze coś testować, to należy powiadomić o tym widzów na ekranach telewizorów, a nie tylko w internecie. Wymaga tego zwykła przyzwoitość i szacunek wobec telewidzów.
Pozdrawiam

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: TVN i TVN-7 tylko w Dolby Digital

Post autor: voitek »

Dźwięk było słychać na obu ścieżkach. Sprawdzałem to.

Maciek____

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Maciek____ »

Z tego wszystkiego nasuwa się prosty wniosek. Pan Berezowski jak i TVN, który reprezentuje mają gdzieś tą część odbiorców, których nie stać na drogie tunery. Serdeczne podziękowania w imieniu emerytów oraz odbiorców bez tunerów AC-3 dla Pana Panie Berezowski za weekend bez dźwięku w TVN i TVN-7.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: qwerty »

Maciek____ pisze:Z tego wszystkiego nasuwa się prosty wniosek. Pan Berezowski jak i TVN, który reprezentuje mają gdzieś tą część odbiorców, których nie stać na drogie tunery. Serdeczne podziękowania w imieniu emerytów oraz odbiorców bez tunerów AC-3 dla Pana Panie Berezowski za weekend bez dźwięku w TVN i TVN-7.
Ja chciałbym podziękować ludziom, który kupują STB, które nie spełniają MINIMALNYCH wymagań. Pretensje mogą mieć tylko do siebie.

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

Przemo pisze: Nasuwa się pytanie na co E-AC3 jeśli większość audycji to zwykłe stereo lub nawet mono w kanałach L+R? E-AC3 jest dobre dla płyt BD, chociaż i tak większość wydań posiada oryginalną ścieżkę w TrueHD a reszta wersji językowych to DD 640kbps bo jest tam na to miejsce, natomiast w DVB-T nie ma na to miejsca aby ścieżka audio zajmowała prawie 2 Mbit, bo gdzie zmieścić wideo w multipleksie, który nie jest z gumy? Co mielibyśmy uzyskać stosując E-AC3? Koncertów nie ma, chyba że te sylwestrowe więc dźwięk 7.1 zostawmy audiofilom.
E-AC3 zostało wprowadzone dzięki naciskom TVP podczas prac Międzyresortowego Zespołu przy Ministrstwie Infrastruktury.

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

Maciek____ pisze:Z tego wszystkiego nasuwa się prosty wniosek. Pan Berezowski jak i TVN, który reprezentuje mają gdzieś tą część odbiorców, których nie stać na drogie tunery. Serdeczne podziękowania w imieniu emerytów oraz odbiorców bez tunerów AC-3 dla Pana Panie Berezowski za weekend bez dźwięku w TVN i TVN-7.
Gdybym miał gdzieś, to bym włączył AC-3 na stałe. Test został przeprowadzony w celu oszacowania skali problemu (ilości odbiorników niespełniających wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2009 roku).

debe
Posty: 344
Rejestracja: 10 maja 2010, o 13:35
Odbiornik: SonyKDL-40EX700
Instalacja antenowa: WIWA AN 220
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wichów/ Jemiołów

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: debe »

qwerty pisze:
Maciek____ pisze:Z tego wszystkiego nasuwa się prosty wniosek. Pan Berezowski jak i TVN, który reprezentuje mają gdzieś tą część odbiorców, których nie stać na drogie tunery. Serdeczne podziękowania w imieniu emerytów oraz odbiorców bez tunerów AC-3 dla Pana Panie Berezowski za weekend bez dźwięku w TVN i TVN-7.
Ja chciałbym podziękować ludziom, który kupują STB, które nie spełniają MINIMALNYCH wymagań. Pretensje mogą mieć tylko do siebie.
Oraz do producentów. Myślę, że powinni domagać się od producentów i dystrybutorów nowszego softu. Nie możemy przecież "uwsteczniać się". bo kilkaset osób posiada niekompatybilny sprzęt. Za kilka lat nie będzie na rynku sprzętu, który nie odbierałby wszystkich dostępnych formatów dżwięku. Wtedy byłoby to trochę takie oglądanie na plaźmie czarno-białego obrazu.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janba »

Powtarzam - aktualnie prowadzona jest emisja komercyjna - jeżeli trzeba jeszcze coś testować, to należy powiadomić o tym widzów na ekranach telewizorów, a nie tylko w internecie.

Tomasz Berezowski

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: Tomasz Berezowski »

janba pisze:Powtarzam - aktualnie prowadzona jest emisja komercyjna - jeżeli trzeba jeszcze coś testować, to należy powiadomić o tym widzów na ekranach telewizorów, a nie tylko w internecie.
Emisja dźwięku AC-3 jest prowadzona zgodnie z przewidzianymi w PL standardami. Można nadawać MPEG, można nadawać AC-3. Nie będziemy puszczać na ekranie crawla, który nie obchodzi 99,9% widzów.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: ploomba »

1) Samsung LE32C450 wszystko OK - żadnego rozjeżdżającego się dźwięku itp. Działają obie ścieżki - podpisane jako "1. Polski" i "2.Polski". Wybierając "2.Polski" , po zmianie kanału na inny i znowu po powrocie na TVN automatycznie wczytuje ścieżkę "1.Polski". TV nie zapamiętuje ustawienia Ścieżki 2, więc jako pierwszą lepiej ustawić domyślnie tą, która stwarza najmniej problemów u większości użytkowników.

2) Zewnętrzny stb NOT LV6 - wszystko OK - dźwięk zaktualizował się automatycznie - do wyboru dwie ścieżki dźwiękowe - Polski - więcej nie sprawdzałem, bo tunera nie mam w domu.

Warto na koniec testów stworzyć listę tunerów kompatybilnych i niekompatybilnych z AC3 (downmix do stereo po SCART) tak, żeby ludzie nie kupowali sprzętu nie spełniającego norm. No i warto by faktycznie przetestować też dekodowanie E-AC3.
Lepiej dopłacić te 20 zł i mieć sprzęt dekodujący wszystkie standardy.

p.s. może wrato też przetestować jak tunery i TV radzą sobie z dźwiękiem AAC. Niby w polskiej specyfikacji nie było nic o tym dźwięku, ale być może większość tunerów go obsługuje/obsłuży poparwnie. Jeśli by tak było, to w przypadku nadawania ściezki AC-3 w celu oszczędzenia pasma przeznaczonego na dźwięk MPEG-2, można by jako defaultowe audio dać AAC (które chyba zajmuje mniej pasma niż mpeg-2) bądź AAC+. Sam jestem ciekaw ile sprzętu (procentowo) jest w stanie zdekodować zwykłe stereo AAC.
Tomasz Berezowski pisze: Emisja dźwięku AC-3 jest prowadzona zgodnie z przewidzianymi w PL standardami. Można nadawać MPEG, można nadawać AC-3. Nie będziemy puszczać na ekranie crawla, który nie obchodzi 99,9% widzów.
Dokładnie, to nie jest test w sensie testowania nowej technologi, tylko emisja zgodna z tym co ma być. Wyraźnie było mówione, że w Polsce obowiązuje MPEG-4 AVC oraz dźwięk AC-3 i EAC-3 z downmixem do stereo. To , że TVN puścił ścieżkę AC-3 nie jest testem, tylko normalną emisją zgodną z parametrami.
Pretensje można mieć do siebie i do sprzedającego niekompatybilny sprzęt.



Sam jestem za tym, żeby juz od teraz nadawać np tylko jedną ścieżkę dźwiękową AC-3, którą każdy sprzęt powinien poprawnie zdekodować do stereo (downmix). Przynajmniej znikną z rynku buble sprzedawane w sklepach i na allegro. A pasmo , które miało by być przeznaczone na zwykłe stereo MPEG-2 przeznaczyć na bitrate obrazu.
No chyba, że np pierwsza ścieżka dźwiękowa miałaby być polska a druga oryginalna bez lektora. Wtedy jest sens nadawania dwóch ścieżek dźwiękowych.

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: Prośba o sprawdzenie kompatybilnosci odbioru.

Post autor: janba »

Tomasz Berezowski pisze: Emisja dźwięku AC-3 jest prowadzona zgodnie z przewidzianymi w PL standardami. Można nadawać MPEG, można nadawać AC-3. Nie będziemy puszczać na ekranie crawla, który nie obchodzi 99,9% widzów.
ploomba pisze:Dokładnie, to nie jest test w sensie testowania nowej technologi, tylko emisja zgodna z tym co ma być. Wyraźnie było mówione, że w Polsce obowiązuje MPEG-4 AVC oraz dźwięk AC-3 i EAC-3 z downmixem do stereo. To , że TVN puścił ścieżkę AC-3 nie jest testem, tylko normalną emisją zgodną z parametrami.
Pretensje można mieć do siebie i do sprzedającego niekompatybilny sprzęt.
Jest to zmiana parametrów emisji komercyjnej - nieważne, czy dotychczasowa emisja ścieżki mpeg jest konieczna/zgodna z obowiązującym standardem. Należy o tym powiadamiać w sposób dostępny dla wszystkich telewidzów. Nawet, jeśli brak fonii w weekend dotyczy tylko 0,01 % odbierających, to komentarz pana Berezowskiego świadczy, że ma ich w d... . Nie zgadzam się z takim podejściem do ludzi, którzy z braku wiedzy/informacji (nie wszyscy są bywalcami tematycznych forów internetowych) kupili niekompatybilny sprzęt. Niektórzy nawet mogą mieć zgodny sprzęt, tylko np. nie potrafią przeskanować pasma (sprzęt zainstalował im syn/wnuk). Powtarzam - nie chodzi o wyłączenie mpeg, tylko o brak informacji o tym.

Zablokowany